Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

...Bővebben...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Bővebben...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Bővebben...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Bővebben...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Bővebben...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.                               

...Bővebben...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Bővebben...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Bővebben...

Egy bíró ítéletei

HANGGAL! A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!                    

...Bővebben...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Bővebben...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Bővebben...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni bennük a Jogkódex?

...Bővebben...

1961. évi 13. törvényerejű rendelet

a büntető eljárásra vonatkozó jogszabályok egyes hatásköri és illetékességi rendelkezéseinek módosításáról

1. § (1) Az 1946. évi VII. törvény 2., 3., és 4, §-ában, továbbá az 1947. évi XXXIV. törvény 26, §-ában, valamint az 1948. évi XLVIII. törvény 19. §-ának (2) és (3) bekezdésében meghatározott bűntettek (BHÖ 2-5. és 7. pont) miatt az eljárás a járásbíróság hatáskörébe tartozik. A büntető perrendtartás hatálybaléptetéséről szóló 1951. évi 31, számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Bpé.) 9. §-a megfelelően módosul.

(2) Ugyancsak a járásbíróság hatáskörébe tartozik az eljárás a devizagazdálkodást sértő bűntettek miatt. A büntető perrendtartás [1951. évi III. törvény (a továbbiakban: Bp.)] 23. §-ának e) pontja hatályát veszti.

2. § (1) A Bpé. 11. §-ának (1) bekezdése akként módosul, hogy a tervszerű devizagazdálkodással kapcsolatos szabályokról szóló 1950. évi 30. törvényerejű rendeletben meghatározott bűntettek miatt - az alábbi (2) bekezdésben foglaltak kivételével - az eljárásra kizárólag a Pesti Központi Kerületi Bíróság illetékes. A Bpé. 22. §-a megfelelően módosul.

(2) A Bpé. 11. §-ának (2) bekezdésében meghatározott devizagazdálkodást sértő bűntettek esetében a megyei bíróság székhelyén levő járásbíróság az illető megye területére kiterjedő illetékességgel jár el, feltéve, hogy az említett bekezdésben felsorolt bármelyik esetben a bűncselekmény tárgyának értéke az ezer forintot nem haladja meg.

3. § A Bp. 216. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ha az ügyész a nyomozás eredményeképpen a perújítást szükségesnek tartja, a perújítási indítványát az ügy irataival együtt az alapügyben eljárt elsőfokú bíróság szerint illetékes megyei bíróság - mint másodfokú bíróság - elé terjeszti; ha azonban az alapügyben elsőfokú bíróságként a megyei bíróság járt el, vagy az ügyben a Legfelsőbb Bíróság elsőfokon ítélkezett, illetőleg a Bp. 227. §-ának (4) bekezdése alapján az ügyben érdemi határozatot hozott, indítványát a legfobo ügyész útján a Legfelsőbb Bíróság elé terjeszti. A nyomozás eredményeként alaptalannak bizonyult perújitási kérelmet az ügyész elutasítja."

4. § A Bp. 221. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"(1) A bíróság a perújítási indítványt zárt ülésben bírálja el. Ha a perújítási indítványt meglapozottnak találja, a megtámadott határozatot végzéssel hatályon kívül helyezi és az ügyet az elsőfokon eljárt bírósághoz érdemi tárgyalásra utaljaj egyidejűleg az alapügyben hozott bármely rendelkezés végrehajtását felfüggesztheti, illetőleg félbeszakíthatja vagy a szükséges biztonsági intézkedést elrendelheti.

(2) Ha a bíróság a perújítási indítványt alaptalannak találja, azt végzéssel elutasítja, az ügy iratait pedig határozatának kiadmányaival együtt visszaküldi az alapügyben elsőfokon eljárt bíróságnak.

(3) Az elsőfokú bíróság a perújítási indítványt elbíráló bíróság határozatát kézbesítteti az ügyésznek, továbbá annak, aki a perújítási kérelmet előterjesztette; a határozat hatályon kívül helyezése esetén pedig - a tárgyalás kitűzésével egyidejűleg - értesíti a feleket és az alapügyben hozott határozat által érintett egyéb érdekelteket is."

5. § (1) E törvényerejű rendelet rendelkezéseit a hatálybalépése előtt elkövetett bűntettek miatt indított eljárás során is alkalmazni kell.

(2) E törvényerejű rendelet hatálybalépésekor a bíróság előtt folyamatban levő ügyekben az eljárást az a bíróság folytatja és fejezi be, amelynek a korábbi jogszabályok szerint hatásköre, illetőleg illetékessége volt. Ha azonban az elsőfokon eljáró bíróság még nem rendelte el az ügy tárgya!ásat [Bp. 140. § (3) bekezdés a) pont], illetőleg a tanács elnöke a tárgyalás napját még nem tűzte ki (Bp. 141. §), az ügyet ahhoz a bírósághoz teszi át, amelynek e törvényerejű rendelet szerint hatásköre és illetékessége van.

6. § Ha a másodfokú bíróság e törvényerejű rendelet hatálybalépése után az elsőfokon eljárt bíróság határozatát hatályon kívül helyezi és az elsőfokú bíróságot új eljárásra utasítja (Bp. 201. §), az a bíróság jár el, amelynek e törvényerejű rendelet szerint hatásköre és illetékessége van.

7. § E törvényerejű rendelet hatálybalépése után benyújtott perújítási indítvány szempontjából elsőfokú bíróságnak azt a bíróságot kell tekinteni, amelynek az ügyben e törvényerejű rendelet szerint elsőfokon hatásköre és illetékessége van.

8. § Ha a Legfelsőbb Bíróság e törvényerejű rendelet hatálybalépése után a törvényességi óvással megtámadott határozatot hatályon kívül helyezi - amennyiben nem maga hoz érdemi határozatot - az ügyet ahhoz a bírósághoz küldi vissza, amelynek e törvényerejű rendelet szerint hatásköre és illetékessége van.

9. § E törvényerejű rendelet 1961. évi október hó 1. napján lép hatályba.

Kiss Károly s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának helyettes elnöke

Kristóf István s. k.,

a Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára