Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1951. (I. 3.) MT rendelet

a beruházások elhelyezése tárgyában

(Közigazgatási rendszám: 3.652.)

I. A beruházások elhelyezése

1. §

A beruházások elhelyezésénél irányadó szempontok

(1) A beruházásokat a politikai, gazdasági és műszaki szempontoknak megfelelően kell elhelyezni.

(2) Az elhelyezési eljárást az Országos Tervhivatal irányítja, a szakszempontokat az eljárás során a minisztériumok, a helyi szempontokat a megyei tanácsok (városi tanácsok) érvényesítik.

2. §

A beruházások elhelyezésének üteme

(1) A beruházások elhelyezése két ütemben történik, még pedig:

a) a telepítési eljárással és

b) a helykijelölési eljárással.

(2) A telepítési eljárás során azt a közigazgatási egységet kell megállapítani, amelynek területén a létesítményt el kell helyezni.

(3) A helykijelölési eljárás során azt a telket (telkeket) kell kijelölni, amelyen a létesítményt a közigazgatási egység területén a város-, vagy községrendezési szempontok szerint legcélszerűbben és leggazdaságosabban lehet elhelyezni.

II. A beruházások telepítése

3. §

A telepítési eljárás tárgya

(1) Telepítési eljárás alá kell vonni a beruházási terv végrehajtása során megvalósítandó létesítményeket.

(2) Új létesítményeknél a telepítés a közigazgatási egység megállapításával történik. Üzem- és épületbővítésnél a beruházási terv összeállítása során, a beruházás elvi engedélyezésével egyidejűen kell a telepítési szempontokat is érvényesíteni.

4. §

A telepítési hatóságok és hatáskörük

(1) Az Országos Tervhivatal elnökének hatáskörébe tartozik:

a) a telepítési eljárás során érvényesítendő általános (elvi) szempontok meghatározása;

b) az országos jelentőségű (I.) új létesítmények és bővítések telepítése;

c) azoknak a jelentős (II.) és helyi jellegű (III.) beruházásoknak telepítése, amelyekben a döntést az Országos Tervhivatal elnöke magának tartja fenn (pl. bizalmas jellegű létesítmények);

d) a jelentős és helyi jellegű beruházások telepítésénél felmerülő viták eldöntése.

(2) A beruházó államhatalmi vagy államigazgatási szerv, illetőleg állami vállalat szerint illetékes miniszter hatáskörébe tartozik:

a) a jelentős (II.) létesítmények (új létesítmények és bővítések) telepítése, amennyiben azoknak telepítése az (1) bekezdés c) pontja szerint nem az Országos Tervhivatal elnökének hatáskörébe tartozik;

b) a megyei tanácsok hatáskörébe utalt helyi jellegű (III.) létesítmények telepítésénél a szakirányítás és az általános szempontok meghatározása, az (1) bekezdés a) pontja szerint megszabott általános (elvi) szempontok korlátai között.

(3) A megyei tanácsok hatáskörébe a hozzájuk utalt helyi jellegű (III.) létesítmények telepítése tartozik.

5. §

A telepítési eljárás menete

(1) Az országos jelentőségű létesítmények telepítését az Országos Tervhivatal elnöke úgy hajtja végre, hogy a beruházó szerint illetékes miniszter meghallgatásával a beruházási célt rögzítő iratban megállapítja azt a közigazgatási egységet, amelynek területén a létesítményt el kell helyezni.

(2) Az Országos Tervhivatal elnöke azoknak a jelentős és helyi jellegű létesítményeknek telepítését, amelyekre nézve a döntést magának tartotta fenn [4. § (1) bekezdés c) pont], az illetékes miniszter javaslatára a beruházási keretek elvi meghatározásával egyidejűleg, vagy a beruházási terv jóváhagyásával dönti el.

(3) A miniszterek a jelentős létesítmények telepítésének kérdésében a beruházási keretek meghatározásával (felosztásával), a helyi jellegű létesítmények tekintetében pedig a megyei (fővárosi) keretek meghatározásával, illetőleg a beérkezett beruházási tervek jóváhagyásával döntenek.

(4) A megyei tanácsok (a fővárosi tanács) a megyei (fővárosi) beruházási keretek felosztásával, illetőleg a beérkezett beruházási igények jóváhagyásával döntenek a helyi jellegű és hatáskörükbe tartozó létesítmények telepítése felől.

(5) A minisztériumok és a megyei (fővárosi) tanácsok kötelesek az Országos Tervhivatal által meghatározott telepítési szempontokat érvényesíteni. Az Országos Tervhivatal, illetőleg a minisztériumok e szempontok érvényesítését a helykijelölési eljárás (III. fejezet), másrészt a beérkezett beruházási igények felülvizsgálata során ellenőrzik.

III. Helykijelölés

6. §

A helykijelölési eljárás tárgya

(1) Helykijelölési eljárás alá kell vonni:

a) az országos jelentőségű új létesítményeket és bővítéseket;

b) a jelentős és helyi jellegű új létesítményeket és bővítéseket, ha azoknak megvalósítása a meglevő üzemi telek bővítését igényli;

c) azokat a kapunbelüli jelentős és helyi jellegű bővítéseket, - a meglevő épületek belső átalakításának kivételével - amelyeknél a bővítéssel kapcsolatos új építmények alapterülete az 500 m2-t, illetőleg térfogata a 2.500 m2-t meghaladja;

d) a Magyar Államvasutak új létesítményeit és bővítését, valamint egyes nagyüzemek bővítését csak abban az esetben, ha az építési költség az egy millió forintot meghaladja;

e) tekintet nélkül az új építmények nagyságára, minden esetben helykijelölési eljárás alá kell vonni az egészségre ártalmas (pl. bűzös) vagy veszélyes üzemi bővítéseket.

(2) Az olyan létesítményeknél, amelyeknek helyét a jóváhagyott város- (község-) rendezési terv már egyedileg rögzítette, a helykijelölési eljárást mellőzni kell.

(3) A létesítmények helyét általában a város- és községrendezési tervek alapján kell kijelölni. A városkép kialakítása szempontjából fontos létesítmények helyét minden esetben a város- (község-) rendezési tervnek megfelelően kell kijelölni. Ilyenek különösen a csoportosan épülő lakóházak, a lakótelepek és a középületek.

7. §

A helykijelölő hatóságok

A helykijelölő hatóságok a következők:

a) az Országos Tervhivatal elnöke, aki hatáskörét az Országos Városrendezési és Helykijelölő Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) útján gyakorolja;

b) a megyei (fővárosi) tanács végrehajtóbizottsága, esetenként a beruházás szerint illetékes miniszterrel egyetértésben és a járási, városi, illetőleg Budapesten a kerületi tanács meghallgatása után;

c) a városi (járási), illetőleg Budapesten a kerületi tanács végrehajtóbizottsága.

8. §

A helykijelölő hatóságok hatásköre

(1) Az Országos Tervhivatal elnöke, illetőleg a Bizottság hatáskörébe tartozik:

a) az országos jelentőségű új létesítmények és bővítések helyének kijelölése, kivéve azokat, amelyek pontos helyének egyedi rögzítése a város-(község-) rendezési terv jóváhagyása során már megtörtént;

b) egyes, az Országos Tervhivatal elnöke által megjelölt jelentős és helyi jellegű beruházások (pl. bizalmas jellegű új létesítmények és bővítések, valamint a vasúti mélyépítkezések és üzemi jellegű magasépítkezések) helyének kijelölése.

(2) A megyei (fővárosi) végrehajtóbizottságok hatáskörébe tartozik - a 8. § (1) bekezdésének b) pontjában említett kivételeket nem tekintve -:

a) a jelentős új létesítmények helyének kijelölése;

b) olyan jelentős bővítések helyének kijelölése, amelyeknek elhelyezéséhez kapunkívüli telekigény merül fel;

c) olyan jelentős kapunbelüli bővítések helyének kijelölése, - a meglévő épületek belső átalakításának kivételével -, amelyeknél a bővítéssel kapcsolatos új építmények alapterülete az 500 m2-t, illetőleg térfogata a 2.500 m3-t meghaladja, valamint tekintet nélkül az új építmények nagyságára az egészségre ártalmas (pl. bűzös) vagy veszélyes üzemi bővítések;

d) a helyi jellegű létesítmények helyének kijelölése, kivéve a- városi, illetőleg járási (Budapesten a kerületi) végrehajtóbizottság hatáskörébe utalt ügyeket.

(3) A városi, járási, illetőleg Budapesten a kerületi tanács végrehajtóbizottsága hatáskörébe tartozik általában ama helyi jellegű új létesítmények és bővítések helyének kijelölése, amelyekre nézve az illetékes megyei (fővárosi) tanács a döntés jogát a városi, járási, illetőleg kerületi végrehajtóbizottság hatáskörébe utalta.

9. §

A helykijelölési eljárás menete és a helykijelölő hatóságok eljárása

(1) A beruházó államhatalmi vagy államigazgatási szerv, illetőleg állami vállalat köteles az országos jelentőségű létesítmény helyének kijelölésére vonatkozó javaslatát az Országos Tervhivatal által kiadott és a beruházási célt rögzítő jegyzőkönyv kézhezvétele után a Bizottság titkárságának teendőit ellátó Területrendezési Intézethez beterjeszteni. A javaslatnak tartalmaznia kell a szakminiszter és a beruházás helye szempontjából területileg illetékes megyei (fővárosi) tanács végrehajtóbizottságának álláspontját.

(2) A jelentős és helyi jellegű beruházások eseteiben a javaslatot - a beruházás elvi engedélyezése után, de a tervfeladat elvégzésére vonatkozó megbízás kiadása előtt - a 8. § szerint illetékes helykijelölő hatósághoz kell benyújtani.

(3) Az országos jelentőségű és a jelentős beruházások esetében lehetőleg a helykijelölési eljárás során kell elvégezni azokat a műszaki vizsgálatokat (talajfúrás, stb.), amelyekből véglegesen megállapítható, hogy a telek alkalmas a beruházás megvalósítására.

(4) A tervfeladat jóváhagyása alkalmával a jóváhagyó hatóság új helykijelölési eljárást rendelhet el, ha a létesítmény elhelyezésére kijelölt telket a tervfeladat alapján nem tartja alkalmasnak.

IV. A beruházások megvalósításához szükséges ingatlan biztosítása.

10. §

Előmunkálatok elvégzése

A beruházó államhatalmi, vagy államigazgatási szerv, illetőleg állami vállalat a beruházás elhelyezésére alkalmasnak látszó telken (telkeken) a szükséges vizsgálatokat (felmérés, talaj fúrás, stb.) a kisajátítási eljárásban szabályozott előmunkálati engedély alapján végezheti el.

11. §

Tulajdonbavétel

(1) A telephely jóváhagyása után a beruházónak magántulajdonban levő ingatlan esetében az igénybevétel elrendelését, vagy a beruházás céljának megfelelő használati jog biztosítását, köztulajdonban lévő ingatlan esetében pedig az ingatlan használatbaadását kell kérnie.

(2) A beruházás engedélyezésére illetékes hatóság dönti el, hogy a beruházás megvalósítása céljából a magántulajdonban levő ingatlan tulajdonjogának megszerzése szükséges-e. Ha a hatóság a tulajdonjog megszerzését szükségesnek tartja, mező- és erdőgazdasági ingatlanok esetében lehetőleg az 1949. évi XXIV. törvény, illetőleg a 15.044/1949. (XII. 31.) FM rendelet rendelkezései alapján kell eljárni. Üt, vasút és hasonló létesítmények céljára szolgáló igénybevétel esetében általában a kisajátításra vonatkozó jogszabályokat kell alkalmazni. Ha a hatóság belterületi ingatlannál elégségesnek tartja a használati jog biztosítását, a 104/1950. (IV. 8.) MT rendelet alapján kell eljárni.

(3) Állami tulajdonban lévő belterületi ingatlanok használatbaadását a Közületeket Elhelyező Bizottságtól, külterületi ingatlanok juttatását pedig a vonatkozó 142/1950. N. T. számú határozat intézkedéseinek figyelembevételével a földművelésügyi minisztertől kell kérni.

(4) Ha az ingatlanon olyan felépítmények vannak, amelyekből a használót (lakót, stb.) ki kell telepíteni, az ezzel kapcsolatos eljárást, a beruházó kérelmére és költségére a kisajátítás, illetve használatbaadás elrendelése után Budapesten a Közületeket Elhelyező Bizottság, vidéken a hatáskörét ellátó hatóságok a 104/1950. (IV. 8.) MT rendeletnek megfelelően folytatják le.

V. Vegyes rendelkezések

12. §

Több megye területén megvalósítandó létesítmény helyének kijelölése

(1) Ha a létesítmény helyét több megye területén kell kijelölni, az érdekelt megyei helykijelölő hatóságok állásfoglalásukat egyeztetni kötelesek.

(2) A helykijelölő hatóságoknak az egyeztetésnél felmerülő esetleges vitáit az Országos Tervhivatal elnöke dönti el.

13. §

(1) A közületi építkezések helyének kijelöléséről szóló 148/1950. (V. 27.) MT rendelet hatályát veszti.

(2) A közigazgatási bejárásra vonatkozó rendelkezések a jelen rendeletnek megfelelően módosulnak.

Dobi István s. k.,

a minisztertanács elnöke

Tartalomjegyzék