Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

44/1961. (XII. 2.) Korm. rendelet

a dolgozók munkaviszonyát érintő egyes kérdések szabályozásáról

Az alsóbb fokú szervek hatáskörének növelése érdekében a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány az alábbiakat rendeli el:

1. § Az 53/1953. (XI. 28.) MT számú rendelet (a továbbiakban: Mt. V.) 252/A. §-a helyébe a következő 252/A. és 252/B. §-ok lépnek:

"252/A. §

(1) Mindazokban a kérdésekben, amelyekben a jogszabály kiadását a Munka Törvénykönyve és annak végrehajtásáról szóló, valamint az ezzel összefüggő kérdésekben kiadott egyéb rendelkezések a vállalat felett felügyeletet gyakorló miniszter hatáskörébe utalják (pl. azoknak a munkaköröknek a megállapítása, ahol az alkalmazás külön megállapodás nélkül is változó munkahelyre történik [Mt. V. 33. § (2) bekezdés], vagy a két hétre járó pihenőnap összevont kiadásának engedélyezése [Mt. V. 77 § (3) bekezdés]), a tanács végrehajtó bizottságok hivatali szervezete tekintetében a Minisztertanács elnöke, vagy illetékes elnökhelyettese, a tanács alá rendelt vállalatok tekintetében a főfelügyeletet gyakorló miniszter jár el. Ez irányadó abban az esetben is, ha a szabályozás csak a vállalatok vagy a dolgozók szűkebb körére vonatkozik.

(2) Ha a szabályozási jogkört biztosító rendelkezések szerint a szabályozás joga a minisztert csak valamely más szervvel (pl. szakminiszterrel, szakszervezettel) egyetértésben illeti meg, ez a rendelkezés az (1) bekezdés alapján kiadott szabályozásra is vonatkozik.

(3) A főfelügyeletet gyakorló miniszter állásfoglalása az irányadó abban a kérdésben, hogy az intézkedés megtétele az (1) bekezdés szerinti miniszteri hatáskörbe tartozik-e vagy nem.

252/B. §

(1) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának elnöke gyakorolja a miniszter jogkörét a tanács végrehajtó bizottságok hivatali szervezete, úgyszintén a tanács alá rendelt vállalatok tekintetében azokban az eseti döntést igénylő ügyekben (pl. három hónapnál hosszabb időtartamú fizetés nélküli szabadság engedélyezése [Mt. 57. § (1) bekezdés], vagy a fegyelmi határozat felülvizsgálata [Mt. V. 189. §]), amelyekben a Munka Törvénykönyve, illetőleg a végrehajtásáról szóló, valamint az ezzel összefüggő kérdésekben kiadott egyéb jogszabályok a döntésre a minisztert jogosítják fel. Amennyiben a dolgozó alkalmazása a végrehajtó bizottság elnökénél magasabb szerv hatáskörébe tartozik, akkor ez a szerv jár el, azonban hatáskörének vagy a hatáskör egy részének gyakorlását a végrehajtó bizottság elnökére átruházhatja.

(2) Az (1) bekezdésben szabályozott hatáskörében a végrehajtó bizottság elnöke

a szakszervezetek megyei tanácsával egyetértésben jár el, ha a miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával,

a szakszervezet megyei bizottságával egyetértésben jár el, ha a miniszter a szakmai szakszervezet elnökségével egyetértésben dönt.

(3) Az Mt., illetve az Mt. V. rendelkezéseinek alkalmazása során a megyei tanács alatt a fővárosi és a megyei jogú városi, a járási tanács alatt a járási jogú városi és a városi (fővárosi) kerületi tanácsot is érteni kell."

2. § (1) A miniszter a Kormány illetékes elnökhelyettesével, a munkaügyi miniszterrel és a szakszervezettel egyetértésben továbbra is magának tarthat fenn egyes olyan eseti döntésre vonatkozó hatásköröket, amelyek e rendelet hatálybalépésekor miniszteri rendelet vagy utasítás alapján miniszteri hatáskörbe tartoznak. Az ezt szabályozó miniszteri rendeleteket e rendelet megjelenését követő hatvan nap alatt ki kell adni. E határidő letelte után a hatáskör az Mt. V. 252/B. §-nak az 1. §-al megállapított rendelkezése szerint alakul.

(2) Továbbra is a miniszter hatáskörébe tartozik az üdültetési célt szolgáló ingatlan vásárlásának engedélyezése [14/1961. (IV. 27.) Korm. számú rendelet 7. §-a.]

3. § A Mt. V. 216. §-ának (3) bekezdésében a munkaügyi minisztert megillető jog a munkakönyvet kiállító községi tanács végrehajtó bizottsága elnökének, illetőleg a városi kerületi, a városi, Budapesten a Fővárosi Tanács VB. munkaügyi szakigazgatási szerve vezetőjének a hatáskörébe megy át.

4. § (1) A járási közös egyeztető bizottságok megalakításával és működésével kapcsolatban a Mt. V. 235. §-ának (3) bekezdése, továbbá a 236. §-ának (2) és (3) bekezdése szerint a megyei tanács végrehajtó bizottságát, illetőleg a végrehajtó bizottság elnökét megillető jog a járási tanács végrehajtó bizottsága hatáskörébe megy át.

(2) A Mt. V. a következő 236/A. §-al egészül ki:

"236/A. §

A járási közös egyeztető bizottságok megalakítására és működésére a munkaügyi miniszter a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben irányelveket adhat ki."

5. § (1) A 81/1950. (III. 19.) MT számú rendelet 5. §-a helyébe az alábbi rendelkezések lépnek:

"(1) A beszámítás kérdésében a munkaviszony létesítésére jogosult szerv határoz.

(2) Kivételesen indokolt esetekben az illetékes miniszter (megyei, fővárosi, megyei jogú városi tanács végrehajtó bizottságának elnöke) engedélyezheti olyan közszolgálatban vagy közszolgálat körén kívül eltöltött idő beszámítását, mely egyébként a 2. és 3. §-ok értelmében nem lenne beszámítható. A 3. § (2) bekezdésének korlátozó rendelkezéseit ebben az esetben is alkalmazni kell.

(3) A beszámítás kérdésében hozott határozat ellen jogorvoslatnak helye nincs, kivéve azokat az eseteket, amikor a jogszabály kötelezően írja elő a beszámítást."

(2) A 81/1950. (III. 19.) MT számú rendelet az alábbi 5/A. §-al egészül ki:

"5/A. §

(1) A bírói ítélet, fegyelmi határozat vagy önkényes kilépés következtében megszűnt munkaviszonyban és az azt megelőző (közszolgálati vagy közszolgálaton kívüli) munkaviszonyban töltött időt csak kiemelkedő munkára tekintettel, az 5. § (2) bekezdése alapján a szakszervezet javaslatára lehet beszámítani.

(2) Az (1) bekezdésben foglaltak nem vonatkoznak a rendelet hatálybalépésekor már beszámított szolgálati időkre, ameddig a dolgozó ugyanannál a szervnél van munkaviszonyban vagy ha e munkaviszonyából népgazdasági érdekből áthelyezéssel került új munkaviszonyba."

6. § E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, Egyidejűleg a 37/1956. (X. 14.) MT számú rendelet 4. §-a, továbbá a 81/1950. (III. 19.) MT számú rendelet 6. §-ának (6) bekezdése hatályát veszti.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke