Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

30/1963. (XI. 11.) Korm. rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tagjainak kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosításáról szóló 21/1958. (II. 25.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek módosításáról és kiegészítéséről

1. § A 21/1958. (II. 25.) Korm. rendelet (a továbbiakban: VR.) a következő 30. §-sal egészül ki:

(1) "30. § (1) Szüneteltetni kell a nyugellátás folyósítását arra az időre, amíg a jogosult - beleszámítva az őrizetbevétel idejét is - előzetes letartóztatásban van, szabadságvesztés büntetését tölti, ha ez az idő egy hónapnál hosszabb.

(2) Az előzetes fogvatartás (őrizetbevétel, előzetes letartóztatás) idejére szüneteltetett nyugellátást a büntető eljárás befejezése után egy éven belül előterjesztett kérelemre meg kell fizetni, kivéve, ha a bíróság a jogosultat jogerősen javító-nevelő munkára, vagy egy hónapot meghaladó végrehajtható szabadságvesztésre ítélte.

(3) A javító-nevelő munkára ítélt nyugdíjas nyugellátását, ha a javító-nevelő munkát termelőszövetkezetben végzi, a termelőszövetkezeti tagokra vonatkozó rendelkezések, ha pedig egyéb helyen végzi, a munkaviszonyban álló nyugdíjasokra vonatkozó rendelkezések szerint kell folyósítani, illetőleg szüneteltetni."

(2) A VR. jelenlegi 30. §-a a VR. 30/A.-§-a lesz.

2. § A VR. 31. §-a (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"31. § (1) A Tszny. alapján járó nyugellátást, ha az igénylő a nyugdíj megállapítása időpontjában termelőszövetkezeti tag, legkorábban annak a hónapnak az első napjától kell folyósítani, amelyben az igényjogosultság feltételei beállottak. Ha az igénylő a nyugdíj megállapítását megelőzően utoljára munkaviszonyban állott, nyugellátását a munkaviszonyban álló dolgozók nyugellátása folyósításának megindítására vonatkozó rendelkezésekben megállapított időponttól lehet folyósítani. Az igénybejelentés hónapjától visszafelé számított három hónapnál hosszabb időre azonban a nyugellátást folyósítani nem lehet."

3. § A VR. a következő 35/A. §-sal egészül ki: "35/A. § Ha számolási hiba miatt vagy egyéb okból a nyugdíjas részére a törvényesnél kisebb összegű nyugellátást fizettek ki, a nyugdíjfolyósító szerv a hiba felfedésétől vagy a nyugdíjas erre irányuló kérelmének beérkezésétől visszafelé számított legfeljebb egy év tartamára járó különbözetet a nyugdíjas részére kifizetni köteles."

4. § A VR. 36. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"36. § (1) Ha a nyugdíjas részére olyan összegű nyugellátást fizettek ki, amely a nyugdíjast nem illette meg, a nyugdijas a különbözetet visszafizetni köteles. A visszafizetésre kötelezésről a nyugdíjast határozattal kell értesíteni. Ha a nyugellátás jogalap nélküli felvétele a nyugdíjas terhére nem róható, a nyugdíjast a határozat kézbesítésétől visszafelé számított legfeljebb három hónap alatt felvett nyugellátás visszafizetésére lehet kötelezni.

(2) A folyósító szerv az (1) bekezdés alapján visszakövetelt összeget a fizetésre kötelezett részére folyósított nyugellátásból az értesítéssel egyidejűleg levonhatja. A levonás a folyósított nyugellátás ötven százalékáig terjedhet. Ha azonban a nyugdíjas munkaviszonyban áll vagy keresőfoglalkozást folytat, a levonás az egyébként folyósítható nyugellátás száz százalékáig terjedhet.

(3) A jogalap nélkül kifizetett nyugellátást a nyugdíjas halála esetén a hozzátartozókat megillető ellátásból levonni nem lehet.

(4) Az (1) bekezdés szerinti határozat ellen a kézbesítést követő naptól számított tizenöt napon belül a VR. 47. §-a (2) bekezdésében megjelölt bizottsághoz felszólalásnak van helye. A felszólalás benyújtásának halasztó hatálya nincs. Ha bizottság azt állapítja meg, hogy a nyugdíjas részére jogalap nélküli kifizetés történt, határozatában a nyugdíjast a jogalap nélkül felvett nyugellátás visszafizetése alól nem mentesítheti. A bizottság határozata ellen további jogorvoslatnak helye nincs."

5. § A VR. 49. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"49. § (1) A Tszny. alapján nyugellátásban részesülő személy - ideértve a 6/1960. (II. 14.) Korm. rendelet alapján járadékban részesülőket is - a 71/1955. (XII. 31.) MT rendelet 63. §-a szerinti betegellátásra jogosult, ha olyan termelőszövetkezet tagja, amelynek az 1955. évi 39. törvényerejű rendelet 21. §-a alapján az SZTK-val a betegségi ellátás tekintetében érvényben levő megállapodása van. Ha ilyen tagnak a nyugellátást termelőszövetkezeti nyugdíjévek és szolgálati idők egybeszámításával állapították meg, az előbb meghatározott betegségi ellátáson felül jogosult még azokra a betegségi biztosítási szolgáltatásokra is, amelyek a munkaviszony alapján nyugdíjban részesülőket, illetőleg azok családtagjait megilletik.

(2) Ha a Tszny. alapján járó nyugellátást termelőszövetkezeti nyugdíjévek és szolgálati idők egybeszámításával olyan személy részére állapítják meg, aki nyugdíjigényének előterjesztését megelőzően munkaviszonyban álló dolgozó volt, a munkaviszony alapján nyugdíjban részesülő személyeket és azok családtagjait megillető betegségi biztosítási szolgáltatásra jogosult.

(3) A termelőszövetkezeti nyugdíjévek és szolgálati idők egybeszámításával megállapított nyugellátásban részesülő személy elhalálozása esetén hozzátartozói a munkaviszony alapján nyugellátásban részesült személy hozzátartozóit megillető betegségi biztosítási ellátásra jogosultak".

6. § A VR. 51. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"51. § (1) Az a nyugdíjas, aki neki felróható okból jogosulatlanul vett fel nyugellátást, azt visszafizetni köteles. A megállapító, illetőleg folyósító szerv ezen felül a nyugdíjast a jogosulatlanul felvett nyugellátással azonos összegű térítés megfizetésére is kötelezheti. Ez a rendelkezés nem érinti a nyugdíjas esetleges büntetőjogi felelősségét."

7. § A VR. a következő 51/A. §-sal egészül ki:

"51/A. § (1) Az, aki a termelőszövetkezeti tag munkaképességcsökkenéséért, vagy haláláért felelős, az emiatt megállapított nyugellátás összegét, valamint a nyugellátás megállapításával kapcsolatos eljárási költségeket megtéríteni köteles. A felelősség megállapítására - ha a jogszabály kivételt nem tesz - a Polgári Törvénykönyvnek a szerződésen kívül okozott károkért fennálló felelősségre vonatkozó szabályait kell alkalmazni azzal az eltéréssel, hogy a felelősség abban az esetben is fennáll, ha a termelőszövetkezeti tagnak vagy hozzátartozójának vagyoni kára nincs.

(2) Ha az (1) bekezdés szerinti megtérítési kötelezettség természetes személyt terhel, méltányos esetben mérséklésnek van helye.

(3) Az (1) bekezdés alapján fennálló követelés a nyugellátás esedékességétől számított öt év alatt évül el."

8. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba Rendelkezéseit 1963. november 1. napjától kezdődően kell alkalmazni.

Kádár János s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke