Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

19/1972. (X. 13.) MüM rendelet

a házfelügyelők egyes munkafeltételeinek szabályozásáról

Az építésügyi- és városfejlesztési miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezetével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben az alábbi rendeletet adom ki:

1. §

E rendelet hatálya a vállalatokra [Mt. V. 125. § (2) bekezdésének c) pontja] és a velük munkaviszonyban álló lakóépületi házfelügyelőkre* (a továbbiakban: házfelügyelő) terjed ki.

2. §

(1) A munkaszerződésben [Mt. 22. § (2) bekezdés] meg lehet állapodni abban, hogy a vállalat a házfelügyelőt az előírt házkezelői szolgáltatásoknak csak egy részére alkalmazza [Mt. V. 17. § (3) bekezdés], illetőleg a már munkaviszonyban állót megrokkanására stb. tekintettel, a továbbiakban a munkaszerződésének módosításával (Mt. 24. §) csak a házfelügyelői teendők egy részének ellátására foglalkoztatja. Ilyen esetben a házfelügyelő személyi alapbérét a munkaszerződésben meghatározott feladatával arányosan kell megállapítani [6. § (2)-(3) bekezdés].

(2) A vállalat a házfelügyelővel második és további lakóépület házkezelői teendői ellátására, valamint ugyanazon vagy másik lakóépület (lakóépületek) központi hőellátási berendezésének üzemben tartásával kapcsolatos feladatok elvégzésére* egy munkaszerződésben is megállapodhat.

(3) A házfelügyelővel kötött munkaszerződést írásba kell foglalni.

3. §

(1) A házfelügyelő munkaviszonyának megszűnése esetén a természetbeni szolgáltatásként biztosított lakásra fennálló bérleti jogviszony megszűnésére, valamint a lakásban jogcím nélkül lakó volt házfelügyelő elhelyezésére a lakásbérletről szóló jogszabályok [1/1971. (II. 8.) Korm. rendelet 6. fejezete], nem állami szerv, valamint állampolgár tulajdonában álló lakás [R. 44. §, illetőleg az 1/1971. (II. 8.) ÉVM rendelet 50. §-a] esetében pedig a házfelügyelővel kötött lakásbérleti szerződésben foglalt megállapodás, illetőleg ennek hiányában a munkaszerződés az irányadó.

(2) Ha a munkaviszony fegyelmi határozat [Mt. 55. § (1) bekezdés f) pontja] vagy azonnali hatályú felbontás [Mt. V. 123. § (1) bekezdés] alapján szűnik meg, a határozat (intézkedés) végrehajtását -az elbocsátás mellett kiszabott egyéb büntetések (Mt. V. 87. §) kivételével - el lehet halasztani addig az időpontig, amíg a házfelügyelői munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakás kiürítésére nem kerül sor.

4. §

A házfelügyelő munkaideje a munkaszerződésben meghatározott feladatok ellátásához igazodik. A vállalat köteles megjelölni a munkaszerződésben azt az időtartamot, amikor a házfelügyelő - a feladatok ellátásának és a lakók érdekeinek sérelme nélkül - nem köteles munkavégzésre, illetve készenlétre. A házfelügyelő részére havonta egy pihenőnapot kell vasárnap kiadni.

5. §

(1) Ha a házfelügyelő a munkavégzési kötelezettség alól három napot meghaladó időtartamon át mentesül, helyettesítéséről - a (2) bekezdésben foglalt esettől eltekintve - a vállalat gondoskodik.

(2) Ha a házfelügyelői (munkakörrel kapcsolatos szolgálati) lakásban lakó és kapu- vagy felvonó kezeléssel megbízott házfelügyelő tartósabb helyettesítése esetén a vállalat által megbízott személynek a szolgálati lakásban való tartózkodása nem biztosítható, úgy a kapu- és felvonó kezelési feladatokat ellátó helyettesről a házfelügyelő köteles gondoskodni.

6. §

(1) A házfelügyelő munkabére személyi alapbérből, munkakörrel kapcsolatos szolgálati lakás juttatása esetén természetbeni szolgáltatásból és jogszabályban meghatározott külön tevékenységekért (kapunyitás stb) járó díjakból áll.

(2) A személyi alapbért a fizikai munkát igénylő feladatok ellátásához szükséges munkaidő alapján - a munkakörülményekre és a szolgálati lakás bérértékére is tekintettel [Mt. 46. § (1) bekezdése] - a munkaterületet képező lakóépületben levő lakószobák számát figyelembe véve, a következő bértételek szerint kell megállapítani:

a) 50 lakószobáig havi 300- 800 Ft

b) 51-100 lakószobáig havi 500-1200 Ft

c) 101-150 lakószobáig havi 700-1500 Ft

d) 151-200 lakószobáig havi 900-1800 Ft

e) 200 lakószoba felett havi 1100-2400 Ft

(3) Rendkívül indokolt esetben, úgyszintén a helyettesítő házfelügyelő alapbére eggyel magasabb bértétel szerint is megállapítható; ez esetben az e) alatti legmagasabb alapbér 3000,- Ft-ig terjedhet.

(4) A lakószobák számának megállapításánál a nem lakásként hasznosított bérlemények helyiségeit (pl. iroda, műhely, üzlet, raktár) lakószobának kell tekinteni. Az 50 m2-nél nagyobb alapterületű helyiség minden 50 m2-e külön szobának számít. A mellékhelyiségek (előtér, hall, főző-, egészségügyi- és közlekedési helyiségek) nem vehetők figyelembe.

7. §

A 6. §-ban meghatározott személyi alapbér a munkaközi szünetért, a készenléti szolgálatért járó díjazást, valamint az egyéb kiegészítő fizetést és az esetleges bérpótlékokat is magában foglalja.

8. §

A munkáltatói jogok gyakorlásánál a lakóközösség képviselőjének (lakóbizottság) véleményét a házfelügyelő tevékenységének megítéléséhez ki kell kérni.

9. §

(1) Ez a rendelet 1972. évi november hó 1. napján lép hatályba, a 6. § (2) bekezdésében foglalt bértételek alsó határa helyett azonban a kihirdetéskor hatályos alsó bérhatárokat kell alkalmazni 1973. december hó 31-ig.

(2) Ha a házfelügyelő alapbére a jelen rendelet szerinti bértétel felső határát meghaladja, az alapbért nem szabad csökkenteni, a különbözetet személyi pótlékként kell kifizetni.

(3) A házfelügyelők munkaviszonyának és munkafeltételeinek szabályozásáról szóló 7/1958. (VI. 28.) MüM rendelet hatályát veszti.

Buda István s. k.,

munkaügyi miniszterhelyettes