9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelet
a vezetők és a felsőfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről
Az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az illetékes szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
(1) E rendelet hatálya az élelmiszer- és fagazdasági ágazatba tartozó, valamint a földügy és a térképészet területén működő vállalatokra (trösztök, egyesülések, központok stb.), szövetkezetekre (mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, szakszövetkezetek), mindezek társulásaira, intézetekre (szolgálatok, állomások stb., a továbbiakban együtt: vállalatok), illetve ezek vezetőire és a felsőfokú végzettséghez kötött munkakört ellátó szakembereire (a továbbiakban: felsőfokú végzettségű szakemberek) terjed ki.
(2) E rendeletet kell alkalmazni az élelmiszer- és fagazdasági tevékenységet és az e körben foglalkoztatott dolgozókat illetően a más ágazatba tartozó vállalatokra, valamint a más ágazatba tartozó, de a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt működő vállalatok vezetőire is.
2. §
(1) A vezetőknek és a felsőfokú végzettségű szakembereknek legalább 5 évenként, a növényvédelmi szakembereknek a szakmai követelménytől függően, de legalább 3 évenként továbbképzésben kell résztvenniük.
(2) A továbbképzést tanfolyamok útján vagy egyéb módon (pl. posztgraduális képzés, irányított önképzés stb.) kell biztosítani.
3. §
A tanfolyamos továbbképzés kialakításáról, irányításáról és koordinációjáról a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) gondoskodik.
4. §
(1) A továbbképzést a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a fagazdaság, a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépgyártás, valamint a földügy és a térképészet területére szakosítottan kell kialakítani és a magasabb vezetői munkakörben dolgozó, a felsőszintű, a középszintű és a testületi vezetők, illetőleg a felsőfokú végzettségű szakemberek részére elkülönítetten kell megszervezni.
(2) A közvetlen munkahelyi vezetők a 6 1974. (II. 9.) MÉM rendelet alapján részesülnek továbbképzésben.
(3) E rendelet végrehajtása szempontjából vezetőknek minősülő dolgozókat az I. sz. melléklet sorolja fel.
5. §
(1) A továbbképzés tervezésére, szervezésére, formáira és feltételeire az 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet III. fejezetét, illetőleg a 6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet 7-11. §-ában foglaltakat az alábbi (2) és (3) bekezdésben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.
(2) Az élelmiszer- és fagazdasági tevékenységet folytató, de más minisztérium vagy országos hatáskörű szerv felügyelete alá tartozó vállalat továbbképzési tervét a felügyeletet ellátó szerv útján kell az Intézethez megküldeni. E vállalatok vezetőjének (igazgatójának) és helyetteseinek beiskolázásáról a felügyeletet ellátó szerv gondoskodik.
(3) Az Intézet a más ágazatba tartozó, de a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt álló vállalatok vezetőire vonatkozó továbbképzési tervet az illetékes minisztériummal köteles egyeztetni.
(4) A továbbképzési központokat a 6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet melléklete, a továbbképzést végző intézményeket pedig e rendelet 2. számú melléklete sorolja fel.
6. §
A szövetkezetek és ezek gazdasági társulásainak továbbképzési tervét a törvényességi felügyelet körében ellenőrizni kell.
7. §
(1) A minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó vállalatok vezetőjét (vezérigazgató, igazgató), valamint helyetteseit a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium, a tanács felügyelete, a középirányító szerv közvetlen irányítása alá tartozó, valamint a tröszt keretében működő vállalat vezetőjét (vezérigazgató, igazgató) és helyetteseit a megyei tanács vb. illetékes szakigazgatási szerve, a középirányító szerv, illetőleg a tröszt iskolázza be.
(2) A beiskolázási tervet a "kiemelt" és az "A" kategóriájú vállalatok esetében az Országos Vezetőképző Központnak, egyéb esetekben az Intézetnek a következő oktatási évet megelőző november 15-ig kell megküldeni.
8. §
(1) A vezetők komplex továbbképző, a felsőfokú végzettségű szakemberek munkakörre szakosított vagy céltanfolyamon vesznek részt.
(2) A tanfolyamok szervezésére, lebonyolítására, a tanulmányi munkára, a vizsgáztatásra, a nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó előírásokat az Intézet által kiadott "Tanulmányi és vizsgaszabályzat" tartalmazza. A szabályzatot a minisztérium hagyja jóvá. A gyakorlati oktatás tekintetében a 27/1973. (MÉM É. 51.) MÉM utasítás az irányadó.
(3) A továbbképzés eredményes elvégzéséről igazolást kell kiadni, és a résztvevő személyi anyagában fel kell jegyezni.
9. §
A továbbképzéssel kapcsolatos költségeket a minisztérium által kiadott "Tanfolyamos továbbképzés költséggazdálkodásának szabályzata" alapján, a tanfolyamot rendező szervnél kell megtervezni.
10. §
(1) A tanfolyamokkal összefüggő díjazás és költségviselés kérdéseiben a 18/1972. (VIII. 9.) MüM rendelet az irányadó.
(2) A szövetkezeti tagok átlagrészesedését a 6 1967. (X. 27.) MÉM rendelet 149. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) A központi igazgatás költségeihez való hozzájárulást a tanfolyamot lebonyolító szerv a tanfolyam befejezését követő 10 napon belül köteles az Intézet folyószámlájára átutalni.
(4) A vizsgaköteles tanfolyamok vizsgadíjait a 108/1969. (Mü. K. 9.) MüM utasításban foglaltak szerint kell megállapítani.
11. §
E rendelet 10. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezést a 6 1974. (II. 9.) MÉM rendelet alapján szervezett továbbképzés tekintetében is alkalmazni kell.
12. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 9/1962. (V. 5.) FM rendelet, a 27/1967. (MÉM. É. 37.) MÉM utasítás, a 76/1968. (MÉM. É. 47.) MÉM utasítás és a 46/1966. (Mg. É. 47.) FM utasítás 1-11. pontja hatályát veszti.
Dr. Dimény Imre s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter
1. számú melléklet a 9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelethez
1. Magasabb vezető állású dolgozók
A vállalatok vezetője (vezérigazgató, főigazgató, igazgató, rektor, dékán, elnök) és ezek helyettesei (gazdasági igazgató, főkönyvelő, műszaki igazgató, termelési igazgató, kereskedelmi igazgató, stb.).
2. Felsőszintű vezetők
Mezőgazdaság: (állami gazdaság, szövetkezet és társulások)
Személyzeti vezető, kerületi-, ágazati igazgató, főmérnök (műszaki vezető, építésvezető stb.), főkertész, főállattenyésztő, főágazatvezető, főál-latorvos, üzem- és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető, főenergetikus, növényvédelmi szakirányító, főosztályvezető, önálló osztály vezetője és a fentiek helyettesei.
Élelmiszeripar és mezőgépipar:
Személyzeti vezető, gyáregységek igazgatója (vezető), főmérnök, főenergetikus, főosztályvezető, önálló osztály vezetője, trösztök és központok osztályvezetői, iparági laboratórium vezető (igazgató), üzem és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető és a felsoroltak helyettesei.
Fagazdaság:
Személyzeti vezető, gyáregységvezető, erdőrendezőség és erdőfelügyelőség vezetője, műszaki vezető, főosztályvezető, főenergetikus, önálló osztály vezetője, erdészetvezető, vadgazdaság vezető, vadbiológiai állomásvezető, üzem- és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető és a fenti munkakörökben dolgozó helyettesek.
Földügy és térképészet:
Személyzeti vezető, főkönyvelő, főmérnök, főosztályvezető és ezek helyettese.
Költségvetési intézmények:
Személyzeti vezető, főtitkár, kari igazgató, főosztályvezető, hivatalvezető, önálló osztály vezetője és az előzőek helyettese.
3. Középszintű vezetők
Mezőgazdaság:
Kerület- és üzemegységvezető, ágazatvezető, vezető állatorvos, szakosított állattartó telep vezetője, szállításvezető, energetikus, osztályvezető, üzemvezető, építőrészleg vezetője, üzemágvezető.
Élelmiszeripar és mezőgépipar:
Osztályvezető (trösztök és központok kivételével), kirendeltségvezető, telepvezető, üzemvezető, energetikus, MEO vezető, laboratóriumvezető, főművezető.
Fagazdaság:
Osztályvezető, kirendeltségvezető, üzemvezető (telepvezető), energetikus.
Földügy és térképészet:
Osztályvezető.
Költségvetési intézmények:
Osztályvezető, szakvezető, tanszékvezető, állategészségügyi állomás vezetője.
4. Testületi vezetők
Az ellenőrző bizottság elnöke és tagjai. A döntőbizottság elnöke és tagjai. A nőbizottság elnöke.
A mg. termelőszövetkezet vezetőségének az előzőekben fel nem sorolt tagjai.
2. számú melléklet a 9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelethez
Jegyzék
a felső- és középszintű vezetők és a felsőfokú végzettségű szakemberek továbbképzését végző intézményekről
Országos Vezetőtovábbképző Központ Budapest
Külön meghatározott vállalatok vezetőinek továbbképzése
MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet Budapest
Vezetők és szakemberek továbbképzése
Agrártudományi Egyetem, Debrecen Vezetőtovábbképzés:
Felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Állattenyésztési továbbképzés
2. Gépesítési továbbképzés
3. Növénytermesztési (öntözés, melioráció stb.), növényvédelmi továbbképzés
4. Üzemgazdasági és szervezési továbbképzés
5. Környezetvédelem
Agrártudományi Egyetem, Gödöllő Vezetőtovábbképzés:
Felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1 Állatenyésztési továbbképzés
2. Gépesítési továbbképzés
3. Növénytermesztési (öntözés, meliorizáció stb.), növényvédelmi továbbképzés
4. Üzemgazdasági és szervezési, munkavédelmi továbbképzés
5. Szaktanárok szaktárgyi és módszertani továbbképzése (OM-mel egyetértésben)
6. Környezetvédelem
Agrártudományi Egyetem, Keszthely Vezetőtovábbképzés:
Felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Állattenyésztési továbbképzés
2. Gépesítési továbbképzés
3. Növénytermesztési, növényvédelmi továbbképzés
4. Üzemgazdasági és szervezési továbbképzés
5. Környezetvédelem
Állatorvostudományi Egyetem, Budapest Vezetőtovábbképzés:
Állategészségügyi felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés: Állatorvosok, szakállatorvosok továbbképzése
Erdészeti és Faipari Egyetem, Sopron Vezetőtovábbképzés :
Felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Erdőgazdasági és faipari továbbképzés
2. Földmérési és térképészeti továbbképzés
3. Vadgazdálkodási, környezet- és természetvédelmi továbbképzés
Kertészeti Egyetem, Budapest Vezetőtovábbképzés:
Felső- középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Kertészeti továbbképzés
2. Tartósítóipari-élelmiszeripari továbbképzés
3. Növénytermesztési (Kertészeti és Agronómiai Főiskolai Kar, Gyöngyös)
4. Növényvédelmi továbbképzés
5. Környezetvédelmi továbbképzés
Élelmiszeripari Főiskola. Szeged
Vezetőtovábbképzés:
Középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Állattenyésztési továbbképzés (Állattenyésztési Kar, Hódmezővásárhely)
2. Élelmiszeripari továbbképzés
3. Vadászati továbbképzés (Állattenyésztési Kar, Hódmezővásárhely)
Mezőgazdasági Főiskola, Kaposvár
Vezetötovábbképzés:
Középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Állattenyésztési továbbképzés
2. Üzemszervezési továbbképzés
Mezőgazdasági Főiskola, Nyíregyháza
Vezetőtovábbképzés:
Középszintű vezetők továbbképzése
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Gépesítési továbbképzés
2. Kertészeti továbbképzés
3. Üzemszervezési továbbképzés
Iparszerű Kukoricatermelési Rendszer (IKR) Bábolna
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
1. Gépesítési továbbképzés
2. Növénytermesztési továbbképzés
Gépkísérleti Intézet
Felsőfokú szakember-továbbképzés:
Gépesítési továbbképzés
6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet 3. sz. mellékletében felsorolt vállalati továbbképzési központok:
Középszintű vezetőtovábbképzés.