Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

13160/1947. (XI. 26.) Korm. rendelet

a zsidók elhagyott javainak kezelése tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1947. XXVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) Az elhagyott javak kormánybiztosságának kezelésében álló olyan javakat, amelyek az 1946. XXV. tc. 2. §-ának (1) bekezdése értelmében előreláthatóan az Országos Zsidó Helyreállítási Alapra szállnak, az erre vonatkozó eljárás lefolytatásáig is a jelen rendelet hatálybalépésétől számított harminc nap alatt az említett Alap kezelésébe kell átadni az ügyre vonatkozó összes iratokkal együtt. Ez a rendelkezés irányadó az egyes mezőgazdasági ipari vállalatok központi hasznosításáról szóló 8560/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny 168/a. szám) hatálya alá eső elhagyott vállalatokra is, tekintet nélkül arra, hogy a vállalat az említett rendelet alapján szervezett Állami Mezőgazdasági Ipari Üzemi Központnak a jelen rendelet hatálybalépése előtt már átadatott-e vagy sem.

(2) A kezelésbe adás iránt az elhagyott javak kormánybiztosa a rendelkezésére álló adatok alapján hivatalból vagy az Alap kérelmére rendelkezik. Mező- és erdőgazdasági ingatlanokra, továbbá az 1945. VI. törvénycikkel törvényerőre emelt 600/1945. ME rendelet és az azt kiegészítő és módosító jogszabályok hatálya alá eső egyéb vagyontárgyakra vonatkozó határozatának meghozatala előtt a kormánybiztosnak az Országos Földhivatalt, a 8560/1947. Korm. rendelet hatálya alá eső vállalatokra vonatkozó határozatának meghozatala előtt pedig az Állami Mezőgazdasági Ipari Üzemi Központot meg kell hallgatnia. A kormánybiztos határozata ellen az érdekeltek - ideértve az előbbi rendelkezés értelmében kötelező meghallgatása esetében az Országos Földhivatalt és az Állami Mezőgazdasági Ipari Üzemi Központot is - halasztó hatályú panasszal élhetnek az 1946. XXV. tc. 2. §-ának (2) bekezdése alapján szervezett döntőbizottsághoz.

2. § (1) Az Alap kezelésébe adott, de korábban gondnoki kezelésben volt javakról a gondnok a fennálló jogszabályok szerint elszámolni köteles, ez az elszámolás azonban a javaknak az Alap kezelésébe való átadását nem késleltetheti.

(2) Az Alap a kezelésébe adott vagyontárgyak megőrzésére és hasznosítására a rendes gazda gondosságával köteles. A vagyontárgyak elidegenítésének vagy megterhelésének csupán a vagyontárgy fekvési helye szerint illetékes gyámhatóság jóváhagyásával van helye; ez a korlátozás az ipari vagy kereskedelmi üzlet folytatásával rendszerint együttjáró jogügyletekre nem terjed ki.

(3) A háborús távollévőt - az Alap kezelésébe adott javak tekintetében - harmadik személyekkel szemben az Alap képviseli.

3. § Ha az Alap kezelésébe adott elhagyott ingóság a lakás, háztartás vagy ruházkodás céljára szolgáló olyan életszükségleti tárgy, amelyre a használó az életviszonyainál fogva - különösen a háborús események folytán - rá van utalva, az ingóság használatára vonatkozó és a jelen rendelet hatálybalépésékor fennálló szerződést az Alap csak a megállapított használati díj fizetésében beállott késedelem esetében, továbbá a tárgyak rongálása vagy azoknak nem rendeltetésszerű használata esetében mondhatja fel. Az egyéb elhagyott javakra vonatkozó bérleti, haszonbérleti és egyéb szerződéseket az Alap tekintet nélkül arra, hogy a szerződéskötés kinek a részéről történt, a szerződésileg meghatározott időtartam lejárta előtt is megszüntetheti, mégpedig hat havi felmondással, illetőleg három évnél hosszabb időtartamra kötött szerződés esetében egy évi felmondással. Ez a rendelkezés a vármegyével, várossal vagy községgel kötött szerződésekre azzal az eltéréssel irányadó, hogy az Alap a szerződést két évi felmondással, ha pedig a szerződés három évnél hosszabb időtartamra köttetett, három évi felmondással szüntetheti meg.

4. § (1) Az Alapot a kezelés lejében évenkint a kezelésébe adott javak tiszta jövedelmének 25%-a kereskedelmi és ipari vállalatok után pedig a tiszta jövedelem 50%-a illeti meg; abban az évben, amelyben tiszta jövedelem nem volt, az Alapnak kezelési díj nem jár.

(2) Az Alap a kezelésébe adott olyan javakról, amelyek az 1940. XXV. törvénycikkben szabályozott eljárás során vagy más módon nem kerülnek az Alap tulajdonába, a tulajdonosnak, illetőleg jogutódjának közvetlenül számol el; ha a jogosult az elszámolás helyességét nem ismeri el, igényeit a törvény rendes útján érvényesítheti.

5. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba.

Budapest, 1947. évi november hó 7-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök