Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

1/1969. (I. 15.) KPM-ÉVM együttes rendelet

a nyomvonal jellegű vasúti létesítmények hatósági engedélyezéséről

A vasutakról szóló 1968. évi IV. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 40/1968. (X. 31.) Korm. rendelet 1. §-a (1) bekezdésének c) pontja és (2) bekezdése, valamint az építésügyről szóló 1964. évi III. törvény végrehajtása tárgyában kiadott 30/1964. (XII. 2.) Korm. rendelet 27. §-ának (2) bekezdése alapján az alábbiakat rendeljük:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya a nyomvonal jellegű vasúti létesítmények építésére, bővítésére, átalakítására (a továbbiakban együtt: építés) és használatbavételére terjed ki.

(2) Nyomvonal jellegű vasúti létesítmény (a továbbiakban: vasút) a vasúti pálya és az ezzel összefüggő, közbeiktatott állomás, műtárgy, tartozék és helyhezkötött egyéb építmény (alagút, híd, gyalogos alul- és felüljáró, fordítókorong, vágányhídmérleg, emelt rakodó, mozgólépcső, mozgójárda, beépített szállítószalag, beépített rakodó és kocsivontató berendezés stb.).

Az engedélyező hatóságok

2. §

(1) A vasút építésének és használatbavételének engedélyezése - a (2)-(4) bekezdésben foglalt eltérésekkel - a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium Vasúti Főosztálya hatáskörébe tartozik.

(2) A megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága közlekedési szakigazgatási szervének hatáskörébe tartozik az engedélyezési jogkör gyakorlása a helyi közforgalmú vasút - a sikló és a függőpálya kivételével -, továbbá a saját használatú vasút tekintetében, ha az nem terjed túl a megye (főváros, megyei jogú város) államigazgatási határán, illetőleg a sajáthasználatú sikló vagy függőpálya az üzem területén. Ha a megyei (fővárosi, megyei jogú városi) tanács végrehajtó bizottsága közlekedési szakigazgatási szervének engedélyezési hatáskörébe tartozó vasút országos közforgalmú vasúthoz csatlakozik, illetőleg országos közforgalmú vasutat keresztez, az engedély megadásához a K P M Vasúti Főosztály, ha pedig országos közutat keresztez, a területileg illetékes K P M Közúti Igazgatóság előzetes hozzájárulása szükséges.

(3) Bányavasút - ideértve a bányászati siklót és függőpályát is - engedélyezésére a bányatörvény rendelkezései irányadók.

(4) A vasúthoz tartozó épületek és az ezekkel összefüggő emelt rakodók építésének és használatbavételének engedélyezése az építésügyi hatóság hatáskörébe tartozik.

A szakhatóságok közreműködése

3. §

(1) Az engedélyezési eljárásban a beruházásokkal összefüggő hatósági engedélyezési eljárások rendszerének egyszerűsítéséről szóló 1035/1967. (XI. 19.) Korm. számú határozat 1. számú mellékletében megjelölt szakhatóságok működnek közre.

(2) A szakhatóságok kötelesek az engedélyezési eljárásban részt venni, illetőleg az engedélyező hatóság vagy az engedélyt kérő (tervező) megkeresésére az egyeztetés lehetőségét biztosítani és előírásaikat írásban közölni.

(3) A szakhatóságok hozzájárulását az engedélyező hatóság, illetőleg, ha a vasút építése az engedélyt kérő kezelésében (tulajdonában, használatában) álló területen történik, az engedélyt kérő vagy megbízásából a tervező szerzi be.

(4) Ha a szakhatóság a megkeresés kézhezvételétől számított 15 napon, illetőleg helyszíni bejárás (6. §) tartása esetében a bejáráson vagy legkésőbb a bejárástól számított 8 napon belül nem nyilatkozik, ezt a hozzájárulás megadásának kell tekinteni.

(5) Ha a kérelem az általános érvényű hatósági előírások és határozatok alapján elbírálható, a szakhatóságok eseti közreműködésének igénybevételét mellőzni kell.

Az építési engedély iránti kérelem és mellékletei

4. §

(1) Az építési engedély iránti kérelmet az engedélyező hatóságnál írásban kell előterjeszteni. A kérelemhez mellékelni kell az engedélyezési tervet, továbbá az engedélyt kérő, illetőleg a tervező által beszerzett szakhatósági hozzájárulásokat és a közműveknek a csatlakozásokra vonatkozó nyilatkozatát. Az engedélyezési terv tartalmi előírásai a Közlekedésügyi Értesítőben kerülnek közzétételre.

(2) Az építési engedélyt a tervezett vasút egészére kell kérni. Több évig tartó és több megvalósítási szakaszra vagy létesítményre bontott építkezés esetében az egyes szakaszokra, illetőleg létesítményekre külön-külön is lehet építési engedélyt kérni, azonban a tervezett vasút egészének elbírálásához szükséges adatokat ilyen esetben is szolgáltatni kell.

Az építési engedély iránti kérelem elbírálása

5. §

(1) Az engedélyező hatóság az engedély kiadása előtt köteles megvizsgálni, hogy:

a) az engedélyt kérő csatolta-e a kérelemhez az előírt mellékleteket, és azok megfelelnek-e a követelményeknek,

b) az engedélyezéshez mely szakhatóságok hozzájárulása szükséges,

c) kell-e helyszíni bejárást tartani.

(2) Ha a kérelem vagy a mellékletek nem felelnek meg az előírásoknak és a követelményeknek, az engedélyező hatóság az engedélyt kérőt - határidő kitűzésével - hiánypótlásra hívja fel.

A helyszíni bejárás

6. §

(1) Helyszíni bejárást kell tartani, ha a tervezett vasút építéséhez olyan területre van szükség, amely nem áll az engedélyt kérő kezelésében (tulajdonában, használatában).

(2) Az engedélyező hatóság egyéb esetben is helyszíni bejárást tarthat, ha az engedélyezéshez a helyi viszonyok ismerete szükséges.

7. §

(1) A helyszíni bejárásra legalább 15 nappal a kitűzött időpont előtt meg kell hívni az engedélyt kérőt, a tervezőt, az érdekelt szakhatóságokat (3. §), továbbá az érintett ingatlanok és létesítmények tulajdonosait (kezelőit, szövetkezeti használóit). A szakhatóságokhoz intézett meghívóhoz csatolni kell a hozzájárulásuk megadásához szükséges mellékleteket. A meghívó közlése az érintett ingatlanok és létesítmények tulajdonosaival (kezelőivel, szövetkezeti használóival) - a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága útján - közszemlére tétellel vagy helyben szokásos más módon is történhet.

(2) A meghívottak távolmaradása a helyszíni bejárás megtartását nem akadályozza. A meghívóban erre utalni kell. Figyelmeztetni kell továbbá az érdekelteket, hogy észrevételeiket a bejárás előtt az engedélyező hatóságnál írásban vagy a bejárás alkalmával szóban előadhatják. Az érdekeltek részére lehetővé kell tenni, hogy a tervekbe - szükség esetén a titkos ügykezelés szabályai szerint - betekinthessenek.

8. §

(1) A helyszíni bejárás vezetője az engedélyező hatóság ezzel megbízott képviselője.

(2) A helyszíni bejárás során részletesen meg kell tárgyalni a tervezett vasút engedélyezésének, építésének és üzemeltetésének feltételeit

(3) A helyszíni bejárás alkalmával nyilatkoznia kell:

a) az építésügyi hatóságnak a területfelhasználás engedélyezése,

b) a Járási Földhivatalnak a mező- és erdőgazdasági művelés alatt álló ingatlanok művelés alól történő kivonásának engedélyezése,

c) a többi érdekelt szakhatóságnak a szakhatósági hozzájárulás megadása,

d) az állami tulajdonban álló ingatlanok kezelőinek a vasút építéséhez szükséges terület kezelői jogának átengedése tekintetében.

(4) A helyszíni bejárás vezetője a helyszínen előzetes építési engedélyt adhat, ha a meghívott szakhatóságok a hozzájárulást megadták.

9. §

A helyszíni bejárásról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelyben fel kell tüntetni:

a) a megjelenteket,

b) a szakhatóságok és a kezelő szervek nyilatkozatát,

c) a bejárás vezetőjének megállapításait,

d) a tervezett vasút engedélyezésének, építésének és üzemeltetésének feltételeit,

e) - ha erre sor került - az előzetes építési engedély adását.

Az építési engedély

10. §

(1) Az engedélyező hatóság az építési engedély megadása vagy megtagadása felől határozatot hoz.

(2) Az engedélyezési, az építési és az üzemeltetési feltételeket, valamint a szakhatósági előírásokat a határozatba kell foglalni vagy a határozatban a helyszíni bejáráson készített jegyzőkönyvre kell utalni.

(3) Ha az építési munkával kapcsolatban meglevő építmény (építményrész) lebontása vagy közterület állandó jellegű használata is szükségessé válik, annak engedélyezése felől - az érdekelt szakhatóságok hozzájárulásával - az építési engedélyben kell határozni.

11. §

(1) Az építési és az abban foglalt területfelhasználási engedély idegen ingatlan birtokbavételére nem ad jogot.

(2) Az építési engedély az építkezéssel kapcsolatban támasztható polgári jogi igényt nem dönti el.

A használatbavételi engedély

12. §

(1) Új, bővített vagy átalakított vasút annak a hatóságnak az engedélyével vehető használatba, amely az építésre engedélyt adott. A használatbavételi engedély megadása előtt a vasutat üzembehelyezni nem szabad, de a kötelezően előírt próbaüzemeltetés végezhető.

(2) A használatbavételi engedélyt legalább 30 nappal a használatbavétel tervezett időpontja előtt kell kérni.

13. §

(1) Az engedélyező hatóság a használatbavételi engedély megadása előtt használatbavételi bejárást tart.

(2) A használatbavételi bejárásra az engedélyt kérőt, a tervezőt, a kivitelezőt, az egyéb érdekelteket, továbbá azokat a szakhatóságokat és közműveket kell meghívni, amelyek a hatósági előírások és engedélyek megtartásának ellenőrzésére az adott esetben jogosultak.

14. §

(1) A használatbavételi bejárás feladata annak megállapítása, hogy a vasút az építési engedélynek megfelelően épült-e és így kielégíti-e az üzemeltetés biztonsági követelményeit.

(2) Az elkészült vasút tényleges állapotát feltüntető, az építési engedélyben megjelölt terveket legkésőbb a használatbavételi bejárás alkalmával át kell adni az engedélyező hatóság megbízottjának.

(3) A használatbavételi bejárásról jegyzőkönyvet kell készíteni, amelynek tartalmaznia kell az (1) bekezdésben említett szempontokra vonatkozó megállapításokat, az esetleges hiányosságok felsorolását és a hiányosságok megszüntetésére tett előírásokat.

(4) Az engedélyező hatóság képviselője a használatbavételi bejárás alkalmával a megjelent szakhatóságok hozzájárulása esetén a jegyzőkönyvben előzetes használatbavételi engedélyt adhat.

15. §

(1) Az engedélyező hatóság a használatbavételi engedély megadása vagy megtagadása felől határozatot hoz.

(2) Használatbavételi engedély akkor adható, ha ahhoz a hatósági előírások megtartásának ellenőrzésére jogosult és a bejáráson megjelent szakhatóságok - esetleges kikötésekkel vagy ezek nélkül - hozzájárultak.

(3) Ha azonos rendeltetésű, összefüggő építési területen több azonos jellegű építmény vagy egy építményben az engedélyező hatóság hatáskörébe tartozó többfajta építési munka kerül egyidejűleg átadás-átvételre, illetőleg üzembehelyezésre, azokra egy használatbavételi engedélyt kell adni.

(4) Használatbavételi engedély akkor is adható, ha megállapítottak ugyan egyes hiányosságokat, de azok a biztonságos üzemeltetést nem veszélyeztetik. Ilyen esetben az engedély megadására vonatkozó határozatban a hiányosságok megszüntetésére megfelelő határidőt kell megjelölni.

(5) Ha az engedélyt kérő a határozatban megjelölt hiányosságokat az előírt határidőig nem szünteti meg, az engedélyező hatóság a használatbavételi engedélyt visszavonhatja.

Ideiglenes használatbavétel

16. §

(1) Az engedélyező hatóság - meghatározott időtartamra - ideiglenes használatbavételi engedélyt adhat, ha fontos érdekből indokolt, hogy a vasutat vagy annak egy részét az építési munka teljes befejezése előtt használatba vegyék.

(2) Az ideiglenes használatbavételi engedély megadása előtt helyszíni vizsgálatot kell tartani és arról jegyzőkönyvet kell készíteni. A helyszíni vizsgálatnak csak a köz- és forgalombiztonsági szempontokra kell kiterjednie.

A határozatok közlése

17. §

(1) Az építési és a használatbavételi engedélyezési eljárás során hozott határozatokat az érdekeltekkel írásban kell közölni. A határozatok közlése az érintett ingatlanok és létesítmények tulajdonosaival (kezelőivel, szövetkezeti használóival) - a községi (városi, városi kerületi) tanács végrehajtó bizottsága útján - közszemlére tétellel vagy helyben szokásos más módon is történhet.

(2) Az írásban közölt határozathoz csatolni kell a helyszíni bejárásról készült jegyzőkönyvet, ezen kívül az engedélyt kérő részére az engedélyezési tervnek az engedélyező hatóság záradékával ellátott egy példányát is.

Fellebbezés

18. §

(1) Az első fokú engedélyező hatóság által hozott határozat ellen a közlekedés- és postaügyi miniszterhez, mint másodfokú hatósághoz fellebbezésnek van helye.

(2) A határozatba, illetőleg a mellékletét képező jegyzőkönyvbe foglalt szakhatósági előírások ellen irányuló fellebbezés ügyében a másodfokon eljáró hatóság az érdekelt szakhatóság felügyeletét ellátó államigazgatási (szakigazgatási) szerv állásfoglalása alapján határoz. E rendelkezést kell alkalmazni akkor is, ha az engedélyező hatóság az engedély kiadását az érdekelt szakhatósági hozzájárulások hiánya miatt tagadta meg.

Az engedély érvényességi ideje

19. §

(1) Az engedély érvényességének időtartamáról a határozatban rendelkezni kell; engedély határozott vagy határozatlan időtartamra adható.

(2) Az engedélyező hatóság a határozott időre szóló engedély érvényét kérelemre meghosszabbíthatja, ha a határozat kiadásakor fennállott hatósági előírások vagy az engedélyezés alapjául szolgáló körülmények időközben nem változtak meg.

Az engedély átruházása

20. §

(1) Az engedélyt az engedélyező hatóság kérelemre átruházhatja.

(2) Átszervezés esetén az engedélyt a jogutód is felhasználhatja, köteles azonban a jogutódlást az engedélyező hatóságnak előzetesesen írásban bejelenteni.

Vegyes rendelkezések

21. §

Az engedélyezési eljárásban az e rendeletben foglalt kiegészítésekkel az államigazgatási eljárásról szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

22. §

Ha engedély nélkül olyan vasutat tartanak üzemben, amelynek építéséhez és használatbavételéhez e rendelet értelmében engedély szükséges, 1969. december hó 31-ig pótlólag engedélyt kell kérni.

23. §

A kiadott jogerős építési és használatbavételi engedélyekről az első fokú engedélyező hatóság köteles nyilvántartást vezetni.

Hatálybalépés

24. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a vasút építésével és használatbavételével kapcsolatban a felszabadulás előtt kiadott rendeletek hatályukat vesztik.

(2) A rendelet rendelkezéseit az első fokú határozattal még el nem bírált folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell.

(3) A rendelet hatálybalépése előtt kiadott építési és használatbavételi engedélyek - az érvényességi időtartamon belül - továbbra is érvényesek maradnak.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

Dr. Szabó János s. k.,

az építésügyi és városfejlesztési miniszter első helyettese

Tartalomjegyzék