13/1960. (V. 3.) FM rendelet
a termelőszövetkezeti pártoló tagságról
A termelőszövetkezeti pártoló tagságról szóló 1959. évi 22. törvényerejű rendelet végrehajtására - a Termelőszövetkezeti Tanács elnökével, valamint a pénzügyminiszterrel és a munkaügyi miniszterrel egyetértésiben - a következőket rendelem.
1. § (1) Mezőgazdasági termelőszövetkezet és termelőszövetkezeti csoport (a továbbiakban: termelőszövetkezet) pártoló tagja az 1959. évi 22. törvényerejű rendelet 1. §-a értelmében olyan személy lehet, aki államhatalmi vagy államigazgatási szervnél, állami vállalatnál, gazdaságnál, intézetnél, intézménynél, szövetkezeti vagy társadalmi szervnél munkaviszony vagy tartós megbízatás alapján dolgozik, vagy ilyen munkaviszony alapján nyugellátásban részesül és szakképzettségénél, tapasztalatainál fogva politikai, szakmai, gazdasági vagy egyéb segítségnyújtással bekapcsolódhat a termelőszövetkezet munkájába. Nem lehet pártoló tagnak felvenni - korukra vagy munkaképtelenségükre való tekintet nélkül - a mezőgazdasági termeléssel élethivatásszerűen foglalkozó egyénileg gazdálkodókat.
(2) Összeférhetetlenség miatt működési területükön nem vehetők fel pártoló tagnak az állami szervek olyan dolgozói, akik hivatali beosztásuk vagy munkakörük alapján a termelőszövetkezet ügyvitelének és gazdálkodásának irányításában, felügyeletében, ellenőrzésében vagy a termelőszövetkezet hitelkérelmeinek elbírálásában rendszeresen és közvetlenül eljárnak, illetőleg a termelőszövetkezetek vitás ügyeinek eldöntésében részt vesznek.
2. § (1) A pártoló tag feladata, hogy - általában a termelőszövetkezet vezetőségének, illetőleg elnökének esetenkénti felkérése alapján - szaktanácscsal, javaslattal, tájékoztató és ismeretterjesztő adatok rendelkezésre bocsátásával, szükség szerint helyszíni közreműködéssel segítséget nyújtson a termelőszövetkezet politikai, szervezeti, gazdasági, számviteli, műszaki, kulturális vagy egyéb feladatainak megoldásában. Alapvető kötelessége, hogy közreműködésével a termelőszövetkezet érdekeit támogassa, a közös gazdaság fejlesztését és a közös vagyon gyarapodását előmozdítsa.
(2) A pártoló tag a termelőszövetkezet közgyűlésén tanácskozási és javaslattételi joggal vehet részt; jelenlétét a közgyűlés határozatképességének megállapítása szempontjából nem lehet figyelembe venni. A pártoló tag a jogait vagy kötelezettségeit érintő közgyűlési határozatról jegyzőkönyvi kivonatot kérhet, ezenfelül jegyzőkönyvi kivonatot (másolatot) kérhet olyan esetben is, amikor arra a termelőszövetkezet részére nyújtandó segítség céljából indokoltan szüksége van.
(3) A pártoló tag önkéntes elhatározásából, alkalomszerűen (pl. évi szabadsága idején) a vezetőség, illetőleg az elnök hozzájárulása alapján a közös munkákban fizikai munkával is részt vehet. Így teljesített munkáját a többi tagéhoz hasonló módon kell nyilvántartani és javadalmazni.
(4) Pártoló tag a termelőszövetkezetben tisztségre nem választható.
(5) A pártoló tag köteles a szövetkezeti demokráciát tiszteletben tartani, a termelőszövetkezetben végzett tevékenysége során a jogszabályok és az alapszabály rendelkezéseit, valamint a közgyűlés és a vezetőség határozatait megtartani.
(6) A pártoló tag tevékenységéért a (3) bekezdésben említett munkák kivételével, a termelőszövetkezet díjazást vagy más ellenszolgáltatást nem nyújthat,
3. § (1) A termelőszövetkezeti tagokra vonatkozó nyugdíj- és társadalombiztosítási jogok és kötelezettségek a pártoló tagokra nem terjednek ki, ezért a pártoló tagokról a rendes tagnyilvántartástól elkülönítve vezetett névjegyzékben nyilvántartott adatokat a termelőszövetkezetet terhelő nyugdíj-és társadalombiztosítási járulék fizetési kötelezettség megállapításánál figyelembe venni nem lehet.
(2) Ha a munkaviszonya alapján betegség esetére biztosított pártoló tag a közös munka végzésével kapcsolatban a 67/1958. (XII. 24.) Korm. rendelet 130. §-ának (1), illetőleg (2) bekezdésében meghatározott üzemi balesetet szenved vagy foglalkozási betegségben megbetegszik, a balesetet, illetőleg a foglalkozási betegséget úgy kell tekinteni, mintha azt munkaviszonya körében szenvedte volna el és ennek megfelelően kell őt kártalanítani.
(3) A közös munka végzésével kapcsolatosan bekövetkezett üzemi baleset vagy foglalkozási betegség esetében nyugdíjas vagy a (2) bekezdés hatálya alá nem eső pártoló tag részére járó kártalanításról külön jogszabály rendelkezik.
(4) Termelőszövetkezeti csoportok pártoló tagjaira a (2) és (3) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak.
4. § Ha a pártoló tag a közös munkákban való részvétel alkalmával a termelőszövetkezetnek vétkesen kárt okoz, kártérítési felelősségének érvényesítésénél a termelőszövetkezeti tagokra vonatkozó rendelkezéseket (az 1960. évi 8. törvényerejű rendelettel módosított és kiegészített 1959. évi 7. törvényerejű rendelet - a továbbiakban: Tvr. - 14. §-a) kell alkalmazni. Egyéb esetekben a pártoló tag a termelőszövetkezetnek okozott kárt a polgári jog szabályai szerint köteles megtéríteni.
5. § (1) A pártoló tag földbeviteli kötelezettségére a Tvr. 20-22. §-ában foglalt rendelkezések az irányadók; nem terjed ki azonban a beviteli kötelezettség a pártoló tag vagy családtagja használatában levő illetményföldre.
(2) A pártoló tag részére, ha háztáji földet az általa bevitt földből nem tarthat vissza, kérelmére - a törvényes kereten belül, legfeljebb a bevitt föld mértékéig - a közös használatban álló földekből kell háztáji földet kijelölni.
(3) Ha a pártoló tag földet nem vitt be a termelőszövetkezetbe, háztáji földet nem kaphat.
(4) A mezőgazdasági termelőszövetkezeti tag háztáji gazdaságára megállapított adókedvezmények a pártoló tagot is megilletik.
6. § (1) A termelőszövetkezet a pártoló tag részére az általa termelőszövetkezeti közös használatba adott saját föld után [19/1959. (VII. 12.) FM rendelet 53. §-a] az összes tagokra megállapított mérték szerint és módon köteles földjáradékot fizetni. Termelőszövetkezeti csoport a pártoló tag részére az általa közös használatba adott saját föld után a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tagjaira megállapított mérték szerint és módon köteles földjáradékot fizetni.
(2) A pártoló tag által a termelőszövetkezet tulajdonába adott termelőeszközök és egyéb vagyontárgyak megállapított értékéből az alapszabályban meghatározott hányadot kell a fel nem osztható szövetkezeti alaphoz csatolni. A levonás után fennmaradó összeget az alapszabályban megállapított módon és időben kell a pártoló tag részére kifizetni. A pártoló tagot - a levonáson túlmenően - a fel nem osztható szövetkezeti alaphoz, sem pedig más alaphoz vagy a termelőszövetkezet beruházási és üzemviteli kiadásaihoz való pénzbeli vagy természetbeni hozzájárulásra kötelezni nem lehet.
7. § A pártoló tagsági viszonyt a pártoló tag a termelőszövetkezet közgyűléséhez a vezetőség útján intézett írásbeli bejelentéssel, a termelőszövetkezet pedig a közgyűlés határozatával bármikor megszüntetheti. A volt pártoló tag földjét kérésére a tagság megszűnésekor folyó gazdasági év végén kell kiadni.
8. § A termelőszövetkezet és a pártoló tag között a pártoló tagsági viszonyból származó viták eldöntése a termelőszövetkezet és tagja közötti hasonló vitákban eljáró szervek hatáskörébe tartozik.
9. § (1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a hatálybalépése előtt belépett pártoló tagokra is alkalmazni kell.
(2) Azok a személyek, akiket e rendelet hatálybalépése előtt valamely termelőszövetkezetbe pártoló tagnak vettek fel, de az 1. § (1) bekezdése szerint pártoló tagok nem lehetnek, a közgyűléstől kérhetik felvételük időpontjától visszamenő hatállyal rendes taggá minősítésüket. A kérelem teljesítésének nem lehet akadálya az, hogy a pártoló tag idős kora vagy munkaképtelensége miatt az alapszabályban előírt legkisebb számú munkaegységet teljesíteni nem tudja.
Losonczi Pál s. k.,
földművelésügyi miniszter