Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

133/1951. (VI. 24.) MT rendelet

a kisipari szövetkezetek tagjainak keresőképtelenség esetére és gyermeknevelési pótlékra kiterjedő kötelező kölcsönös biztosításáról

(Közigazgatási rendszám: 7.570.)

A Magyar Népköztársaság minisztertanácsa szükségesnek tartja, hogy a kisipari szövetkezetek tagjai is részesüljenek az Alkotmány 47, §-ában megállapított segítségben és ezt a célt a szövetkezeti tagok kötelező kölcsönös biztosítása útján kívánja megvalósítani.

1. § (1) A kisipari szövetkezetek [96/1951. (IV. 17.) MT rendelet I. §-a] kötelező kölcsönös biztosítás keretében biztosítják a kisipari termelőszövetkezetekben, továbbá a háziipari szövetkezetek közös szövetkezeti műhelyeiben dolgozó tagjaik (a továbbiakban: szövetkezeti tagok) részére mindazokat a szolgáltatásokat, amelyek a munkaviszonyban álló dolgozóikat az állami társadalombiztosítás alapján megilletik. A kölcsönös biztosítás keretében a szövetkezeti tagok gyermekeik után a munkaviszonyban álló dolgozók családi pótlékával azonos feltételek mellett és mértékben gyermeknevelési pótlékra is jogosultak.

(2) A biztosítási szolgáltatások feltételei és mértéke tekintetében az állami társadalombiztosítás szabályai irányadók azzal az eltéréssel, hogy táppénz, terhességi és gyermekágyi segély helyett a szövetkezeti tagoknak jövedelempótló segély jár.

2. § A kötelező kölcsönös biztosítás ügyvitelének ellátásáról további intézkedésig a Szakszervezetek Országos Tanácsa a Szakszervezeti Társadalombiztosítási Központ (a továbbiakban: SzTK) útján gondoskodik. 3. §

(1) A szövetkezeti tag biztosítása a szövetkezetben való munka megkezdése időpontiában kezdődik és addig tart. amíg a tag a szövetkezet munkájában személyes közreműködéssel résztvesz. A biztosítás fennáll az alatt az idő alatt is, amíg a szövetkezeti tag rendes javadalmazását a szövetkezet munkájában tényleges közreműködés nélkül megkapja.

(2) Ha a szövetkezeti tag tartalékos tiszti, tiszthelyettesi, vagy legénységi kiképzésre vonul be, biztosítása a kiképzés ideje alatt is fennáll.

4. § A szövetkezeti tagokat az SzTK területileg illetékes helyi szervénél kell biztosításra bejelenteni. A bejelentés szabályait az SzTK ügyvitele körében állapítja meg.

5. § (1) A kötelező kölcsönös biztosítással járó kiadásokat a kisipari szövetkezetek járulék fizetésével fedezik.

(2) A szövetkezeti tagok után a járulékokat a tényleges javadalmazás alapján kell fizetni. Javadalmazás alatt a tagoknak járó mindennemű juttatást kell érteni, kivéve az évvégi részesedést.

(3) A járulék kulcsa a tényleges javadalmazás 13%, amelyből a betegségi biztosításra 8%, a baleseti biztosításra 1 %, az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosításra 4% esik.

(4) Az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági járulékból 1% a szövetkezeti tagot terheli. Ezt az 1%-os járulékot a szövetkezet - a 11140/1948. (X. 31.) Korm. rendelet megfelelő alkalmazásával - a szövetkezeti tag javadalmazásából annak esedékességekor köteles levonni.

(5) A gyermeknevelési pótlék költségeinek fedezésére a szövetkezet a (3) bekezdésben meghatározott járulékon felül - ezzel egyidejűleg - a tényleges javadalmazás 3%-ának megfelelő külön járulékot köteles fizetni. Ennek a járuléknak az állammal való elszámolását a pénzügyminiszter szabályozza.

6. § Az SzTK a biztosítási bevételeket és költségeket számadásaiban külön kimutatja. Az elkülönített számadásokban az olyan költségeket, amelyeknek szétválasztása jelentős ügyviteli munkával jár, átalányösszegben lehet megállapítani.

7. § Az Országos Szövetkezeti Hitelintézetnél egyszámlával vagy folyószámlával rendelkező kisipari szövetkezetek a havonként esedékessé vált járulékok kiegyenlítésére állandó megbízást kötelesek adni az Országos Szövetkezeti Hitelintézet illetékes helyi szervének. Az Országos Szövetkezeti Hitelintézet helyi szerve köteles a megbízás alapján az esedékes járulékokat átutalni.

8. § (1) A kötelező kölcsönös biztosításban a biztosítási szolgáltatásokra való jogosultság szempontjából a 4004/1949. (IV. 30.) Korm. rendeleten alapuló önkéntes biztosításban eltöltött időt úgy kell számításba venni, mintha azt a szövetkezeti tag e biztosításban töltötte volna el.

(2) Annak a szövetkezeti tagnak, aki a jelen rendelet hatálybalépése napján keresőképtelen, a jövedelempótló segély - az egyéb feltételek fennállása esetében - a jelen rendelet hatálybalépésének napjától kezdve jár. Az említett segély kimerítésének időtartamát azonban a keresőképtelenség kezdőnapjától kell számítani.

(3) Az öregségi, rokkantsági, özvegységi és árvasági biztosítás szolgáltatásai szempontjából a jelen rendelet hatálybalépése után megnyilt igények esetében a szövetkezeti tagokat a szövetkezetben betöltött munkakörük figyelembevételével kell megfelelő járadékcsoportba sorolni.

9. § Mindazokban az esetekben, amelyekről a jelen rendelet külön nem intézkedik, az 1927. évi XXI. és az 1928. évi XL. törvényeket, úgyszintén a 11780/1946. (X. 13.) ME rendeletet, valamint az ezeket kiegészítő és módosító jogszabályokat kell alkalmazni. Ezeknek a jogszabályoknak alkalmazása szempontjából munkáltatónak a szövetkezetet kell tekinteni.

10. § (1) A jelen rendelet az 1951. évi július hó 1. napján lép hatályba.

(2) Az 1927. évi XXI. törvény 11. §-a első bekezdésének 3. pontja hatályát veszti. Azok a segédszemélyzet nélkül dolgozó önálló iparosok azonban, akik a jelen rendelet hatálybalépése napján betegség, baleset, öregség és rokkantság esetére önkéntesen biztosítva vannak, ezt a biztosításukat továbbra is folytathatják.

(3) Amennyiben a jelen rendeletből más nem következik, hatályát veszti a 4004/1949. (IV. 30.) Korm., valamint a 103700/1949. (V. 21.) NM rendelet is.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék