Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

1954. évi 18. törvényerejű rendelet

a polgári perrendtartás módosításáról szóló 1954: VI. törvény hatálybalépéséről és végrehajtásáról

A polgári perrendtartás módosításáról szóló 1954: VI. törvény hatálybalépése

1. § A polgári perrendtartás módosításáról szóló 1954: VI. törvény (a továbbiakban: Ppn.) az 1954. évi augusztus hó 1. napján lép hatályba.

Hatályukat vesztő jogszabályok

2. § A Ppn. hatálybalépésével hatályukat vesztik az 1927:XX. törvény még hatályban lévő rendelkezései, az 1949:8. törvényerejű rendelet 7. §-a, az 1952:22. törvényerejű rendelet 7. §-a, 8. §-ának (2) bekezdése, 9-13. §-ai, valamint a 7/1953. (II. 8.) MT számú rendelet 7. §-ának ellentétes rendelkezései, továbbá hatályukat vesztik mindazok a korábbi jogszabályok, amelyek a Ppn. által szabályozott kérdésekre vonatkoznak.

A Ppn. alkalmazása

3. § (1) A Ppn. rendelkezései nem érintik azokat a jogszabályokat, amelyek meghatározzák, hogy egyes vitás ügyek eldöntése mennyiben tartozik bírói útra.

(2)

A bíróság összetétele iparjogvédelmi ügyekben

4. §[1]

Átmeneti rendelkezések

5. § (1) A Ppn., valamint a jelen törvényerejű rendelet rendelkezéseit, amennyiben a jelen törvényerejű rendelet kivételt nem állapít meg, a hatálybalépésükkor már megindított eljárásban is alkalmazni kell.

(2) A Ppn. hatálybalépésekor már megindított eljárásban a hatálybalépés előtt a korábbi jogszabályok szerint végzett minden eljárási cselekmény akkor is megtartja érvényét, ha a cselekményt a Ppn. eltérően szabályozza.

6. § Az eljárást azokban a perekben, amelyekben a bíróság hatásköre a Ppn. értelmében megváltozott (Pp. 22., 23. §), az a bíróság folytatja le és fejezi be, amelyhez a fél a keresetét a Ppn. hatálybalépése előtt benyujtotta, feltéve hogy a per korábbi jogszabályok szerint ennek a bíróságnak a hatáskörébe tartozott.

7. § (1) A Ppn. hatálybalépése előtt megindított perben az addigi szabályoknak megfelelő illetékességet, valamint a meghatalmazott jogosultságot nem lehet kifogásolni azon az alapon, hogy a Ppn. a kérdést eltérően szabályozta.

(2) Ha a Ppn. hatálybalépése előtt megindított perben a hatáskör, az illetékesség, vagy a meghatalmazotti jogosultság a Ppn. szabályainak megfelel, azt a korábbi jogszabály alapján nem lehet kifogásolni.

8. § A Ppn-nak a szünetelésre, illetőleg a per folytatására vonatkozó rendelkezéseit azokban a perekben kell alkalmazni, amelyeknek a szünetelése a Ppn. hatálybalépését követően kezdődött. A Ppn. hatálybalépésekor már szünetelő ügyekben a szünetelésnek, illetőleg a per folytatásának határidejét a Ppn. nem érinti, a per megszűnését azonban ilyen esetben sem kell külön végzéssel megállapítani.

9. § (1) Az elsőfokú bíróságnak a korábbi jogszabályok alapján hozott határozata ellen beadott fellebbezést az a bíróság bírálja el, amelyik a határozatot hozó bíróságnak másodfokú bírósága (Pp. 10. §).

(2) Ha a másodfokú bíróság a Ppn. hatalybalépéséig a fellebbezési tárgyalást már kitűzte, a fellebbezési eljárást a korábbi jogszabályok alkalmazásával folytatja, illetőleg fejezi be; ha viszont a Ppn. hatálybalépéséig az ügyben még nem tűzött ki tárgyalást, a Ppn. rendelkezései szerint jár el.

(3) Ha az elsőfokú bíróság által a Ppn. hatálybalépése előtt vagy a jelen törvényerejű rendelet 6. §-a alapján elbírált ügyben beadott fellebbezést a másodfokú bíróság a Ppn. hatálybalépése után az előző bekezdés értelmében bírálja el és ennek során az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja, az a bíróság jár el, amelyik az elsőfokú ítéletet hozta, függetlenül attól, hogy az ügy elbírálása a Ppn. értelmében esetleg más bíróság hatáskörébe tartozik. Az elsőfokú bíróság megismételt eljárására a Ppn. rendelkezései, a megismételt eljárásban hozott ítélet elleni fellebbezés elbírálására pedig az előző bekezdések az irányadók.

(4) A jelen § rendelkezéseit kell alkalmazni akkor is, ha a másodfokú bíróság a pert a Ppn. hatálybalépése előtt, illetőleg a jelen törvényerejű rendelet 6. §-a értelmében hozott közbenszóló ítélet elleni fellebbezés elbírálása után utasítja vissza az elsőfokú bírósághoz.

10. § (1) A perújítás szempontjából elsőfokú bíróságnak azt a bíróságot kell tekinteni, amely az ügyben a Ppn. szerint elsőfokon eljár. A perújítási kérelmet tehát ennél a bíróságnál kell benyujtani még abban az esetben is, ha a korábbi hatásköri szabály értelmében elsőfokon más bíróság járt el.

(2) Ha a perújítási kérelmet a Ppn. hatálybalépésekor a bírósághoz már benyújtották és a bíróság az ügyben mór tárgyalást is tartott, a kérelmet a korábbi jogszabályok szerint kell elintézni. Ha azonban a bíróság tárgyalást még nem tartott, de a tárgyalás határnapját a Ppn. hatálybalépését megelőzően már kitűzte, az eljárásra a Ppn. rendelkezéseit kell alkalmazni. Ha végűi a bíróság az ügyben még a tárgyalás határnapját sem tűzte ki, a perújítási kérelmet - a Ppn. alapján történő elbírálás végett - át kell tenni ahhoz a bírósághoz, amelynek a Ppn. alapján az elsőfokú eljárásra hatásköre van.

11. § (1) Ha a Ppn. értelmében a házassági bontóperben előkészítő eljárásnak nincs helye, erről - becsatolt iratai visszaadása mellett - a járásbíróság értesíti a kérelmezőt, feltéve hogy tárgyalást még nem tartott. Egyéb esetekben a járásbíróság az eljárást - tárgyaláson kívül - végzéssel megszünteti. Ha azonban a járásbíróság a feleket a tárgyalás időpontjáig értesíteni nem tudja, az eljárást a tárgyaláson szünteti meg.

(2) Az értesítésben, illetőleg a megszüntető végzésben figyelmeztetni kell a feleket arra, hogy a keresetlevelet közvetlenül benyujthatják az illetékes megyei (fővárosi) bíróságon.

(3) Ha az előkészítő eljárás nem kötelező, a járásbíróság dönti el, hogy azt lefolytatja-e, illetőleg a feleket az előző bekezdések értelmében a keresetlevél közvetlen benyujtására hívja fel.

Felhatalmazás

12. § Felhatalmazást kap az igazságügyminiszter, hogy a Ppn. hatálybalépésével kapcsolatban szükségessé váló további átmeneti rendelkezéseket rendelettel megállapítsa.

Hatálybalépés

13. § A jelen törvényerejű rendelet az 1954. évi augusztus hó 1. napján lép hatályba.

Dobi István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke

Darabos Iván s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára

Lábjegyzetek:

[1] Hatályon kívül helyezte az 1969. évi II. törvény 72. § (2) bekezdése. Hatálytalan 1970.01.01.

Tartalomjegyzék