1/1958. (I. 31.) MM rendelet
a műsoros előadásokról szóló 1958. évi 3. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról
Az 1958. évi 3. számú törvényerejű rendeletben foglalt felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, a honvédelmi miniszterrel, valamint az Országos Árhivatal elnökével egyetértésben - a következőket rendelem:
I. Általános rendelkezések
1. § (1) Műsoros előadást állami szervek és vállalatok, fegyveres testületek, társadalmi szervezetek és szövetkezetek (a továbbiakban: rendezőszervek) rendezhetnek. (1955. évi 13. sz. tvr.)
(2) Az 57/1955. (VIII. 31.) MT számú rendelet alapján engedélyezett zeneoktatói munkaközösségek és a 2/1956. (VI. 1.) NpM számú rendelet alapján működő táncoktatói munkaközösségek - kizárólag tagjaik, illetőleg tanáraik, vagy növendékeik közreműködésével - vizsgaelőadások, továbbá az oktatási tevékenységüket kiegészítő komolyzenei hangversenyek, illetőleg táncbemutatók rendezésére jogosultak.
(3) Azok az állami szervek és vállalatok, amelyek nem műsoros előadások rendezése céljából létesültek, továbbá a társadalmi szervezetek és szövetkezetek (alkalmi rendezőszervek) csak alkalomszerűen rendezhetnek műsoros előadást. Alkalmi rendezőszerv sorozat-előadást nem rendezhet. Sorozatosnak kell tekinteni azokat az előadásokat, amelyeket ugyanaz a rendezőszerv, azonos műsorral - akár ugyanazon helységben, akár különböző helységekben - egy hónapon belül háromnál többször rendez meg.
2. § (1) A jelen rendelet alkalmazásában műsoros előadásnak kell tekinteni a hangversenyeket, az irodalmi és zenei műsorokat, a szórakoztató vegyes műsorokat, cirkusz-, varieté- és revüműsorokat, az egy vagy több felvonásból álló zenei és prózai színpadi művek előadását, a bábjátékot, a hanglemez- (mikrobarázdás lemez-) és magnetofon-műsorokat valamint a bármilyen célú propaganda-műsorokat.
(2) A műsoros előadás rendezője az a szerv, amely a közreműködők fellépti díját és a műsoros előadás egyéb költségeit fedezi és amelyet a bármilyen formában szedett belépődíjakból származó bevétel megillet.
(3) Belépődíjnak kell tekinteni a jelen rendelet alkalmazásában minden olyan fizetést, amely előfeltétele a műsoros előadáson vagy táncmulatságon való részvételnek (belépődíj, műsormegváltás, 1 Ft-on felüli kötelező ruhatári díj, kötelező étkezési jegy, kötelező minimális fogyasztás stb.).
(4) Abban az esetben, ha olyan állami szerv, amelyet műsoros előadások rendezése céljából hoztak létre, előre meghatározott összegért teljes műsort bocsát más szerv rendelkezésére, de az előadás bevételei az utóbbi szervet illetik meg (a továbbiakban: eladott műsor), a műsoros előadás rendezőjének azt a szervet kell tekinteni, amely a műsort megvette.
II. Hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadások
3. § (1) Műsoros előadáson tiszteletdíjért vagy egyéb ellenszolgáltatásért csak az léphet fel, akinek részére a Művelődésügyi Minisztérium (Népművelési Minisztérium), vagy az általa megbízott szerv hivatásos előadóművészi működési engedélyt adott ki. Más szerv által kiadott engedély hivatásos előadóművészi működésre nem jogosít. A működési engedélyek tekintetében egyébként továbbra is a 11-2-14/1954. (Np. K. 8-9.) NpMszámú utasítás rendelkezései irányadók.
(2) Hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadások megtartásához - a 16. §-ban és a 17. § (1) bekezdésében foglalt kivételektől eltekintve -
a) az Állami Hangverseny- és Műsorigazgatóság (a továbbiakban: Igazgatóság) által kiadott rendezési engedély és
b) a megyei (megyei jogú városi) tanács vb. művelődésügyi osztályának, Budapesten a kerületi tanács vb. népművelési csoportjának (a továbbiakban: művelődésügyi osztály) műsorengedélye szükséges.
(3) Hivatásos előadóművész közreműködésével rendezett műsoros előadás esetén a rendezőszerv rendezési díjat (2. számú melléklet) köteles fizetni. A rendezési engedély a rendezési díj megfizetése nélkül érvénytelen.
(4) A rendezőszerv köteles a műsorengedélyt a területileg illetékes rendőri szervvel láttamoztatni. A láttamozásra Budapesten a kerületi, városokban és járási székhelyeken a városi, illetőleg járási rendőrkapitányság, községekben a községi rendőrőrs, illetőleg a rendőrség körzetmegbízottja illetékes. A műsorengedély a rendőrség láttamozása nélkül érvénytelen.
4. § (1) A rendezési engedélyt - az 1. számú melléklet szerinti nyomtatvány felhasználásával - a műsoros előadás időpontja előtt legalább 15 nappal kell kérni. Minden egyes műsoros előadáshoz külön nyomtatványt kell - négy példányban - kiállítani és az Igazgatóságnak megküldeni.
(2) Az Igazgatóság a műsoros előadás engedélyezése kérdésében a kérelem kézhezvételétől számított 3 napon belül dönt. Az előadás engedélyezése esetén megállapítja a rendezőszerv által fizetendő rendezési díj és szerzői jogdíj összegét, valamint felülvizsgálja a kifizetni tervezett fellépti díjakat, és a rendezési engedély (1. sz. melléklet) két példányát a rendezőszervnek megküldi.
(3) A rendezési díj mértékét a 2. számú melléklet, a hivatásos előadóművész közreműködése esetén fizetendő szerzői jogdíj mértékét a 3. számú melléklet tartalmazza.
5. § (1) Abban az esetben, ha a rendezőszerv egész estét betöltő színpadi művet (színdarab, opera, operett stb.) kíván hivatásos előadóművészek közreműködésével bemutatni, köteles a mű nyilvános előadására vonatkozólag a Szerzői Jogvédő Hivatal útján a mű szerzőjének engedélyét megszerezni.
(2) Egész estét betöltő színpadi mű hivatásos előadóművészek közreműködésével történő előadása esetén a szerzői jogdíj fizetése szempontjából a rendezőszerv egy tekintet alá esik az állami színházakkal.
6. § (1) A művelődésügyi osztály a rendezőszerv kérelmében felsorolt műsorszámókat. tartalmi (műsorpolitikai, művészi) szempontból megvizsgálja s az előadás engedélyezése kérdésében ennek alapján - a helyi igények és a műsoros előadások egyeztetésének (koordinálás) követelményeit figyelembevéve - határoz.
(2) A művelődésügyi osztály a műsorengedélyt csak abban az esetben adhatja meg, ha a rendezőszerv az Igazgatóság rendezési engedélyét bemutatja és a rendezési díj, továbbá a szerzői jogdíj befizetését igazolja. A műsorengedélyt a művelődésügyi osztály a rendezési engedély-nyomtatvány (1. sz. melléklet) megfelelő részének felhasználásával adja meg. Az engedély egyik példányát a rendezőszervnek kiadja, másik példányát pedig megőrzi és nyilvántartásba veszi.
(3) A művelődésügyi osztály az engedélyezés kérdésében a kérelemtől számított 3 napon belül dönt. Abban az esetben, ha a műsorengedélyt megtagadja, erről indokolt határozatot hoz, az engedély-nyomtatványt (1. sz. melléklet) pedig a rendezőszervtől bevonja és megküldi az Igazgatóságnak; ugyanígy jár el abban az esetben is, ha a rendőri szerv küldi meg részére a bevont engedély-nyomtatványt [7. § (2) bek.].
7. § (1) Hivatásos előadóművész közreműködése esetén az illetékes rendőri szerv [3. § (4) bek.] a műsorengedély láttamozása alkalmával köteles ellenőrizni, hogy az Igazgatóság az előadásra a rendezési engedélyt megadta-e.
(2) Abban az esetben, ha a rendőri szerv a láttamozást megtagadja, az engedély-nyomtatványt (1. sz. melléklet) a rendezőszervtől bevonja és megküldi az engedélyező tanácsi szervnek.
8. § (1) Ha a műsoros előadást a műsorengedély vagy a rendőrségi láttamozás megtagadása miatt nem tartják meg, az Igazgatóság a befizetett rendezési díjat a rendezőszerv kérésére jóváírja, feltéve, hogy a rendezőszerv a művelődésügyi osztály határozatát [6. § (3) bek.] bemutatja.
(2) A rendezési díjat az Igazgatóság jóváírja abban az esetben is, ha a műsoros előadás nem az előző bekezdésben meghatározott, hanem a rendezőszervnek fel nem róható egyéb okból hiúsult meg és ezt a rendezőszerv megfelelően igazolja.
(3) A jóváírt rendezési díjat az Igazgatóság - az érdekelt szerv kívánságától függően - a szerv által későbbi időpontban rendezendő műsoros előadás rendezési díjába beszámítja, vagy visszafizeti.
(4) A jelen § (1)-(3) bekezdéseiben foglalt rendelkezéseket a szerzői jogdíj tekintetében is értelemszerűen alkalmazni kell.
III. Kizárólag kultúrcsoport közreműködésével rendezett műsoros előadások és táncmulatságok
9. § (1) Kultúrcsoportnak a jelen rendelet alkalmazásában azt a művészeti csoportot kell tekinteni, amelynek tagjai hivatásos előadóművészi működési engedéllyel nem rendelkeznek és a szereplésért tiszteletdíjban vagy egyéb ellenszolgáltatásban nem részesülnek. Ez a rendelkezés nem zárja ki azt, hogy a szerepléssel kapcsolatban felmerült és részletesen elszámolt költségeket a rendezőszerv fedezze.
(2) A kizárólag kultúrcsoport közreműködésével rendezett műsoros előadások, valamint a táncmulatságok megtartásához - tekintet nélkül arra, hogy belépődíjjal vagy belépődíj nélkül rendezik-e -
a) a községi (járási jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának, Budapesten a kerületi tanács vb. népművelési csoportjának, megyei jogú városban a városi tanács vb. művelődésügyi csoportjának (a továbbiakban: művelődésügyi szakigazgatási szerv) műsorengedélye (műsor nélküli táncmulatság esetén: engedélye) és
b) a műsorengedély (engedély) rendőrségi láttamozása szükséges.
(3) A kizárólag kultúrcsoport közreműködésével rendezett műsoros előadáshoz, továbbá a táncmulatsághoz az Igazgatóság rendezési engedélyére nincs szükség.
10. § (1) A kizárólag kultúrcsoport közreműködésével - táncmulatsággal egybekötve vagy anélkül - rendezett műsoros előadásra vonatkozó műsorengedélyt az előadás időpontja előtt legalább 8 nappal kell a művelődésügyi szakigazgatási szervtől kérni. A kérelmet a szakigazgatási szerv által rendelkezésre bocsátott nyomtatvány felhasználásával, két példányban kell benyújtani. A kérelemben fel kell tüntetni az előadás részletes műsorát, a rendezőszerv nevét és címét, a műsoros előadás megrendezéséért felelős személy nevét és lakcímét, az előadás helyét, idejét és azt, hogy a műsoros előadást táncmulatsággal egybekötve vagy anélkül tartják-e, továbbá hogy belépődíjat szednek-e vagy sem.
(2) Abban az esetben, ha a kultúrcsoport egész estét betöltő színpadi művet kíván előadni, köteles ezt - szóban vagy írásban - a betanulás megkezdése előtt a művelődésügyi szakigazgatási szervnek bejelenteni; községekben és járási jogú városokban a szakigazgatási szerv a bejelentést jóváhagyás végett felterjeszti a megyei művelődésügyi osztályhoz. Az előadás megtartásához a rendezőszervnek ilyen esetben is - az előző bekezdésben meghatározott módon - műsorengedélyt kell kérnie.
11. § (1) Községekben és járási jogú városokban a művelődésügyi szakigazgatási szerv a műsoros előadás engedélyezése kérdésében a népművelési ügyvezető vagy a községi kultúrotthon igazgatójának javaslata - egész estét betöltő színpadi mű előadása esetén a megyei művelődésügyi osztály jóváhagyása - alapján határoz.
(2) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a műsorengedélyt csak abban az esetben adhatja meg, ha a rendezőszerv a 4. számú mellékletben meghatározott szerzői jogdíj befizetését igazolja. Nincs szükség a szerzői jogdíj befizetésének igazolására, ha a kultúrcsoport műsoros előadását belépődíj nélkül rendezik.
(3) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a kultúrcsoport műsoros előadásának engedélyezése kérdésében a kérelemtől számított 3 napon belül dönt. Az előadás engedélyezése esetén az engedély egyik példányát kiadja a rendezőszervnek, másik példányát pedig 8 napon belül megküldi a Szerzői Jogvédő Hivatalnak.
(4) A rendezőszerv köteles a műsorengedélyt az illetékes rendőri szervvel láttamoztatni. Rendőrségi láttamozás nélkül a műsorengedély érvénytelen.
12. § (1) A műsoros előadás nélkül rendezett táncmulatságra vonatkozó engedélyt szóban vagy írásban, a táncmulatság megtartása előtt legalább 8 nappal kell a művelődésügyi szakigazgatási szervtől kérni. A kérelemben közölni kell a táncmulatság helyét és idejét, a rendezőszerv nevét és címét, a táncmulatság megrendezéséért felelős személy nevét és lakcímét, végül azt, hogy belépődíjat szednek-e vagy sem.
(2) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a táncmulatságra vonatkozó engedélyt csak abban az esetben adhatja meg, ha a rendezőszerv a 4 6zámú mellékletben meghatározott szerzői jogdíj befizetését igazolja. Nincs szükség a szerzői jogdíj befizetésének igazolására, ha a táncmulatságot belépődíj nélkül rendezik.
(3) A művelődésügyi szakigazgatási szerv a műsoros előadás nélküli táncmulatságra vonatkozó engedélyt a szerzői jogdíj befizetését igazoló csekkszelvény hátlapjára vezeti; belépődíj nélkül rendezett - műsoros előadással egybe nem kötött - táncmulatság esetén az engedélyt külön nyomtatványon adja meg.
(4) A műsoros előadással egybe nem kötött táncmulatságra vonatkozó engedélyt a rendezőszerv köteles az illetékes rendőri szervvel láttamoztatni. Rendőrségi láttamozás nélkül az engedély érvénytelen.
(5) Össztánc mint a társastánctanítás kiegészítő része - az 1011-3-38/1951. (X. 25.) NpM, illetőleg 2/1958. (VI. 1.) NpM számú rendeletek értelmében - külön engedély nélkül tartható; ezekre tehát a jelen rendelet rendelkezései nem vonatkoznak.
13. § A kizárólag kultúrcsoport közreműködésével rendezett műsoros előadások és a táncmulatságok engedélyezéséhez szükséges nyomtatványokat a Szerzői Jogvédő Hivatal bocsátja a művelődésügyi szakigazgatási szervek rendelkezésére. A 3/1955. (V. 27.) NpM számú rendelet alapján készült, jelenleg használatos nyomtatványok továbbra is felhasználhatók.
14. § Ha a műsoros előadáson hivatásos előadóművész és kultúrcsoport együttesen szerepel, a hivatásos előadóművészek közreműködésével rendezett műsoros előadásokra vonatkozó rendelkezések (3-8. §) irányadók. Amennyiben a műsorszámok túlnyomórészét kultúrcsoport adja elő, az Igazgatóság a rendezési díjat mérsékelheti.
IV. Vegyes rendelkezések
15. § Az előadott műsor tartalmáért a redező szerv után másodsorban az engedélyező tanács vb. művelődésügyi szakigazgatási szerve, valamint - rendezési engedély kiadása esetén - az Igazgatóság is felelős.
16. § (1) Nincs szükség sem az Igazgatóság rendezési engedélyére, sem a művelődésügyi osztály, illetőleg a helyi tanács vb. művelődésügyi szakigazgatási szervének műsorengedélyére és annak rendőrségi láttamozására
a) az iskolák által saját helyiségeikben, táncmulatság nélkül rendezett műsoros előadások megtartásához, feltéve, hogy az előadáson hivatásos előadóművész nem lép fel;
b) az állami szervek és vállalatok, vagy azok keretében működő társadalmi szervezetek által saját helyiségeikben, hivatásos előadóművész közreműködése és belépődíj nélkül rendezett műsoros előadások, illetőleg táncmulatságok megtartásához, ha a tánczenét hanglemez vagy rádió szolgáltatja;
c) politikai jellegű ünnepély, előadás vagy termelési értekezlet (munkaértekezlet) keretében rendezett olyan belépődíj nélküli műsoros előadások megtartásához, amelyeknek csupán kísérő, kiegészítő rendeltetésük van;
d) az állami színházak, továbbá a Magyar Cirkusz és Varieté saját helyiségeiben tartott előadásaihoz, valamint a színházak tájelőadásaihoz;
e) az Országos Filharmónia, az Országos Rendező Iroda és az Állami Népi Együttes saját rendezésű műsoros előadásaihoz;
f) olyan hivatásos rendezőszervek vagy hivatásos együttesek műsoros előadásaihoz, amelyeket az Igazgatóság az engedélyezési eljárás alól felment.
(2) A Magyar Rádió és Televízió nyilvánosan rendezett műsoros előadásai mentesek az engedélyezési eljárás alól, abban az esetben azonban, ha az előadáson belépődíjat szednek, rendezési díjat kell fizetni.
(3) Mentesek az engedélyezési eljárás alól az állami művészetoktatási intézmények vizsgaelőadásai, továbbá az oktatási tevékenységükkel összefüggő azok az előadások, amelyeket az intézmény tanárainak vagy növendékeinek közreműködésével rendeznek; az ilyen előadások megismétlése azonban engedélyezési eljárás alá esik.
(4) A zeneoktatói és táncoktatói munkaközösségek előadásaira [1. §. (2) bek.] az előző bekezdésben foglalt mentesítés nem vonatkozik. Ezekhez az előadásokhoz a rendőrség által láttamozott műsorengedély, hivatásos előadóművész közreműködése esetén pedig rendezési engedély is szükséges.
(5) Az eladott műsorokra [2. §. (4) bek.] és a színházi brigádműsorokra az (1) bekezdésben meghatározott mentesítés nem vonatkozik. Ezekhez az előadásokhoz mind a rendezési engedélyt, mind a rendőrség által láttamozott műsorengedélyt meg kell szerezni.
(6) A jelen § (1) bekezdésének e) pontjában és (2) bekezdésében felsorolt műsoros előadásokat, továbbá a színházi tájelőadásokat, valamint az utazócirkuszok előadásait - azok időpontja előtt legalább 5 nappal - a rendezőszerv köteles az illetékes rendőri szervhez, az (1) bekezdés e) pontjában felsorolt előadásokat ezenfelül a megyei, illetőleg a megyei jogú városi művelődésügyi (fővárosi népművelési) osztálynak is bejelenteni.
17. § (1) A fegyveres testületek által saját helyiségeikben rendezett műsoros előadások engedélyezésének módját az illetékes miniszterekkel egyetértésben külön szabályozom.
(2) A fegyveres testületek által nem saját helyiségeikben - akár kultúrcsoport, akár hivatásos előadóművész közreműködésével - rendezett műsoros előadások és táncmulatságok a jelen rendeletben meghatározott engedélyezési eljárás alá esnek.
18. § A hanglemez- (mikrobarázdás lemez-) és magnetofon-műsorok tekintetében a hivatásos előadóművészek közreműködésével rendezett műsoros előadásokra vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni, feltéve, hogy belépődíjat szednek; a belépődíj nélkül tartott ilyen műsorok a kizárólag kultúrcsoport közreműködésével rendezett műsoros előadásokkal esnek egy tekintet alá, amennyiben nem tartoznak a 16. § (1) bekezdés b) pontja alá.
19. § A színházak, az Országos Filharmónia, az Országos Rendező Iroda, a Magyar Cirkusz és Varieté, valamint az Állami Népi Együttes díjazásért végzett közönségszervezési munkával olyan személyt is megbízhatnak, aki nem áll velük munkaviszonyban.
20. § A jelen rendelet végrehajtását az Igazgatóság ellenőrzi. A rendezési díjak és a szerzői jogdíjak befizetését a Szerzői Jogvédő Hivatal is jogosult ellenőrizni mind a tanácsok művelődésügyi szakigazgatási szerveinél, mind a rendező szerveknél,
21. § Aki a jelen rendelet megszegésével rendezési-, illetőleg műsorengedély nélkül műsoros előadást (táncmulatságot) rendez, az 1955. évi 13. számú törvényerejű rendelet és az 1958. évi 3. számú törvényerejű rendelet értelmében - amennyiben a cselekmény súlyosabb büntető rendelkezés alá nem esik - szabálysértést követ el és 3000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható.
22. § (1) A jelen rendelet hatálya nem terjed ki a vendéglátóipari üzemek által az üzem működése körében rendezett műsorokra.
(2) Jelen rendelet 1958. évi február hó 1. napján lép hatályba. A 3/1955. (V. 27.) NpM számú rendelet, hatályát veszti, az 1958. évi február hó 1. napja előtt az Országos Filharmónia által közvetített műsoros előadásokat azonban - a közvetítési díj és a szerzői jogdíj befizetése esetén - 1958. évi március hó 1. napjáig az Igazgatóság rendezési engedélye nélkül is meg lehet tartani.
Aczél György s. k.,
művelődésügyi miniszterhelyettes.
1. számú melléklet az 1/1958. (I. 31.) MM számú rendelethez
Az Állami Hangverseny- és Műsorigazgatóság csak pontosan, minden rovatában kitöltött kérelmet fogad el.
Az Állami Hangverseny- és Műsorigazgatóság tölti ki.