6/1970. (VIII. 30.) BM rendelet

a gépjárművezetői engedély, továbbá a villamos- és trolibuszvezetői igazolvány kiadásáról és visszavonásáról

A 154/1950. (VI. 3.) MT számú rendelet 1. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján, az ügykörüket érintő kérdésekben a közlekedés- és postaügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben az alábbiakat rendelem:

Gépjárművezetői engedély

1. §

(1) A gépjárművezetői vizsgát tett személyeknek a közlekedésrendészeti rendőrhatóság (a továbbiakban: rendőrhatóság) adja ki az 1. számú mellékletnek megfelelő gépjárművezetői engedélyt (a továbbiakban: vezetői engedélyt) három ellenőrzőlappal együtt.

(2) A vezetői engedély csak olyan járműkategóriába tartozó gépjármű vezetésére jogosít, amelyre azt érvényesítették, az érvényességi határidőig. Az érvényesített járműkategóriába tartozó jármű csak a vezetői engedély "Korlátozások, hatósági bejegyzések" rovatába bejegyzett korlátozások és előírások megtartásával vezethető.

(3) A vezetői engedély az 1962. évi 28. sz. törvényerejű rendelettel kihirdetett Genfi Közúti Közlekedési Egyezmény (a továbbiakban: Egyezmény) szerződő államainak területén jogosít gépjárművezetésre.

(4) A rendőrhatóság azoknak az államoknak a területére, amelyek az Egyezménynek nem részesei - amennyiben a kérelmező érvényes vezetői engedéllyel rendelkezik - a 2. számú mellékletnek megfelelő "Nemzetközi Vezetői Engedély"-t ad ki. A nemzetközi vezetői engedély a kiállítástól számított egy évig érvényes.

Külföldi hatóságok által kiállított vezetői engedély

2. §

(1) Küföldi hatóság által kiállított érvényes vezetői engedély a Magyar Népköztársaság területén a gépjárművezető belépésétől számított egy évig jogosít gépjármű vezetésére.

(2) A külföldi vezetői engedély - külön államközi megállapodás hiányában - csak abban az esetben jogosít gépjármű vezetésére, ha megfelel az Egyezmény 9., illetőleg 10. számú Függelékében, vagy az 1926. április 24-i Nemzetközi Egyezményben megadott mintának.

(3) Ha az érvényes külföldi vezetői engedély az Egyezmény 9. számú Függelékében megadott mintának megfelel, a rendőrhatóság orvosi vizsgálat és gépjárművezetői vizsga nélkül cseréli ki magyar vezetői engedélyre.

(4) Ha a külföldi vezetői engedély nem felel meg az Egyezmény 9. számú Függelékében megadott mintának - a cseréhez - az orvos által megállapított alkalmasság igazolásán kívül:

a) az "A" és a "B" járműkategória esetében közlekedési ismeretekből vizsga letétele,

b) a "C", "D", "E", "F" járműkategóriáknál teljes gépjárművezetői vizsga igazolása szükséges.

(5) A csere iránti kérelemhez a külföldi vezetői engedélyt és - ha ez nem felel meg az Egyezmény 9. számú Függelékében megadott mintának - hiteles magyar nyelvű fordítását is csatolni kell.

(6) Az (1)-(3) bekezdésben foglalt rendelkezéseket nem magyar állampolgárok esetében is alkalmazni kell.

Amennyiben a nem magyar állampolgár végleg elhagyja a Magyar Népköztársaság területét, kérelmére a magyar vezetői engedély bevonása mellett a külföldi vezetői engedélyt vissza kell adni.

(7) Külföldi vezetői engedélyt Magyarországon orvosi szempontból sem lehet érvényesíteni.

Ideiglenes vezetői engedély

3. §

(1) A vezetői engedély elvesztése esetén a rendőrhatóság a 3. számú mellékletnek megfelelő "Ideiglenes vezetői engedély"-t ad ki.

(2) Az ideiglenes vezetői engedélyt csak arra a járműkategóriára lehet kiadni, amelyre az eredeti vezetői engedély szólt. Az ideiglenes vezetői engedély a Magyar Népköztársaság területén a kiállítástól számított három hónapig érvényes.

(3) Az ideiglenes vezetői engedély csak orvosi, illetőleg pályaalkalmassági igazolás alapján adható ki.

(4) Az elveszett, megsemmisült, illetőleg megrongálódott vezetői engedély helyett a rendőrhatóság - az ideiglenes vezetői engedély egyidejű bevonása mellett - az ügyfél kérelmére orvosi, illetőleg pályaalkalmassági igazolás benyújtása mellett új vezetői engedélyt ad ki.

Gyakorló vezetői igazolvány

4. §

(1) Közúton gépjárművezetést - a gépjárművezetőképző tanfolyam keretén kívül - csak az tanulhat, aki a rendőrhatóság által kiállított, a 4. számú mellékletnek megfelelő gyakorló vezetői igazolvánnyal rendelkezik.

(2) Gyakorló vezetői igazolvány annak adható ki, aki orvosi, illetőleg pályaalkalmassági szempontból megfelel.

Villamos- és trolibuszvezetői igazolvány

5. §

(1) Villamos- és trolibuszvezetői vizsgát tett személyeknek a rendőrhatóság adja ki az 5. számú mellékletnek megfelelő járművezetői igazolványt (a továbbiakban: vezetői igazolvány) három ellenőrzőlappal együtt.

(2) A vezetői igazolvány a rendőrhatóság által érvényesített járműkategóriába tartozó jármű vezetésére jogosít, a feltüntetett érvényességi határidőig. Az érvényesített járműkategóriába tartozó jármű csak a vezetői igazolvány "korlátozások bejegyzése" és a "hatósági bejegyzés" rovatába bejegyzett korlátozások és előírások megtartásával vezethető.

(3) Vezetői igazolványt a rendőrhatóság annak a személynek ad ki, aki a külön jogszabályban meghatározott vizsgát letette és járművezetésre közbiztonsági szempontból megfelel.

Vezetői engedély kiadásának feltételei

6. §

(1) Vezetői engedélyt az kaphat, aki:

a) a gépjárművezetésre közbiztonsági szempontból alkalmas,

b) a 18. életévét betöltötte,

c) a gépjárművezetői vizsgát sikerrel letette.

(2) Az "A" járműkategóriába tartozó gépjármű, továbbá a mezőgazdasági vontató és traktor vezetésre jogosító vezetői engedélyt a 16. életévét betöltött személynek, a "B" és a "C" járműkategóriába tartozó vezetői engedélyt is ki lehet adni annak a személynek, aki 17. életévét betöltötte, ha pályaalkalmassági szempontból alkalmas.

(3) Közbiztonsági szempontból alkalmatlannak kell tekinteni azt:

a) aki ellen a Büntető Törvénykönyv IX. fejezetében meghatározott állam elleni bűntettek, X. fejezetében meghatározott béke és emberiség elleni bűntettek, a XII. fejezetében meghatározott bűntettek közül a közlekedés biztonsága elleni bűntett (192. §), a járművezetés ittas állapotban (194. §), tiltott határátlépés (203. §), embercsempészés (204. §), a XIV. fejezetében meghatározott bűntettek közül az emberölés (253. §), erős felindulásban elkövetett emberölés (254. §), a súlyos testi sértés súlyosabban minősülő esetei [257. § (2)-(4) bekezdés], foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés (258. §), segítségnyújtás elmulasztása (259. §) bűntett miatt büntető eljárás van folyamatban;

b) akit bűntett miatt jogerősen öt évet meghaladó szabadságvesztésre ítéltek és a büntetés kiállásától két év még nem telt el;

c) akit szándékos bűntett miatt két évtől öt évig, vagy a közlekedés körében elkövetett bűntett (Btk. 194. §: járművezetés ittas állapotban, 258. §: foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, 259. §: segítségnyújtás elmulasztása) miatt egy évtől öt évig terjedő szabadságvesztésre ítéltek és a büntetés kiállásától egy év még nem telt el, ha pedig a feltételes szabadság tartama az egy évet meghaladja, a feltételes szabadság leteltéig;

d) akit a bíróság gépjárművezetéstől jogerős ítélettel eltiltott, az ítéletben meghatározott ideig;

e) aki rendőrhatósági felügyelet vagy kitiltás hatálya alatt áll;

f) akinek kényszerelvonó vagy alkohol elvonó kezelését rendelték el és a kezelés befejezése után egy év nem telt el.

(4) Az (1) és (3) bekezdés rendelkezéseit a vezetői igazolványok vonatkozásában is alkalmazni kell.

(5) A folyamodó a (3) bekezdésben foglaltakra Vonatkozóan írásbeli nyilatkozatot köteles tenni.

Vezetői engedély visszavonása

7. §

(1) A rendőrhatóság a vezetői engedélyt köteles visszavonni, ha:

a) a gépjárművezető testi vagy szellemi fogyatékossága miatt a gépjárművezetésre alkalmatlanná válik, az alkalmatlanság időtartamára;

b) a 6. § (3) bekezdésének b)-f) pontjában felsorolt, a közbiztonsági alkalmasságot kizáró okok Valamelyike áll fenn;

c) a vezetői engedély 3. számú ellenőrzőlapját bevonták;

d) a vezetői engedélyt meghamisították vagy azzal visszaéltek;

e) a vezetői engedély orvosi érvényessége lejárt, az orvosi alkalmasság megállapításáig;

f) valamely gépjármű kategória vezetésére érvényes vezetői engedéllyel rendelkező személy más gépjárműkategória vezetésére jogosító vizsga során közlekedési ismeretek tárgyból sikertelen vizsgát tett, az eredményes vizsga letételéig.

(2) Az (1) bekezdés c) pontja esetében két év eltelte után, a d) pont esetében egy év eltelte után adható ki új vezetői engedély.

(3) A rendőrhatóság a vezetői engedélyt visszavonhatja:

a) egy hónaptól két évig terjedő időre, ha a gépjárművezető az engedély nélküli vezetés, az üzemképtelen kormány vagy fékberendezésű jármű vezetése, a jobb oldali közlekedés szabályának durva megszegése, az áthaladási elsőbbség és előzés szabályának durva megszegése, a sebességkorlátozás jelentős túllépése, a fényszóró tompítására vonatkozó kötelesség elmulasztása, a szeszesital fogyasztása gépjárművezetés közben, vagy a baleset helyszínének elhagyása [a 17/1968. (IV. 14.) Korm. sz. rendelet 43. §-50. §] szabálysértést követte el;

b) a büntető eljárás jogerős befejezéséig, ha a gépjárművezető ellen a közúti közlekedés körében vagy a vezetői jogosultság felhasználásával elkövetett bűntett miatt büntető eljárás indult.

(4) Az állásvállalásra jogosító vezetői engedélynek a (3) bekezdés a) pontja alapján történő visszavonásához ügyészi jóváhagyás szükséges, amennyiben a vezetői engedély munkakörének betöltéséhez nélkülözhetetlen.

(5) Az (1)-(4) bekezdés rendelkezései a vezetői igazolványok, valamint a segédmotorkerékpár vezetői igazolványok vonatkozásában is érvényesek.

8. §

(1) A vezetői engedélyt, a vezetői igazolványt, az ideiglenes vezetői engedélyt, a gyakorló vezetői igazolványt, valamint a segédmotorkerékpár vezetői igazolványt a rendőr elveheti, ha:

a) a gépjárművezető, illetve a járművezető a közlekedési szabályok megsértésével halálos, súlyos sérüléssel (életveszélyes) járó, illetőleg tömeges balesetet okozott;

b) a helyszínen kétséget kizáróan megállapítható, hogy a gépjármű vezetője, illetőleg a jármű vezetője ittasan vezetett;

c) a vezetői engedély visszavonásának a 7. § (1) bekezdése d)-e) pontjában meghatározott előfeltétele áll fenn.

(2) Ha a vezetői engedélyt, az ideiglenes vezetői engedélyt, a gyakorló vezetői igazolványt vagy a segédmotorkerékpár vezetői igazolványt a helyszínen az intézkedő rendőr vette el, azt az elvételtől számított 24 órán belül az illetékes rendőrhatósághoz fel kell terjeszteni. A rendőrhatóság az elvételtől számított 30 napon belül határozattal köteles a visszavonás tárgyában dönteni.

9. §

(1) Az egy évnél hosszabb időre visszavont vezetői engedély, vezetői igazolvány, csak gépjárművezetői vizsga, illetőleg járművezetői vizsga sikeres letétele után adható ki újból.

(2) Az első fokú rendőrhatóságnak a visszavonás tárgyában hozott határozata ellen benyújtott fellebbezésnek nincs halasztó hatálya.

Az ellenőrzőlap visszavonása

10. §

(1) Az intézkedő rendőr az ellenőrzőlap visszavonására javaslatot tehet, illetőleg a rendőrhatóság az ellenőrzőlapot visszavonhatja, ha a gépjárművezető a közúti közlekedés szabályainak megszegésével a közlekedés biztonságát közvetlenül veszélyezteti.

(2) Az ellenőrzőlap visszavonása tárgyában a rendőrhatóság írásbeli határozattal dönt.

(3) Az ellenőrzőlap visszavonásának időtartama hat hónaptól két évig terjedhet.

(4) Ha a bevonás időtartama eltelt, és időközben a 2. számú ellenőrzőlapot nem vonták vissza, az 1. számú ellenőrzőlapot vissza kell adni. Ha az 1. számú ellenőrzőlap visszaadása előtt a 2. számú ellenőrzőlapot is visszavonták, a 2. számú ellenőrzőlap visszavonására meghatározott idő elteltével kell mindkét ellenőrzőlapot visszaadni

(5) Az ellenőrzőlap visszavonását elrendelő határozat ellen benyújtott fellebbezésnek - kivéve a 3. számú ellenőrzőlap visszavonását - halasztó hatálya nincs.

(6) Az (1)-(5) bekezdés rendelkezéseit a vezetői igazolványok ellenőrzőlapjaira is alkalmazni kell.

Hatáskör és illetékesség

11. §

(1) Vezetői engedély és vezetői igazolvány ügyekben első fokon a megyei (budapesti) rendőrfőkapitányság közlekedésrendészeti osztályának vezetője, másodfokon a megyei (budapesti) rendőrfőkapitány jár el.

(2) Az eljárásra az a rendőrhatóság illetékes, amelynek hatósági területén az ügyfél állandó vagy ideiglenes lakóhelye, illetőleg munkahelye van. Vezetői engedély és vezetői igazolvány kiadására az a rendőrhatóság is illetékes, amelynek területén az ügyfél gépjárművezetői, illetőleg járművezetői vizsgát tett

Vegyes rendelkezések

12. §

(1) A vezetői engedély (az ellenőrzőlapokkal együtt kiadott, valamint az ideiglenes és a nemzetközi) és a vezetői igazolvány (gyakorló gépjárművezetői, villamos- és trolibuszvezetői) kiadásának díja húsz forint.

(2) Ha a kiállított vezetői engedély betelt, illetve névváltozás következett be, az újonnan kiállított vezetői engedély és ellenőrzőlapok kiadásának díja húsz forint.

(3) Az elveszett, megsemmisült vagy megrongálódott vezetői engedély helyett kiadásra kerülő vezetői engedély díja hatvan forint.

(4) Az ellenőrző lap elvesztése vagy megrongálódása esetén a vezetői engedélyt az ügyfél kérelmére a (3) bekezdésben megállapított díj lerovása mellett ki kell cserélni.

(5) A megállapított díjakat illetékbélyeggel kell leróni.

13. §

(1) E rendelet 1970. szeptember 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg az 1/1965. (I. 9.) BM-KPM számú együttes rendelettel módosított 2/1962. (IX.29.) BM-KPM számú együttes rendelet Függeléke 3. cikkének 3-5. pontja, továbbá a 4-5.cikke, a 2/1964. (VI. 10.) BM-KPM számú együttes rendelet még hatályban levő rendelkezései, valamint a 7/1968. (VI. 19.) KPM-BM számú együttes rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet hatálybalépéséig kiállított vezetői engedélyek, továbbá vezetői igazolványok és ellenőrzőlapok továbbra is érvényben maradnak. A gépjárművezetői igazolványt, illetőleg hivatásos gépjárművezetői igazolványt 1972. december hó 31-ig lehet gépjárművezetői engedélyre kicserélni. A ki nem cserélt igazolványok ez időpont után érvényüket vesztik.

Benkei András s. k.,

belügyminiszter

1. számú melléklet a 6/1970. (VIII. 30.) BM számú rendelethez

2. számú melléklet a 6/1970. (VIII. 30.) BM számú rendelethez

3. számú melléklet a 6/1970. (VIII. 30.) BM számú rendelethez

4. számú melléklet a 6/1970. (VIII. 30.) BM számú rendelethez

5. számú melléklet a 6/1970. (VIII. 30.) BM számú rendelethez

Tartalomjegyzék