Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

8/1963. (XI. 11.) MüM rendelet

a mezőgazdasági termelőszövetkezetek tagjainak kötelező kölcsönös nyugdíjbiztosításával kapcsolatos egyes kérdések rendezéséről szóló 1/1958. (II. 20.) MüM rendelet kiegészítéséről és módosításáról

A 21/1958. (II. 25.) Korm. rendeletben (a továbbiakban: VR.) kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel, a földművelésügyi miniszterrel és a Termelőszövetkezeti Tanáccsal egyetértésben a következőket rendelem.

1. § Az 1/1958. (II. 26.) MüM rendelet (a továbbiakban: M. r.) 3. §-a után "Özvegyi nyugdíj" címszót kell írni és 3/A., illetőleg 3/B. §-ként a következő rendelkezéseket kell felvenni:

"3/A. § (1) A nyugdíjban még nem részesülő termelőszövetkezeti tag halála esetén az özvegyi nyugdíjra jogosultsághoz szükséges nyugdíjévek [Tszny. 9. § (1) bekezdés, illetőleg 13. §] megállapításánál a termelőszövetkezeti tagnak a halál időpontjában betöltött életkorát kell figyelembe venni. A VR. 7. §-a (2) bekezdésének a rendelkezéseit ebben az esetben is megfelelően alkalmazni kell. Ha azonban a termelőszövetkezeti tag rokkantsági nyugdíjra igényt jelentett be és az orvosi bizottság a rokkantság fennállását a halál bekövetkezése előtt meg is állapította, a VR. 7. §-ának (1) bekezdése szerint a megrokkanás időpontjában betöltött életkort kell figyelembe venni akkor is, ha a termelőszövetkezeti tagnak a rokkantsági nyugdíjra jogosultsága a halál bekövetkezése időpontjáig nem állott be.

(2) Az (1) bekezdés rendelkezéseit az árvaellátásra és a szülői nyugdíjra jogosultság elbírálásánál is megfelelően alkalmazni kell.

3/B. § Ha az az özvegy, akinek házasságkötés miatt megszüntetett özvegyi nyugdíjra jogosultsága a Tszny. 14. §-ának (2) bekezdése szerint feléledt, újabb házassága alapján is jogosult özvegyi nyugdíjra, a két özvegyi nyugdíj közül választhat. Az özvegy ezzel a választási jogával csak egy ízben élhet."

2. § Az M. r. 4. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"4. § (1) Az árvaellátásra jogosultság szempontjából közép- vagy középfokú iskolai oktatás keretében tanulmányt folytatónak kell tekinteni a középiskolák, technikumok tanulóin kívül a képzőintézetek (tanítóképző, ápolónőképző stb.) és a szakiskolák (ipari, mezőgazdasági, erdészeti, zenei szakiskolák stb.) tanulóit, valamint az ipari (műszaki), mezőgazdasági (erdőgazdasági) és kereskedelmi tanulókat, ha e tanulmányok megkezdése előtt közép-, illetőleg középfokú iskola befejezésével érettségi, képesítő stb. vizsgát nem tettek.

(2) Egyetemi (főiskolai) tanulmányokat folytató árvának árvaellátás abban az esetben sem jár, ha az árva a tizenkilencedik életévét még nem töltötte be.

(3) A közép- vagy középfokú iskolai tanulmányok folytatása címén folyósított árvaellátás a tanulmányok befejezését megelőző nyári szünet tartamára is jár. A tanulmányok befejezését követő nyári szünidő tartamára az árvaellátás csak az esetben jár, ha az árva a tanév befejezésekor önhibáján kívül záróvizsgát nem tehetett.

(4) Közép- vagy középfokú iskolai tanulmányok folytatása címén azt az árvát is megilleti az árvaellátás, aki orvosi igazolás szerint betegsége, testi vagy szellemi fogyatékossága miatt tanulmányait magántanulóként végzi.

(5) A tizenhatodik életévét betöltött árva tanulmányainak folytatását az iskola igazgatója (megbízottja) által kiállított igazolással minden évben július hó folyamán kell igazolni. Ha ez az igazolás július 31. napjáig a folyósító szervhez nem érkezik be, az árvaellátás folyósítását augusztus hó 31. napjával meg kell szüntetni. A tanulmányok folytatásának később történő igazolása esetén az árvaellátást az igazolás beérkezésének hónapjától visszamenőleg számított legfeljebb három hónapra lehet folyósítani."

3. § Az M. r. 5. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A rokkantság miatt árvaellátásban részesülő személyt nem lehet tartásra szorulónak tekinteni, ha három egymást követő hónapban 500 Ft-ot meghaladó keresete, jövedelme van."

4. § Az M. r. 10. §-a után "Jogosultságot kizáró ok" címszót kell írni és 10/A. §-ként a következő rendelkezést kell felvenni:

"10/A. § Minden olyan esetben, amikor a Tszny. 33/B. §-a rendelkezésének alkalmazására kerülhet sor, a követendő eljárás tekintetében az 5/1959. (V. 8.) MüM rendeletnek a 3/1963. (VI. 13.) MüM rendelettel módosított 163. §-ában foglalt rendelkezéseket megfelelően alkalmazni kell."

5. § Az M. r. 14. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"14. § (1) Az előzetes fogvatartás, szabadságvesztés miatt szüneteltetett nyugellátást a szabadon bocsátás (szabadlábra helyezés, feltételes szabadságra bocsátás) napját követő naptól kezdve lehet folyósítani. Ezt a rendelkezést kell alkalmazni abban az esetben is, ha a szabadonbocsátáskor a büntető eljárást még nem fejezték be.

(2) Ha a nyugdíjas olyan nyugellátást vett fel, amelyet vagy amelynek egy részét az előzetes fogvatartás, illetőleg a szabadságvesztés miatt ezek megszűnése után sem lehetett volna folyósítani, ezt a nyugdíjas visszafizetni köteles.

(3) Az előzetes fogvatartás tartamára járó azt a nyugellátást, amelyet azért fizettek ki, mert a kiszabott szabadságvesztés végrehajtását a bíróság felfüggesztette, a nyugdíjas visszafizetni köteles, ha az előzetes fogvatartás idejének beszámításával kiszabott egy hónapnál hosszabb szabadságvesztés végrehajtását a bíróság utólag elrendelte."

6. § Az M. r. az alábbi 22/A. §-sal egészül ki:

"22/A. § (1) Ha a nyugellátásra jogosultság kétséget kizáróan megállapítható, a nyugellátás összegének kiszámításához szükséges adatok azonban nem elégségesek, a kétséget kizáróan megállapítható összeg erejéig ügyviteli intézkedéssel legfeljebb három hónapra nyugdíjelőleget lehet megállapítani.

(2) A nyugellátásnak határozattal történő megállapításakor a nyugellátás összegébe az (1) bekezdés szerint folyósított előleget be kell számítani, illetőleg az esetleges túlfizetést a nyugellátásból le kell vonni.

(3) Az, aki az (1) bekezdés szerint megállapított nyugdíjelőleget vett fel, igényét nem vonhatja vissza."

7. § Az M. r. 34. §-a után "Jogkövetkezmények" címszót kell írni és 34/A. §-ként a következő rendelkezéseket kell felvenni:

"34/A. § (1) A megállapító szerv a VR. 51/A. §-án alapuló megtérítési kötelezettségről fizetési meghagyást bocsát ki. A fizetési meghagyás ellen annak kézbesítését követő naptól számított harminc napon belül a kötelezett keresettel fordulhat a megállapító szerv székhelye szerint illetékes járásbírósághoz, Budapesten a Pesti Központi Kerületi Bírósághoz.

(2) Ha a megtérítési kötelezettség természetes személyt terhel, a megtérítés összegét a megállapító szerv mérsékelheti. Peres eljárás esetén ez a jog a bíróságot is megilleti.

(3) A VR. 51/A. §-án alapuló megtérítési kötelezettség olyan mértékben áll fenn, amilyen mértékben a felelősség megállapítható.

(4) A VR. 51/A. §-ának rendelkezéseit nem lehet alkalmazni az 1963. évi november hó 1. napját megelőzően hatályban volt rendelkezések szerint érvényesített és az említett időpont előtt jogerőre emelkedett bírói határozattal, vagy a fizetésre kötelezett elismerő nyilatkozatával befejezett ügyekben."

7. § Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Rendelkezéseit 1963. november 1. napjától kezdődően kell alkalmazni.

Mekis József s. k.,

munkaügyi miniszterhelyettes