Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínusz jel keresésben

'-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

7/1963. (XII. 11.) MM rendelet

a tankötelezettségről szóló 1962. évi 13. törvényerejű rendelet végrehajtásáról

Az 1962. évi 13. törvényerejű rendelet 9. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következőket rendelem:

[A törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) szövegét a vastagabb, a végrehajtási rendelet (a továbbiakban: R.) szövegét pedig a vékonyabb betűkkel szedett szöveg tartalmazza.]

Tvr. 1. §

(1) A Magyar Népköztársaság oktatási rendszeréről szóló 1961. évi III. törvény 3. §-ában elrendelt tankötelezettségnek az általános iskolában, annak elvégzése után középfokú oktatási intézményben, szakmunkástanuló intézetben (iskolában), valamint továbbképző iskolában, vagy a művelődésügyi miniszter által meghatározott egyéb oktatási intézményben lehet eleget tenni.

(2) A testileg, érzékszervileg, vagy értelmileg fogyatékos, de képezhető gyermekek gyógypedagógiai intézményben tesznek eleget tankötelezettségüknek.

R. 1. §

(1) A tankötelezettség a gyermek 6. életévének betöltését követő szeptember hó 1. napján kezdődik és tíz tanéven át tart. Megszűnik a tankötelezettség a szorgalmi idő befejezésével abban a tanévben, amelyben a tanköteles a 16. életévét betölti.

(2) Szünetel a tankötelezettség, ha a tanköteles az általános iskolát elvégezte és napi négy órát meghaladó munkaviszonyban áll.

(3) A gyógypedagógiai intézmény (iskola, intézet) tanulójának tankötelezettségét - gondviselőjének kérelmére - a megyei (megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi, illetőleg a fővárosi tanács végrehajtó bizottságának oktatási osztálya legfeljebb két alkalommal egy-egy tanévre meghosszabbíthatja. A kérelmet elutasító határozat ellen a művelődésügyi miniszterhez lehet jogorvoslattal élni.

R. 2. §

(1) A tankötelezettség teljesítése az általános iskolában kezdődik. Az általános iskolának azok a tanulói, akik az iskolát nyolc év alatt nem végzik el, legkésőbb annak a tanévnek végéig kötelesek az általános iskolába járni, amelyben a 16. életévüket betöltik.

(2) Az általános iskolából gyógypedagógiai intézménybe kerülnek át azok a képezhető tankötelesek, akik testi, érzékszervi vagy értelmi fogyatékosság miatt az általános iskola többi tanulójával együtt eredményesen nem oktathatók. A gyógypedagógiai intézmények tanulói a 16. életévük betöltését követő augusztus hó 31. napjáig kötelesek a számukra kijelölt gyógypedagógiai intézménybe járni.

(3) Azok a tankötelesek, akik az általános iskolát a 16. életévük betöltése előtt elvégezték, de középfokú oktatásban, szakmunkás-tanuló képzésben vagy más rendszeres iskolai oktatásban nem vesznek részt, és a tankötelezettségük nem szünetel [1. § (2) bek.], a továbbképző iskolába kötelesek járni annak a tanévnek a végéig, amelyben a 16. életévüket betöltik.

Tvr. 2. §

(1) A tankötelezettség teljesítése az oktatási intézménybe való behatással, az intézmény rendszeres látogatásával és a tantervben meghatározott ismeretek elsajátításával történik.

(2) A tankötelezettség teljesítéséről a szülő vagy a gyermek neveltetéséért felelős más személy (a továbbiakban: gondviselő) köteles gondoskodni.

R. 3. §

A tanköteles gondviselője általában a szülő, illetőleg a gyám, aki háztartásában a gyermekről gondoskodik. Ha a gyermek nem a szülő, vagy gyám háztartásában él, a tankötelezettség teljesítése szempontjából gondviselőnek kell tekinteni a gyermek szállásadóját, ideértve a diákotthon vagy más bentlakásos intézmény igazgatóját is, továbbá az állami gondozásban levő gyermek nevelőszülőnél elhelyezése esetén a nevelőszülőt. Állami gondozott tanuló nevelőszülőjének változása esetén a megyei gyermekvédő otthon köteles a változásról a tanuló iskoláját értesíteni.

R. 4. §

(1) A tankötelezettség kezdetekor minden gyermeket köteles a gondviselője a gyermek lakóhelye szerint illetékes általános iskola első osztályába beíratni. Ugyanazon helységben működő több általános iskola közül abba az iskolába kell a gyermeket beíratni, amelynek - a községi, a járási jogú városi, illetve a városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága által kijelölt - körzetében a gyermek lakik.

(2) A tankötelest akkor is be kell íratni, ha azonos jellegű másik iskolába lép át, az általános iskolából gyógypedagógiai intézménybe kerül, vagy az általános iskola befejezése után más oktatási intézményben tanul tovább.

(3) Azokat a tanköteleseket, akik az általános iskolát befejezték és más iskolában nem tanulnak tovább, a gondviselőjük köteles a továbbképző iskolába beíratni. A tanköteles gyermeket abban az esetben is be kell íratni a továbbképző iskolába, ha az általános iskola befejezése után más iskolában megkezdett tanulmányait abbahagyja, vagy napi négy órát meghaladó munkaviszonyba lép, tehát a tankötelezettsége szünetel.

R. 5. §

Az általános iskola első osztályába történő beíratási kötelezettségnek a gondviselő azzal tesz eleget, hogy a beíratás közhírré tett időpontjában az iskolában megjelenik, és a gyermek orvosi vizsgálatának eredményét igazoló iratot, továbbá a beíratást végző szülő a saját személyi igazolványát, más gondviselő pedig a gyermek születési anyakönyvi kivonatát bemutatja.

R. 6. §

(1) A tankötelesnek az iskolából másik azonos jellegű iskolába átlépése vagy általános iskolából gyógypedagógiai intézménybe átkerülése esetén a gondviselő a gyermeket - a korábbi iskola által kiállított távozási bizonyítvány és kiadott tanulmányi értesítő alapján - öt napon belül köteles a másik iskolába, illetőleg a gyógypedagógiai intézménybe beíratni. Ha az iskolaváltoztatás a tanév szorgalmi idejének befejezése után történik, a tankötelest a következő tanév kezdetét megelőző pótbeíratások idején kell beíratni.

(2) Az általános iskola befejezése után a tankötelest az általános iskola által a tanulmányok befejezésével egyidejűen kiadott iskolai bizonyítvány alapján kell más iskolába - a beíratásra esetleg megszabott külön feltételek betartásával - az erre meghatározott időben beíratni.

(3) Azt a tankötelest, aki az általános iskola befejezése után nem a továbbképző iskolában tanul tovább, hanem más rendszeres iskolai oktatásban veszt részt, az utóbbi tanulmányainak bármely okból történő abbahagyása esetén öt napon belül köteles a gondviselő a továbbképző iskolába beíratni.

R. 7. §

(1) Az általános iskola látogatására köteles gyermeknek a beíratására illetékes általános iskolába kell járnia. Ha a gondviselő másik általános iskolába kívánja a gyermeket járatni, ennek engedélyezését a másik iskola igazgatójától kérheti.

(2) Meg kell adni az engedélyt, ha

a) az illetékes iskola kislétszámú, a másik iskola pedig részben osztott, vagy osztott,

b) az illetékes iskola részben osztott, a másik iskola pedig osztott,

c) az illetékes iskola magyar tanítási nyelvű, a másik iskolában pedig a nem magyar anyanyelvű gyermek anyanyelvén oktatnak, vagy az anyanyelvét kötelező tantárgyként tanítják.

(3) Az engedély iránti kérelem beadása az illetékes iskola látogatásának kötelezettségét nem érinti. Az engedély megadása esetén a gyermeket a másik iskolába be kell íratni. A kérelmet elutasító határozat ellen a jogorvoslatot az iskola igazgatójához kell benyújtani, aki azt az iskola közvetlen felügyeleti szervéhez terjeszti fel.

R. 8. §

(1) A tanköteles - a tankötelezettség szünetelésének esetét kivéve - rendszeresen köteles azt az iskolát látogatni, amelynek beiratkozott tanulója.

(2) Az iskolamulasztást igazoltnak kell tekinteni, ha a tanuló

a) előzetes osztályvezetői, osztályfőnöki vagy igazgatói engedély alapján maradt távol az iskolától;

b) beteg volt és ezt a körülményt három napig terjedő mulasztás esetén a gondviselő, három napon túli mulasztás esetén a hatósági (körzeti) orvos igazolja;

c) gyengébb szervezete miatt a fennálló nehézségek (időjárás, utak állapota stb.) következtében mulasztott, vagy az iskolát a közlekedési útvonalak használhatatlansága folytán nem tudta látogatni;

d) hatósági intézkedés miatt nem mehetett iskolába;

e) a tanév során másik iskolába lép át és az eltávozásától számított öt - átmeneti gyermekotthonba való elhelyezés esetén tizenkét - napon belül a másik iskolában folytatja tanulmányait.

(3) Ha a mulasztás a (2) bekezdésben fel nem sorolt okból történt, igazolásának kérdésében az osztályvezető, illetve az osztályfőnök a gondviselő bejelentése vagy az általa bemutatott igazolás alapján dönt.

(4) Ha a tanuló a tanítási órákról, vagy az egyéb kötelező iskolai foglalkozásokról elkésik, továbbá ha egyes tanítási órákon nem vesz részt, erről a tanuló gondviselőjét értesíteni kell. Az ilyen mulasztásokat a magatartási érdemjegy megállapításánál, illetőleg fegyelmi szempontból kell figyelembe venni.

R. 9. §

A tankötelezettség szünetelését, illetőleg azt a körülményt, hogy az általános iskolát végzett gyermek napi négy órát meghaladó munkaviszonyban áll, a gyermek gondviselője a továbbképző iskolánál köteles a beiratkozáskor vagy a munkaviszony létesítésétől számított öt napon belül igazolni. A munkaviszony megszűnését a gondviselő ugyancsak öt napon belül köteles a továbbképző iskolának bejelenteni, köteles egyúttal arról gondoskodni, hogy a tanköteles a továbbképző iskolát rendszeresen látogassa.

R. 10. §

(1) Ha a tanköteles tanítási napot igazolatlanul mulaszt, az iskola igazgatója

a) az első ízben igazolatlanul mulasztó tanuló gondviselőjét írásban felhívja, hogy a gyermek rendszeres iskolába járásáról gondoskodjék;

b) a másodízben vagy ennél többször mulasztó tanuló gondviselője ellen a szabálysértési eljárás megindítása céljából feljelentést tesz (R. 17. §).

(2) Első ízben történt igazolatlan mulasztás, ha a tanuló egy naptári héten belül igazolatlanul mulaszt, függetlenül a mulasztott napok számától. Ezt követően ugyancsak további egy naptári héten belül történt igazolatlan mulasztás a másodízbeni igazolatlan mulasztás. A másodízbeni igazolatlan mulasztás után már egy-egy tanítási napról való igazolatlan távollét is további igazolatlan mulasztásnak számit.

Tvr. 8. §

(1) A nemzetiségekhez tartozó tanköteles gyermekek számára - azokban a községekben (városokban), ahol legalább 15 ugyanazon nemzetiséghez tartozó tanköteles gondviselője kívánja -biztosítani kell, hogy:

a) anyanyelvükön részesüljenek oktatásban, vagy

b) anyanyelvüket az iskolában kötelező tantárgyként tanulják.

(2) Az anyanyelvükön oktatott gyermekek számára a magyar nyelvet és irodalmat kötelező tantárgyként kell tanítani.

R. 11. §

A nemzetiségekhez tartozó tanköteles behatásakor az iskola köteles a gondviselő figyelmét felhívni arra, hogy a gyermek melyik azonos jellegű iskolába való átlépés útján részesülhet az anyanyelvén oktatásban vagy tanulhatja az anyanyelvét kötelező tantárgyként.

Tvr. 4. §

(1) A tanköteles tanuló egy-egy tanév tartamára felmenthető az oktatási intézmény rendszeres látogatása alól, ha ez egészségét veszélyezteti, gondviselőjével ideiglenesen külföldre távozik, vagy a felmentést a 14. életévét betöltött tanuló rendkívüli körülményei feltétlenül indokolják. A felmentett tanköteles osztályozó vizsgát köteles tenni.

(2) A tanköteles korba lépett képezhetetlen gyermeket az általános iskolába történt beiratás után mind a beiratási kötelezettség további teljesítése, mind az oktatási intézmények rendszeres látogatása alól a tankötelezettség egész tartamára fel kell menteni.

(3) A felmentésről az oktatási intézmény igazgatója határoz.

R. 12. §

(1) Fel kell menteni az iskola látogatása alól azt a tankötelest, aki fertőző, illetőleg arra gyanús betegségben szenved, vagy maga nem beteg, de más személyt akár közvetlenül, akár közvetve fertőzhet. A felmentésről és annak megszüntetéséről az iskola igazgatója a hatósági (körzeti) orvos javaslata alapján dönt.

(2) Legfeljebb egy tanév tartamára felmenthető az iskola látogatása alól a tanköteles, ha testi fogyatékosságából vagy betegségéből eredően a közösségi oktató-nevelőmunkát zavarja, továbbá ha az általános iskola első osztályába kellene járnia, de testi fejlődésében oly mértékben elmaradt, hogy rendszeres iskolába járása komoly akadályba ütközik. A felmentés megadásánál az orvosi véleményt (javaslatot) figyelembe kell venni.

(3) A 14. életévét betöltött tanköteles a továbbképző iskola látogatása alól felmenthető, ha napi négy órai munkaidővel létesít munkaviszonyt. A 14. életévét betöltött tanköteles egyéb rendkívüli körülményei alapján bármely iskola látogatása alól a szülői munkaközösség véleményének meghallgatásával menthető fel.

(4) Az iskola látogatása alóli felmentés tárgyában az iskola igazgatója határoz. A határozat ellen a jogorvoslatot az iskola igazgatójához kell benyújtani, aki azt az iskola közvetlen felügyeleti szervéhez terjeszti fel. A tanköteles az (1) bekezdés alapján történt felmentése esetén a jogorvoslat elbírálásáig sem látogathatja az iskolát, egyéb esetekben a felmentést elutasító határozat ellen benyújtott jogorvoslat az iskolába járás kötelezettségét nem érinti.

Tvr. 5. §

(1) A tanköteles korba lépő gyermekek nyilvántartásba vételéről, valamint orvosi vizsgálatáról a községi, a járási jogú városi, illetőleg a városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottságának művelődésügyi szakigazgatási szerve gondoskodik.

(2) A tankötelesek folyamatos nyilvántartása az oktatási intézmények feladata, a nyilvántartás módját a művelődésügyi miniszter szabályozza.

R. 13. §

(1) A tankötelesek nyilvántartásba vétele céljából március hó 1. és 15. napja között be kell jelenteni minden olyan gyermek születési adatait és pontos lakcímét, aki 6. életévét a megelőző év szeptember hó 1. napja és a bejelentés évének szeptember hó 1. napja között betöltötte, illetőleg betölti. A bejelentést a gyermek gondviselője köteles megtenni szóban vagy írásban annál az általános iskolánál, amelynek körzetében a gyermek lakik.

(2) A bejelentett gyermeknek az általános iskola felhívására az iskola által kijelölt időben orvosi vizsgálaton kell részt vennie.

Tvr. 6. §

Ha a tanköteles gyermeket gondviselője a meghatározott időben nem iratta be, az általános iskola, illetőleg az egyéb alsófokú oktatási intézmény igazgatója a gyermeket hivatalból köteles beírni.

R. 14. §

Ha a gondviselő a tankötelesnek az általános iskola első osztályába vagy a kijelölt gyógypedagógiai intézménybe, illetőleg a továbbképző iskolába való beiratását elmulasztja, a gyermeket hivatalból kell beírni, és egyidejűen a gon-viselő ellen szabálysértés miatt feljelentést kell tenni.

Tvr. 7. §

(1) A 14. életévét betöltött gyermeket az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzése előtt az iskolai szorgalmi idő alatt mind alkalmi, mind pedig rendszeres munkára alkalmazni csak abban az esetben szabad, ha az oktatási intézmény rendszeres látogatása alól az iskola igazgatója felmentette.

(2) A továbbképző iskola tanulói a szorgalmi idő alatt munkát vállalhatnak. A napi négy órát meghaladó munkára létesített munkaviszony fennállásának idejére a továbbképző iskola látogatásának kötelezettsége szünetel. A napi négy órát meg nem haladó munkaidővel foglalkoztatott tanuló számára a munkáltató köteles az iskolai foglalkozások zavartalan látogatását biztosítani.

R. 15. §

(1) A 12 évesnél fiatalabb tanköteles egyáltalában nem, a 12 évesnél idősebb, de 14. életévét be nem töltött tanköteles pedig az iskola igazgatójának engedélyével - csupán az iskolai szünetben és csak könnyebb munkára -alkalmazható.

(2) A 14. életévét betöltött tankötelest az iskolai szünetben alkalmazni lehet, az iskolai szorgalmi idő alatt azonban csak akkor, ha a továbbképző iskola tanulója, vagy az általános iskola látogatása alól felmentették.

(3) A munkára alkalmazással azonos elbírálás alá esik a gyermeknek a gondviselő kereső foglalkozása körében történő olyan foglalkoztatása is, amely a gyermeket a tanulmányaiban akadályozza.

R. 16. §

A továbbképző iskola napi négy órát meg nem haladó munkaidővel foglalkoztatott tanulója számára a munkáltató olyan munkabeosztást köteles biztosítani, amely az iskolai foglalkozások látogatását lehetővé teszi. A tanulót a munkahelyről olyan időben kell elengedni, hogy a foglalkozások kezdetére a továbbképző iskolába érkezhessen.

Tvr. 8. §

(1) Szabálysértést követ el és 3000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható

a) az a gondviselő, aki a gondozása alá tartozó tanköteles gyermeket az oktatási intézmény igazgatója által meghatározott időben, vagy tanév közben történt iskolaváltoztatás esetén öt napon belül nem iratja be;

b) az a gondviselő, akinek gondozása alá tartozó tanköteles gyermek ugyanabban a tanévben másodízben vagy ennél többször igazolatlanul mulaszt, kivéve, ha a gondviselő igazolja, hogy a maga részéről mindent megtett a gyermek mulasztásának megakadályozására;

c) az a munkáltató, aki 14 évesnél idősebb, de általános iskolát még nem végzett és az iskola látogatása alól fel nem mentett tanköteles gyermeket az iskolai szorgalmi idő alatt foglalkoztat, vagy az általános iskola nyolcadik osztályának elvégzése után napi négy órát meg nem haladó munkaidővel foglalkoztatott tanköteles gyermeket az oktatási intézmény zavartalan látogatásában megakadályozza.

(2) A szabálysértési eljárást az igazgató feljelentésére kell megindítani.

R. 17. §

(1) Az iskola igazgatója szabálysértés miatt köteles nyolc napon belül az iskola székhelye szerint illetékes járási, járási jogú városi, illetve városi (fővárosi) kerületi tanács végrehajtó bizottsága igazgatási osztályához feljelentést tenni.

(2) Az igazolatlan mulasztás miatt tett feljelentésben fel kell tüntetni az első ízben mulasztás alkalmával a gondviselőhöz intézett felhívás, valamint a gyermek iskolába járása érdekében tett családlátogatás időpontját és eredményét. A feljelentéshez rövid környezettanulmányt is csatolni kell.

(3) A tanuló lakóhelyváltozása esetén a feljelentésben a gondviselő új lakcímét is meg kell jelölni. Az ismeretlen lakcímet a Belügyminisztérium Országos Rendőrfőkapitánysága Központi Lakcímhivatalától (Budapest, IX., Vaskapu u. 30/a.) kell megtudakolni.

R. 18. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Az 1/1961. (XI. 17.) MM rendelettel módosított 4/1960. (VII. 31.) MM rendelet 1-19. §-a, valamint 35-37. §-a, továbbá a 9/1959. (X. 9.) MM rendelet 2-5. §-a, 11. §-a és 12. §-a hatályát veszti.

Ilku Pál s. k.,

művelődésügyi miniszter