Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

AI Szinonimák

Kereséskor az "AI szinonimák kérése" gombra kattintva rokon értelmű fogalmakat kérhet a keresett kifejezésre.

...Tovább...

9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelet

a vezetők és a felsőfokú végzettségű szakemberek továbbképzéséről

Az érdekelt miniszterekkel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatalával, a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával és az illetékes szakszervezetekkel egyetértésben a következőket rendelem:

1. §

(1) E rendelet hatálya az élelmiszer- és fagazdasági ágazatba tartozó, valamint a földügy és a térképészet területén működő vállalatokra (trösztök, egyesülések, központok stb.), szövetkezetekre (mezőgazdasági és halászati termelőszövetkezetek, szakszövetkezetek), mindezek társulásaira, intézetekre (szolgálatok, állomások stb., a továbbiakban együtt: vállalatok), illetve ezek vezetőire és a felsőfokú végzettséghez kötött munkakört ellátó szakembereire (a továbbiakban: felsőfokú végzettségű szakemberek) terjed ki.

(2) E rendeletet kell alkalmazni az élelmiszer- és fagazdasági tevékenységet és az e körben foglalkoztatott dolgozókat illetően a más ágazatba tartozó vállalatokra, valamint a más ágazatba tartozó, de a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt működő vállalatok vezetőire is.

2. §

(1) A vezetőknek és a felsőfokú végzettségű szakembereknek legalább 5 évenként, a növényvédelmi szakembereknek a szakmai követelménytől függően, de legalább 3 évenként továbbképzésben kell résztvenniük.

(2) A továbbképzést tanfolyamok útján vagy egyéb módon (pl. posztgraduális képzés, irányított önképzés stb.) kell biztosítani.

3. §

A tanfolyamos továbbképzés kialakításáról, irányításáról és koordinációjáról a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) gondoskodik.

4. §

(1) A továbbképzést a mezőgazdaság, az élelmiszeripar, a fagazdaság, a mezőgazdasági és élelmiszeripari gépgyártás, valamint a földügy és a térképészet területére szakosítottan kell kialakítani és a magasabb vezetői munkakörben dolgozó, a felsőszintű, a középszintű és a testületi vezetők, illetőleg a felsőfokú végzettségű szakemberek részére elkülönítetten kell megszervezni.

(2) A közvetlen munkahelyi vezetők a 6 1974. (II. 9.) MÉM rendelet alapján részesülnek továbbképzésben.

(3) E rendelet végrehajtása szempontjából vezetőknek minősülő dolgozókat az I. sz. melléklet sorolja fel.

5. §

(1) A továbbképzés tervezésére, szervezésére, formáira és feltételeire az 1/1973. (I. 26.) MüM rendelet III. fejezetét, illetőleg a 6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet 7-11. §-ában foglaltakat az alábbi (2) és (3) bekezdésben foglalt kiegészítésekkel kell alkalmazni.

(2) Az élelmiszer- és fagazdasági tevékenységet folytató, de más minisztérium vagy országos hatáskörű szerv felügyelete alá tartozó vállalat továbbképzési tervét a felügyeletet ellátó szerv útján kell az Intézethez megküldeni. E vállalatok vezetőjének (igazgatójának) és helyetteseinek beiskolázásáról a felügyeletet ellátó szerv gondoskodik.

(3) Az Intézet a más ágazatba tartozó, de a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter felügyelete alatt álló vállalatok vezetőire vonatkozó továbbképzési tervet az illetékes minisztériummal köteles egyeztetni.

(4) A továbbképzési központokat a 6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet melléklete, a továbbképzést végző intézményeket pedig e rendelet 2. számú melléklete sorolja fel.

6. §

A szövetkezetek és ezek gazdasági társulásainak továbbképzési tervét a törvényességi felügyelet körében ellenőrizni kell.

7. §

(1) A minisztérium közvetlen felügyelete alá tartozó vállalatok vezetőjét (vezérigazgató, igazgató), valamint helyetteseit a Mezőgazdasági és Élelmezésügyi Minisztérium, a tanács felügyelete, a középirányító szerv közvetlen irányítása alá tartozó, valamint a tröszt keretében működő vállalat vezetőjét (vezérigazgató, igazgató) és helyetteseit a megyei tanács vb. illetékes szakigazgatási szerve, a középirányító szerv, illetőleg a tröszt iskolázza be.

(2) A beiskolázási tervet a "kiemelt" és az "A" kategóriájú vállalatok esetében az Országos Vezetőképző Központnak, egyéb esetekben az Intézetnek a következő oktatási évet megelőző november 15-ig kell megküldeni.

8. §

(1) A vezetők komplex továbbképző, a felsőfokú végzettségű szakemberek munkakörre szakosított vagy céltanfolyamon vesznek részt.

(2) A tanfolyamok szervezésére, lebonyolítására, a tanulmányi munkára, a vizsgáztatásra, a nyilvántartási és adatszolgáltatási kötelezettségre vonatkozó előírásokat az Intézet által kiadott "Tanulmányi és vizsgaszabályzat" tartalmazza. A szabályzatot a minisztérium hagyja jóvá. A gyakorlati oktatás tekintetében a 27/1973. (MÉM É. 51.) MÉM utasítás az irányadó.

(3) A továbbképzés eredményes elvégzéséről igazolást kell kiadni, és a résztvevő személyi anyagában fel kell jegyezni.

9. §

A továbbképzéssel kapcsolatos költségeket a minisztérium által kiadott "Tanfolyamos továbbképzés költséggazdálkodásának szabályzata" alapján, a tanfolyamot rendező szervnél kell megtervezni.

10. §

(1) A tanfolyamokkal összefüggő díjazás és költségviselés kérdéseiben a 18/1972. (VIII. 9.) MüM rendelet az irányadó.

(2) A szövetkezeti tagok átlagrészesedését a 6 1967. (X. 27.) MÉM rendelet 149. §-ának (1) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.

(3) A központi igazgatás költségeihez való hozzájárulást a tanfolyamot lebonyolító szerv a tanfolyam befejezését követő 10 napon belül köteles az Intézet folyószámlájára átutalni.

(4) A vizsgaköteles tanfolyamok vizsgadíjait a 108/1969. (Mü. K. 9.) MüM utasításban foglaltak szerint kell megállapítani.

11. §

E rendelet 10. §-ának (3) bekezdésében foglalt rendelkezést a 6 1974. (II. 9.) MÉM rendelet alapján szervezett továbbképzés tekintetében is alkalmazni kell.

12. §

Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba. Egyidejűleg a 9/1962. (V. 5.) FM rendelet, a 27/1967. (MÉM. É. 37.) MÉM utasítás, a 76/1968. (MÉM. É. 47.) MÉM utasítás és a 46/1966. (Mg. É. 47.) FM utasítás 1-11. pontja hatályát veszti.

Dr. Dimény Imre s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

1. számú melléklet a 9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelethez

1. Magasabb vezető állású dolgozók

A vállalatok vezetője (vezérigazgató, főigazgató, igazgató, rektor, dékán, elnök) és ezek helyettesei (gazdasági igazgató, főkönyvelő, műszaki igazgató, termelési igazgató, kereskedelmi igazgató, stb.).

2. Felsőszintű vezetők

Mezőgazdaság: (állami gazdaság, szövetkezet és társulások)

Személyzeti vezető, kerületi-, ágazati igazgató, főmérnök (műszaki vezető, építésvezető stb.), főkertész, főállattenyésztő, főágazatvezető, főál-latorvos, üzem- és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető, főenergetikus, növényvédelmi szakirányító, főosztályvezető, önálló osztály vezetője és a fentiek helyettesei.

Élelmiszeripar és mezőgépipar:

Személyzeti vezető, gyáregységek igazgatója (vezető), főmérnök, főenergetikus, főosztályvezető, önálló osztály vezetője, trösztök és központok osztályvezetői, iparági laboratórium vezető (igazgató), üzem és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető és a felsoroltak helyettesei.

Fagazdaság:

Személyzeti vezető, gyáregységvezető, erdőrendezőség és erdőfelügyelőség vezetője, műszaki vezető, főosztályvezető, főenergetikus, önálló osztály vezetője, erdészetvezető, vadgazdaság vezető, vadbiológiai állomásvezető, üzem- és munkaszervező, munkaügyi vezető, munkavédelmi vezető és a fenti munkakörökben dolgozó helyettesek.

Földügy és térképészet:

Személyzeti vezető, főkönyvelő, főmérnök, főosztályvezető és ezek helyettese.

Költségvetési intézmények:

Személyzeti vezető, főtitkár, kari igazgató, főosztályvezető, hivatalvezető, önálló osztály vezetője és az előzőek helyettese.

3. Középszintű vezetők

Mezőgazdaság:

Kerület- és üzemegységvezető, ágazatvezető, vezető állatorvos, szakosított állattartó telep vezetője, szállításvezető, energetikus, osztályvezető, üzemvezető, építőrészleg vezetője, üzemágvezető.

Élelmiszeripar és mezőgépipar:

Osztályvezető (trösztök és központok kivételével), kirendeltségvezető, telepvezető, üzemvezető, energetikus, MEO vezető, laboratóriumvezető, főművezető.

Fagazdaság:

Osztályvezető, kirendeltségvezető, üzemvezető (telepvezető), energetikus.

Földügy és térképészet:

Osztályvezető.

Költségvetési intézmények:

Osztályvezető, szakvezető, tanszékvezető, állategészségügyi állomás vezetője.

4. Testületi vezetők

Az ellenőrző bizottság elnöke és tagjai. A döntőbizottság elnöke és tagjai. A nőbizottság elnöke.

A mg. termelőszövetkezet vezetőségének az előzőekben fel nem sorolt tagjai.

2. számú melléklet a 9/1975. (VI. 27.) MÉM rendelethez

Jegyzék

a felső- és középszintű vezetők és a felsőfokú végzettségű szakemberek továbbképzését végző intézményekről

Országos Vezetőtovábbképző Központ Budapest

Külön meghatározott vállalatok vezetőinek továbbképzése

MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet Budapest

Vezetők és szakemberek továbbképzése

Agrártudományi Egyetem, Debrecen Vezetőtovábbképzés:

Felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Állattenyésztési továbbképzés

2. Gépesítési továbbképzés

3. Növénytermesztési (öntözés, melioráció stb.), növényvédelmi továbbképzés

4. Üzemgazdasági és szervezési továbbképzés

5. Környezetvédelem

Agrártudományi Egyetem, Gödöllő Vezetőtovábbképzés:

Felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1 Állatenyésztési továbbképzés

2. Gépesítési továbbképzés

3. Növénytermesztési (öntözés, meliorizáció stb.), növényvédelmi továbbképzés

4. Üzemgazdasági és szervezési, munkavédelmi továbbképzés

5. Szaktanárok szaktárgyi és módszertani továbbképzése (OM-mel egyetértésben)

6. Környezetvédelem

Agrártudományi Egyetem, Keszthely Vezetőtovábbképzés:

Felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Állattenyésztési továbbképzés

2. Gépesítési továbbképzés

3. Növénytermesztési, növényvédelmi továbbképzés

4. Üzemgazdasági és szervezési továbbképzés

5. Környezetvédelem

Állatorvostudományi Egyetem, Budapest Vezetőtovábbképzés:

Állategészségügyi felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés: Állatorvosok, szakállatorvosok továbbképzése

Erdészeti és Faipari Egyetem, Sopron Vezetőtovábbképzés :

Felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Erdőgazdasági és faipari továbbképzés

2. Földmérési és térképészeti továbbképzés

3. Vadgazdálkodási, környezet- és természetvédelmi továbbképzés

Kertészeti Egyetem, Budapest Vezetőtovábbképzés:

Felső- középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Kertészeti továbbképzés

2. Tartósítóipari-élelmiszeripari továbbképzés

3. Növénytermesztési (Kertészeti és Agronómiai Főiskolai Kar, Gyöngyös)

4. Növényvédelmi továbbképzés

5. Környezetvédelmi továbbképzés

Élelmiszeripari Főiskola. Szeged

Vezetőtovábbképzés:

Középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Állattenyésztési továbbképzés (Állattenyésztési Kar, Hódmezővásárhely)

2. Élelmiszeripari továbbképzés

3. Vadászati továbbképzés (Állattenyésztési Kar, Hódmezővásárhely)

Mezőgazdasági Főiskola, Kaposvár

Vezetötovábbképzés:

Középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Állattenyésztési továbbképzés

2. Üzemszervezési továbbképzés

Mezőgazdasági Főiskola, Nyíregyháza

Vezetőtovábbképzés:

Középszintű vezetők továbbképzése

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Gépesítési továbbképzés

2. Kertészeti továbbképzés

3. Üzemszervezési továbbképzés

Iparszerű Kukoricatermelési Rendszer (IKR) Bábolna

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

1. Gépesítési továbbképzés

2. Növénytermesztési továbbképzés

Gépkísérleti Intézet

Felsőfokú szakember-továbbképzés:

Gépesítési továbbképzés

6/1974. (II. 9.) MÉM rendelet 3. sz. mellékletében felsorolt vállalati továbbképzési központok:

Középszintű vezetőtovábbképzés.

Tartalomjegyzék