Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

BH 2015.7.198 I. A kezdeményezésre kötelezett bíróság önállóan mérlegelheti, hogy az érdemi döntés elleni felülvizsgálati eljárásban a hivatkozott jogszabálysértés vizsgálata szempontjából szükséges-e előzetes döntéshozatali eljárást kezdeményeznie

II. A számviteli törvény rendelkezéseiből az következik, hogy a céltartalék nem azonosítható az 1991. évi XLIX. törvény 50. § (3) bekezdésében írt tartalékkal, mivel ez utóbbit a törvény kifejezetten a felszámolás várható költségeire és a vitás hitelezői igények fedezetére írja elő.

III. A közbenső mérlegben és részleges vagyonfelosztási javaslatban képzett tartalék mértékének megállapítása a felszámoló felelőssége.

[Európai Unió Működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 267. cikk (3) bek.; Pp. 155/A. §. (1) bek.; 1991. évi XLIX. tv. (Cstv.) 50. § (3) bek.; 2000. évi C. tv. (Szt.) 41. § (1) bek.; 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet 2. § (1) bek.].

[1] A felülvizsgálati eljárás szempontjából releváns tényállás a következő:

[2] Az adós felszámolását 2009. február 27-én indította meg a bíróság, s kirendelte a felszámolót.

[3] Az elsőfokú bíróság a felszámoló által benyújtott II. számú közbenső mérleget és részleges vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyta, felhívta a felszámolót, hogy a még jövőben várható felszámolási költségekre képzett tartalékon felüli 9 429 000 Ft-ból két hitelezőnek részbeni kielégítést teljesítsen 15 napon belül. Megállapította a II. számú közbenső mérleg alapján a felszámolót megillető díjelőleget és rendelkezett annak kiegyenlítéséről.

[4] A H. S. AG Magyarországi Fióktelepe hitelező közbenső mérleget jóváhagyó végzés ellen benyújtott fellebbezése alapján eljárt másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyta.

[5] A hitelező arra hivatkozva fellebbezte meg a közbenső mérleget és részleges vagyonfelosztási javaslatot jóváhagyó végzést, hogy az adós és közte folyamatban levő perben - álláspontja szerint - a bíróság által majdan megállapítandó perköltség összege biztosan meghaladja a 2 000 000 Ft-ot (amelyet a felszámoló erre tartalékolt), ezért a felszámolónak a költség teljes fedezetére tartalékot kellett volna képeznie. Az elsőfokú bíróságnak - anélkül, hogy erre a hitelezőknek a bíróság figyelmét külön fel kellett volna hívniuk - hivatalból kellett volna észlelnie, hogy a II. számú közbenső mérleg nem felel meg az alkalmazandó jogszabályi előírásoknak.

[6] Hangsúlyozta, hogy a bíróság - bár tudott a folyamatban levő peres eljárásról - olyan kifizetéseket engedélyezett, amelyek a hitelezőt megillető perköltséghez képest a kielégítési sorrendben hátrébb állnak.

[7] A másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság végzését helybenhagyó végzése indokolásában rámutatott, hogy a hitelező által említett perköltséget a közbenső mérleg jóváhagyásakor a bíróság jogerős határozattal még nem állapította meg, illetve annak viselésére nem kötelezte az adóst. A perköltség mint kötelmi követelés, az arra vonatkozó jogerős bírósági határozattal keletkezik, esedékessége pedig a perköltségben marasztaló határozat teljesítési határidejének lejáratát követően áll be. Ezért az adott eljárásban ilyen perköltség felszámolási költségként [Cstv. 57. § (1) bekezdés a) pont] még nem vehető figyelembe. Az adott felszámolási eljárásban nem vonható le teljes bizonyossággal következtetés arra, hogy a folyamatban levő perben milyen tartalmú ítélet fog születni, s melyik fél pernyertességével fog a peres eljárás befejeződni.

[8] A felszámoló tartalékképzési kötelezettsége olyan költségekre terjed ki, amelyek felmerülése a felszámolási eljárás befejezéséig várható, azaz valószínűleg felmerülnek, s amennyiben összegük pontosan nem határozható meg, annak becslése a felszámoló feladata. Az ítélőtábla álláspontja szerint a felszámoló által a perköltségre képzett tartalék mértéke (2 000 000 Ft) - arra is figyelemmel, hogy az adós tetemes követelésvagyonnal rendelkezik - megfelelő.

[9] A hitelező nyújtott be felülvizsgálati kérelmet, melyben kérte a jogerős végzés hatályon kívül helyezését és - tartalmában - az elsőfokú bíróság végzésének megváltoztatásával a II. számú közbenső mérleg elutasítását. Másodlagosan kérte a jogerős végzés - elsőfokú bíróság végzésére is kiterjedő - hatályon kívül helyezését és az elsőfokú bíróság új határozat hozatalára utasítását.

[10] Állította, hogy a jogerős végzés a Cstv. 50. § (3) bekezdésébe, valamint a felszámolás számviteli feladatairól szóló 225/2000. (XII. 19.) Korm. rendelet 2. § (1) bekezdésébe, 7. § (2) bekezdésébe ütközik.

[11] Előadta, hogy időközben a perben megszületett az elsőfokú ítélet, amelyben az adóst kötelezték, hogy 81 670 500 Ft perköltséget fizessen meg a hitelező részére.

[12] Utalt arra, miután sem a Cstv., sem a Korm. rendelet nem tartalmaz semmilyen rendelkezést arról, hogy a tartalékképzésre milyen számviteli elvek alkalmazandóak, értelemszerűen a céltartalékképzésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni a fogalmilag egyébként is azonos tartalékképzési kötelezettségre.

[13] Hivatkozott a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: Szt.) 41. § (1) bekezdésében foglaltakra, mely szerint "az adózás előtti eredmény terhére céltartalékot kell képezni" azokra a kötelezettségekre, amelyek a mérlegfordulónapon valószínű vagy bizonyos, hogy fennállnak, de összegük vagy esedékességük még bizonytalan, és azokra a vállalkozó a szükséges fedezetet más módon nem biztosította.

[14] Véleménye szerint az elsőfokú bíróságnak hivatalból kellett volna észlelnie a felszámoló rossz tartalékolását, mivel azonban a közbenső mérleg módosítására nem jogosult, azt el kellett volna utasítania.

[15] Miután a jogerős végzés helybenhagyta az elsőfokú bíróság végzését, ezért az is jogszabálysértő, különös tekintettel arra, hogy vélhetően értéktelenek az adós mérlegben kimutatott követelései.

[16] Kérte, hogy a Kúria a Pp. 155/A. § (1) bekezdése alapján függessze fel az eljárását, és az Európai Unió Működéséről szóló szerződés (EUMSz.) 267. cikkének (3) bekezdése alapján kezdeményezze előzetes döntéshozatali eljárás lefolytatását a következő kérdésben:

[17] "A letelepedési szabadság EUMSz. 49. skk. cikkeiben foglalt szabályait, valamint a Tanács 1978. július 25-i 78/660/EGK Negyedik Irányelvét, különösen annak 31. cikk (1) bekezdését, a Tanács 1983. június 13-i 83/349/EGK Hetedik Irányelvét, továbbá az Európai Parlament és a Tanács 2002. július 19-i, a nemzetközi számviteli standardok alkalmazásáról szóló 1606/2002/EK Rendeletét és a Bizottság 2003. szeptember 29-i, az 1606/2002/EK európai parlamenti és tanácsi rendelettel összhangban egyes nemzetközi számviteli standardok elfogadásáról szóló 1725/2003/EK rendeletét akként kell-e értelmezni, hogy egy, a számviteli szabályok alapján kötelező céltartalék képzésnél egy társaság figyelembe veheti (bizonytalan) követeléseit, illetve hivatkozhat ezekre annak érdekében, hogy az adott céltartalékot alacsonyabb mértékben határozhassa meg?"

[18] Előadta, hogy amennyiben a Kúria az álláspontját osztja, és a kérelmének megfelelő döntést hoz, az előzetes döntéshozatali eljárás kezdeményezése mellőzhető.

A tartalom megtekintéséhez jogosultság szükséges. Kérem, lépjen be a belépőkódjaival vagy a telepített Jogkódexből!

Jogkódex ikon

Jogkódex

Az igényeinek megfelelő Jogkódex előfizetés kiválasztása

A legfrissebb szakcikkek eléréséhez a Szakcikk Adatbázis Plusz előfizetés szükséges

Meglévő Jogkódex előfizetés bővítése szükséges.

Ha személyes segítségre van szüksége, írjon nekünk!