Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

1440/1949. (II. 16.) Korm. rendelet

az állam, valamint egyes közintézmények és vállalatok kárbiztosítási szerződései tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 6.169.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. törvénycikk 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A jelen rendelet hatálya alá tartoznak:

a) az állam, a vármegye, a város, a község, valamint ezek intézetei, közintézményei és üzemei;

b) a nemzeti vállalat (1948. XXXVII. tc.), továbbá - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - minden egyéb vállalat, amelyben az állami tulajdon érdekeltsége eléri vagy meghaladja az 50%-ot, tulajdoni érdekeltségnek tekintve a részvények (üzletrészek), valamint a törzstőke tulajdonát is;

c) az egyszámlarendben bevont társadalombiztosító intézetek;

d) az általa kezelt épületek tekintetében a Közületi Ingatlan Központ.

(2) Az a vállalat, amelyben az 50%-ot elérő nem állami érdekeltség az 1947. XVIII. törvénycikkbe iktatott békeszerződés 28. cikke alá tartozik, vagy jogszabályon, illetőleg államközi egyezményen alapszik, nem tartozik az (1) bekezdés b) pontja alá.

2. § (1) Az 1. §-ban felsoroltak a jelen rendelet hatálybalépése után új kárbiztosítási szerződést nem köthetnek és kötelesek a már fennálló kárbiztosítási szerződéseiket a folyó biztosítási időszak (1927. X. tc. 2. §) végére, de legkésőbb 1949. évi március hó 1. napjára felmondással megszűntetni. Az olyan biztosítási szerződéseket azonban, amelyeknek díját a szerződő fél a jelen rendelet hatálybalépése előtt az 1949. évi március hó 1. napját követő időre már megfizette, annak a biztosítási időszak végére kell felmondani, amelyre eső díj már ki van egyenlítve.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezése nem terjed ki azokra a biztosítási szerződésekre, amelyeknek tárgya:

a) gépjárműre vonatkozó biztosítás;

b) export- és import szállítmányoknak bel- és külföldi útvonalakon a fuvarozás közben bekövetkezhető károk elleni biztosítása.

(3) A felmondást az ellenérdekű féllel írásban kell közölni. A közlést megtörténtnek kell tekinteni, ha a felmondást tartalmazó levelet az ellenérdekű fél által utoljára közölt címre ajánlott postai küldeményként feladták.

(4) A (3) bekezdésnek megfelelő felmondás folytán a kárbiztosítási szerződés megszűnik akkor is, ha a szerződés az 1927. X. tc. 8. §-a szerint még felmondható nem lenne.

(5) A szerződésnek a jelen rendelet értelmében történt megszűnése miatt az ellenérdekű fél az 1. §-ban felsoroltakkal szemben kártérítési igényt nem támaszthat.

3. § (1) Az 1. §-ban felsoroltak az 1949. évi március hó 1. napjától, illetőleg attól a naptól kezdve, amelyen a 2. § (1) bekezdése értelmében a kárbiztosítási szerződés megszűnt, kötelesek minden naptári hónap első napján a pénzügyminiszter által nyitott bevételi számlára hozzájárulásként befizetni olyan összeget, amely megfelel a megszűnt biztosítási szerződés szerint az 1948. évre esedékes biztosítási díj 1/12-ed részének. Az egyszámlarendbe bevont vállalatok ezt az összeget a pénzügyi előirányzatukba felvenni kötelesek.

(2) Ha valamely vagyontárgy értéke lényegesen megváltozik, a hozzájárulás összegét az illetékes miniszter meghallgatásával a pénzügyminiszter módosítja.

(3) A pénzügyminiszter az illetékes miniszterrel egyetértve állapítja meg, hogy az olyan vagyontárgyak után, amelyek a jelen rendelet hatálybalépése előtt biztosítva nem voltak, kell-e és milyen mértékű hozzájárulást fizetni.

(4) A jelen § rendelkezései az államnak olyan épületei tekintetében, amelyek az 5110/1899. ME rendelet (Rendeletek Tára 597. lap) 140. §-a értelmében tűz ellen nem biztosítandók, nem nyernek alkalmazást.

4. § (1) A 1. §-ban felsoroltak azokat a károkat, amelyeknek fedezete céljára a 3. § értelmében hozzájárulást fizetnek, az illetékes miniszternek haladéktalanul bejelenteni tartoznak.

(2) Ha a kár a 100.000 Ft-ot eléri vagy meghaladja, a helyreállítás felől az Országos Tervhivatal és az Üzemgazdasági Pénzügyi Bizottság előterjesztésére a Gazdasági Főtanács határoz.

(3) Ha a kár a 100.000 Ft-ot nem éri el, a helyreállítás felől a pénzügyminiszter az illetékes miniszterrel egyetértve határoz. A tervgazdálkodás szempontjából jelentős károk esetében az Országos Tervhivatal véleményét ebben az esetben is meg kell szerezni.

(4) A helyreállítás céljára megállapított összeget a pénzügyminiszter bocsátja a károsult rendelkezésére és erről az Országos Tervhivatalt értesíti. A kiadások fedezéséről a pénzügyi tárca költségvetésében kell gondoskodni.

5. § A 10380/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 228. szám) 2. §-a hatályát veszti.

6. § A kárbiztosítási szerződést megszűntnek kell tekinteni abban az esetben is, ha azt a jelen rendelet hatálya alá tartozó vállalat a 6390/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 128. szám) 7. §-ának, illetőleg a 11590/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 254. szám) 7. §-ának megfelelően már korábban felmondotta, még pedig abban az esetben is, ha a szerződés az 1927. X. tc. 8. §-a alapján még nem volt felmondható.

7. § A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; végrehajtásáról a pénzügyminiszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi február hó 11-én.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék