Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

2380/1949. (III. 12.) Korm. rendelet

a fekáliatárolók kiürítésének és tőzeggel való kezelésének, valamint a fekáltrágyák gyűjtésének és forgalombahozatalának szabályozásáról

(Közigazgatási rendszám: 8.221.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ában meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. § (1) A főldmívelésügyi miniszter - a belügy- és népjóléti miniszterekkel egyetértésben - egyes városok és községek területén az árnyékszékek (pöcegödrök, emésztőgödrök stb. továbbiakban: fekáliatárolók) első kiürítését, tőzeggel való kezelését, fertőtlenítését, szagtalanítását, további folyamatos kiürítését, úgyszintén a fekáltrágya forgalmát és felhasználását rendeletben szabályozhatja. )

(2) Az előző bekezdésben foglalt feladatokat - az ország egész területére kiterjedő ügykörrel - a Szervestrágyagyűjtő és Kereskedelmi Nemzeti Vállalat (Budapest, V., Tükör-utca 4. sz., továbbiakban: Nemzeti Vállalat) végzi.

(3) Az (1) bekezdés alapján kijelölendő város (község) területén lévő fekáliatárolókban felgyülemlett fekália a Nemzeti Vállalat tulajdonát képezi.

2. § (1) A fekáliatárolók tisztítására - abban a városban (községben), ahol működését megkezdte - kizárólag a Nemzeti Vállalat jogosult.

(2) A fekáliatárolók tisztítására a város (község) és magánosok között kötött szerződések azt követően, hogy a Nemzeti Vállalat a városban (községben) működését megkezdte, a tizenötödik napon hatályukat vesztik. A szerződés időelőtti megszűnése miatt kártérítést követelni nem lehet.

3. § (1) A fekáliatárolók kiürítésének, valamint az ezzel összefüggő munkálatoknak céljait szolgáló városi vagy községi tulajdonban lévő ingatlanok és ingóságok a Nemzeti Vállalat működése megkezdésének időpontjában, az 1949. évi január hó 1. napján fennálló leltári értékkel, térítés nélkül a Nemzeti Vállalat tulajdonába mennek át.

(2) Az (1) bekezdés értelmében a Nemzeti Vállalat tulajdonába kerülő ingatlanokra a tulajdonjogot a telekkönyvi hatóság a földmívelésügyi miniszter megkeresésére a Nemzeti Vállalat javára kebelezi be. A miniszter megkeresése telekkönyvi bekebelezésre alkalmas okirat.

(3) A város (község) tulajdonában lévő azt az ingatlant és ingóságot, amely csak részben szolgál fekáliatárolók kiürítésének, illetőleg ezzel összefüggő munkálatoknak céljaira, a Nemzeti Vállalat kívánságára, ennek bérbe kell adni.

4. § (1) A fekáliatárolók első kiürítéséért, valamint folyamatos tovább kezeléséért (kiürítéséért) annak az ingatlannak a tulajdonosa (haszonélvezője), amelynek területén a fekáliatároló fekszik, a Nemzeti Vállalat javára díjat tartozik fizetni.

(2) Az első kiürítési díj a munkálat elvégzése után azonnal, a folyamatos további kezelési (ürítési) díj pedig tizenkét havi egyenlő részletben minden hónap 1. napján előre esedékes. Az első kiürítési díj az esedékességtől számított két hónapon belül, a folyamatos további kezelési (ürítési) díj részletei pedig az esedékesség havának 15. napjáig pótlékmentesen fizethetők.

(3) A díjat, illetőleg részleteit, annak az ingatlannak a tulajdonosa (haszonélvezője) köteles a (2) bekezdés rendelkezésének megfelelően a Nemzeti Vállalat javára befizetni, amelynek területén a fekáliatároló fekszik.

(4) Az (1) bekezdésben említett díjak mértékét a földmívelésügyi miniszterrel egyetértésben az Országos Árhivatal állapítja meg. )

5. § (1) A fekáliatárolók első kiürítésének díja a tulajdonost (haszonélvezőt) terheli. Ez a költség a bérlőre (használóra) csak abban az esetben hárítható át, ha az ilyen költség, a jelen rendelet hatálybalépését megelőzőleg is - jogszabály (szabályrendelet) vagy szerződés (megállapodás) alapján - a bérlőt (használót) terhelte.

(2) A folyamatos kezelési (ürítési) díj - közös használat esetén annak aránylagos része - abban az esetben is a bérlőt (használót) terheli, ha az ilyen költséget a jelen rendelet hatálybalépését megelőzőleg jogszabály (szabályrendelet) vagy szerződés (megállapodás) értelmében a tulajdonos (haszonélvező) tartozott viselni.

(3) A bérlő köteles az (1)-(2) bekezdések értelmében őt terhelő összegnek esedékessé vált részletét legkésőbb a hónap 12. napjáig a bérbeadó, vagy bér átvételére jogosult személy kezéhez megfizetni. A nemfizetés, vagy késedelmes fizetés a bér nemfizetésének, illetőleg késedelmes fizetésének a jogkövetkezményeivel jár.

(4) A folyamatos kezelési (ürítési) díjat, illetőleg annak részleteit a tulajdonos (haszonélvező) köteles a bérlőtől (használótól) beszedni és a 4. §-ban megszabott díjfizetési kötelezettsége alapján befizetni.

6. § A bérlő által a bérleti jogviszonyból kifolyólag bármilyen címen fizetett és a bérbeadóhoz befolyó összeg felhasználására a 9910/1948. Korm. rendelet (Magyar Közlöny - Rendeletek Tára 217. szám) 10. §-ában foglalt rendelkezés azzal a kiegészítéssel irányadó, hogy a jelen rendeleten alapuló díj sorrendben a lakáshelyreállítási hozzájárulás után következik.

7. § (1) Az a város (község), amelynek egész területén a Nemzeti Vállalat működését megkezdte, köteles az 1949. évi költségvetésében a fekáliatárolók tisztításának céljára előirányzott hitelösszeget a Nemzeti Vállalat működéséhez szükséges mértékben annak rendelkezésére bocsátani.

(2) Az (1) bekezdésben említett hitelösszegeknek a Nemzeti Vállalat részére való átengedésével felmerült vitás kérdésekben a belügyminiszter a földmívelésügyi miniszterrel egyetértésben végérvényesen határoz.

8. § (1) Amennyiben a cselekmény súlyosabb büntetőrendelkezés alá nem esik, kihágást követ el és hat hónapig terjedhető elzárással büntetendő, aki a földmívelésügyi miniszter által e rendelet alapján kiadott rendelkezéseket megszegi, vagy kijátssza.

(2) A pénzbüntetésre az 1928. X. törvénycikk, valamint a 8960/1946. ME rendelet (Magyar Közlöny 173. szám) rendelkezései irányadók azzal az eltéréssel, hogy a pénzbüntetés legmagasabb összege huszonnégyezer forint.

(3) A kihágási eljárás a közigazgatási hatóságnak, mint rendőri büntetőbíróságnak a hatáskörébe tartozik. Szakminiszternek az 1929. XXX. törvénycikk 59. § (1) bekezdése 3. pontjának alkalmazása szempontjából a földmívelésügyi minisztert kell tekinteni.

9. § Ez a rendelet kihirdetésének napján lép hatályba. Végrehajtásáról az érdekelt miniszterekkel egyetértésben a földmívelésügyi miniszter gondoskodik.

Budapest, 1949. évi március hó 4-én.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék