Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4028/1949. (V. 12.) Korm. rendelet

a közületi és egyes más ingatlanok kezelése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.277.)

A magyar köztársaság kormánya az 1946. XVI. tc. 1. §-ában foglalt és legutóbb az 1948. LVI. tc. 1. §-ával meghosszabbított felhatalmazás alapján a következőket rendeli:

1. §

A közület és a közületi ingatlan fogalma

(1) A jelen rendelet alkalmazásában közületek:

a) az állam;

b) a törvényhatóságok, a megyei városok és a községek;

c) a társadalombiztosító intézetek;

d) az Állami Vállalatok Központi Nyugdíjpénztára;

e) a szövetkezeti központok, ideértve az Országos Szövetkezeti Hitelintézetet is;

f) a nemzeti vállalatok;

g) a községi vállalatok;

h) jogszabály alapján létesült, önálló jogi személyiséggel felruházott, az a) vagy b) pontban felsoroltak valamelyikének felügyelete alatt álló köztestület, közintézmény, vagy közintézet;

i) az a)-c) pontok alatt felsoroltak vállalatai és üzemei.

(2) A jelen rendelet alkalmazásában közületi vállalatnak [(1) bek. i) pont] kell tekinteni azt a vállalatot, amely az (1) bekezdés a)-c) pontjában említett közület tulajdonában vagy rendelkezése alatt áll. Közületi tulajdonban van az a vállalat, amelyben a közület tulajdoni érdekeltsége teljes és kizárólagos. Közületi rendelkezés alatt áll az a vállalat, amelyben a közület tulajdoni érdekeltsége nem kizárólagos ugyan, de eléri vagy meghaladja az 50%-ot. Tulajdoni érdekeltségnek kell tekinteni a részvények (üzletrészek), valamint a törzstőke tulajdonát is.

(3) A jelen rendelet alkalmazásában nem lehet közületi rendelkezés alatt állónak tekinteni azt a vállalatot, amelyben az 50%-ot elérő nem közületi érdekeltség az 1947. XVIII. törvénycikkbe iktatott békeszerződés 28. cikke alá tartozik, vagy más jogszabályon, illetőleg nemzetközi egyezményen alapszik.

(4) A jelen rendelet alkalmazásában közületi ingatlan az (1) bekezdésben említett közület tulajdonában vagy kezelésében álló az az ingatlan, amelyet a jelen rendelet vagy más jogszabály értelmében az ingatlankezelő községi vállalat (2. §) kezel.

2. §

Ingatlankezelő községi vállalatok

(1) Az 1949. X. törvénycikknek megfelelően ingatlankezelő községi vállalatok szervezeteknek (a továbbiakban: vállalat).

(2) A vállalat feladatkörébe tartozik:

a) a közületi ingatlanok [1. § (4) bek.] kezelése, a 3. §-ban meghatározott kivételekkel;

b) az elismert és el nem ismert vállalati nyugdíjpénztárak vagyonához tartozó ingatlanok kezelése;

c) a kormányhatóság kezelésében levő alapítvány (alap) vagyonához tartozó ingatlanok kezelése, továbbá más alapítvány (alap) vagyonához tartozó ingatlanok kezelése akkor, ha a kezelést a Gazdasági Főtanács határozata a vállalat feladatkörébe utalja;

d) a Szakszervezeti Tanács és a kötelékébe tartozó szakszervezetek ingatlanainak kezelése, amennyiben a Szakszervezeti Tanács azoknak a vállalat által való kezelését kívánja;

e) mindazoknak az ingatlanoknak a kezelése, amelyeket a jogszabály a 9390/1948. (205) Korm. rendelettel szervezett Közületi Ingatlan Központ (KIK) kezelésébe utal;

f) lakóházak építtetése;

(3) Ha valamely ingatlan 50%-át meghaladó részében közületi ingatlannak minősül, az egész ingatlan kezelését a vállalat veszi át.

(4) A (3) bekezdésben említett közületi érdekeltség megállapítása szempontjából osztatlan tulajdonközösség és társasháztulajdon (1924. XII. törvénycikk) esetében az az irányadó, hogy a tulajdonostársi illetőség az egész ingatlan 50%-ánál nagyobb-e vagy sem, ha pedig a közületi érdekeltség részvénytársaság vagy szövetkezet tulajdonában levő ú. n. öröklakásos házra nézve áll fenn irányadó az, hogy a vállalat tulajdonában vagy kezelésében álló részvény vagy üzletrész névértéke a részvénytőke, illetőleg üzletrésztőke 50%-át meghaladja-e vagy sem.

(5) A kezelésre az a vállalat illetékes, amelynek működési területén az ingatlan fekszik.

3. §

A vállalat kezelése alá nem tartozó közületi ingatlanok

Az 1. § (4) bekezdése szerint közületi ingatlanoknak minősülő ingatlanok közül nem tartoznak a vállalat kezelése alá:

a) azok az ingatlanok, amelyek kizárólag vagy túlnyomórészben a közület feladatkörének ellátására (hivatali, üzemi stb. célra) szolgálnak és amelyet a közület alkalmazottainak szociális, üdültetési, vagy testedzés (sport) céljára használnak;

b) azok az ingatlanok, amelyek a honvédelmi miniszter igazgatása alatt állanak, amennyiben a miniszter azok felett a rendelkezési jogot magának kívánja fenntartani;

c) a Magyar Államvasutak és a Magyar Posta igazgatása alatt álló lakótelepek, továbbá a Magyar Államvasutak - és a Magyar Posta betegségi biztosító és nyugdíjintézeteinek vagyonához tartozó ingatlanok;

d) a kizáróan mezőgazdasági, erdőgazdasági, kertészeti vagy bányászati célra szolgáló ingatlanok.

4. §

Ingatlankezelő központok

(1) A vállalatok kezelésének irányítása és ellenőrzése céljából ingatlankezelő központok szerveztetnek (a továbbiakban: központ).

(2) A központok a belügyminiszter főfelügyelete alatt működnek. A belügyminiszter főfelügyeleti jogkörében megtehet minden intézkedést, amely a központok és az alájuk rendelt vállalatok eredményes és gazdaságos működésének biztosításához szükséges.

(3) A központok számát és azt, hogy működésük mely vállalatokra terjed ki, a belügyminiszter állapítja meg.

(4) Egyebekben a központok szervezetére, jogállására, hatáskörére és működésére az ipari központokról szóló 7210/1948. (148) Korm. rendelet rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni azzal, hogy illetékes miniszternek a belügyminisztert kell tekinteni.

5. §

A vállalat feladatköre tekintetében felmerülő viták elintézése

Ha vita merül fel a tekintetben, hogy az ingatlan kezelése a vállalat feladatkörébe tartozik-e vagy sem, a vita felől a központ előterjesztésére az 1560/1949. (37) Korm. rendelettel szervezett döntőbizottság határoz.

6. §

A vállalat jogállása a közületi ingatlanok kezelése tekintetében

(1) A vállalat a közületi ingatlant [1. § (4) bek.] jelzálogjoggal csak a belügyminiszternek a központ előterjesztésére adott előzetes hozzájárulásával terhelheti meg, ide nem értve az ingatlannak a 9. §-on alapuló megterhelését.

(2) Az ingatlan kezelésének a vállalatra történő átszállása az ingatlanra vonatkozóan fennálló bérleti jogviszonyt nem érinti, hanem az átvétel időpontjától kezdve a vállalat lép a bérleti jogviszonyból eredő jogok és kötelezettségek tekintetében az előbbi bérbeadó helyébe.

(3) A lakásbérleti szabályrendeleteknek (1912. LIV. tc. 102. §-a) a házkezelő jogkörét korlátozó rendelkezései a vállalatra nem vonatkoznak.

(4) A Közületi Ingatlan Központot a 1630/1949. (39) Korm. rendelet 2. §-a szerint megillető jogot a jelen rendelet hatálybalépése után a vállalat gyakorolja.

7. §

A vállalat jogállása a kezelésébe átvett nem közületi ingatlanok kezelése tekintetében

(1) A vállalat kezelésébe átvett nem közületi ingatlant [2. § (2) bek. b)-e) pont] jelzálogjoggal csak az Épülethelyreállítási Kölcsönakció keretében felvett kölcsön biztosítása céljából terhelheti meg.

(2) A 6. § (2), (3) és (4) bekezdésének rendelkezései a nem közületi ingatlan kezelése tekintetében is megfelelően irányadók.

8. §

A tulajdonossal szemben fennálló követelések érvényesítése a vállalattal szemben

(1) A vállalattal szemben a közületi ingatlan [1. (4) bek.] tulajdonosát terhelő követelések közül csak azokat lehet érvényesíteni, amelyek

a) tartásra, járadékra, vagy más időszakos szolgáltatásra vonatkoznak, feltéve, hogy jelzálogilag biztosítva vannak;

b) szolgálati jogviszonyból származnak, feltéve, hogy jelzálogjogilag biztosítva vannak, vagy a szolgálati, jogviszony az ingatlan kezelésével vagy fenntartásával kapcsolatos;

c) baleset folytán bekövetkezett halál, sérülés, sebesülés vagy más egészségromlás által előidézett kár megtérítésére vonatkoznak, feltéve, hogy jelzálogilag biztosítva vannak vagy a baleset az ingatlannal kapcsolatban állott elő.

d) az 1945. évi január hó 1. napja után épült lakóház építéséből származnak;

e) a lakóházak helyreállításáról szóló jogszabályok értelmében a helyreállított ingatlan mindenkori tulajdonosát terheli;

f) kisiparosoknak az épületben végzett helyreállítási, karbantartási vagy javítási munkálataiból kifolyólag az 1946. évi augusztus hó 1. napja után keletkeztek;

g) külföldi hitelezők javára keletkeztek, feltéve, hogy jelzálogjogilag biztosítva vannak.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt követeléseket a vállalattal szemben csak az ingatlan tiszta jövedelme erejéig lehet érvényesíteni. E rendelkezés alkalmazásában tiszta jövedelem alatt azt az összeget kell érteni, amely az ingatlan hasznosításából elért nyers jövedelemből a tulajdonost az ingatlannal kapcsolatban terhelő adók és más közterhek, továbbá az ingatlan kezeléséhez és állagának megóvásához szükséges költségek, valamint az ingatlan tulajdonából vagy bérbeadásából kifolyólag a fennálló jogszabályok értelmében a tulajdonost, illetőleg a bérbeadót terhelő költségek levonása után fennmarad.

(3) Az (1) és (2) bekezdés rendelkezéseinek alkalmazásából kifolyólag felmerült vitás kérdésekben a 2850/1949. (69) Korm. rendelettel szervezett egyeztető bizottság határoz.

(4) Az (1) bekezdésben felsorolt követelés tárgyában folyamatban levő pert a bíróság a perköltségek kölcsönös megszűntetése mellett hivatalból végzéssel megszűnteti és a per minden iratát a (3) bekezdésbe említett egyeztető bizottsághoz teszi át.

(5) A vállalat kezelésébe átvett nem közületi ingatlan [2. § (2) bek. b)-e) pont] tulajdonosa ellen fennálló követelésből kifolyólag - amennyiben nem az ingatlan állaga szolgál biztosítás vagy kielégítés tárgyául - csak az ingatlannak a (2) bekezdésben meghatározott tiszta jövedelmét lehet végrehajtás alá vonni.

9. §

Új jelzálogjogok alapítása

A vállalat kezelésében levő közületi ingatlanra - a 6. § (1) bekezdésének esetén kívül - csak a 8. § (1) bekezdésében felsorolt követelés biztosítása céljából lehet jelzálogjogot bejegyezni.

10. §

Az ingatlan jövedelmének elszámolása és kiszolgáltatása

(1) A vállalat a közületi ingatlan jövedelméről a tulajdonossal elszámolni és a jövedelmet a tulajdonosnak kiszolgáltatni nem köteles.

(2) A vállalat köteles a nem közületi ingatlan hasznosításából eredő jövedelmet az ingatlan tulajdonosának, illetőleg annak, aki az ingatlan hasznosítása felől a magánjog szabályai szerint rendelkezni jogosult (a továbbiakban: tulajdonos), évenkint a következő év március hó 1. napjáig az alábbi bekezdések rendelkezései értelmében kiszolgáltatni. A vállalat által felszámítható kezelési költség mértékét a Gazdasági Főtanács főtitkárával egyetértve a belügyminiszter állapítja meg.

(3) Ha a (2) bekezdés szerint kiszolgáltatandó összeg tekintetében a vállalat és a tulajdonos nem egyeznek meg, azt a 8. § (3) bekezdésében említett egyeztető bizottság állapítja meg.

(4) A vállalat az ingatlan kezelésével kapcsolatban a tulajdonosnak részletes (tételszerű) elszámolást csak akkor köteles adni, ha erre a vállalatot az egyeztető bizottság kötelezi.

(5) Arra az időre, amíg az ingatlan tulajdonosának kiléte ismeretlen vagy a tulajdonos ismeretlen helyen tartózkodik, a vállalatot a hasznosításból eredő jövedelem kiszolgáltatásának kötelezettsége nem terheli.

11. §

A vállalat pénzgazdálkodása

(1) A vállalat pénzgazdálkodását a Magyar Nemzeti Bank egyszámlarendjében vezetett folyószámlán bonyolítja le.

(2) A vállalat köteles negyedévenként pénzügyi előirányzatot a központ elé terjeszteni. A pénzügyi előirányzatot jóváhagyása tekintetében az üzemgazdasági pénzügyi bizottság és a központ meghallgatása után a pénzügyminiszterrel és a Gazdasági Főtanács főtitkárával egyetértve a belügyminiszter határoz.

12. §

Az ingatlan kezelésbe adásával kapcsolatos kérdések

A tulajdonos köteles a birtokában levő mindazokat az iratokat - ideértve a bérleti szerződéseket is -, továbbá mindazokat a felszerelési tárgyakat és munkaeszközöket, amelyek az ingatlanhoz tartoznak, illetőleg az ingatlan karbantartásához és tisztántartásához szükségesek, valamint az evégből beszerzett anyagkészleteket a vállalat felhívásától számított harminc nap alatt jegyzék mellett a vállalatnak átadni.

13. §

Megüresedett üzlethelyiség bérbeadása

(1) Ha a vállalat kezelésben álló épületben levő üzlethelyiségre vonatkozóan a bérleti jogviszony vagy a használat joga a jelen rendelet hatálybalépése után bármely okból megszűnik, az üzlethelyiség igénybevételére és visszabocsátására vonatkozó jogszabályok alkalmazását mellőzni kell s a vállalat az üzlethelyiséget mind a bérlő kiválasztása és a bér megállapítása, mind általában a bérleti jogviszony körébe tartozó megállapodások tekintetében az 5000/1948. (80) Korm. rendelet 3-4., 6-8., 10. és 12-13. §-ában, valamint az 5990/1948. (119) Korm. rendelet 8. §-ában megállapított korlátok közt szabadon bérbeadhatja.

(2) Ha az (1) bekezdés hatálya alá tartozó üzlethelyiség vidéki városban van, Budapest székesfőváros lakásbérleti szabályrendeletének az 5000/1948. Korm. rendelet 6. és 7. §-ában említett korlátozó rendelkezései alatt az illető vidéki város lakásbérleti szabályrendeletének tartalmilag azonos rendelkezéseit kell érteni.

14. §

A házkezelés körében alkalmazottak átvétele

(1) A vállalat kezelésébe átvett ingatlan házkezelőjének (házgondnokának) ez a megbízása az átvétel időpontjától kezdve megszűnik. A megbízás megszűnéséből kifolyólag a megbízóval és a vállalattal szemben semmiféle igényt sem lehet támasztani.

(2) Azoknak a magánjogi szolgálati jogviszonyát, akik az ingatlannak a vállalat kezelésébe átvétele időpontjában kizárólag az ingatlan kezelési teendőinek ellátása céljából voltak alkalmazva, amennyiben a vállalat szolgálatába át nem vétetnek, a magánjogi szolgálati jogviszonyra vonatkozó rendelkezések alkalmazásával meg kell szűntetni.

(3) Ha a (2) bekezdésben említett alkalmazottat a vállalat átveszi, szolgálati jogviszonya tekintetében a közületi vállalatok (üzemek stb.) alkalmazottaknak szolgálati jogviszonyával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 8260/1948. (173) Korm. rendelet és az azt kiegészítő 1910/1949. (48) Korm. rendelet rendelkezései, nyugellátásuk tekintetében pedig a nemzeti vállalat alkalmazottainak nyugellátására vonatkozó jogszabályok az irányadók.

(4) Ha az ingatlan kezelésére alkalmazottnak az ingatlanban a szolgálati illetmény fejében vagy annak részeként használatba adott szolgálati lakása van, erre a lakásra nézve az alkalmazott és a vállalat közt a jelen rendelet erejénél fogva a kezelésbe átvétel időpontját követő hónap első napjától kezdődően határozatlan időtartamra szóló bérleti jogviszony jön létre.

15. §

A telekkönyvi eljárással kapcsolatos kérdések

(1) A telekkönyvi hatóság a közületi ingatlan kezelésbe vétele esetében az ingatlan telekkönyvében a vállalat kérelmére a kezelésbevételt a telekkönyvi betét B) lapjára a jelen rendeletre utalással feljegyzi.

(2) A vállalatnak a telekkönyvi hatósághoz a jelen rendelet alapján benyújtott minden beadványa és a jelen rendeleten alapuló minden telekkönyvi bejegyzés illetékmentes.

16. §

Bérhátralékok behajtása

(1) A vállalat kezelésében álló épületben levő lakás vagy más helyiség bérének hátralékát közadók módjára kell behajtani. A végrehajtás elrendelésének alapjául a vállalat által kiállított hátraléki kimutatás szolgál.

(2) Az (1) bekezdés alapján elrendelt végrehajtás foganatosítását fel kell függeszteni, ha a végrehajtást szenvedő a végrehajtás útján érvényesített követelés fenn nem állásának megállapítása iránt a bíróság előtt keresetet indít. A keresetindítás napjától a per jogerős befejezéséig további végrehajtási cselekményeknek nincs helye. A per befejezése után a végrehajtást a bíróság ítéletében foglalt döntés keretei között lehet folytatni, illetőleg azt meg kell szűntetni.

17. §

A rendelet hatálybalépésének ideje

(1) A jelen rendelet a Nagy-Budapesthez tartozó városok és községek [9390/1948. (205) Korm. rendelet 15. §] területére kiterjedő működési körrel alapítandó valamennyi ingatlankezelő községi vállalat (2. §) megalakulásának (1949. X. tc. 6. §) befejezésével lép hatályba. Azt a napot, amikor az említett vállalatok megalakulása befejezést nyert, a jelen rendeletnek az ország egész területén váló hatálybalépése napjaként a belügyminiszter rendelettel állapítja meg.

(2) A 2390/1949. (56) Korm. rendelet hatálya a jelen rendelet hatálybalépésének napjáig meghosszabbíttatik.

(3) A jelen rendelet hatálybalépésével a Közületi Ingatlan Központ szervezéséről szóló 9390/1948. (205) Korm. rendelet, továbbá az ennek a rendeletnek módosítása, illetőleg kiegészítése tárgyában kibocsátott 1630/1949. (39) Korm. rendelet - a 2. § kivételével -, a 2390/1949. (56) Korm. rendelet és a 3260/1949. (77) Korm. rendelet hatályát veszti.

Budapest, 1949. évi május hó 6-án.

Dobi István s. k.

miniszterelnök

Tartalomjegyzék