Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

BH+ 2015.1.15 A megbízási szerződésben kikötött olyan sikerdíj, ami ellenszolgáltatás nélkül jár, a jóerkölcsbe ütközik [1959. évi IV. tv. 200. §].

Kapcsolódó határozatok:

Kúria P.91571/2011., Pesti Központi Kerületi Bíróság P.91571/2011/13., Fővárosi Törvényszék Pf.632064/2013/5., Kúria Pfv.21259/2013/7. (*BH+ 2015.1.15*), 3088/2015. (V. 19.) AB végzés

***********

A bíróság jogerős ítéletével kötelezte az alperest, hogy fizessen meg a felperes részére 6 332 114 forintot és kamatait, valamint perköltséget. A jogerős ítélet indokolása szerint az alperest az Önkormányzat mint egyszemélyes alapító által létrehozott, majd utóbb a felperesi gazdasági társaságba beolvadt, K. Kft. ügyvezetőjévé választották, határozatlan időtartamra. Az alperes a tisztséget a 2005. április 26-án kötött megbízási szerződés alapján havonta 450 000 forint díjazás ellenében volt köteles ellátni, amely díjazás magában foglalta a megbízotti kötelezettség teljesítésének minden ellenértékét. A feleknek tudomásuk volt arról, hogy a megbízottnak munkaviszonya van más gazdasági társaságnál, továbbá, hogy más gazdasági társaságoknál is ügyvezetői tisztséget tölt be.

A megbízási szerződés 3. pontjában megállapodtak abban, hogy az alperes évenként az éves megbízási díj 60%-át kitevő "prémiumban" (sikerdíjban) részesül, amely ellenszolgáltatás nyújtása nélkül, szerződéses kötelezettség, kitűzött feladat, cél sikeres teljesítése hiányában is megilleti. Az alperes a Kft. ügyvezetői feladatait 2010. április 21-ig látta el. Az alperes intézkedésére a részére 2010. április 19-én 4 538 450 forint, míg 2010. április 20-án 1 793 664 forint került átutalásra sikerdíjként.

A jogerős ítélet szerint a felek közötti megbízási jogviszonyban - amely nem minősül munkaviszonynak - kikötött sikerdíj érvénytelen, a szerződés e rendelkezése a jóerkölcsbe ütközik. Ez a szerződés részbeni érvénytelenségét eredményezi, ezért az alperes köteles az általa sem vitatott összegű sikerdíj visszafizetésére.

A jogerős ítélettel szemben az alperes terjesztett elő felülvizsgálati kérelmet, melyben a jogerős ítélet hatályon kívül helyezését, elsődlegesen a felperes keresetét elutasító határozat hozatalát, másodlagosan a bíróság új eljárás lefolytatására történő utasítását kérte. Álláspontja szerint a felperessel munkaszerződést kötött, és ennek ellenkezőjét a bíróság a bizonyítékok nem megfelelő mérlegelésével állapította meg. Érvelése értelmében miután a bíróságok által érvénytelennek tekintett rész nélkül a szerződést nem kötötte volna meg, megalapozatlan a részbeni érvénytelenség jogkövetkezményének levonása. Arra is hivatkozott, hogy a bíróság által semmisnek tekintett kikötés nem ütközik a jóerkölcsbe, figyelemmel arra, hogy a prémiummal ellentételezett tevékenységet ellátta, a társaság felszámolását elkerülte. Ennek a célfeladatnak az ellenértéke volt a kikötött prémium. Jogszabálysértésként a Pp. 3. § (1) bekezdése 164. § (1) bekezdése, 221. §-a és 206. §-a, valamint az 1959. évi IV. törvény (a továbbiakban: Ptk.) 4. § (4) bekezdése, 239. § (1) bekezdése, 200. § (1) és (2) bekezdése, és 474. § (3) bekezdése megsértésére hivatkozott.

A felperes felülvizsgálati ellenkérelmében a jogerős ítélet hatályában való fenntartását kérte.

A felülvizsgálati kérelem nem alapos.

A Kúria a felülvizsgálati eljárás eredményeként azt állapította meg, hogy a jogerős ítélet a felülvizsgálati kérelemben megjelölt okokból nem jogszabálysértő.

A perbeli jogvita elbírálása szempontjából alapvető kérdés, hogy a felek között megbízási jogviszony vagy munkaszerződés jött létre. A bíróság széleskörű bizonyítás lefolytatása után, a bizonyításra szoruló tények helyes meghatározását [Pp. 3. § (1) bekezdés] követően, a bizonyítási teher szabályát [Pp. 164. § (1) bekezdés] megfelelően alkalmazva, a felülvizsgálati kérelemben megjelölt tanuk meghallgatásának eredményét is értékelve, és határozatát kellően megindokolva [Pp. 221. § (1) bekezdés], megalapozottan jutott arra a következtetésre, hogy a felek közötti jogviszony nem munkaviszony [Pp. 206. § (1) bekezdés].

Az alperes döntően B. A. tanúvallomásával kívánta igazolni, hogy munkaszerződét kötött. A tanú azonban nem tudott válaszolni arra a kérdésre, hogy mi a különbség a megbízási szerződés és a munkaszerződés között, így az egyéb bizonytalanságok mellett e tanúvallomás a többi bizonyítékkal való összevetés, és azok együttes értékelése mellett nem alkalmas a munkaviszony létrejöttének alátámasztására.

A jogviszony létrejöttekor hatályos 1992. évi XXII. törvény (a továbbiakban: Mt.) 76. §-a a munkaviszony esetén pontosan meghatározta, hogy mely szerződéses feltételekben szükséges megállapodni a munkaviszony létrejöttéhez. A felek megállapodása nem felel meg e tartalmi követelményeknek. Ezen túl az Mt. 191. § (1) bekezdése egyértelmű kizáró szabályt tartalmaz, mely szerint a vezető további munkaviszonyt, illetve munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyt nem létesíthet. Az alperes előadása szerint egy önkormányzati cég vezérigazgatója, míg egy másik vállalkozás vezető tisztségviselője volt, amiről a felperesi jogelőd is tudott. Az Mt. kizáró szabályra tekintettel ez nem tette lehetővé a perbeli társaságnál vezetői munkaviszony létesítését. Mindezen túlmenően egyéb bizonyítékok is alátámasztják, hogy maguk a szerződő felek sem tekintették e jogviszonyt munkaszerződésnek, ügyletkötési akaratuk nem munkaviszony létrehozására irányult, a felek által nem vitatott társadalombiztosítási és egyéb járulékok fizetéséről kiállított igazolások mind a megbízásra vonatkozó szabályoknak megfelelően készültek [Ptk. 200. § (1) bekezdés].

A bíróság a bírói gyakorlatnak megfelelően (BH 2004/21, BH 2000/260) jutott arra a következtetésre, hogy miután a megbízási szerződésben pontosan körülírásra került az alperes által ellátandó tevékenység köre, a havi esedékességű díjazás mértéke, így a külön feladat megállapítása nélkül, szolgáltatás, tevékenység ellátása hiányában sikerdíj kikötése a jóerkölcsbe ütközik [Ptk. 200. § (2) bekezdés]. Nem jogszabálysértő, hogy erre tekintettel a bíróság az alperest a jogellenesen felvett sikerdíj visszafizetésére kötelezte.

A jogerős ítélet nem sérti a Ptk. 4. § (4) bekezdését sem, miután a bíróság helytállóan jutott arra a következtetésre, hogy az alperes magatartása nem felelt meg a polgári jogi viszonyokban általában elvárható zsinórmértéknek, a tisztesség követelményének.

Tévesen hivatkozott az alperes arra is, hogy a jogerős ítélet sérti a Ptk. 239. § (1) bekezdését. E körben a másodfokú bíróság helyes jogi álláspontot foglalt el, ugyanis az alperes a részleges érvénytelenség azon szabályára, hogy az érvénytelen kikötés nélkül a szerződést nem kötötte volna meg, korábban nem hivatkozott. Az 5. számú ellenkérelmében e jogszabályhely mint idézett jogszabály szerepel ugyan, azonban arra az alperes az eljárás során nem hivatkozott, hogy e kikötés nélkül nem kötötte volna meg a megbízási szerződést.

Nem megalapozott az az alperesi érvelés, hogy a sikerdíj (a szerződés szó használata szerinti prémium) kifizetésének alapja az általa ellátott azon tevékenység volt, hogy a társaság elkerülete a felszámolást. Ahogyan arra a bíróság helyesen rámutatott, a felszámolás elkerülése, mint cél elérése ellentételezésére a megbízási szerződésben egyértelműen meghatározott havi díj szolgált [Ptk. 474. § (3) bekezdés]. A felülvizsgálati kérelmében az alperes leírta, hogy a kitűzött célt, a felszámolás elkerülését 2005. április 21. napjára már teljesítette.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!