Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH+ 2013.10.439 Az erdészeti hatóság bejelentése alapján a művelési ágváltozás hivatalból átvezethető az ingatlan-nyilvántartásban. A változási vázrajz benyújtására az ingatlan tulajdonosát kell kötelezni, aki a költségek viselésére is köteles [1997. évi CXLI. tv. 27. § (1) bek., 1996. évi LIV. tv. 73. § (2) bek., 1996. évi LXVI. tv. 12. § (5) bek.]

A Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Erdészeti Igazgatósága (a továbbiakban: erdészeti hatóság) helyszíni bejárást tartott a 0267/25 hrsz.-ú ingatlanon. Az erdészeti hatóság megállapította, hogy az ingatlant a korábbi erdőtelepítésből, illetve spontán beerdősülésből adódóan erdei fafajok fedik, ezért az erdőről és az erdő védelméről szóló 1996. évi LIV. törvény (a továbbiakban: Etv.) 5. §-a és 8. §-a értelmében erdőnek minősül. Az erdészeti hatóság 2007. február 27. napján megkereste a B. Körzeti Földhivatalt (a továbbiakban: elsőfokú földhivatal) az ingatlan erdő művelési ágának átvezetése iránt az ingatlan-nyilvántartásban. A megkeresést 2007. október 16. napján akként pontosította, hogy az ingatlan megosztása során kialakult 0267/36 hrsz.-ú és a 0267/37 hrsz.-ú ingatlanok művelési ág változásának átvezetését kérte.

Az elsőfokú földhivatal 2007. október 31. napján helyszíni szemlét tartott, amely során feltárta, hogy a 0267/37 hrsz.-ú ingatlanon nem található erdő jellegű faállomány, míg a 0267/36 hrsz.-ú ingatlan (a továbbiakban: ingatlan) egy része erdőnek minősülő faállománnyal borított, amely területrész az erdőtervben is szerepel. Az elsőfokú földhivatal felhívására a felperes benyújtotta a 4/2008. munkaszámú változási vázrajzot, amelyet az erdészeti hatóság nem fogadott el. A felperes a változási vázrajz módosítására vonatkozó felhívásnak az arra nyitva álló határidő alatt nem tett eleget, ezért az elsőfokú földhivatal 128/2009. munkaszámon elkészítette a változási vázrajzot, amelyet az erdészeti hatóság, mint szakhatóság állásfoglalásával jóváhagyott.

Az elsőfokú földhivatal határozatával az ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvény (a továbbiakban: Inytv.) 27. § (1) bekezdése és 28. § (1) bekezdése, valamint az Inytv. végrehajtásáról szóló 109/1999. (XII. 29.) FVM rendelet (a továbbiakban: Inytv. vhr.) 47. § (1) bekezdése szerint az ingatlan művelési ágát a záradékolt 128/2009. munkaszámú változási vázrajzzal és a természetbeni állapottal egyezően erdő művelési ágra változtatta. Az elsőfokú földhivatal a földmérési és térképészeti tevékenységről szóló 1996. évi LXXVI. törvény (a továbbiakban: Ftv.) 12. § (4) és (5) bekezdése, továbbá a földmérési és térképészeti állami alapadatok kezeléséről, szolgáltatásáról és egyes igazgatási szolgáltatási díjakról szóló 63/1999. (VII. 21.) FVM-HM-PM együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 16. §-a alapján a változási vázrajz elkészítéséért 85 800 forint szolgáltatási díj megfizetésére kötelezte a felperest.

Az elsőfokú földhivatal határozata ellen a felperes fellebbezést nyújtott be, amelynek folytán az alperes 2010. szeptember 29. napján hozott határozatával az elsőfokú földhivatal határozatát helybenhagyta.

A felperes a határozatok felülvizsgálata iránt előterjesztett keresetében arra hivatkozott, hogy a 4/2008. munkaszámú vázrajz ábrázolta helyesen az ingatlan erdő művelési ágú területét, és amennyiben az elsőfokú földhivatal a kérelmet nem találta megalapozottnak, úgy abban az esetben a kérelem elutasításáról kellett volna döntenie. A felülvizsgálni kért határozatok nem hivatkoztak olyan jogszabályra, amelynek értelmében az erdészeti hatóság a művelési ág változtatása során szakhatóságként jár el. A felperes előadta, hogy az erdészeti hatóság eltérő álláspontja miatt nem volt helye a változási vázrajzzal kapcsolatban hiánypótlásnak. Amennyiben az erdészeti hatóság a változási vázrajz tartalmával egyező művelési ágváltoztatással nem ért egyet, úgy abban az esetben jogorvoslattal élhetett volna. Az alperes ellenkérelmében kiemelte, hogy a művelési ágváltozás átvezetése iránti eljárásban az erdészeti hatóságnak kell dönteni arról, hogy a változási vázrajz az Etv. szabályai szerint az adatváltozás átvezetésére alkalmas-e. A változási vázrajz záradékolása az erdészeti hatóság, mint szakhatóság feladatkörébe tartozik.

Az elsőfokú bíróság jogerős ítéletével a felperes keresetét elutasította. Az ítéletének indokolásában kifejtette, hogy az Inytv. 27. § (1) bekezdése, valamint 28. § (4) bekezdése alapján az elsőfokú földhivatal az erdészeti hatóság bejelentése alapján hivatalból indított eljárást az ingatlan művelési ágában történt változás átvezetése iránt. A mezőgazdasági szakigazgatási hivatal létrehozásáról és működéséről szóló 274/2006. (XII. 23.) Korm.rendelet (a továbbiakban: Korm. r.) 22. § (4) bekezdés c) pontja szerint - az Inytv. 28. § (1) bekezdés értelmében az ingatlan-nyilvántartás térkép tartalmát érintő változás átvezetéséhez szükséges, - az elsőfokú földhivatal részére az Ftv. 12. § (5) bekezdés által biztosított feladatkörben elkészíttetett változási vázrajzot az erdészeti hatóság, mint szakhatóság záradékolja. A közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) 44. § (2) bekezdése szerint a szakhatóságot az elsőfokú földhivatal, mint az ügyben érdemi döntésre jogosult hatóság keresi meg a változási vázrajz záradékolása iránt és a döntésének meghozatala során kötve van a szakhatóság állásfoglalásához. Mivel az erdészeti hatóság, mint szakhatóság a felperes által benyújtott változási vázrajzot a művelési ág átvezetésére nem találta alkalmasnak, ezért az elsőfokú földhivatal az Ftv. 12. § (5) bekezdése alapján a hiánypótlásra vonatkozó felhívásban meghatározott határidő eredménytelen elteltét követően elkészítette a művelési ág változás átvezetésére alkalmas változási vázrajzot. Az elsőfokú bíróság utalt arra, hogy a felperes a Pp. 164. § (1) bekezdése alapján nem bizonyította, hogy az általa készíttetett változási vázrajz ábrázolja megfelelően az erdő területét és határvonalát.

A jogerős ítélet ellen a felperes felülvizsgálati kérelemmel élt, kérve annak hatályon kívül helyezésével az elsőfokú bíróság új eljárásra utasítását. A felperes arra hivatkozott, hogy az Inytv. vhr. 47. §-a értelmében erdő művelési ágban azt a területet kell nyilvántartani, amely az Etv. szerint erdőnek minősül. Az ingatlan az Etv. 4. § (2) bekezdés c) pontja szerint nem erdő, mert a faállománnyal borított földrészletek közül a majorral azonos földrészleten lévő 1 ha-nál kisebb, fával borított területre az Etv. hatálya nem terjed ki. Az erdészeti hatóság, mint szakhatóság által jóváhagyott változási vázrajz az ingatlan erdőnek tekinthető részét 9056 m2 -ben határozta meg. A felperes állította, hogy szakhatósági állásfoglalás nem volt szükséges, mert az ingatlan nem tartozik az Etv. hatálya alá. A felperes hivatkozott arra, hogy az elsőfokú földhivatal jogszabálysértően kifogásolta a felperes által benyújtott vázrajz jog-és tényszerűségét, és kötelezte a második változási vázrajz készítésével kapcsolatban felmerült költség viselésére. A felperes a változási vázrajzot elkészíttette és benyújtotta, ezért mulasztás nem terheli. A felperes előadta, hogy az elsőfokú bíróság a közigazgatási határozat felülvizsgálata iránt indult perben nem dönthetett arról a felperesi előadásról, hogy a változási vázrajzok közül melyik volt helyes tartalma szerint, mert annak tisztázása csak új eljárásban lehetséges. A felperes az eljárás teljes tartalma alatt vitatta a második változási vázrajz tényszerűségét.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!