Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/2011. OIT szabályzat

a bíró és a bírósági vezető munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól

Az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (a továbbiakban: OIT) a bíróságok szervezetéről és igazgatásáról szóló 1997. évi LXVI. törvény (a továbbiakban: Bszi.) 39. §-ának o) pontjában foglalt felhatalmazás alapján, a Bszi. 74. § (7) bekezdésében, továbbá a bírák jogállásáról és javadalmazásáról szóló 1997. évi LXVII. törvény (a továbbiakban: Bjt.) 51. §-a (3) bekezdésének e) pontjában és (5) bekezdésében előírt kötelezettségének eleget téve, a bíró és a bírósági vezető munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól az alábbi szabályzatot alkotja.

I. Cím

A bíró és a bírósági vezető ítélkező munkájának értékelése

A vizsgálat rendje

1. §

(1) A helyi és a munkaügyi bíróság bírájának (a továbbiakban együtt: helyi bíró) vizsgálatára - amennyiben azt nem a bíró beosztási helye és szakterülete szerint illetékes kollégiumvezető (a továbbiakban: kollégiumvezető) végzi - a kollégiumvezető elsősorban a helyi bíróság elnökét, elnökhelyettesét, csoportvezetőjét, csoportvezető-helyettesét, illetőleg az adott ügyszak irányítását ellátó kollégium kollégiumvezető-helyettesét, másodfokú tanács elnökét vagy bíráját jelöli ki.

(2) A megyei, az ítélőtáblai, a legfelsőbb bírósági bíró vagy tanácselnök vizsgálatára - amennyiben azt nem a kollégiumvezető végzi, lehetőség szerint - az adott bíróságnak a vizsgálat lefolytatásához szükséges szakismerettel rendelkező kollégiumvezető-helyettesét, tanácselnökét, csoportvezető bíráját célszerű kijelölni. Amennyiben a kijelölésének akadálya van, a kollégiumvezető a vizsgálat elvégzésére - az érintett bíróság elnökének egyetértésével - a vizsgált bíró szolgálati helyével azonos szintű másik bíróság kollégiumvezetőjét is kijelölheti. A vizsgáló költségeit a vizsgálattal érintett bíróság viseli.

(3) Az OIT elnöke dönt a kinevezési jogkörébe tartozó bírósági vezető ítélkező munkájának értékelését megalapozó vizsgálatot végző személyéről. A vizsgáló költségeit a vizsgálattal érintett bíróság viseli.

(4) A Bjt. 49. § (2) bekezdése alapján a vizsgálatot kezdeményező bírósági vezető, továbbá a vizsgálati jelentést és az értékelés tervezetét véleményező kollégiumvezető a vizsgálatot nem folytathatja le.

2. §

(1) A bíróság elnöke a bírák vizsgálatát - a Bjt. III. fejezetében foglalt rendelkezések figyelembevételével - évenként ütemezve, a munkaterv részeként vizsgálati tervben határozza meg.

(2) A vizsgálati terv tartalmazza a bírák nevét, a soros vizsgálat, illetve utóvizsgálat időpontját, továbbá a vizsgálatot végző kollégiumvezető, illetve - lehetőség szerint - az általa kijelölt vizsgáló nevét.

(3) Ha a bíró a képzési kötelezettségének nem tesz eleget, a bíróság elnöke - az OIT elnöke kinevezési jogkörébe tartozó bírósági vezető esetén az OIT elnöke - a tudomására jutástól számított 60 napon belül elrendeli a soron kívüli vizsgálatot.

3. §

(1) A vizsgálat elrendelését, annak időpontját legalább 30 nappal megelőzően a bíróság elnöke a bíróval, továbbá a kollégiumvezetővel és a kollégiumvezető által kijelölt vizsgálóval írásban közli.

(2) Amennyiben a vizsgáló személyét a vizsgálati terv nem tartalmazta, továbbá a soron kívüli vizsgálat elrendelése esetén a bíróság elnöke a közlést megelőzően felhívja a kollégiumvezetőt, hogy a vizsgáló személyéről 15 napon belül adjon tájékoztatást.

4. §

(1) A vizsgálat írásbeli elrendelésének tartalmaznia kell:

- a vizsgálat kezdő időpontját,

- a vizsgálat alapjául szolgáló törvényhely megjelölésével azt, hogy a vizsgálat elrendelése saját hatáskörben, vagy kezdeményezésre történt, és ez utóbbi esetben ki volt a kezdeményező,

- a vizsgált időszakot,

- a vizsgálat befejezésének időpontját,

- a vizsgáló személyét.

(2) A vizsgálat kezdőnapján:

a) a bíróság elnöke köteles átadni a vizsgálónak a Bjt. 51. § (3) bekezdés a), b), d) pontjaiban, és e szabályzat 12. §-ában, továbbá 19. §-ának a) pontjában megjelölt, az érintett bíróra vonatkozó dokumentumokat, továbbá a bíró beosztási helye szerinti bíróság elnökének előző évi tájékoztatóját,

b) a vizsgált bíró beosztási helye szerint illetékes kezelőiroda köteles átadni az érintett bíró által a vizsgált időszakban befejezett ügyek listáját, külön feltüntetve a befejezés módját és azt, hogy ezek közül melyek váltak első-, másod-, illetve harmadfokon jogerőssé, illetve melyekben volt felülvizsgálati eljárás.

5. §

A vizsgálat elrendelésével és elvégzésével, továbbá az értékeléssel kapcsolatos valamennyi irat megküldését, átadását és átvételét átvételi elismervénnyel, vagy az irat másodpéldányán az átvétel rögzítésével dokumentálni kell.

6. §

(1) A bíró vizsgálatánál összesen legalább 50 jogerősen befejezett, lajstrom szerint folyamatos sorszámozású ügyet kell kiválasztani, amelyből lehetőleg 35 ügy ítélettel, 15 ügy egyéb módon fejeződött be első-, másod- vagy harmadfokon.

(2) Vegyes referáda esetén arra kell törekedni, hogy legalább 30 peres és 20 nemperes befejezett ügy képezze a vizsgálat tárgyát.

(3) A vizsgálattal érintett bíró az általa kiválasztott további, legfeljebb 5 jogerősen befejezett ügyének a vizsgálatát kérheti.

(4) A határozott időre kinevezett bíró vizsgálatakor a kinevezést követő első és második évből legalább 10-10, míg a harmadik évből legalább 30 lehetőleg másod- vagy harmadfokon felülbírált ügyet célszerű kiválasztani. Ha a bíró tényleges működésének ideje rövidebb, az összes másod-, illetve harmadfokon felülbírált és további elsőfokon jogerősen befejezett, összesen legalább 50 ügyet kell kiválasztani.

(5) A határozatlan időre kinevezett bíró vizsgálatát elsősorban az utolsó két év ítélkezésének áttekintésével kell elvégezni.

(6) A határozatlan időre kinevezett bíró 8 évenkénti vizsgálatánál a vizsgált ügyek számát a fentiektől eltérően alacsonyabb mértékben is meg lehet állapítani, ha a bíró az előző értékelésnél "kiváló, magasabb bírói beosztásra alkalmas", vagy "kiválóan alkalmas" értékelést kapott, és a vizsgálat alapjául szolgáló egyéb iratokból más nem következik. A vizsgált ügyek száma ebben az esetben sem lehet kevesebb 20 ügynél.

7. §

A nem tárgyaló bíró (cégbíró, büntetés-végrehajtási bíró, stb.) esetében, a 6. § rendelkezéseit - a vizsgált bíró által végzett tevékenység sajátosságaira tekintettel - megfelelően kell alkalmazni.

8. §

Az OIT elnökének kinevezési jogkörébe tartozó bírósági vezető esetében a vizsgált ügyeket az általános szabályoknak megfelelően, a vizsgált időszakot pedig lehetőleg úgy kell meghatározni, hogy az értékelhető mennyiségű jogerősen befejezett ügyet fogjon át. A vizsgált ügyek száma ebben az esetben sem lehet kevesebb 20 ügynél.

9. §

Utóvizsgálatot legkorábban az utóvizsgálatot elrendelő értékelést követő egy év elteltével lehet folytatni.

10. §

Amennyiben a 6. § szerint kiválasztott ügyek nem alkalmasak a bíró anyagi, eljárási és ügyviteli jogszabály-alkalmazási gyakorlatának feltárására, a vizsgáló további ügyeket választhat ki, biztosítva a kiválasztás objektivitását, továbbá azt, hogy a kiválasztandó ügyek első-, másod-, harmadfokon jogerőre emelkedett, vagy felülvizsgálattal elbírált ügyek legyenek, illetve egyaránt legyenek tárgyaláson és tárgyaláson kívül elbírált ügyek.

11. §

A fellebbviteli eljárásban ítélkező bíró tevékenységét lehetőleg a tanács többi tagjával egyidejűleg kell vizsgálni.

12. §

A vizsgálatnak ki kell terjednie azokra az ügyekre is, melyekben a vizsgált időszak alatt az eljárás elhúzódása, vagy elfogultság miatt kifogást nyújtottak be, valamint amelyekben panasszal éltek, továbbá a fegyelmi eljárásra, vagy a bíróságon kívüli munkavégzés engedélyezésének megvonására. Értékelni kell a vizsgált időszakban készült más statisztikai kimutatásokat (60 napon túl bírónál lévő iratokról, az írásba foglalási, vagy felterjesztési késedelemről szóló kimutatást).

13. §

A vizsgálónak az érintett bíró tárgyalásvezetéséről, fellebbezési vagy felülvizsgálati tárgyaláson történt előadásáról legalább két teljes tárgyalási napon célszerű meggyőződnie. A vizsgáló a tárgyaláson tapasztaltakról, valamint a bíró munkavégzési körülményeiről a bíró meghallgatását követően feljegyzést köteles készíteni. A feljegyzésnek ki kell térni arra is, hogy a bíró a korábbi vizsgálatot követően folyamatosan 60 napot meghaladó időtartamra megszakította-e az ítélkező tevékenységét, teljesített-e igazgatási feladatot, milyen szakmai többlettevékenységet végzett.

14. §

A vizsgáló a vizsgálat elrendeléséről szóló iratban megjelölt határidőn belül köteles elkészíteni a részletes vizsgálati jelentést, mellékelve az ügyek vizsgálatáról készült, és más feljegyzéseket, valamint a rendelkezésére bocsátott dokumentumokat és az értékelés tervezetét.

15. §

(1) A vizsgálat befejezését követően a vizsgáló haladéktalanul megküldi a vizsgálati jelentést és az értékelés tervezetet az érintett bíró szakterülete szerint illetékes másodfokú (felülvizsgálati ügyekben eljáró) bíróság kollégiumvezetőjének és felkéri, hogy az abban foglaltakról 8 napon belül írásban nyilvánítson véleményt. A kollégiumvezető véleményének beérkezését követően, a teljes vizsgálati anyagot haladéktalanul megküldi az értékelést elrendelő elnöknek.

(2) Az értékelést elrendelő elnök

a) a vizsgálati anyagok, és a kollégiumvezető véleménye alapján elkészíti a bíró értékelését, kitűzi az értékelés időpontját és erről - a vizsgálati jelentés és az értékelés kézbesítésével egyidejűleg - a Bjt. 52. §-ában meghatározott személyeket értesíti; a bíró részére az értékelést azzal a felhívással küldi meg, hogy arra írásban vagy szóban észrevételt tehet,

b) az értékelés ismertetéséről jegyzőkönyvet készít, amelyben fel kell tüntetni a megjelenteket és röviden az érdekeltek nyilatkozatait, a jogorvoslatról szóló tájékoztatást, továbbá -amennyiben az érintett bíró ezt közli - a jogorvoslat igénybevételére tett nyilatkozatát,

c) az értékelés eredményét és annak indoklását haladéktalanul megküldi a Bjt. 53. § (3) bekezdésében meghatározott személyeknek.

16. §

A vizsgálat és az értékelés iratai nem nyilvánosak (Bjt. 100. § (6) bekezdés).

17. §

Az értékelést a mellékletben szereplő táblázat kitöltésével kell elvégezni.

Az értékelés szempontjai

18. §

(1) A bírói munka értékelésének a Bjt. 48. §-ában, és az e szabályzatban meghatározott szempontok szerint lefolytatott vizsgálat eredményeként részletesen be kell mutatnia a bíró ítélkezési tevékenységét és az ezzel összefüggő igazgatási jogszabályok alkalmazásának gyakorlatát.

(2) Az értékelés során figyelembe kell venni a bíró részére a Bjt. 25. §-ának (2) bekezdése alapján biztosított személyi és tárgyi feltételeket, a reá kiosztott peres és peren kívüli ügyek számát, bonyolultságát, összevetve a munkateljesítményével és az ítélkezés minőségi követelményeivel. Ha a vizsgálattal érintett bíró hivatásos bírákból álló tanácsban ítélkezik, erre a sajátosságra az értékelésnél különösen az érdemi döntések alapjául szolgáló jogszabályok alkalmazásának vizsgálatakor figyelemmel kell lenni.

19. §

A bírói tevékenység időszerűségével kapcsolatban - a vizsgált időszakra - meg kell vizsgálni:

a) az érintett bíró és az illetékes bíróság egy bíróra vonatkozó átlagos statisztikai adatait, a havi tárgyalási napok mennyiségét, az egy tárgyalási napra kitűzött ügyek számának átlagát, a tárgyalások kezdő- és befejezési időpontját, az ügyek pertartamát,

b) a tárgyalás előkészítésével kapcsolatos eljárási szabályok érvényesülését,

c) a tárgyalás, meghallgatás ésszerű határidőn belüli kitűzését, az érdemi első tárgyalások és az ügyviteli befejezések arányát,

d) a tájékoztatási és a bizonyítási szabályok érvényesülését, a bizonyítási kérelmek elbírálását, különösen a szakértő bevezetését, feladatai pontos meghatározását, a szakértő részére engedélyezett határidők megtartását, a felek, szakértők mulasztásának szankcionálását,

e) a tárgyalás elhalasztásának, vagy elnapolásának indokoltságát, a halasztással egyidejű új határnap kitűzését,

f) a pergazdaságosságra való törekvés eredményességét,

g) a határozatok eljárási határidőben történő írásba foglalását,

h) az ítélet jogerő emelkedését követően a szükséges intézkedések időszerűségét.

20. §

A bíró tárgyalási tevékenysége körében vizsgálni kell különösen az ügy tény és joganyagának ismeretét, a célratörő pervezetést, az eljárás résztvevőivel való kapcsolattartást, a rendfenntartás hangnemét, kulturáltságát, következetességét, a jegyzőkönyvszerkesztés tömörségét, a jegyzőkönyv leírását, az ítélethirdetés közérthetőségét, a szóbeli indokolás meggyőző erejét, az ügyviteli szabályok érvényesülését.

21. §

Az érdemi határozatok vizsgálatánál értékelni kell a határozat rendelkező részének szabatosságát, végrehajthatóságát, az indokolásbeli tényállás megalapozottságát, a jogi érvelés meggyőző erejét, valamint - ennek jogszabályi előfeltételei esetén - az egyszerűsített ítéleti indokolás alkalmazását, a határozatok szövegezésének pontosságát.

Az értékelés tartalma

22. §

A vizsgálat befejezését követő írásbeli értékelésnek az alábbiakat kell tartalmaznia:

a) név, születési hely és év;

b) beosztás és annak kezdő időpontja;

c) szolgálati hely;

d) korábbi beosztások;

e) ügyszak, illetve az ügyelosztási rendben megjelölt szakterület;

f) iskolarendszerű képzésben, szervezett tanfolyamon, önképzésben való részvétel;

g) a megadott szempontok szerint elvégzett vizsgálat alapján a mellékletben szereplő táblázat kérdéseire adott válaszok.

II. Cím

A bírósági vezető vezetői tevékenységének vizsgálata

23. §

(1) A kinevező a bírósági vezetők (a továbbiakban: vezető) vizsgálatát - a Bszi. 74. § (2)-(3) bekezdésében foglalt rendelkezések figyelembevételével - évenként ütemezve a munkaterv részeként vizsgálati tervben köteles meghatározni.

(2) A vizsgálati terv tartalmazza a vezető nevét, beosztását, a vizsgálatot végző bírósági vezető (a továbbiakban: vizsgáló) nevét és beosztását.

24. §

(1) A vizsgáló személyéről a vizsgálatot elrendelő kinevező dönt.

(2) A vezetői vizsgálat elvégzésére a vezető vezetői beosztásánál magasabb beosztásban lévő bírósági vezetőt kell kijelölni. Amennyiben a kijelölésnek akadálya van - az érintett bíróság elnökének egyetértésével - más bíróság bírósági vezetője is kijelölhető. A vizsgáló költségeit a vizsgálattal érintett bíróság viseli.

25. §

(1) A kinevező a vizsgálat elrendelésének időpontját legalább 15 nappal megelőzően a vezetővel és a kijelölt vizsgálóval írásban közli a vizsgálat elrendelését.

(2) Amennyiben a bírói testület a Bszi. 79. §-ának b), illetve e) pontja, a Bszi. 83. §-ának b) pontja, Bszi. 90. § d) pontja alapján kezdeményezi a bírósági vezetői vizsgálat elrendelését, illetve a vezetői tisztség alóli felmentést, a kinevező a vizsgálatot a Bszi. 74. § (4) bekezdése alapján 30 napon belül elrendeli.

(3) Amennyiben a vizsgálat elrendelésére a Bszi. 74. § (5) bekezdésének a) pontja alapján kerül sor, a kinevező a vizsgálat elrendeléséről a vezetőt és a kijelölt vizsgálót haladéktalanul írásban tájékoztatja.

26. §

(1) A vizsgálatot írásban kell elrendelni. Az elrendelésről szóló intézkedésnek tartalmaznia kell:

- a vizsgálat kezdő időpontját,

- a vizsgálat alapjául szolgáló törvényhely megjelölésével azt, hogy a vizsgálat elrendelése saját hatáskörben, vagy kezdeményezésre történt, és ez utóbbi esetben ki volt a kezdeményező,

- a vizsgált időszakot,

- a vizsgálat szempontjait,

- a vizsgálat befejezésének időpontját,

- a vizsgáló személyét.

(2) A vizsgált időszak általában 24 hónapnál nem lehet kevesebb.

(3) A vezetői megbízatás lejártát megelőző évben a vizsgálatot úgy kell elrendelni, hogy az legkésőbb a megbízatás lejártát megelőző 6 hónappal befejeződjön.

27. §

(1) A kinevező a vizsgálat kezdőnapján a vizsgálónak átadja a vizsgálat alá vont vezető feladatkörét meghatározó szervezeti és működési szabályzatot (munkaköri leírást), a vizsgált időszakban a vezető által benyújtott tájékoztatók, illetve beszámolók anyagát (Bszi. 63. § (1) bekezdés k) pont, 64. § c) pont, 66. § (1) bekezdés b) pont, 68. § (1) bekezdés b) pont), a vizsgálati időszakban keletkezett, a bíróságok igazgatásáról szóló 9/1999. OIT szabályzat 35. §-a alapján lefolytatott vizsgálat iratait, a vizsgálat alá vont beosztás helye szerinti bíróság elnökének, illetve a megyei bíróság, ítélőtábla, vagy Legfelsőbb Bíróság elnökének éves tájékoztatóját, továbbá a vezetővel szemben benyújtott panaszokat, a fegyelmi iratait, a soron kívüli előresorolását, valamint a kitüntetésére tett javaslatot tartalmazó vezetői intézkedéseket.

(2) A vizsgáló a vizsgálat elrendeléséről szóló iratban meghatározott szempontoknak megfelelően:

a) a vezető intézkedéseit tartalmazó igazgatási iratokat megvizsgálja,

b) tájékoztatást kér a vezető közvetlen felettesétől a vezetői tevékenységéről,

c) meghallgatja a vezetőt.

(3) A vizsgálati eljárás - a vezetői szint figyelembevételével - kiterjed:

a) az igazgatási jogszabályok, OIT szabályzatok, határozatok, és az eljárási, valamint ügyviteli szabályok megtartására,

b) az időszerűség érdekében tett vezetői intézkedésekre,

c) a vezető ítélkezésben való részvételére,

d) az igazgatási tevékenység során tanúsított önállóságra, problémamegoldó, konfliktusfeloldó képességre, a munkaszervezés hatékonyságára és az érdekegyeztetés gyakorlatára,

e) az információáramlás biztosítására,

f) a vezetői feladatok megosztására,

g) az ügyfélfogadás rendjére,

h) a panaszügyintézésre,

i) a soronkívüliség elrendelésének és érvényesülésének gyakorlatára, annak ellenőrzésére,

j) a vizsgálat kezdeményezője által megjelölt okokra.

28. §

(1) A vizsgáló az eljárás eredményéről elkészült jelentését legkésőbb a vizsgálat elrendelését követő 40 napon belül a kinevezőnek átadja.

(2) A kinevező a jelentést megküldi a vezetőnek és meghatározza a vizsgálati megbeszélés időpontját. A vezető a jelentésre a kézhezvételtől számított 8 napon belül írásban észrevételt tehet.

(3) A vizsgálati megbeszélést olyan időpontra kell kitűzni, hogy a vezető vizsgálatra tett észrevétele a megbeszélés előtt legalább 3 munkanappal a kinevezőhöz megérkezhessen.

29. §

(1) A kinevező a vizsgálat eredménye alapján, a vizsgálati megbeszélést követően, legkésőbb a vizsgálat elrendelésétől számított 60. napon határoz a vezető alkalmasságáról, azonnali hatályú felmentéséről, vagy az egyéb intézkedésekről.

(2) Azonnali hatályú felmentés esetén a vezetőt - az erre vonatkozó okiratban - tájékoztatni kell a Bszi. 74/A. §-ának (2) bekezdésében meghatározott jogorvoslati lehetőségről. Az okiratot a felmentett vezetőnek haladéktalanul kézbesíteni kell.

(3) Amennyiben a vezető még a vizsgálat befejezése előtt tisztségéről lemond, az eljárás megszüntetése mellett a lemondásnak a Bszi. 75. §-ában foglalt szabályait kell alkalmazni.

30. §

A kinevező a vizsgálat eredményeként hozott döntéséről és annak indokairól a kezdeményező bírói testületet, a Bszi. 74. § (5) bekezdésének a) pontja esetében az OIT-ot haladéktalanul írásban tájékoztatja.

31. §

(1) A vizsgálat elrendelésével és elvégzésével, továbbá az értékeléssel kapcsolatos valamennyi irat megküldését, átadását és átvételét átvételi elismervénnyel, vagy az irat másodpéldányán az átvétel rögzítésével dokumentálni kell.

(2) A vizsgálat és az értékelés iratai nem nyilvánosak (Bjt. 100. § (6) bekezdés).

Hatályba léptető és átmeneti rendelkezések

32. §

(1) Ez a szabályzat - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - 2011. április 8. napján lép hatályba, egyidejűleg a bíró munkájának értékelési rendjéről és a vizsgálat részletes szempontjairól szóló 5/1998. OIT szabályzat a hatályát veszti.

(2) A 2. § (3) bekezdése 2011. szeptember 1. napján lép hatályba.

(3) Annak a bírónak az értékelését, aki 2011. március 1. napját megelőzően kapott határozatlan idejű kinevezést, és e jogviszonya alapján három évnél hosszabb, de hat évnél rövidebb szolgálati idővel rendelkezik, a határozatlan időre történt kinevezését követő nyolcadik évben kell elvégezni.

(4) Amennyiben az értékelésre az egyes törvényeknek a bíróságok hatékony működését és a bírósági eljárások gyorsítását szolgáló módosításokról szóló 2010. évi CLXXXIII. törvény 176. §-ának (3) bekezdése alapján kerül sor, és ennek lehetősége fennáll, a fellebbviteli tanácsban ítélkező bíró értékelését e szabályzat 11. §-ában foglaltaknak megfelelően kell elvégezni.

Melléklet

Ügyszám:
Név:
A bíró részletes értékelése
A bíró előző értékelésének időpontja és az értékelés eredménye:
1.) Képességekkiválómegfelelőnem
megfelelő
Lényeglátási
Döntési képesség
Alaposság
írásbeli kifejezőkészség
Szóbeli kifejezőkészség
Munkaszervezés
Munkabírás
Ügyfelekkel való kapcsolat*
2.) Minőségkiválómegfelelőnem
megfelelő
Az ügy előkészítése
Felkészülés a tárgyalásra*
Tárgyalásvezetés*
Bizonyítás (halasztás, napolási gyakorlat)*
Határozatszerkesztés
Anyagi jogszabályok alkalmazása
Eljárási jogszabályok alkalmazása
Bírói gyakorlat alkalmazása
Eljárási határidők megtartása
Ügyviteli szabályok megtartása
Egyéb igazgatási jogszabályok megtartása
3.) Mennyiség (különös tekintettel a vizsgála-
tot megelőző egy éves időszak adataira)
kiválómegfelelőnem
megfelelő
Tárgyalási napok száma*
Tárgyalt ügyek száma*
Tárgyalási napok kihasználtsága*
Befejezések száma
4.) Egyéb szempontok (ha a bíró munkáját lényegesen befolyásolta)
Tárgyi és személyi feltételek:
5.) Alkalmasságkiválómegfelelőnem
megfelelő
Képességek alapján
Munka minősége
Munka mennyisége
6.) A vizsgálatot elrendelő elnök értékelése
Kiváló,
magasabb bírói beosztásra alkalmas
kiválóan
alkalmas
alkalmasalkalmas, utó-
vizsgálat lefoly-
tatása indokolt
alkalmatlan
Indokolás:
……………………………………..
az értékelő aláírása
Az értékelést a bíróval ismertettem.
……………………………………..
(dátum, aláírás)
Az értékelés tartalmát megismertem.
Észrevételeim:
……………………………………..
(dátum, a bíró aláírása)
*A nem tárgyaló (cég-, bv. bíró, stb.) bíráknál értelemszerűen nem kell kitölteni.

Dr. Baka András s.k.

az Országos Igazságszolgáltatási Tanács elnöke

Tartalomjegyzék