Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

4/1976. (IV. 10.) EüM rendelet

a házi szociális gondozószolgálatról

A házi szociális gondozás meglevő formáinak egységesítése, fokozatos továbbfejlesztése érdekében a munkaügyi miniszterrel, az oktatási miniszterrel, a pénzügyminiszterrel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem.

1. §

A házi szociális gondozószolgálat (a továbbiakban: szociális gondozószolgálat) feladata, hogy segítséget adjon életvitelük biztosításához azoknak az öregeknek, akik önmagukat ellátni nem képesek, gondozójuk nincs és szociális helyzetük ezt indokolja.

2. §

(1) Szociális gondozószolgálatot

a) községi, nagyközségi, városi, fővárosi kerületi és megyei városi tanács [11/1971. (III. 31.) Korm. rendelet 15. §-ának (1) és (4) bekezdése], valamint

b) nem tanácsi szerv (társadalmi szervezet, vállalat, szövetkezet stb.) létesíthet és tarthat fenn; önállóan vagy a tanáccsal közösen.

(2) A közösen fenntartott szociális gondozószolgálatra a tanácsi szociális gondozószolgálatra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

3. §

(1) A tanácsi szociális gondozószolgálatot a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, illetőleg a városi, fővárosi kerületi, megyei városi tanács végrehajtó bizottságának egészségügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: szakigazgatási szerv) szervezi, irányítja és ellenőrzi.

(2) A nem tanácsi szerv (szervek) által létesített és fenntartott szociális gondozószolgálat szakmai felügyeletét az (1) bekezdésben meghatározott szakigazgatási szerv gyakorolja.

4. §

(1) A házi szociális gondozást (a továbbiakban: szociális gondozás) elsősorban erre önként vállalkozó társadalmi gondozók bevonásával kell megszervezni, akik tevékenységükért pénzbeli juttatásban részesíthetők. A szociális gondozás indokolt esetben hivatásos gondozókkal is ellátható.

(2) A szociális gondozószolgálat megszervezéséhez és ellátásához a vöröskereszt szervezetek segítségét kell kérni.

5. §

(1) Szociális gondozásban az az idős - kivételesen indokolt esetben az a tizennyolc éven felüli - személy részesíthető, aki kora, betegsége, fogyatékossága miatt arra rászorul, és szociális helyzete is indokolja.

(2) Nem részesíthető szociális gondozásban, akinek gondozására más személy köteles és képes; aki veszélyeztető állapotban levő elmebeteg; aki idült fertőző betegségben szenved.

(3) Az, akinek tartását és gondozását polgári jogi szerződésben vállalták, kivételesen és ideiglenes jelleggel - helyzetének rendezéséig - akkor részesíthető szociális gondozásban, ha a gondozására köteles személy nem teljesíti kötelezettségét és emiatt életvitele másként nincs biztosítva.

6. §

(1) Ahol a szociális gondozószolgálatot megszervezték, a szociális gondozásbavétel a rászoruló személy kérelmére vagy hivatalból történik.

(2) A kérelmet a szociális gondozásra szoruló lakása szerint illetékes szakigazgatási szervnél lehet előterjeszteni. A gondozásbavételre hivatalból akkor kerülhet sor, ha a körzeti egészségügyi szolgálat, a szociális gondozószolgálat, állami vagy társadalmi szerv, illetőleg állampolgár kezdeményezi, annak szükségességét a szakigazgatási szerv megállapítja és ahhoz a gondozásra szoruló hozzájárul.

(3) Ha a szociális gondozást igénylő személynek ügyei viteléhez szükséges belátási képessége állandó jelleggel hiányzik, és a gondozásbavétel - élet és testi épség veszélye miatt - szükségessé válik, de azt a gondozásra szoruló indokolatlanul megtagadja, a szakigazgatási szerv megkeresi az illetékes gyámhatóságot ideiglenes gondnok kirendelése végett. A gondnok hozzájáruló nyilatkozata a gondozásra szoruló beleegyező nyilatkozatát pótolja. Ha a szociális gondozást igénylő személy cselekvőképességet kizáró gondnokság hatálya alatt áll, a kérelmet - nevében - a gondnok terjeszti elő.

7. §

(1)[1] A szociális gondozásért a gondozott gondozási díj fizetésére kötelezhető. Ennek összegét a segítségnyújtással arányban és a szociális szempontok figyelembevételével kell meghatározni, havi 1000 forintnál azonban több nem lehet.

(2) A gondozási díj megfizetésére elsősorban a szociális gondozott kötelezhető. Ha erre nem képes, vagy annak megfizetése alól mentes [(4) bekezdés], a szociális gondozott tartására és gondozására köteles házastársa, illetőleg gyermeke vagy szülője kötelezhető fizetésre.

(3) Ha a szociális gondozást önként vállalkozó társadalmi gondozó pénzbeli juttatás nélkül végzi, gondozási díjat megállapítani nem lehet.

(4) Az a gondozott, akinek jövedelme a munkaviszonyon alapuló özvegyi nyugellátásnak - a társadalombiztosításról szóló jogszabályban meghatározott - legkisebb mértékét nem haladja meg, továbbá tartásra köteles és képes hozzátartozója, illetőleg szerződésben tartásra kötelezett eltartója nincs, mentesül a gondozási díj fizetése alól.

8. §

(1) A gondozási díj megállapítása a szakigazgatási szerv hatáskörébe tartozik.

(2) A gondozási díj megállapítására és megfizetésére egyebekben az 1/1975. (I. 15.) EüM rendelet rendelkezéseit kell alkalmazni. A gondozási díjtartozást adók módjára kell behajtani.

9. §

(1) A jelen rendelet 1-2. §-ának, 3. §-a (1) és (2) bekezdésének, 4. §-ának és 5. §-a (1)-(3) bekezdésének hatálya a szociális gondozószolgálatot fenntartó nem tanácsi szervekre is kiterjed.

(2) Szociális gondozó a gondozására szoruló személy gondnokául nem rendelhető ki. Az összeférhetetlenségre vonatkozóan az egészségügyi dolgozók rendtartásáról szóló 11/1972. (VI. 30.) EüM rendelet 18. §-ában foglaltak az irányadók.

(3) E rendelet alkalmazása során a tanácsi szervek által létesített szociális gondozószolgálatra, egyebekben az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló 1957. évi IV. törvény rendelkezései irányadók.

(4) Ez a rendelet 1976. évi július hó 1. napján lép hatályba.

Dr. Schultheisz Emil s. k.,

egészségügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Megállapította a 7/1981. (VIII. 10.) EüM rendelet 1. §-a. Hatályos 1981.08.10.