Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

10/1972. (IX. 26.) KPM rendelet

a technikusminősítésről

A középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, a művelődésügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

(1) A technikusi minősítés célja, hogy a közlekedési, posta és távközlési ágazatban - a szakközépiskolai képzéshez kapcsolódva - elősegítse a szakmai specializálódást, valamint lehetővé tegye a technikusi munkakör ellátásához szükséges ismeretek és a technikusi oklevél megszerzését.

(2) A technikusi oklevél - a szaknak megfelelő - technikusi munkakör betöltésére képesít és a technikusi cím viselésére jogosít..

2. §

(1) A közlekedési, posta és távközlési ágazatban technikusi minősítés, illetőleg technikusi oklevél az 1. számú mellékletben meghatározott szakokon - sikeres minősítő vizsga alapján - szerezhető.

(2) A technikusi minősítő vizsgára az bocsátható, aki

- a szaknak megfelelő szakközépiskolai vagy az ezzel egy tekintet alá eső végzettséggel és

- legalább kétéves, a szakiránynak megfelelő igazolt szakmai gyakorlattal

rendelkezik.

(3) A szakközépiskolai végzettséggel egy tekintet alá esik

- a középiskolai érettségi és - a választott szakiránynak megfelelő - szakmunkásképesítés, valamint

- az 1961. évi III. törvény 14. §-ában foglaltak alapján szervezett szakmunkásképző szakközépiskolai érettségi

feltéve, hogy a jelentkező az 1965. évi 24. törvényerejű rendelet alapján szervezett szakközépiskola tananyagából a dolgozók szakközépiskolájában sikeres különbözeti vizsgát tett.

(4) A szakmai gyakorlat idejébe a katonai szolgálat során szakirányú szolgálati beosztásban, valamint - a szakközépiskolát esti vagy levelező tagozaton végzett jelentkezőnél - a szakközépiskola befejezése előtt szerzett szakmai gyakorlatot is be kell számítani.

3. §

(1) A technikusminősítő vizsgát a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium által - a Művelődésügyi Minisztériummal egyetértésben - kijelölt szakközépiskola (a továbbiakban: szakközépiskola) mellett működő Állami Technikusminősítő Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) előtt kell tenni.

(2) A Bizottság elnökből és két tagból áll; a Bizottság elnökét és tagjait a közlekedés- és postaügyi miniszter bízza meg. A vizsgáztatásban - a Bizottság tagjain kívül - vizsgatárgyanként egy kérdező tanár is részt vesz; a kérdező tanárt a szakközépiskola igazgatója jelöli ki.

(3) A Bizottság működésének és a vizsgáztatásnak a rendjét a Technikusminősítés Szervezeti és Vizsgaszabályzata (a továbbiakban: Vizsgaszabályzat) tartalmazza. A Vizsgaszabályzatot a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium adja ki.

(4) A Bizottság működésével kapcsolatos igazgatási és ügykezelési feladatokat (a jelentkezők nyilvántartása, értesítése, a vizsga megszervezése stb.) a szakközépiskola látja el.

4. §

(1) A vizsgára - a Vizsgaszabályzatban meghatározott időszakban - a szakközépiskolánál lehet jelentkezni. A vizsgára bocsátás iránti kérelemhez csatolni kell

- a szakközépiskolai érettségi bizonyítványt, illetőleg a 2. § (3) bekezdésében említett végzettséget és képesítést igazoló okiratokat vagy ezek hiteles másolatát,

- a szakiránynak megfelelő szakmai gyakorlat idejéről a munkáltató, illetőleg az illetékes katonai parancsnokság által kiadott igazolást.

(2) Ha a jelentkező a 2. § (2) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelel, a szakközépiskola igazgatója a jelentkezést elfogadja és erről, valamint a vizsga időpontjáról, helyéről és anyagáról a jelentkezőt értesíti. Egyúttal a jelentkezőt felhívja arra, hogy a vizsgadíjat a szakközépiskola számlájára fizesse be és erről a szakközépiskolát - a postai igazolószelvény bemutatásával - 30 napon belül értesítse. Ha a jelentkező befizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a jelentkezést törölni kell.

(3)[1] Ha a jelentkező a vizsgára bocsátás feltételeinek nem felel meg, a szakközépiskola igazgatója a jelentkezést elutasítja. Az elutasítás ellen a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériumhoz lehet fellebbezni, a fellebbezést a szakközépiskolánál kell benyújtani.

5. §

(1) A vizsgára egyénileg kell felkészülni; a felkészülést a szakközépiskola konzultáció, illetőleg - megfelelő számú jelentkező esetében - tanfolyam tartásával segítheti elő. Konzultációt, illetőleg tanfolyamot - a szakközépiskola ellenőrzésével - a vizsgára jelentkező munkáltatója is tarthat.

(2) Konzultáció, illetőleg tanfolyam tartásáról, ennek tantervéről, díjáról, helyéről és idejéről, valamint a jelentkezés módjáról a vizsgára jelentkezőt tájékoztatni kell.

6. §

(1) A technikusminősítő vizsga

- általános (társadalompolitikai, közgazdasági, munkajogi stb.) ismereteket,

- szakirányú kiegészítő (anyag- és energiagazdálkodási, szervezési stb.) ismereteket,

- speciális szakmai (technológiai, tervezési stb.) ismereteket

tartalmazó vizsgatárgyakból áll.

(2) A sikeres vizsga alapján a szakközépiskola a Bizottság elnökének és a szakközépiskola igazgatójának aláírásával, valamint a szakközépiskola bélyegzőjével ellátott - a 2. számú mellékletben foglalt minta szerinti - technikusi oklevelet állít ki.

(3) Ha a vizsga egy tárgyból sikertelen, ebből a tárgyból a sikertelen vizsga időpontjától számított egy éven belül javító vizsgát lehet tenni. Ha a vizsga több tárgyból sikertelen, az egész vizsgát meg kell ismételni.

7. §

(1) A technikusminősítő vizsga díja 300,- Ft, a javító vizsga díja 150,- Ft, az ismételt vizsga díja 400,- Ft,

(2) A technikusi oklevél illetéke 10,- Ft.

(3) A konzultáció és a tanfolyam díját - a (4) bekezdésben említett irányelvek figyelembevételével, önköltséges alapon - a szakközépiskola, illetőleg a munkáltató szerv határozza meg.

(4) A konzultáció, illetőleg a tanfolyam költségelőirányzásának irányelveit, a vizsga, a konzultáció és a tanfolyam pénzügyi elszámolásának rendjét, valamint - a 108/1969. (9) MüM utasítás rendelkezéseinek figyelembevételével - a Bizottság elnökének, tagjainak, a konzultációt vezető és a tanfolyami oktatóknak a díjazását külön jogszabály állapítja meg.

8. §

(1) A 7. § (1)-(3) bekezdéseiben említett költségek a jelentkezőt terhelik.

(2) A technikusi minősítés megszerzésére - az Mt. V. 15. §-a szerint - tanulmányi szerződés köthető.

(3) A munkáltató jogosult - tanulmányi szerződés hiányában is - a jelentkező konzultációs, tanfolyami, illetőleg vizsga költségeit - a javító, illetőleg az ismételt vizsga kivételével - egészben vagy részben átvállalni, a vizsga letételéhez rendkívüli szabadságot [Mt. 43. § (1) bek.] engedélyezni és más formában (konzulens kijelölése, tanulmányút szervezése stb.) segítséget nyújtani.

9. §

E rendelet alkalmazása szempontjából munkáltató minden olyan állami költségvetési szerv, intézmény, intézet, vállalat, tröszt, egyesülés és közös vállalat, továbbá szövetkezet, szövetkezeti vállalat, ezek egyesülése és közös vállalata, amely a közlekedés, posta és távközlési ágazatba tartozó tevékenységet folytat.

10. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.

Dr. Csanádi György s. k.,

közlekedés- és postaügyi miniszter

1. számú melléklet a 10/1972. (IX. 26.) KPM számú rendelethez

A közlekedés, posta és távközlési ágazatban technikusi minősítés a következő szakokon szerezhető:

- vasútgépész szak,

- vasútépítő és pályafenntartási szak,

- vasúti távközlő berendezési szak,

- vasúti biztosítóberendezési szak,

- gépjármű szak,

- vezetékes távközlési szak,

- vezetéknélküli távközlési szak,

- útépítési szak,

- hídépítési szak és

- hajózási szak.

2. számú melléklet a 10/1972. (IX. 26.) KPM számú rendelethez

Lábjegyzetek:

[1] Módosította a 16/1981. (XII. 28.) KPM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 1982.01.01.

Tartalomjegyzék