Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

14/1962. (XII. 16.) IM rendelet

a bíróság eljárásáról a társadalmi bírósági ügyekben

A társadalmi bíróságokról szóló 1962. évi 24. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 34. §-ának (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

A társadalmi bíróság határozatának felülvizsgálata

1. § (1) A társadalmi bíróság határozatának felülvizsgálatára az a járásbíróság (városi, kerületi bíróság; a továbbiakban: járásbíróság) illetékes, amelynek területén a társadalmi bíróság működik.

(2) A járásbíróság a társadalmi bíróság határozatának felülvizsgálatánál népi ülnökök közreműködésével jár el.

2. § (1) A felülvizsgálat tárgyaláson történik, amelynek időpontjáról értesíteni kell a felelősségre vont személyt és a sértettet (magánvádlót), illetve a jogosultat és a kötelezettet, a Tvr. 10. §-a alapján a társadalmi bíróság által elbírált ügyben pedig az ügyészt is. A tárgyaláson a tanács elnöke ismerteti a társadalmi bíróság eljárását és határozatát, valamint a felülvizsgálati kérelmet. Ezután az érdekeltek és képviselőik felszólalhatnak.

(2) Ha a járásbíróság az ügyet az iratok és - a szükséghez képest - a jelenlevő érdekeltek meghallgatása alapján nem látja tisztázottnak, bizonyítást rendel el. A járásbíróság a bizonyítás felvételével a társadalmi bíróságot nem bízhatja meg.

(3) Az érdekeltek távolmaradása a tárgyalás megtartásának nem akadálya.

3. § (1) A felülvizsgált ügyben a járásbíróság határozattal dönt.

(2) A járásbíróság a társadalmi bíróságot új eljárásra nem utasíthatja.

(3) A járásbíróságnak az ügy érdemében hozott határozata az ítélettel azonos hatályú.

4. § (1) A felülvizsgálat során viszontkeresetnek, több ügy egyesítésének, az igény felemelésének vagy új igény érvényesítésének helye nincs, beszámítási kifogást pedig csak a tárgyaláson elismert vagy jogerős határozatban megítélt követelés alapján lehet emelni.

(2) Ha a kártérítésre irányuló vagy más anyagi természetű igény a társadalmi bíróság által elbírált magatartással kapcsolatos, azt azonban a társadalmi bíróság előtt nem érvényesítették, vagy felőle a társadalmi bíróság érdemben nem határozott, az ügy felülvizsgálata során nincs helye az igény érvényesítésének.

5. § Bűntett miatt indult ügyben a büntető eljárás szabályait, egyéb esetekben pedig a polgári eljárás szabályait kell - a társadalmi bírósági ügyek jellegéből folyó eltérésekkel - alkalmazni.

6. § A büntető eljárásra utalt ügyben [Tvr. 29. § (2) bek.] a büntető eljárásról szóló 1962. évi 8. törvényerejű rendelet (Be.) 187. §-ában említett békítést a tárgyalás kezdetén kell megkísérelni.

Végrehajtási eljárás

7. § (1) A társadalmi bíróság határozatának végrehajtása bírósági végrehajtás útján történhet, ha

a) a határozaton alapuló pénzbírságot, kártérítést vagy egyéb követelést a munkabérből való levonás útján nem lehet behajtani,

b) a követelés nem pénz fizetésére, hanem más szolgáltatásra irányul.

(2) A végrehajtás iránti kérelmet a társadalmi bíróságnál kell előterjeszteni, amely azt - az ügy irataival együtt - az adós lakóhelye szerint illetékes járásbírósághoz továbbítja.

(3) A járásbíróság a végrehajtást - a bírósági végrehajtásról szóló 1955. évi 21. törvényerejű rendeletnek (Vht.) az 1961. évi 9. törvényerejű rendelettel megállapított 3. §-a j) pontja alapján - végrehajtási lap kiállításával rendeli el.

8. § A járásbíróságnak a felülvizsgálat során hozott határozatát - a 7. § (1) bekezdésében említett esetek kivételével - a Tvr. 31. §-a alapján a vállalat hajtja végre.

Illetékmentesség és költségmentesség

9. § (1) A járásbíróságnak e rendeletben szabályozott eljárása illetékmentes.

(2) A társadalmi bíróság kártérítés felől hozott vagy a vállalat dolgozói között felmerült anyagi természetű vitás ügyet eldöntő határozatának felülvizsgálata során a járásbíróság eljárása költségmentes.

(3) A társadalmi bíróságnál becsületsértés, rágalmazás vagy könnyű testi sértés miatt indított ügy járásbírósági felülvizsgálata során a Be. 315. §-ának (2) bekezdése nem alkalmazható. Ennek megfelelően az, aki tanú vagy szakértő megidézését kérte, a megjelenésükkel felmerülő költségek előlegezése alól mentesül.

(4) Ha a társadalmi bíróság az ügyet a Tvr. 25. §-a alapján érdemi elbírálás nélkül tette át a járásbírósághoz, az illeték és az egyéb költségek tekintetében a bírósági eljárásra irányadó rendelkezéseket kell alkalmazni.

Vegyes rendelkezések

10. § (1) Ha a társadalmi bíróság a vállalat dolgozói között becsületsértés, rágalmazás vagy könnyű testi sértés miatt felmerült ügyet a Tvr. 25. §-ának (2) bekezdése alapján érdemi elbírálás nélkül áttette a járásbírósághoz, a sértett panaszának a társadalmi bíróság elé terjesztését magánindítványnak kell tekinteni.

(2) A Tvr. 25. §-ának (3) bekezdése alapján a járásbírósághoz áttett bonyolultabb anyagi természetű vitás ügyben a keresetlevél beadásának hatálya az igénynek a társadalmi bíróság elé terjesztéséhez fűződik.

11. § Ha a bíróság olyan ügyben jár el, amelyben a társadalmi bíróság a törvényes hatáskörét túllépve döntött, a bíróság megkeresi a társadalmi bíróságot határozata végrehajtásának mellőzése iránt.

Hatálybalépés

12. § Ez a rendelet 1963. január 1-én lép hatályba.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter

Tartalomjegyzék