10/1972. (IX. 26.) KPM rendelet
a technikusminősítésről
A középfokú oktatási intézményekről szóló 1965. évi 24. törvényerejű rendelet végrehajtása tárgyában kiadott 27/1965. (XII. 1.) Korm. rendelet 22. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a munkaügyi miniszterrel, a művelődésügyi miniszterrel és a pénzügyminiszterrel egyetértésben - a következőket rendelem:
1. §
(1) A technikusi minősítés célja, hogy a közlekedési, posta és távközlési ágazatban - a szakközépiskolai képzéshez kapcsolódva - elősegítse a szakmai specializálódást, valamint lehetővé tegye a technikusi munkakör ellátásához szükséges ismeretek és a technikusi oklevél megszerzését.
(2) A technikusi oklevél - a szaknak megfelelő - technikusi munkakör betöltésére képesít és a technikusi cím viselésére jogosít..
2. §
(1) A közlekedési, posta és távközlési ágazatban technikusi minősítés, illetőleg technikusi oklevél az 1. számú mellékletben meghatározott szakokon - sikeres minősítő vizsga alapján - szerezhető.
(2) A technikusi minősítő vizsgára az bocsátható, aki
- a szaknak megfelelő szakközépiskolai vagy az ezzel egy tekintet alá eső végzettséggel és
- legalább kétéves, a szakiránynak megfelelő igazolt szakmai gyakorlattal
rendelkezik.
(3) A szakközépiskolai végzettséggel egy tekintet alá esik
- a középiskolai érettségi és - a választott szakiránynak megfelelő - szakmunkásképesítés, valamint
- az 1961. évi III. törvény 14. §-ában foglaltak alapján szervezett szakmunkásképző szakközépiskolai érettségi
feltéve, hogy a jelentkező az 1965. évi 24. törvényerejű rendelet alapján szervezett szakközépiskola tananyagából a dolgozók szakközépiskolájában sikeres különbözeti vizsgát tett.
(4) A szakmai gyakorlat idejébe a katonai szolgálat során szakirányú szolgálati beosztásban, valamint - a szakközépiskolát esti vagy levelező tagozaton végzett jelentkezőnél - a szakközépiskola befejezése előtt szerzett szakmai gyakorlatot is be kell számítani.
3. §
(1) A technikusminősítő vizsgát a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium által - a Művelődésügyi Minisztériummal egyetértésben - kijelölt szakközépiskola (a továbbiakban: szakközépiskola) mellett működő Állami Technikusminősítő Bizottság (a továbbiakban: Bizottság) előtt kell tenni.
(2) A Bizottság elnökből és két tagból áll; a Bizottság elnökét és tagjait a közlekedés- és postaügyi miniszter bízza meg. A vizsgáztatásban - a Bizottság tagjain kívül - vizsgatárgyanként egy kérdező tanár is részt vesz; a kérdező tanárt a szakközépiskola igazgatója jelöli ki.
(3) A Bizottság működésének és a vizsgáztatásnak a rendjét a Technikusminősítés Szervezeti és Vizsgaszabályzata (a továbbiakban: Vizsgaszabályzat) tartalmazza. A Vizsgaszabályzatot a Közlekedés- és Postaügyi Minisztérium adja ki.
(4) A Bizottság működésével kapcsolatos igazgatási és ügykezelési feladatokat (a jelentkezők nyilvántartása, értesítése, a vizsga megszervezése stb.) a szakközépiskola látja el.
4. §
(1) A vizsgára - a Vizsgaszabályzatban meghatározott időszakban - a szakközépiskolánál lehet jelentkezni. A vizsgára bocsátás iránti kérelemhez csatolni kell
- a szakközépiskolai érettségi bizonyítványt, illetőleg a 2. § (3) bekezdésében említett végzettséget és képesítést igazoló okiratokat vagy ezek hiteles másolatát,
- a szakiránynak megfelelő szakmai gyakorlat idejéről a munkáltató, illetőleg az illetékes katonai parancsnokság által kiadott igazolást.
(2) Ha a jelentkező a 2. § (2) bekezdésében meghatározott feltételeknek megfelel, a szakközépiskola igazgatója a jelentkezést elfogadja és erről, valamint a vizsga időpontjáról, helyéről és anyagáról a jelentkezőt értesíti. Egyúttal a jelentkezőt felhívja arra, hogy a vizsgadíjat a szakközépiskola számlájára fizesse be és erről a szakközépiskolát - a postai igazolószelvény bemutatásával - 30 napon belül értesítse. Ha a jelentkező befizetési kötelezettségének nem tesz eleget, a jelentkezést törölni kell.
(3)[1] Ha a jelentkező a vizsgára bocsátás feltételeinek nem felel meg, a szakközépiskola igazgatója a jelentkezést elutasítja. Az elutasítás ellen a Közlekedés- és Postaügyi Minisztériumhoz lehet fellebbezni, a fellebbezést a szakközépiskolánál kell benyújtani.
5. §
(1) A vizsgára egyénileg kell felkészülni; a felkészülést a szakközépiskola konzultáció, illetőleg - megfelelő számú jelentkező esetében - tanfolyam tartásával segítheti elő. Konzultációt, illetőleg tanfolyamot - a szakközépiskola ellenőrzésével - a vizsgára jelentkező munkáltatója is tarthat.
(2) Konzultáció, illetőleg tanfolyam tartásáról, ennek tantervéről, díjáról, helyéről és idejéről, valamint a jelentkezés módjáról a vizsgára jelentkezőt tájékoztatni kell.
6. §
(1) A technikusminősítő vizsga
- általános (társadalompolitikai, közgazdasági, munkajogi stb.) ismereteket,
- szakirányú kiegészítő (anyag- és energiagazdálkodási, szervezési stb.) ismereteket,
- speciális szakmai (technológiai, tervezési stb.) ismereteket
tartalmazó vizsgatárgyakból áll.
(2) A sikeres vizsga alapján a szakközépiskola a Bizottság elnökének és a szakközépiskola igazgatójának aláírásával, valamint a szakközépiskola bélyegzőjével ellátott - a 2. számú mellékletben foglalt minta szerinti - technikusi oklevelet állít ki.
(3) Ha a vizsga egy tárgyból sikertelen, ebből a tárgyból a sikertelen vizsga időpontjától számított egy éven belül javító vizsgát lehet tenni. Ha a vizsga több tárgyból sikertelen, az egész vizsgát meg kell ismételni.
7. §
(1) A technikusminősítő vizsga díja 300,- Ft, a javító vizsga díja 150,- Ft, az ismételt vizsga díja 400,- Ft,
(2) A technikusi oklevél illetéke 10,- Ft.
(3) A konzultáció és a tanfolyam díját - a (4) bekezdésben említett irányelvek figyelembevételével, önköltséges alapon - a szakközépiskola, illetőleg a munkáltató szerv határozza meg.
(4) A konzultáció, illetőleg a tanfolyam költségelőirányzásának irányelveit, a vizsga, a konzultáció és a tanfolyam pénzügyi elszámolásának rendjét, valamint - a 108/1969. (9) MüM utasítás rendelkezéseinek figyelembevételével - a Bizottság elnökének, tagjainak, a konzultációt vezető és a tanfolyami oktatóknak a díjazását külön jogszabály állapítja meg.
8. §
(1) A 7. § (1)-(3) bekezdéseiben említett költségek a jelentkezőt terhelik.
(2) A technikusi minősítés megszerzésére - az Mt. V. 15. §-a szerint - tanulmányi szerződés köthető.
(3) A munkáltató jogosult - tanulmányi szerződés hiányában is - a jelentkező konzultációs, tanfolyami, illetőleg vizsga költségeit - a javító, illetőleg az ismételt vizsga kivételével - egészben vagy részben átvállalni, a vizsga letételéhez rendkívüli szabadságot [Mt. 43. § (1) bek.] engedélyezni és más formában (konzulens kijelölése, tanulmányút szervezése stb.) segítséget nyújtani.
9. §
E rendelet alkalmazása szempontjából munkáltató minden olyan állami költségvetési szerv, intézmény, intézet, vállalat, tröszt, egyesülés és közös vállalat, továbbá szövetkezet, szövetkezeti vállalat, ezek egyesülése és közös vállalata, amely a közlekedés, posta és távközlési ágazatba tartozó tevékenységet folytat.
10. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba.
Dr. Csanádi György s. k.,
közlekedés- és postaügyi miniszter
1. számú melléklet a 10/1972. (IX. 26.) KPM számú rendelethez
A közlekedés, posta és távközlési ágazatban technikusi minősítés a következő szakokon szerezhető:
- vasútgépész szak,
- vasútépítő és pályafenntartási szak,
- vasúti távközlő berendezési szak,
- vasúti biztosítóberendezési szak,
- gépjármű szak,
- vezetékes távközlési szak,
- vezetéknélküli távközlési szak,
- útépítési szak,
- hídépítési szak és
- hajózási szak.
2. számú melléklet a 10/1972. (IX. 26.) KPM számú rendelethez
Lábjegyzetek:
[1] Módosította a 16/1981. (XII. 28.) KPM rendelet 3. § b) pontja. Hatályos 1982.01.01.