Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

BH+ 2011.11.508 A prudens működés hiányát akkor kell megállapítani, ha a hitelintézet a rábízott vagyonnal való gazdálkodás tekintetében fizetőképességét nem tudja fenntartani [1996. évi CXII. tv. 29. §]

A felperes az alperes engedélye alapján hitel- és pénzkölcsön nyújtására jogosult pénzügyi vállalkozás. Az alperes 2007. február 27. és március 7. között célvizsgálatot végzett a felperesnél, melynek eredményeként határozatával a felperes pénzügyi szolgáltatás végzésére jogosító engedélyét visszavonta, és kezdeményezte a felperes végelszámolását, továbbá a H. végelszámolóként történő kijelölését. A vizsgálati jelentés és az alperesi határozat részletezi a feltárt felperesi hiányosságokat és jogszabálysértéseket, amelyek a következők:

- csoportfinanszírozás,

- eszközminősítésre vonatkozó nyilvántartás nem megbízható,

- nem megfelelő értékvesztés-elszámolás,

- nem rendelkezett kockázatvállalási szabályzattal és belső szabályzatainak lényeges rendelkezéseit sem tartotta be,

- nem folytatott előzetes adósminősítési és hitelképességi vizsgálatot,

- az ingatlanfedezeteket nem független szakértővel értékelte,

- szabálytalan a problémamentes ügyletkezelés,

- adatszolgáltatásai nem megbízhatók,

- a számvitel területén feltárt hiányosságok magas működési kockázatot eredményeztek,

- jövedelmezősége nem értékelhető,

- nem rendelkezett a pénzmosás megelőzésére vonatkozó szabályzattal.

Megállapította, hogy a felperes nem felelt meg a prudens működésre vonatkozó jogszabályi feltételeknek, tevékenysége szinte kizárólag a cégcsoporthoz tartozó vállalkozások pénzügyi forrásainak átcsoportosítására koncentrálódott, a kockázatvállalásokra vonatkozó prudenciális, számviteli előírásokat, belső szabályzatait nem tartotta be, így a hitelintézetekről és a pénzügyi vállalkozásokról szóló 1996. évi CXII. törvény (továbbiakban: Hpt.) 29. § (1) bekezdés e) pontja alkalmazása indokolt.

A felperes keresetében az alperes határozatának hatályon kívül helyezését kérte elsődlegesen azért, mert a körülményeket nem megfelelően mérlegelte, eltúlzott szankciót alkalmazott, a hiányosságok egy részét a felperes rövid időn belül orvosolni tudta. Az alperes nem vette figyelembe a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéről szóló 1999. évi CXXIV. törvény (továbbiakban: Psz. tv.) 11/S. § (4) bekezdésében és a Hpt. 151. § (1), (2) bekezdésében foglaltakat. Intézkedésként a Hpt. 153. §-ában foglaltakat lehetett volna alkalmazni. Az alperes döntése ellentétes az Alkotmánnyal, a szükségesség és arányosság követelményével, az Európai Bíróság ítélkezése során alkalmazott alapelvekkel. A Pp. 339/B. § megsértésére hivatkozott a pénzmosás elleni védekezési gyakorlat, az értékvesztés elszámolása, a jövedelmezőség és a mérlegadatok megbízhatósága tekintetében.

Az elsőfokú bíróság ítéletével a felperes keresetét elutasította. Ítéletének indokolásában kifejtette, hogy a Hpt. 29. § (1) bekezdés e) pontja vonatkozásában a Pp. 339/B. § nem alkalmazható, mert prudens működés hiányában a működési engedély visszavonása az alperes kötelezettsége, így a Psz. tv. 11/S. § rendelkezései sem ügydöntők. A felperes által ténybelileg nem vitatott jogszabálysértések egyenként és összességükben is a felperes kellően óvatos, körültekintő működését cáfolják. A felperes által vitatott jogszabálysértések körében is az elsőfokú bíróság az alperesi határozat jogszerűségét állapította meg azzal, hogy a felperesi vállalkozás nem alkalmas a prudencia követelményének megfelelni. A felperes pénzügyi tevékenysége a jogalkotó által meghatározott követelményekkel oly mértékben ellentétes, hogy a legsúlyosabb jogkövetkezmény alkalmazása indokolt függetlenül attól, hogy a feltárt jogsértések külön-külön megfelelhetők-e a Hpt. 151. §-ában felsorolt nyílt listának.

A felperes fellebbezése folytán eljárt Fővárosi Ítélőtábla jogerős ítéletével az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. Elsődlegesen a Hpt. 29. § (1) bekezdés e) pontjának és az alperes által alkalmazható intézkedések viszonyát vizsgálta. Kifejtette, hogy intézkedés alkalmazására nem csak a prudens működésre vonatkozó jogszabály megsértése miatt kerülhet sor. Amennyiben a kifogásolt magatartás még csak sérti a prudens működés szabályait, akkor intézkedés alkalmazható. A prudens működés átfogó hiánya esetén azonban a Hpt. 29. § (1) bekezdés e) pontját kell alkalmazni, vagyis a prudencia sérelme intézkedéssel, hiánya az engedély visszavonásával jár. A prudens működés hiánya esetében az alperesnek nincs lehetősége mérlegelni az alkalmazandó jogkövetkezményt, az engedélyt vissza kell vonni, így a Pp. 339/B. §-a sem alkalmazható.

Rámutatott, hogy az első fokú bíróság helytállóan nem alkalmazta a Psz.tv. 11/S. § (4) bekezdését sem, mivel az ott felsorolt mérlegelendő szempontokat az intézkedés, kivételes intézkedés, illetőleg bírság kiszabása során kell figyelembe venni.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!