Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

11590/1948. (XI. 18.) Korm. rendelet

az államosított vállalatok egyes jogviszonyainak megszüntetéséről szóló jogszabályok módosítása és egységes szerkezetben való közzététele tárgyában

A magyar köztársaság kormánya az egyes ipari vállalatok állami tulajdonbavételéről szóló 1948. XXV. tc. 15. §-ában foglalt, valamint az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt s legutóbb az 1948. XXIV. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

(A rendelet szövegében dőlt szedés tünteti fel a 6390/1948. Korm. rendelet időközi módosításait, kövér szedés pedig az új módosító rendelkezéseket).

I. Egyes szolgálati viszonyok megszüntetett

1. § (1) Ha az 1948. XXV. törvénycikk alapján állami tulajdonba vett vállalat (a továbbiakban: államosított vállalat) és a volt tulajdonos közölt szolgálati jogviszony állott fenn, azt az 1948. évi március hó 26. napjával, ha pedig a 3500/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 71. szám) alapján az illetékes miniszter a vállalathoz ezt követően rendelt ki vállalatvezetőt, a kirendelés napjával megszűntnek kell tekinteni,

(2) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából az államosított vállalat volt tulajdonosának minősül az egyéni cég tulajdonosán kívül a közkereseti társaság, a betéti és csendes társaság tagja, továbbá - amennyiben érdekeltsége a törzstőke, üzletrésztőke, illetőleg alaptőke 2 (kellő) %-át eléri - a korlátolt felelősségű társaság vagy a szövetkezel tagja és a részvénytársaság részvényese is (7060/1948. Korm. rendelet 1. §).

(3) A jelen rendelet alkalmazása szempontjából államosított vállalatnak kell tekinteni az 1948. XXV. tc. 1. §-ának hatálya alá tartozó vállalatot akkor, ha az állam érdekeltsége az 50%-ot eléri vagy meghaladja. Ezt a rendelkezést nem lehet alkalmazni akkor, ha az 50%-ot elérő, állami tulajdonba nem vett érdekeltség az 1947. XVIII. törvénycikkbe iktatott békeszerződés 28. cikke alá tartozik, vagy jogszabályon, illetőleg államközi egyezményen alapul.

2. § (1) A volt tulajdonos (1. §) sem szolgálati viszonyának megszűnéséből, sem a korábban fennállott szolgálati viszonyból kifolyólag az államosított vállalattal, vagy az államkincstárral szemben - a (2) bekezdésben említett esetet kivéve - igényt nem érvényesíthet.

(2) Az illetékes miniszter engedélyezheti a volt tulajdonos részére a 4. §-ban meghatározott mértékű felmondási járandóság vagy végkielégítés, vagy ezek egy részének kifizetését, ha a volt tulajdonos az államosított vállalat ügy- vagy üzemvitelében eredményesen működött közre. Az illetékes miniszter a volt tulajdonos részére a 6. § korlátai közöli nyugdíj folyósítását is engedélyezheti. A jelen bekezdés alapján engedélyezett nyugdíjak felülvizsgálatára a 10610/1948. Korm. számú rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 236-237, szám) 12. §-ának (2) bekezdése alapján létesült Nyugdíjszerződésseket Felülvizsgáló Bizottság hatásköre nem terjed ki.

3. § (1) Az államosított vállalat vezető tisztviselőjének szolgálati viszonyát az 1948. évi július hó 31. napjáig, - ha a vállalatvezető kirendelése az 1948. évi július hó 1. napját követően történt az 1948. évi december hó 31. napjáig, ha pedig a vállalatvezető kirendelése a jelen rendelet hatálybalépése után történt, a kirendeléstől számított kilencven nap alatt - kézölt felmondással meg lehet szüntetni, tekintet nélkül arra, hogy a szolgálati viszony határozott vagy határozatlan időre szól.

(2) Az előbbi bekezdésben említett felmondás közlésének kell tekinteni azt, ha az 1918. évi március hó 26. napján vagy azt követően az államosított vállalathoz kirendelt vállalatvezető a vezető tisztviselőt a szolgálat alól felmentette (szabadságolta), vagy a vállalattól eltávolította.

(3) A jelen rendelet alkalmazásában vezető tisztviselőnek kell tekinteni azt a munkavállalót, akinek az egész vállalatra vagy annak önálló ágára kiterjedő vezető és irányító munkaköre volt, - úgyszintén munkakörére tekintet nélkül azt a munkavállalót is, akinek az 1948. évi március hónapra esedékes összes illetménye a közterhek levonásával az 1.500.- forintot meghaladta.

4. § (1) Az államosított vállalatnak azt a vezető tisztviselőjét, akinek szolgálati viszonyát a jelen rendelet 3. §-a értelmében mondják fel, felmondási járandóság és végkielégítés helyeit a felmondás közlését követő hónap 1. napjától végelbánási illetmény címén együttesen három havi illetményének megfelelő összeg, de legfeljebb 6.000.- forint illeti meg.

(2) Az előbbi bekezdésben említett végelbánási illetmény egyenlő három havi részletben esedékes.

5. § Az 1-4. §-ban nem említett munkavállalók szolgálati viszonyát és az azon alapuló igényeket az 1948. XXV. törvénycikk nem érinti.

II. Egyes nyugdíjak korlátozása

6. § Az a szerződés, amely a volt tulajdonosnak (1. §) nem minősülő személy részére az államosított vállalat [1. § (3) bek.] terhére nyugdíjat vagy hasonló célú juttatást állapit meg, csak annyiban érvényesíthető, amennyiben annak alapján a kedvezményezett az államosított vállalat hasonló munkakörben foglalkoztatott munkavállalóival szemben nem élvez, kivételesen előnyős helyzetet. Ehhez képest a kedvezményezett az ilyen szerződés alapján csak olyan mértékű nyugdíj vagy hasonló célú juttatás iránt támaszthat igényt, amilyen a folyósítás idején hasonló munkakörben foglalkoztatott, de kivételes helyzetet nem élvező más munkavállalót azonos várakozási idő mellett megilletne. A jelen § rendelkezéséi alkalmazni kell a jelen rendelet hatálybalépése előtt esedékessé vált, de ki nem fizetett nyugdíj tekintetében is. A jelen §-ban foglalt rendelkezések nem érintik a Nyugdíj-szerződéseket felülvizsgáló Bizottságnak a 10610/1948. Korm. rendelet 12. §-ában biztosított felülvizsgálati jogkörét.

III. Egyéb huzamos szerződések megszüntetése

7. § (1) Az alábbi rendelkezések alkalmazásában huzamos szerződésnek kell tekinteni azt a jogügyletet, amelynek alapján legalább az egyik fél a szerződés tartama alatt állandó teljesítésre vagy visszatérő szolgáltatásra köteles (bérlet, haszonbérlet, kartell, szukcesszív szállítás, állandó szakértői, jogtanácsosi megbízás, vezérképviseleti megállapodás stb.).

(2) Az államosított vállalat [1. § (3) bek.] - a jelen rendelet 1-5. §-ában szabályozott eseteket kivéve - az 1948. évi december hó 31. napjáig az illetékes ipari igazgatóság engedélyével a vállalatvezető (3500/1948. Korm. rendelet) kirendelése előtt kötött huzamos szerződéseket felmondással megszüntetheti. A felmondás csak akkor érvényes, ha annak szövegében utalás Van arra, hogy a felmondásra az illetékes ipari igazgatóság engedélyt adott (10820/1948. Korm. rendelet 1. §).

(3) Az előbbi bekezdésen alapuló felmondást az ellenérdekű féllel írásban kell közölni. A közlést megtörténtnek kell tekinteni, ha a felmondást tartalmazó levelet az ellenérdekű fél által utoljára közölt címre ajánlott postai küldeményként feladták.

(4) Ha az államosított vállalat az (1) bekezdés alá tartozó Szerződést a jelen rendelet hatálybalépése előtt akár kifejezeti, nyilatkozattal, akár a megszüntetés szándékára utaló magatartással megszüntette, a (2) bekezdésben említett határidő alatt az ipari igazgatóság engedélyét pótlólag kell megszereznie és az engedély elnyeréséről az ellenérdekű felet a (3) bekezdés szerint kell értesítenie.

(5) A jelen § rendelkezései nem vonatkoznak lakások és üzlethelyiségek bérletére (albérletére), ezek tekintetében az egyébként fennálló rendelkezések az irányadók.

8. § (1) Az előbbi §-on alapuló felmondás esetében a jogviszony attól a naptól számított tizenöt nap elteltével szűnik meg, amelyen a felmondást közölték.

(2) A jelen § esetében a felek csak a jogviszony megszűnése előtt történi teljesítés (részteljesítés) ellenértékét követelhetik; ebből a szempontból a teljesítésre adott előleg a teljesítéssel esik egy tekintet alá. A szerződés megszüntetése miatt az ellenérdekű fél az államosított vállalattal vagy az álamkincstárral szemben kártérítési igényi nem támaszthat. Ha a szerződés tárgya ügyletek közvetítése volt, az ellenérdekű fél csak a szerződés megszűnéséig teljesített szállítások értéke után követelhet jutalékot (10820/1948. Korm. rendelet 2. §).

9. § (1) A jelen rendelet kihirdetésének napján lép hatályba; rendelkezéseit a 6390/1948. Korm. rendelet hatálybalépésének napjára (1948. június 9.) visszaható hatállyal kell alkalmazni. A folyamatban levő ügyekben a 6070/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 137. szám) 5. §-a szerint kell eljárni.

(2) A jelen rendelet 6. §-ában foglalt rendelkezéseket alkalmazni kell az olyan vállalatokkal, illetőleg az olyan vállalatok által létesített nyugdíjpénztárral szemben fennálló nyugdíjkövetelések korlátozása tekintetében is,

1. amelyek részvényeinek legalább fele a Magyar Nemzeti Bank és a Pénzintézeti Központ I. kúriájába tartozó, részvénytársasági alapon működő pénzintézetek magyar tulajdonban levő részvényeinek állami tulajdonba vételéről szóló 1947. XXX. törvénycikk alapján került az állam tulajdonába, továbbá

2. amelyeknél az 1. pont alá eső valamely vállalatnak legalább 50%-os érdekeltsége van [8370/1948. Korm. rendelet 1. § (1) bek.].

(3) A (1) bekezdés nem alkalmazható, ha az 50%-ot elérő, nem állami tulajdonban levő érdekeltség az 1947. XVIII. törvénycikkbe iktatott békeszerződés 2S. cikke alá tartozik, vagy jogszabályon, illetőleg államközi egyezményen alapul [8370/1948. Korm. rendelet 1. § (2) bek.].

(4) A jelen rendelet 1-3. §-ában felsorolt munkavállalók szolgálati viszonyának megszüntetése tekintetében a 3950/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 79. szám) nem nyer alkalmazást.

(5) A jelen rendelet hatálybalépésével a 6390/1948. Korm. rendelet, a 7060/1948. Korm. rendelet, a 8360/1948. Korm. rendelet, a 8370/1948. Korm. rendelet és a 10820/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 128., 145., 177., 179. és 239. szám) hatályát veszti.

Budapest, 1948. évi november hó 12-én.

Dinnyés Lajos s. k.,

miniszterelnök

Tartalomjegyzék