Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

14200/1947. (XI. 30.) Korm. rendelet

a hároméves gazdasági terv megvalósításának bűntetőjogi védelme tárgyában

A magyar köztársaság kormánya a hároméves gazdasági tervről szóló 1947. évi XVII. tc. 5. §-ában foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § A hároméves gazdasági terv megvalósítását veszélyeztető bűncselekményt követ el, aki

1. termény (élő állat, állati vagy növényi termeivény) vagy termék (nyersanyag, félgyártmány vagy készáru) kötelező termelésére, illetőleg előállítására vonatkozó, a hároméves gazdasági tervről szóló 1947: XVII. tc. 4. §-a alapján kibocsátott jogszabályban vagy ily jogszabályon alapuló hatósági intézkedésben meghatározott kötelességének nem tesz eleget, vagy aki nem olyan terményt vagy terméket, nem olyan terjedelemben vagy minőségben, illetőleg nem olyan eljárásssal termel vagy állít elő, mint ahogy azt az említett jogszabály vagy hatósági intézkedés rendeli;

2. az 1. pontban említett jogszabály rendelkezése ellenére vagy a rendes gazdálkodás szabályainak megsértésével terménynek vagy terméknek - ideértve a termelőeszközöket is - rendelkezése alatt álló készletét felhasználja, megsemmisíti, egyébként használhatatlanná teszi, vagy annak használható állapotban való tartásáról nem gondoskodik;

3. terménynek vagy terméknek készletét a hatóság által elrendelt bejelentés elmulasztásával, hamis vagy hiányos bejelentéssel eltitkolja;

4. terménynek vagy terméknek zár alá vett készletét jogszabály rendelkezése vagy hatósági intézkedés ellenére eltitkolja, elrejti, elidegeníti, a hároméves gazdasági tervben megszabott termelés köréből elvonja, vagy a készlet átadására vonatkozó, hatósági felhíváson alapuló kötelességének nem tesz eleget;

5. terménynek vagy terméknek rendelkezése alatt álló készletét az 1. pontban említett jogszabály rendelkezése ellenére a forgalombahozataltól visszatartja, vagy nem oly módon, nem olyan mennyiségben, minőségben, vagy nem olyan célra bocsátja a forgalom rendelkezésére, mint ahogy azt az 1. pontban említett jogszabály rendeli, illetőleg az annak szállítására vonatkozó, ilyen jogszabályon alapuló korlátozó rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza;

6. terményt vagy terméket az 1. pontban említett jogszabály tilalma ellenére, vagy ilyen jogszabályban tiltott mértékben vagy módon szerez be.

2. § A hároméves gazdasági terv megvalósítását veszélyeztető bűncselekmény a gazdasági rend büntetőjogi védelméről szóló 8800/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 169. szám) 9-15.§-aiban foglalt rendelkezések értelmében esik büntetés alá azzal, hogy a bűncselekmény minősítését illetően a gazdasági rend érdeke helyett (8800/1946. ME rendelet 9. §-ának (4) bekezdése) a jelen rendelet alkalmazása körében a hároméves gazdasági terv megvalósításához fűződő érdeket kell érteni.

3. § (1) Bűntettet követ el és büntetése öt évig terjedhető börtönbüntetés mint főbüntetés, valamint a 2. §-ban meghatározott mellékbüntetések) aki a rendelkezése alatt álló - akár saját, akár hitel útján szerzett - tőkét az Országos Tervhivatal és az illetékes szakminiszter által a 10070/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 187. szám) alapján jóváhagyott részlettervtől eltérően vagy az Országos Tervhivatal engedélye nélkül oly célra használja fel, amely célra váló felhasználáshoz a 10070/1947. Korm. rendelet alapján az Országos Tervhivatal engedélye szükséges.

(2) Aki az (1) bekezdésben meghatározott cselekményt gondatlanságból követi el, vétség miatt három évig terjedhető fogházzal büntetendő.

4. § Vétséget követ el és három évig terjedhető fogházzal büntetendő az üzleti könyvek vezetésére kötelezett az a személy, akinek vállalata vagy üzeme a 10070/1947. Korm. rendelet 1. §-ának (1) bekezdése hatálya alá tartozik, ha üzleti könyveit, feljegyzéseit és nyilvántartásait nem úgy vezeti, hogy azokból a tényleges vagyoni állapoton és mindenkori jövedelmen felül az általa benyújtott és jóváhagyott részletterv végrehajtása ellenőrizhető legyen.

5. § Vétséget követ el és egy évig terjedhető fogházzal büntetendő a hároméves gazdasági terv által érintett vállalat felelős vezetője, ha a Tervgazdasági Tanács és az Országos Tervhivatal létesítése tárgyában kibocsátott 8530/1947. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 158-159. szám) 7. §-ának (2) bekezdésében, illetőleg az ennek végrehajtása tárgyában kibocsátott 10520/1947. ME rendelet 1-6.§-aiban foglalt rendelkezés megszegésével tervmegbízottat (helyettest) nem jelöl ki, vagy nem az üzemi bizottság által javasolt személyek közül jelöl ki, úgyszintén az is, aki a tervmegbízottul (helyettesül) kijelölt személyt az Országos Tervhivatalnak nem jelenti be.

6. § (1) Vétséget követ el és három évig terjedhető fogházzal büntetendő az a tervmegbízott (helyettes), aki a 8530/1947. Korm. rendelet 7. §-ában megszabott jelentéstételi és adatszolgáltatási kötelességét megszegi.

(2) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, vétséget követ el és három évig terjedhető fogházzal büntetendő az a tervmegbízott (helyettes), aki az Országos Tervhivatalt valótlan bejelentéssel, vagy a valóságnak nem megfelelő adatok szolgáltatásával megtéveszti.

7. § (1) Aki valamely dolgot megrongál, rendeltetésszerű használatra alkalmatlanná tesz, vagy megsemmisít, - amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik - bűntett miatt öt évig terjedhető fegyházzal büntetendő, ha a cselekmény alkalmas volt arra, hogy a hároméves gazdasági terv vagy ennek keretébe tartozó valamely részletterv végrehajtását akadályozza vagy hátráltassa.

(2) Az (1) bekezdésben megbatározott cselekmény tíz évig terjedhető fegyházzal büntetendő, ha az a hároméves gazdasági terv megvalósításához fűződő érdekel súlyosan sértette vagy veszélyeztette.

(3) A (2) bekezdés alá eső cselekmény büntetése halál, ha azt valamely gyár, bánya, közlekedési üzem, energiafejlesztő berendezés, nagyobb mezőgazdasági üzem vagy más hasonló fontosságit üzem, (berendezés, intézmény, stb.) tekintetében követték el és annak következtében az üzeni (berendezés, intézmény, stb.) működése - bárcsak időlegesen is - megbénult, vagy ha a (2) bekezdés alá eső több cselekményt ugyanaz a személy egy időben vagy rövid időköz alatt követ el.

(4) A szabadságvesztés büntetésen felül a hivatalvesztést és a politikai jogok gyakorlatának felfüggesztését is ki kell mondani.

8. § Vétség miatt öt évig terjedhető fogházzal büntetendő, aki a 7. § (1) bekezdésében meghatározott cselekményt gondatlanságból követi el.

9. § (1) A jelen rendeletben meghatározott bűncselekmények miatt az eljárás az 1947. XVII. tc. 6. §-a értelmében az uzsorabíróság hatáskörébe tartozik.

(2) Felhatalmaztatik a belügyminiszter és az igazságügyminiszter, hogy az 1947. XVII. tc. 5. §-ában megszabott értesítési kötelesség teljesítésének részletes szabályait rendelettel megállapítsa.

10. § A jelen rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Budapest, 1947. évi november hó 28-án.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök