Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

4/1974. (II. 28.) MüM rendelet

saját gépjárműnek belföldi hivatalos kiküldetés (külszolgálat) alkalmával történő használatáról

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 34/1967. (X. 8.) Korm. számú rendelet 41. §-ában kapott felhatalmazás alapján a pénzügyminiszterrel és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

A dolgozók belföldi hivatalos kiküldetése, illetőleg külszolgálata, valamint áthelyezése alkalmával felszámítható költségek megtérítéséről szóló 33/1951. (I. 31.) MT számú rendeletnek - a 7/1972. (IV. 22.) MüM számú rendelet 1. §-ával megállapított - 20-20/B. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:

"20. § (1) A kiküldő szerv vezetője engedélyezheti, hogy a dolgozó a belföldi hivatalos kiküldetése (külszolgálata) során személyi tulajdonában levő személygépkocsit, motorkerékpárt (a továbbiakban együttesen: saját személygépkocsit) használjon. Engedély akkor adható, ha

a) a saját személygépkocsi használata a közforgalmú, illetőleg menetrend szerint közlekedő járművön teljesített utazáshoz képest gazdaságosabb, és

b) a gépkocsira casco biztosítás van érvényben.

(2) A gazdaságosság megítélésénél az eset összes körülményét figyelembe kell venni, különösen az egyes járműfajtáik igénybevétele esetén felmerülő költséget, a feladat elvégzéséhez szükséges időt és az elintézés gyorsaságához fűződő érdeket.

(3) Az (1) bekezdésben említett esetben a dolgozót a saját személygépkocsi használata fejében kilométerenként kettő forint, saját motorkerékpár használata címén a 10. §-ban meghatározott térítés illeti meg. Ezen felül a saját személygépkocsi használatáért semmiféle további pénzbeli vagy természetbeni térítés nem adható.

(4) A megtett út hosszát távolsági térkép, ennek hiányában az érvényes távolsági autóbusz menetrend alapján kell megállapítani.

(5) Olyan munkakörökben, amelyeknél a munkát egészben vagy részben rendszeresen a helységek belterületén kell végezni, és a saját személygépkocsi használat a munkavégzést eredményesebbé teszi, engedélyezhető a (3) bekezdésben megállapított térítés fizetése a helységek belterületén megtett utakra is.

(6) A magasabb vezető állású dolgozók részére a saját személygépkocsi használatát és a (3) bekezdés szerinti térítés fizetését a munkáltatói jogokat gyakorló szerv engedélyezheti.

20/A. § (1) A 20. § alapján a saját személygépkocsit rendszeresen használó dolgozóval az esetenkénti elszámolás helyett átalányban lehet megállapodni. A 20. § (5) bekezdése szerint a helységek belterületén megtett utakra csak átalány fizethető.

(2) A kollektív szerződés, a munkarend (munkaügyi szabályzat), illetőleg azokon a területeken, ahol kollektív szerződést nem kötnek, a miniszter határozza meg azokat a munkaköröket (anyagbeszerző, ellenőr, körzeti orvos stb.), amelyben dolgozók részére a saját személygépkocsinak a munka végzése során történő rendszeres használata engedélyezhető.

(3) A (2) bekezdésben megjelölt munkaviszonyra vonatkozó szabályban kell meghatározni a megállapítható átalány mértékét, illetőleg felső határát. Belterületi használat esetén havi ötszáz, a járás vagy Budapest területén történő használat esetén havi nyolcszáz, megye vagy annál nagyobb területre kiterjedő használat esetén havi egyezerötszáz kilométert meg nem haladó utazás vehető figyelembe; e korlátozás alól a miniszter kivételt engedélyezhet.

(4) Az átalány összegét előzetes számítások alapján úgy kell megállapítani, hogy az a tervezett kilométer-teljesítménynek és a 20. § (3) bekezdésében előírt mértékű térítésnek megfelelően csak a tényleges költségeket fedezze és ne jelentsen fizetéskiegészítést. Az átalány összegét - ha a munkaviszonyra vonatkozó szabály másként nem rendelkezik - arányosain csökkenteni kell, ha a dolgozót betegség, katonai szolgálat vagy más akadályoztatás, illetőleg a gépkocsi üzemképtelensége egyfolytában harminc napot meghaladóan gátolja a kiküldetések teljesítésében.

(5) Az átalányt a megállapítás alapjául szolgáló körülmények lényeges megváltozása esetén, továbbá legalább évenként felül kell vizsgálni.

20/B. § (1) A saját személygépkocsi belföldi hivatalos kiküldetés során történő használatára szóló engedélyt indokolással kell ellátni, azt meg kell őrizni és a szabálytalan engedélyadással a vállalatnak okozott kárért az engedélyező anyagilag is felelős.

(2) Az (1) bekezdésben említett engedélyen alapuló használatból származó költségeket elkülönítetten nyilván kell tartani.

(3) Költségvetési rendszer szerint gazdálkodó szerveknél a saját személygépkocsi használatának engedélyezése a költségvetési előirányzat növekedését nem eredményezheti."

2. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.

(2) A 33/1951. (I. 31.) MT számú rendeletnek - a 13/1962. (XII. 1.) MüM számú rendelet 1. §-ával megállapított - 10. §-a (1) bekezdésében a motorkerékpár használata fejében előírt térítések 0.40, 0.50, 0,60, illetőleg 0.80 Ft-ra változnak.

(3) A 33/1951. (I. 31.) MT számú rendelet 10. §-ának (3)-(4) bekezdése, 10/A. §-ának (4) bekezdése, 21. §-ának (8) bekezdése és a 7/1972. (IV. 22.) MüM számú rendelet 2. §-a hatályát veszti.

(4) A saját személygépkocsit használó részére - ideértve a magasabb vezető állású dolgozókat is - az e rendelet hatálybalépése előtt megállapított átalányokat felül kell vizsgálni és e rendeletben foglaltaknak megfelelően kell megállapítani.

Karakas László s. k.,

munkaügyi miniszter