Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4970/1947. (IV. 23.) ME rendelet

a házfelügyelők és a segédházfelügyelők szolgálati jogviszonyára vonatkozó rendelkezések tárgyában

A minisztérium az 1946: XVI. tc. 1. §-ában foglalt és az 1947: XIII. törvénycikkel meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet hatálybalépése után a fennálló rendelkezések szerint kötelező munkaközvetítés körében a szakszervezeti munkaközvetítő házfelügyelői állásra nem közvetíthet olyan munkavállalót, akit a népbíróság jogerősen ítélettel bűnösnek mondott ki és megbüntetett vagy akit az igazolási eljárás során jogerősen állásvesztéssel sújtottak.

(2) Ha a háztulajdonos a 6490/1945. ME rendelet (Magyar Közlöny 103. szám) 5. §-a alapján az előbbi bekezdés hatálya alá eső munkavállaló közvetítését kívánja, a közvetítést a szakszervezeti munkaközvetítő köteles megtagadni.

2. § (1) A házfelügyelői szolgálati lakás céljára épült azokat a helyiségeket, amelyeket a jelen rendelet hatálybalépésekor erre a célra használnak, vagy amelyek használaton kivül állanak, a jelen rendelet hatálybalépése után más célra használni csak akkor szabad, ha a házban házfelügyelő alkalmazását a 10460/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 208. szám) 10. §-a nem teszi kötelezővé.

(2) Ha a házban házfelügyelő alkalmazása kötelező, a házfelügyelői szolgálati lakás céljára épült azokat a helyiségeket, amelyek a jelen rendelet hatálybalépésekor bérlet címén vagy a használatra jogosító egyéb címen nem a házfelügyelő használatában állanak, a fennálló bérletnek, illetőleg a használatnak megszűnése után csak házfelügyelői szolgálati lakás céljára szabad használni.

3. § (1) A jelen rendelet hatálybalépésekor szolgálatban álló házfelügyelő szolgálati viszonyát a háztulajdonos felmondással az 1947. évi november hó 1. napja előtti időre nem szüntetheti meg.

(2) A házfelügyelő szolgálati viszonyának a jelen rendelet hatálybalépése előtt történt és addig le nem járt olyan felmondása, amely az (1) bekezdésben megállapított időpontnál korábbi időre szól, hatályát veszti.

(3) Olyan házfelügyelő tekintetében, akinek kiskorú gyermek van vagy aki özvegy nő, a jelen §-ban megszabott korlátozás a szolgálati viszonynak az 1948. évi május hó 1. napja előtti időre szóló felmondására nézve áll fenn.

(4) Az előző bekezdések rendelkezései a házfelügyelő rögtöni hatályu elbocsátására nem vonatkoznak.

4. § Ha a háztulajdonos a házfelügyelő szolgálati viszonyát felmondással megszünteti és olyan uj házfelügyelőt alkalmaz, akinek ugyanabban a városban (községben) a hatóság által igénybevehető lakása van, ennek a lakásnak bérlőjéül a volt házfelügyelőt kell kijelölni.

5. § (1) a 10460/1946. ME rendelet 4. §-ának (2) bekezdése helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

(2) Olyan házban, amelyben - a háztulajdonos, illetőleg a bérbeadás felől rendelkezni jogosult más személy saját lakásának és a házfelügyelő szolgálati lakásának számbavétele nélkül - hatnál több lakószoba vagy négynél több lakás van, a házfelügyelő szolgálati lakásának használata fejében a házfelügyelői tennivalók elvégzésén felül sem pénzben, sem más szolgáltatásban ellenértéket kikötni nem szabad. E rendelkezés alkalmazása szempontjából a társas háztulajdonban lévő ház társtulajdonosainak lakásait a lakószobák, illetőleg a lakások számának megállapításánál számításba kell venni.

6. § (1) A háztulajdonos és a házfelügyelő, továbbá a házfelügyelő és a segédházfelügyelő között a szolgálati viszonyból kifolyólag a jelen rendelet hatálybalépése után inditott perek a járásbíróság, mint munkaügyi bíróság hatáskörébe tartoznak.

(2) Az ülnökök kijelölésére jogosult munkavállalói érdekképviselet a Magyar Házfelügyelők, Segédházfelügyelők és Háztartási Alkalmazottak Országos Szabad Szakszervezete. A munkáltatói ülnök kijelölésére a 9180/1920. ME rendelet (Rendeletek Tára 546. lap) 9. §-a irányadó. Addig, amíg az érdekképviseletek az általuk kijelölt ülnököket a 9180/1920. ME rendelet 9. §-ának harmadik bekezdésében előirt módon a munkaügyi bíróságnak be nem jelentik, ülnökökül a felperes, illetőleg az alperes által ajánlott egy-egy személyt kell meghívni. A 9180/1920. ME rendelet 11. §-a a felek által ajánlott ülnökök meghívásánál is irányadó.

7. § (1) Amennyiben cselekménye súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással kell büntetni azt a háztulajdonost,

a) aki házfelügyelői lakás céljára épült és a jelen rendelet hatálybalépésekor házfelügyelői lakás céljára használt vagy használaton kívül álló helyiségeket a jelen rendelet hatálybalépése után a 2. § (1) bekezdésében foglalt tilalom ellenére más célra használ;

b) aki - bár a 10460/1946. ME sz. rendelet 10. §-a értelmében a házban házfelügyelő alkalmazása kötelező - a házfelügyelői szolgálati lakás céljára épült és a jelen rendelet hatálybalépésekor bérlet cimén vagy a használatra jogosító egyéb címen nem a házfelügyelő használatában álló helyiségeket a fennálló bérletnek, illetőleg a használatnak megszűnése után a 2. § (2) bekezdése ellenire a házfelügyelő részére szolgálati lakásul át nem engedi.

(2) A pénzbüntetésre az 1928: X. törvénycikk és az azt kiegészitő 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege huszonnégyezer forint.

(3) A kihágás miatt az eljárás az állam-rendőrségnek, mint rendőri büntetőbíróságnak hatáskörébe tartozik.

(4) A jelen § alapján folyamatba tett ügyekben Budapest székesfőváros területén kizárólag az államrendőrség budapesti V. kerületi kapitányságnak vezetője vagy helyette a belügyminiszter által megbizott tisztviselő jár el.

(5) Az 1929: XXX. tc. 59. §-a (1) bekezdésének 3. pontja alkalmazása szempontjából szakminiszternek a népjóléti minisztert kell tekinteni.

8. § A 10460/1946. ME rendelet 9. §-ában foglalt rendelkezést a jelen rendelet körében is megfelelően alkalmazni kell.

9. § (1) A jelen rendelet - 6. §-ának kivételével - kihirdetésének napján lép hatályba. A 6. § hatálybalépésének napja: 1947. május 1. A jelen rendelet hatályának tartama tekintetében a 10460/1946. ME. rendelet 1. §-a megfelelően irányadó.

Budapest, 1947. évi április hó 17-én.

Nagy Ferenc s. k.,

miniszterelnök