Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

9/1974. (VII. 20.) IM rendelet

az igazságügyi szakértőkre vonatkozó egyes rendelkezések módosításáról

Az igazságügyi szakértői szervezetről szóló 29/1964. (XI. 23.) Korm. számú rendelet 11. §-ában, továbbá a Be. 404. §-a (1) bekezdésének b) pontjában és a Pp. 183. §-ában foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel (országos hatáskörű szervek vezetőivel) egyetértésben - a következőket rendelem:

1. §

A 4/1964. (XI. 23.) IM számú rendelet (a továbbiakban: R. I.) 1. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Állandó igazságügyi orvosszakértőként csak igazságügyi orvostani vagy igazságügyi elmeorvostani, illetőleg más szakorvosi vizsgával, állandó igazságügyi könyvszakértőként csak okleveles könyvvizsgáló vizsgával, más állandó igazságügyi szakértőként pedig csak a szakágnak megfelelő egyetemi oklevéllel és megfelelő szakmai gyakorlattal rendelkező személyt lehet alkalmazni."

2. §

Az R. I. 2. §-ának (4) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Az iroda vezetője indokolt esetben - így különösen, ha a vizsgálat elvégzése nem tűr halasztást -, a szakértő kijelöléséről szóló értesítést mellőzheti."

3. §

Az R. I. 3. §-ának (1) bekezdése a következő rendelkezéssel egészül ki:

"A megkereső hatóság soron kívül, szükség esetében távbeszélő útján intézkedik szaktanácsadó bevonásáról, más szakértő kirendeléséről, illetőleg az akadály elhárításáról."

4. §

(1) Az R. I. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép, és a § a következő (5)-(7) bekezdéssel egészül ki:

"(4) Munkaviszonyban álló személy kijelöléséhez be kell szerezni a munkáltató, valamint - az Igazságügyi Minisztérium útján - az illetékes minisztérium (országos hatáskörű szerv) véleményét.

(5) Kijelölt igazságügyi szakértő lehet, aki a kérelemben megjelölt szakterületen kiemelkedő szakismeretekkel rendelkezik, és

a) egyetemet (főiskolát) végzett, továbbá a szakterületen, illetve tevékenységi körben eltöltött ötéves szakmai gyakorlatot igazol, vagy

b) középiskolát (szakközépiskolát, technikumot) végzett, továbbá a szakterületen, illetve a tevékenységi körben eltöltött tízéves szakmai gyakorlatot igazol.

(6) Kivételes esetben, egyéni elbírálás alapján szakértői kijelölést kaphat az a személy, aki a kérdéses szakterületen megfelelő iskolai végzettséggel és szakmai gyakorlattal rendelkezik.

(7) A kijelölés iránti kérelemben e rendelet IV. számú mellékletében foglalt adatokat kell feltüntetni és igazolni."

5. §

Az R. I. 7. §-a a következő (2) és (3) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kijelölt igazságügyi szakértőt a tevékenységi körébe tartozó szakágban elsősorban az igazságügyi és a bűnüldöző szervek alkalmazzák. A kijelölt igazságügyi szakértő más állami szerv és társadalmi szervezet, továbbá a védő, a jogi képviselő, illetőleg a büntető eljárás más résztvevői, valamint magánszemély számára is adhat véleményt, amennyiben ez az igazságügyi vagy a bűnüldöző szervek megbízásából származó feladatainak ellátását, illetőleg hivatali (vállalati) munkáját nem gátolja. A kijelölt igazságügyi szakértő nem állami szerv részére csak akkor adhat véleményt, ha az ennek elkészítéséhez szükséges adatokat a megbízó a szakértő rendelkezésére bocsátja.

(3) A (2) bekezdésben foglalt rendelkezés nem vonatkozik a Belügyminisztérium állományában szolgálatot teljesítő - igazságügyi orvosszakértőként is kijelölt - orvosokra, akik csak az igazságügyi és a bűnüldöző szervek részére végezhetnek orvosszakértői tevékenységet."

6. §

Az R. I. 11. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Orvosi szakkérdésben az igazságügyi orvosszakértői irodát vagy az orvostudományi egyetemnek a működési terület szerint illetékes igazságügyi orvostani intézetét kell megkeresni."

7. §

Az R. I. 15. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Ha az eljáró hatóság kijelölt szakértőt vagy kellő szakértelemmel rendelkező más személyt alkalmazott, és ugyanabban a szakkérdésben a már meghallgatott személyen kívül újabb szakértő meghallgatása szükséges, állandó szakértő kijelölése végett elsősorban a megfelelő intézetet, orvosszakértői kérdésben az igazságügyi orvosszakértői irodát illetőleg az orvostudományi egyetemnek a működési terület szerint illetékes igazságügyi orvostani intézetét kell megkeresni."

8. §

Az R. I. 16. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki:

"(3) A megkeresett állami szerv kijelöli az eljáró szakértőt, aki az általa készített vélményért felelős. Az eljáró szakértő kijelölésére és a kizáró ok bejelentésére a 2. § (4) bekezdésében foglaltak az irányadók."

9. §

(1) Az R. I. 17. §-ának jelenlegi rendelkezése - mint új (1) bekezdés - a következő rendelkezéssel egészül ki:

(A kirendelő hatóság szakvélemény adása végett)

"- okmányok technikai szakértői vizsgálata esetében - a (2) bekezdésben foglalt rendelkezésnek megfelelően - a Belügyminisztérium Okmányszakértői Irodáját, illetőleg a Bűnügyi Technikai Intézetet keresi meg."

(2) Az R. I. 17. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A kirendelő hatóság szakvélemény adása végett hazai és külföldi útiokmányok, személyi okmányok, valamint röplapok, illegális nyomdai és sokszorosított termékek, illetőleg az azok létrehozásához szükséges eszközök szakértői vizsgálata esetében a Belügyminisztérium Okmányszakértői Irodáját, egyéb okmányszakértői vizsgálat esetében pedig a Belügyminisztérium Bűnügyi Technikai Intézetét keresi meg."

10. §

Az igazságügyi szakértői működésről szóló 9/1965. (VIII. 23.) IM számú rendelet (a továbbiakban R. II.) 4. §-ának f) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A kirendelő határozatnak - az eljárási szabályokban foglaltakon kívül - tartalmaznia kell:)

"f) azokat a szakkérdéseket, amelyekre a szakértőnek választ kell adnia, így a büntető eljárás során azokra az okokra és körülményekre vonatkozó kérdéseket is, amelyek a bűncselekmény elkövetését közvetlenül lehetővé tették."

11. §

Az R. II. 8. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"8. § A szakértőnek a vizsgálatot az eljárási szabályokban foglalt rendelkezések megtartásával, a tudomány állásának és a korszerű szakmai ismereteknek megfelelő eszközök, eljárások és módszerek felhasználásával kell elvégeznie."

12. §

Az R. II. 11. §-a (4) bekezdésének számozása (3) bekezdésre változik, és első mondatának helyébe a következő rendelkezés lép:

"A szakértő a működése során igénybe veheti más személy (szerv) közreműködését technikai jellegű segédtevékenység (leírás, adatrendezés, mérés stb.) végzésére."

13. §

Az R. II. 13. §-ának (1) és (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakvélemény magában foglalja:

a) a vizsgálat tárgyára, a vizsgálati eljárásokra és eszközökre, valamint a vizsgálat tárgyában bekövetkezett változásokra vonatkozó részletes adatokat (lelet),

b) a szakmai megállapítások összefoglalását (szakmai ténymegállapítás),

c) a szakmai ténymegállapításból levont következtetéseket, ennek keretében a feltett kérdésekre adott válaszokat (vélemény).

(2) A szakértőnek véleménye megalkotásánál értékelnie kell az ügyben esetleg már korábban lefolytatott vizsgálat adatait és megállapításait is."

14. §

Az R. II. 14. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha több szakértő azonos véleményre jut, a szakvéleményt közösen is előterjeszthetik (együttes vélemény). Több szakághoz tartozó szakkérdésben a szakértők véleményüket egyesíthetik (egyesített vélemény). A szakértő jogosult eltérő vélemény előterjesztésére is."

15. §

Az R. II. a következő 17/A-17/B. §-sal egészül ki:

"A szaktanácsadó

17/A. § (1) A büntető ügyben eljáró hatóság szaktanácsadót (Be. 79. §) vehet igénybe, ha a bizonyítási eszközök felkutatásához, összegyűjtéséhez vagy rögzítéséhez különleges szakértelem szükséges, illetőleg ha szakkérdésben felvilágosítást kér.

(2) A szaktanácsadó igénybevételéhez határozat nem szükséges; a hatóság írásban vagy szóban közli a szaktanácsadóval, hogy milyen eljárási cselekményeknél kell közreműködnie, illetőleg mire kér felvilágosítást.

(3) A szakértő büntető ügyben - szükség esetén - a vizsgálat egy részének elvégzésére szaktanácsadót kérhet fel. Ebben az esetben a szakvéleményben meg kell jelölnie, hogy a lelet és a szakmai ténymegállapítás megfelelő része kitől származik.

(4) A szaktanácsadó a további eljárás során szakértőként kirendelhető.

17/B. § (1) A szaktanácsadó eljárására a 8-11. § rendelkezései megfelelően irányadók.

(2) A szaktanácsadó szakvéleményt nem terjeszt elő, a felvilágosítást - a hatóság kívánságához képest - írásban vagy szóban adja meg.

(3) A titoktartási kötelezettség (17. §) a szaktanácsadóra is kiterjed."

16. §

(1) Az R. II. 38. §-a (1) bekezdésének utolsó fordulata helyébe a következő rendelkezés lép:

"ezeken az adatokon felül közölni kell annak a törvényes képviselőnek (gondozónak) a nevét, foglalkozását és pontos lakcímét, aki a tizennyolcadik életévét be nem töltött gyermeket a vérvétel céljából előállítani köteles."

(2) Az R. II. 38. §-a (3) bekezdésének utolsó mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"A tizennyolcadik életévét be nem töltött gyermek előállítására a megkeresésben megnevezett törvényes képviselőt (gondozót) kell felhívni."

17. §

Az R. II. 42. §-a (3) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:

"Ha a szakértő véleménye szerint elmeállapot megfigyelése szükséges, az előzetes letartóztatásban levő terheltet vagy a szabadságvesztést töltő elítéltet az Országos Igazságügyi Megfigyelő és Elmegyógyító Intézetbe, a szabadlábon levő terheltet az idegbeteg-gondozó intézet (rendelőintézeti ideggyógyászati rendelés) útján kórház elmeosztályára, illetőleg ideg-elmeosztályának elme részlegére kell beutalni [Be 74. § (1) bekezdés]."

18. §

(1) Az igazságügyi szakértők díjazásáról szóló 9/1954. (IX. 1.) IM számú rendelet (a továbbiakban: R. III.) 1. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki:

"(2) A szaktanácsadó (Be 79. §) tevékenységéért a mellékletben meghatározott szakértői díjak alapulvételével a szaktanácsadó munkájával és a ráfordított idővel arányos - a munkadíjat és a költségtérítést magában foglaló - díjat kell megállapítani. A szaktanácsadó díjának előlegezésére és költségjegyzékbe foglalására a szakértőkre vonatkozó rendelkezések irányadók."

(2) Az R. III. 1. §-ának jelenlegi (2) és (3) bekezdése (3) és (4) bekezdésre változik, és a § a következő (5) bekezdéssel egészül ki:

"(5) Gazdasági perekben a bíróság a szakértői díjat e rendeletben foglalt korlátozásokra tekintet nélkül a szakértői vélemény elkészítésére fordított munkával arányosan az összes körülmény figyelembevételével állapítja meg."

19. §

Az R. III. 6. §-a a következő rendelkezéssel egészül ki:

"Ez a rendelkezés az állandó szakértőkre nem vonatkozik."

20. §

Az R. III. 9. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) A bíróság a szakértői díjat (előleget) megállapító határozatnak jogerősségi záradékkal ellátott példányát a Bírósági Gazdasági Hivatalnak - a megyei bíróság székhelyén kívüli bíróság esetében az ellátmány kezelésével megbízott gazdasági ügyintézőnek - küldi meg kifizetés céljából. Ha a szakértő a díjat harminc napon belül nem veszi át, részére azt postán kell megküldeni."

21. §

A 2/1966. (III. 27.) IM számú rendelet 2. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) A költségátalányt a szakértői díj összege alapján kell kiszámítani. A költségátalány a szakértői díj 20%-a. A költségátalány legkisebb összege ötven forint."

22. §

A 2/1966. (III. 27.) IM számú rendelet 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Az igazságügyi szakértői iroda állandó szakértőjének, továbbá a Belügyminisztérium Bűnügyi Technikai Intézetének, a Belügyminisztérium Nyilvántartó Központ Bűnügyi Nyilvántartó Osztályának, valamint a Belügyminisztérium Okmányszakértői Irodájának alkalmazása esetében a szakértői díjat és költséget megállapító, illetőleg a fizetésre kötelező határozatot az illetékes bírósági gazdasági hivatalnak kell megküldeni, és a megállapított díjat és költséget is a bírósági gazdasági hivatal bevételi számlájára kell befizetni (átutalni). A behajtás iránt a szükséges intézkedéseket a bírósági gazdasági hivatal teszi meg. Költségmentesség esetében a költségjegyzékbe foglalt összeg behajtására a költségmentességre vonatkozó szabályok irányadók."

23. §

(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit a folyamatban levő ügyekben is alkalmazni kell. Egyidejűleg az R. II. 11. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

(2) Az R. I. a jelen rendelet mellékletében foglalt IV. számú melléklettel kiegészül.

(3) A R. II-ben szabályozott bírósági boncoláson az igazságügyi orvosi boncolást kell érteni.

Dr. Markója Imre s. k.,

igazságügyi minisztériumi államtitkár

Melléklet a 9/1974. (VII. 20.) IM sz. rendelethez

"IV. számú melléklet a 4/1964. (XI. 23.) IM számú rendelethez.

1. A munkaviszonyban álló személy szakértői kijelölés iránti kérelmének tartalmaznia kell

a) a kérelmező

- személyi adatait, személyi igazolványának számát,

- egyetemi, főiskolai, technikumi vagy szakközépiskolai végzettségét (intézmény neve),

- diplomájának (oklevelének) számát és keltét, (szak, kar megnevezése),

- szakképzettségét (szakorvosi képesítés stb.),

- jelenlegi foglalkozását, beosztását,

- munkáltatója nevét és címét,

- az eddigi működési adatokat (a szakterületek és munkakörök részletes megjelölése a munkáltató megnevezésével és az alkalmazási időtartamnak naptár szerinti feltüntetésével, orvosoknál, illetőleg gyógyszerészeknél a nyilvántartásba vétel adatait),

b) az engedélyezni kért szakterület pontos megjelölését a vonatkozó külön jogszabályra való hivatkozással.

2. A kérelemhez csatolni kell

a) az iskolai, egyetemi végzettséget, valamint az egyéb képesítést igazoló okirat hiteles másolatát,

b) három hónapnál nem régebbi keletű hatósági erkölcsi bizonyítványt,

c) a munkáltatónak a kérelemmel, valamint a kérelmező szakmai működésével kapcsolatos véleményét és javaslatát,

d) az eddigi szakmai működés részletes leírását, mikor, hol, milyen munkakört töltött be, milyen időtartamú szakmai gyakorlattal és képesítéssel rendelkezik, valamint a szakmai működés, a szaktudás megítéléséhez szükséges egyéb adatokat, mint pl. a szakmai publikációk (értekezések) megjelenésének időpontját és helyét,

e) az igazságügyi szakértői személyi lapot,

f) a már rendelkezésre álló szakértői működési engedély másolatát."

Tartalomjegyzék