Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

1/1964. (III. 26.) IM rendelet

a nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás tárgyában Genfben, 1961. április 21. napján kelt Európai Egyezmény kihirdetéséről szóló 1964. évi 8. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról

Az 1964. évi 8. számú törvényerejű rendelet 3. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - a külkereskedelmi miniszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A nemzetközi kereskedelmi választottbíráskodás tárgyában, Genfben 1961. április 21. napján kelt Európai Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) I. cikke 1. bekezdésének a) pontja nem érinti azt a rendelkezést, hogy választottbírósági eljárásnak akkor van helye, ha a választottbírósági szerződésben (kikötésben, záradékban, a továbbiakban együtt: választottbírósági szerződés) szereplő magyar fél belföldi állami vállalat, illetőleg állami szerv (1952. évi 22. számú tvr. - a továbbiakban: Ppé - 17. §).

2. §

A választottbírósági szerződés alakjára a Ppé 17. §-ának (1) bekezdésében, illetőleg az 1960. évi 11. számú törvényerejű rendelet 38. §-ában, a külkereskedelmi szerződéssel kapcsolatos választottbírósági szerződés alakjára pedig az 1 1960. (V. 10.) KkM számú rendelet 4. §-ában foglalt rendelkezés irányadó.

3. §

Az Egyezmény II. cikkének 1. pontjában említett közjogi személyen az államot, az államhatalmi és az államigazgatási szerveket, továbbá azok intézeteit és intézményeit kell érteni.

4. §

Az Egyezmény IV. cikke 4. bekezdésének a) pontjában foglalt kifejezések a következőket jelentik:

a) a "választottbíróság elnöke" olyan választottbíró, aki páratlan számú tagból álló tanácsban elnököl;

b) a "döntőbíró" olyan választottbíró, aki döntését egyedül eljáró választottbíróként hozza meg abban az esetben, ha a felek által kijelölt két választottbíró a vita eldöntésében nem tud megegyezni;

c) a "harmadik választottbíró" olyan választottbíró, akinek szavazata érvényre juttatja a kijelölt két választottbíró egyikének véleményét: a harmadik választottbíró a kijelölt választottbírák véleményeitől eltérő döntést nem hozhat.

5. §

A bíróság a választottbírósági szerződés létének vagy érvényességének elbírálása nélkül megtagadhatja a választottbírósági szerződés elismerését, ha az nem felel meg a Ppé 17. §-ának (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek, vagy a vita magyarországi ingatlanra vonatkozik [Ppé 15. § b) pont].

6. §

(1) Ha az adós külföldi, a hitelező a rendes bíróságtól (Ppé 17. §) a pénzkövetelés biztosítását, illetőleg ha a követelés tárgya egyedileg meghatározott dolog, e dolog zárlatának elrendelését kérheti. A hitelező köteles valószínűsíteni a követelés létrejöttét, mennyiségét és lejártát, valamint azt, hogy az ügy választottbíróság elé tartozik.

(2) A biztosításra, illetőleg a zárlatra az 1960. évi 12., valamint az 1961. évi 9. számú törvényerejű rendelettel módosított 1955. évi 21. számú törvényerejű rendelet 198-201., illetőleg 204-208. §-ait kell megfelelően alkalmazni.

(3) A bíróság a biztosítási intézkedést, illetőleg a zárlatot a hitelező kérelmére, illetőleg a választottbíróság megkeresésére, továbbá akkor is megszünteti, ha

a) a hitelező a biztosítási intézkedésre (a zárlatra) irányuló kérelmének előterjesztésétől számított harminc napon belül nem igazolja, hogy keresetét a választottbírósághoz benyújtotta,

b) a választottbírósági eljárás az adós marasztalása nélkül ért véget,

c) a hitelező a választottbíróság marasztaló határozatának kézhezvételétől számított harminc napon belül nem kéri a letétbehelyezett pénzösszeg átutalását vagy a lefoglalt vagyontárgyakból való kielégítését, illetőleg zárlat esetében a vagyontárgy kiadását,

d) az eljárás során bármikor megállapítja, hogy az ügy nem tartozik választottbírósági eljárásra, illetőleg a választottbíróság határozatának elismerését meg kell tagadni.

7. §

Az Egyezmény által az illetékes kereskedelmi kamara elnökére ruházott feladatokat a Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke látja el.

8. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, rendelkezéseit 1964. évi január hó 9. napjától kezdődően kell alkalmazni.

Dr. Nezvál Ferenc s. k.,

igazságügyminiszter