Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

48/1968. (XII. 18.) Korm. rendelet

a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet módosításáról és kiegészítéséről

A Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány a dolgozók társadalombiztosítási nyugdíjáról szóló 1958. évi 40. törvényerejű rendeletben kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli.

1. §

A 67/1958. (XII. 24.) számú kormányrendelet (a továbbiakban: Rny.) 65. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 65. § (1) A munkaviszonyban álló öregségi vagy rokkantsági nyugdíjas nyugdíját minden naptári év első napjától mindaddig korlátozás nélkül folyósítani kell, amíg munkabére - a naptári év folyamán - a 6000 forintot nem haladja meg. Ha a nyugdíj folyósítását keresőfoglalkozás miatt vagy egyéb okból szüneteltetni kell, a 600 0 forint keretösszeg annyiszor 500 forinttal csökken, ahány naptári hónapra a nyugdíj folyósítását szüneteltetni kellett.

(2) Az öregségi nyugdíj folyósítását szüneteltetni kell arra a naptári hónapra, amelyben a munkaviszonyban álló öregségi nyugdíjas munkabére a naptári év folyamán az (1) bekezdésben meghatározott keretösszeget meghaladja, továbbá a naptári év ezt követő minden olyan hónapjára, amelyre munkabér illeti meg.

(3) A rokkantsági nyugdíj egyharmadát - üzemi baleset vagy foglalkozási betegség alapján megállapított rokkantsági nyugdíj felét - kell folyósítani arra a naptári hónapra, amelyben a munkaviszonyban álló rokkantsági nyugdíjas munkabére a naptári év folyamán az (1) bekezdésben meghatározott keretösszeget meghaladja, továbbá a naptári év ezt követő minden olyan hónapjára, amelyre munkabér illeti meg. Ilyen esetben a rokkantság fokára tekintet nélkül a III. csoportba tartozó rokkant részére járó nyugdíj megfelelő hányadát lehet folyósítani.

(4) Az (1)-(3) bekezdés rendelkezéseit a nyugdíjazás naptári évére azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a keretösszeg annyiszor 500 forinttal kisebb, ahány naptári hónap a nyugdíjazás naptári évében a nyugdíj megállapításáig már eltelt."

2. §

Az Rny. 90. §-ának (1) bekezdése a következő e) ponttal egészül ki:

Rny. 90. § (1) Rendbírságot köteles fizetni az a munkáltató, aki

"e) öregségi vagy rokkantsági nyugdíjast, illetőleg kivételes nyugellátásában részesülő személyt nyugdíjas-nyilvántartólap nélkül foglalkoztat, a nyugdíjas-nyilvántartólapot az előírt határidőn belül nem állítja ki, azt nem az előírt rendelkezések szerint vezeti, vagy arra a valóságnak meg nem felelő adatokat jegyez fel."

3. §

Az Rny. 113. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Rny. 113. § A Tny. hatályba lépése előtt érvényben volt jogszabályok alapján megállapított nyugellátásokat a Tny. alapján megállapított nyugellátások folyósítására vonatkozó rendelkezések szerint kell folyósítani. A részletes szabályokat, valamint a kivételeket a Szakszervezetek Országos Tanácsa a munkaügyi miniszterrel egyetértésben szabályzattal állapítja meg."

4. §

(1) Az Rny. 116. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A 12.260/1945. (1946. I. 17.) ME rendelet, valamint a 6800/1948. (VI. 27.) számú kormányrendelet alapján megállapított nyugellátásban részesülők közül azok, akik az 1959. január 1-étől fennálló munkaviszonyuk vagy keresőfoglalkozásuk miatt huszonöt százalékos nyugdíjemelést még nem kaptak, nyugellátásuk ilyen mértékű felemelésére jogosultak annak a hónapnak az első napjától, amelytől a felemelt nyugellátás folyósítható."

(2) Az Rny. 116. §-ának (5)-(7) bekezdései helyébe a következő rendelkezés lép:

"(5) A (2) bekezdésben megjelölt jogszabályok, valamint a 12.260/1945. (1946. I. 17.) ME rendelet szerint megállapított nyugellátásban részesülők közül azok, akik az 1959. január 1-étől fennálló munkaviszonyuk vagy keresőfoglalkozásuk miatt nyugdíjpótlékot még nem kaptak, nyugdíjpótlékra, valamint a nyugdíjpótlékkal kiegészített nyugellátás felemelésére annak a hónapnak az első napjától jogosultak, amelytől a felemelt nyugellátás folyósítható."

5. §

Az Rny. 113. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Nem lehet felemelni azokat az 1954. évi 28. törvényerejű rendelet alapján megállapított öregségi és rokkantsági nyugdíjakat, amelyek folyósítása az 1959. január 1-e óta fennálló keresőfoglalkozás miatt szünetel. Ezeket a nyugellátásokat annak a hónapnak az első napjától lehet az (1) bekezdés rendelkezései szerint felemelni, amelytől a nyugellátás folyósíthatóvá válik."

6. §

Az Rny. 136. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"Rny. 136. § (1) Az a munkáltató, aki öregségi vagy rokkantsági nyugdíjast, illetőleg kivételes nyugellátásban részesülő személyt munkaviszony keretében foglalkoztat, vagy egyébként díjazás ellenében munka végzésével bíz meg, köteles az erre a célra rendszeresített nyilvántartólapot (nyugdíjas-nyilvántartólapot) naptári évenként kiállítani és erről a nyugellátást folyósító szervet értesíteni. Nyugdíjas-nyilvántartólap nélkül öregségi és rokkantsági nyugdíjast, illetőleg kivételes nyugellátásban részesülő személyt foglalkoztatni nem lehet.

(2) Ka a nyugdíjasról a naptári éven belül egynél több nyugdíjas-nyilvántartólapot állítottak ki, a nyugellátás folyósítását, a második nyugdíjas-nyilvántartólap kiállításáról szóló munkáltatói értesítésnek a nyugellátást folyósító szervhez beérkezését követő legközelebbi esedékesség időpontjától, szüneteltetni és erről a nyugdíjast értesíteni kell. A nyugellátást a nyugdíjas kérelmére abban az esetben lehet újból - legkorábban azonban a kérelem benyújtását megelőző harmadik hónap első napjától - folyósítani, ha igazolja, hogy folyósítást kizáró ok nem áll fenn.

(3) A nyugellátásban részesülő személy köteles a nyugellátást folyósító szervhez bejelenteni minden olyan tényt, vagy adatot - kivéve a nyugdíjasnyilvántartólapra feljegyzett adatokat -, amely a nyugellátásra jogosultságot vagy a nyugellátás folyósítását érinti.

(4) A nyugdíjas-nyilvántartólap kiállítására, vezetésére és a nyugellátást folyósító szervhez megküldésére, valamint a bejelentési kötelezettségre vonatkozó részletes szabályokat a Szakszervezetek Országos Tanácsa a munkaügyi miniszterrel egyetértésben állapítja meg. A Szakszervezetek Országos Tanácsa - a munkaügyi miniszterrel egyetértésben - meghatározott időpontra vonatkozólag általános bejelentési kötelezettséget is előírhat."

7. §

Ez a rendelet 1969. január 1-én lép hatályba; egyidejűleg az Rny. 114. §-a hatályát veszti.

Fock Jenő s. k.,

a Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormány elnöke