Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

5/1963. (VIII. 25.) MM rendelet

a gyermek- és fiatalkorúakkal szemben szükséges védő- és óvóintézkedésekről, valamint a pártfogó felügyelet végrehajtásáról

A Büntető Törvénykönyv hatálybalépéséről, végrehajtásáról és egyes szabálysértésekről szóló 1962. évi 10. törvényerejű rendelet (Btké.) 63. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az igazságügyminiszterrel és a Minisztertanács Tanácsszervek Osztálya vezetőjével egyetértésben -a következőket rendelem:

Védő- és óvóintézkedés

1. § (1) A gyámhatóság a gyermek- vagy a fiatalkorú (a továbbiakban: kiskorú) érdekében védő és óvóintézkedést rendel el, ha a kiskorú erkölcsi fejlődése, nevelése, gondozása a szülő vagy a gondozó (a továbbiakban: szülő) környezetében nincs biztosítva [Btké. 31. § (1) bek.].

(2) A gyámhatóság a védő- és óvóintézkedés elrendelése iránt eljárást indít, ha

a) a rendőrkapitányság, az ügyész vagy a bíróság a gyámhatóságot ezért megkeresi;

b) azt megalapozott bejelentés indokolja;

c) olyan körülményről szerez tudomást, amely azt szükségessé teszi.

(3) A gyámhatóság a kiskorút nyilvántartásba veszi, ha a környezettanulmány eredményeként, a védő- és óvóintézkedést elrendeli.

2. § (1) Védő- és óvóintézkedésként a gyámhatóság a körülményektől függően

a) maga elé idézi a szülőt és a kiskorút, majd együttes jelenlétükben vagy külön-külön ismerteti a tényállást, és arra vonatkozóan meghallgatja őket;

b) elbeszélget a kiskorúval és felvilágosítással vagy tanáccsal látja el; figyelmezteti a kiskorút magatartásának helytelen voltára; a figyelmeztetést jegyzőkönyvbe foglalja;

c) a kiskorú távollétében figyelmezteti a szülőt a helytelen szülői magatartás következményeire: felszólítja a szülőt helytelen magatartásának megváltoztatására; kötelezheti őt, hogy keresse fel a gyermek-ideggondozó és nevelési tanácsadót, és a kiskorú nevelése során érvényesítse az így kapott tanácsokat; figyelmeztetést és a felszólítást, mely szükség esetén megismételhető, jegyzőkönyvbe foglalja.

d) felkéri az iskola igazgatóját, a művelődésügyi állandó vagy albizottságot (a továbbiakban: állandó bizottságot), a munkáltatót és az illetékes szakszervezeti bizottságot, hogy bírja rá a szülőt a kiskorú nevelése szempontjából helytelen magatartásának a megváltoztatására;

e) a (4) bekezdésben megjelölt intézkedések, vagy pénzbírság kilátásba helyezését tartalmazó határozattal kötelezi a szülőt a felszólításban megjelölt kötelezettségeinek teljesítésére, ha az előző pontok alapján tett intézkedések eredménytelenek maradnak;

f) az illetékes szakigazgatási szervek közreműködésével elősegíti a 14. életévét betöltött kiskorú megfelelő munkába helyezését, a tankötelezettségre vonatkozó rendelkezések (1962. évi 13. tvr. 7. §) figyelembe vételével.

(2) Ha a kiskorú erkölcsi fejlődését a szükséges anyagi eszközök hiánya gátolja, a gyámhatóság közbenjárhat a szülő munkafeltételeinek megjavítása érdekében és gyámügyi segélyt folyósíthat.

(3) A kiskorú egészségét veszélyeztető környezeti ártalom megszüntetése iránt a gyámhatóság az illetékes egészségügyi szervek [járási, városi, városi (fővárosi) kerületi főorvos, körzeti orvos, iskolaorvos stb.] közreműködésével intézkedik.

(4) A védő- és óvóintézkedés keretében a gyámhatóság kezdeményezheti a szülői felügyelet megszüntetését, a tartásdíjkövetelés érvényesítését, a kiskorú elhelyezésének megváltoztatását, a szülőnek társadalmi bíróság által történő vagy büntetőjogi felelősségrevonását, és kényszereivonókezelés alá helyezését.

3. § (1) A 2. § (1) bekezdésében megjelölt feladatokat községekben a tanács végrehajtó bizottságának titkára látja el az állandó bizottság bevonásával. Ha intézkedései nem vezetnek eredményre, az iratokat a gyámhatósághoz felterjeszti.

(2) Az előző bekezdésben említett feladatok ellátására a városi, városi (fővárosi) kerületi gyámhatóságok bevonják az állandó bizottságot az illetékes gyermek-ideggondozó intézetet és az ifjúságvédelmi felügyelőket.

4. § (1) A gyámhatóság - szükség esetén - az eljárás bármely szakában határozattal pártfogót rendel a veszélyeztetett kiskorú részére, fejlődésének folyamatos biztosítása és ellenőrzése végett.

(2) Pártfogóként az állandó bizottság javaslata alapján olyan személyt kell kijelölni, akinek személyi adottságai és körülményei alkalmasak a kiskorú nevelésének előmozdítására. A kirendelő határozatban a pártfogót feladatairól tájékoztatni kell.

(3) A pártfogónak az a feladata, hogy a felügyeletére bízott kiskorú magatartását állandóan figyelemmel kísérje, helyes irányú erkölcsi fejlődését előmozdítsa és - szükség esetén - a szülőt nevelési tevékenységében támogassa.

(4) A pártfogó a szükséghez képest, de legalább három havonként tájékoztatja a gyámhatóságot munkájának eredményéről és tapasztalatairól. Egyszersmind javaslatot tehet a gyámhatóságnak a pártfogó felügyelet megszüntetésére, ha a kiskorú körülményei olyan változásokon mentek át, hogy nincs szükség további pártfogó felügyeletre.

5. § (1) Ha a védő- és óvóintézkedés nem járt eredménnyel, vagy attól eredmény nem remélhető, a gyámhatóság a kiskorú állami gondozásba vételét rendeli el.

(2) A gyámhatóság az állami gondozásbavétel elrendelésével egyidejűleg javasolhatja a gyermekvédő otthon igazgatójának, mint intézeti gyámnak, a kiskorú elhelyezését különleges nevelőintézetbe.

Utógondozás

6. § (1) A gyámhatóság a bíróság értesítése alapján nyilvántartásba veszi a kiskorút, ha

a) próbára bocsátották;

b) javító-nevelő munkára ítélték;

c) szabadságvesztésre ítélték és a büntetés végrehajtását felfüggesztették;

d) feltételes szabadságra bocsátották.

(2) A javítóintézet igazgatójának értesítése alapján a gyámhatóság nyilvántartásba veszi azt a kiskorút is, akit a javítóintézetből ideiglenesen elbocsátottak.

7. § (1) A nyilvántartásba vétel után a gyámhatóság környezettanulmányt végez, majd a kiskorút haladéktalanul maga elé idézi, őt a megfelelő életmódra nézve útmutatással látja el, és közli vele, hogy tartózkodási helyét és munkahelyét, csak a gyámhatóság előzetes engedélyével változtathatja meg. Minderről jegyzőkönyvet kell felvenni.

(2) A gyámhatóság a rendelkezésre álló lehetőségek kihasználásával gondoskodik arról, hogy a kiskorú olyan körülmények közé kerüljön, amelyek erkölcsi fejlődését kedvezően befolyásolják.

8. § (1) Az utógondozott kiskorú részére a gyámhatóság az állandó bizottság javaslata alapján pártfogót rendel. A pártfogót rendelő határozatba bele kell foglalni a bíróság, illetőleg a javítóintézet intézeti tanácsa által megállapított magatartási szabályokat és a próbaidő lejártának időpontját is. A határozat egy példányát a gyámhatóság megküldi a biróságnak, illetőleg a javítóintézet igazgatójának is.

(2) A pártfogó feladataira a 4. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezések az irányadók.

(3) A pártfogó a büntetőeljárás iratait megtekintheti; munkájának eredményéről és tapasztalairól háromhavonként tájékoztatja a gyámhatóságot. A pártfogó jelentésének másolatát a gyámhatóság megküldi a bíróságnak, illetőleg a javító-intézet igazgatójának.

9. § (1) A gyámhatóság a bíróság, illetőleg a javítóintézet igazgatója részére tájékoztatást küld a próbaidő elteltével, ha a kiskorú az utógondozás tartama alatt kifogástalan magatartást tanúsított, vagy 18. életévét betöltötte.

(2) Ha a kiskorú az utógondozás tartama alatt kifogásolható magatartást tanúsított és a pártfogó tevékenysége eredménytelen maradt, a pártfogó köteles ezt a gyámhatóságnak jelenteni. A gyámhatóság a tényállást soronkívül közli a bírósággal, illetőleg a javítóintézet igazgatójával.

10. § (1) Az utógondozás a próbaidő lejártáig, de legfeljebb a nagykorúság eléréséig tart.

(2) Ha a pártfogolt az utógondozás tartama alatt lesz nagykorú, a gyámhatóság a nagykorúság elérése után felügyeletére vonatkozóan közvetlen intézkedést nem tehet, azonban az illetékes egészségügyi osztály (csoport) szociálpolitikai ügyintézőjének szóló és a tényállást tartalmazó megkereséssel elősegíti további helyes irányú fejlődését. A szociálpolitikai ügyintéző - szükség esetén - felkéri az egészségügyi és szociálpolitikai állandó bizottságot, a szakszervezeti, illetve a KISZ bizottságot, hogy a nagykorú pártfogolt magatartását, életkörülményeinek alakulását kísérje figyelemmel és részére a szükséges segítséget, támogatást adja meg.

(3) A gyámhatóság az előző bekezdésben foglaltak szerint jár el a javítóintézetből nagykorúság elérése miatt elbocsátott személlyel kapcsolatban is, ha a javítóintézet igazgatója ennek érdekében megkeresi.

Átmeneti és vegyes rendelkezések

11. § (1) A megyei, megyei jogú városi tanácsok végrehajtó bizottságainak művelődésügyi osztályai a veszélyeztetett családi körülmények között élő kiskorúakra vonatkozó nyilvántartást az illetékes elsőfokú gyámhatóságok részére a rendelet hatálybalépésétől számított harminc nap alatt átadják.

(2) A nyilvántartás átvizsgálása után a gyámhatóság - ha szükséges - a 3. § figyelembevételével a 2. §-ban megjelölt intézkedéseket teszi, és a kiskorút nyilvántartásba veszi [1. § (3) bek.], egyébként a nyilvántartási lapot irattárba helyezi.

(3) A közsáqi tanács végrehajtó bizottságának titkára külön-külön nyilvántartást vezet a községben lakó veszélyeztetett és utógondozott kiskorúakról. A veszélyeztetett kiskorú nyilvántartásba vételére - értelemszerűen - az 1. § (3) bekezdésében foglalt rendelkezés az irányadó.

(4) A kiskorút törölni kell a veszélyeztetett kiskorúak nyilvántartásából, ha a védő- és óvóintézkedés eredménnyel járt, illetőleg az utógondozási nyilvántartásból, ha a 9. § alapján a tájékoztatás, vagy a jelentéstétel megtörtént.

12. § (1) A gyámhatóság az állami gondozás megszüntetésével egyidejűleg pártfogót rendelhet, ha az a kiskorú érdekében szükséges.

(2) A pártfogó kirendelését az állami gondozási nyilvántartási lapon kell feltüntetni és a nyilvántartási lapot külön kell kezelni.

(3) A pártfogó kijelölésére és működésére a 4. § (3)-(4) bekezdésében foglaltak az irányadók.

13. § (1) Ha a bíróság a kiskorú javítóintézeti nevelését rendelte el, vagy őt szabadságvesztésre ítélte, a bírói határozat teljes kiadmányának megküldésével haladéktalanul értesíti a szülő lakóhelye szerint illetékes gyámhatóságot.

(2) A gyámhatóság az értesítés vétele után intézkedik annak elősegítése érdekében, hogy a kiskorú - ideiglenes elbocsátása, illetőleg feltételes szabadságra bocsátása esetén - megfelelő családi gondozói környezetbe kerüljön. Ennek érdekében felkérheti az állandó bizottságot, hogy nyújtson segítséget a megfelelő körülmények kialakításában.

14. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a helyi tanácsok végrehajtó bizottságainak az 1951. évi 34. törvényerejű rendelet hatálya alá tartozó gyermek- és fiatalkorúak érdekében teljesítendő feladatai ellátásáról szóló 2/1952. (I. 29.) BM rendelet, a gyámügyi eljárás szabályozásáról szóló 955-84/1954. (T K 78.) OM utasítás 18. §-ának (1) bekezdés c) pontja, valamint a 76-78. és a 80-83. §-ai, továbbá a 39.407/1961. IV. MM utasításnak az e rendelettel ellentétes rendelkezései hatályukat vesztik.

Lugossy Jenő s. k.,

művelődésügyi miniszterhelyettes

Tartalomjegyzék