Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

7/1979. (VI. 29.) IM rendelet

a pártfogó felügyelet végrehajtásának és az elítéltek utógondozásának részletes szabályairól

A büntetések és az intézkedések végrehajtásáról szóló 1979. évi 11. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: Tvr.) 127. §-ának (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján - a belügyminiszterrel, a népjóléti miniszterrel, a munkaügyi miniszterrel, a művelődési és közoktatási miniszterrel, a legfőbb ügyésszel, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveinek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendelem:

A pártfogó felügyelet általános szabályai

1. § A pártfogó felügyeletet a bíróság a pártfogolt lakóhelye szerint illetékes megyei (fővárosi) bíróságon működő hivatásos pártfogó útján hajtja végre.

2. § A hivatásos pártfogó a feladatát társadalmi pártfogók közreműködésével látja el. A társadalmi pártfogó feladatát munkahelyi közösség is elláthatja.

3. § (1) A pártfogolt munkáltatója a munkahelyen működő társadalmi szervezetek közreműködésével támogatja a hivatásos és a társadalmi pártfogó munkáját, elősegíti a pártfogolt beilleszkedését a társadalomba.

(2) A munkáltató haladéktalanul értesíti a hivatásos pártfogót, ha a pártfogolt a meghatározott munkahelyen végzendő munkakötelezettségének [Tvr. 97. § (2) bekezdés b) pont] nem tesz eleget.

4. §[1] (1) A pártfogolt próbára bocsátás, illetve felfüggesztett szabadságvesztésre ítélés esetén felhívásra, egyéb esetekben a szabadságvesztésből szabadulása után negyvennyolc órán belül jelentkezni köteles a lakóhelye szerint illetékes

a) rendőrkapitányságon a pártfogó felügyeletnek a személyi igazolványba bejegyzése végett, valamint

b) a hivatásos pártfogónál.

(2) A Tvr. 96. §-ának b) pontjában meghatározott munkakötelezettség nem vonatkozik arra a nőre, akinek eltartása a családon belül biztosított.

5. § (1) A hivatásos párfogó jogosult ellenőrizni, hogy a pártfogolt eleget tesz-e állampolgári, valamint a bíróság által megállapított kötelezettségeinek, milyen magatartást tanúsít a munkahelyén és a lakóhelyén. Életkörülményeiről a pártfogoltat beszámoltathatja.

(2) A hivatásos pártfogó adja a megbízást a társadalmi pártfogónak, akit lehetőség szerint a pártfogolt munkahelyén dolgozó vagy a lakóhelyén lakó személyek közül választ ki. Ha a pártfogolt munkahelye és lakóhelye nem azonos helységben van, a hivatásos pártfogó mindkét helyen megbízhat társadalmi pártfogót.

(3) A társadalmi pártfogó rendszeres kapcsolatot tart a pártfogolttal, a munkahelyén és a lakóhelyén ellenőrizheti. Ha a pártfogó felügyelet ellátása a pártfogolt magatartása miatt különös nehézségbe ütközik, a pártfogó a rendőrség segítségét igénybe veheti.

(4)[2] Ha a pártfogolt a magatartási szabályokat megszegi, és emiatt vele szemben további intézkedésnek lehet helye (Btk 48. § (4) bekezdés, 73. § (1)-(2) bekezdés, 91. § (1) bekezdés c) pont], a hivatásos pártfogó vagy a rendőrség erről az illetékes megyei főügyészséget tájékoztatja, kivéve az e rendelet 11. §-ában meghatározott esetet.

6. § (1) Ha a bíróság elrendelte, hogy a pártfogolt munkabérének meghatározott hányadát a hivatásos pártfogó kezelje [Tvr. 97. § (2) bekezdés f) pont], a munkáltató az összeget a hivatásos pártfogó székhelye szerint illetékes bírósági gazdasági hivatal letéti számlájára küldi meg, az átutalás jogcímének feltüntetésével.

(2) A bírósági gazdasági hivatal az átutalt összeget letétként kezeli. A pártfogolt a letétet csak a hivatásos pártfogó engedélyével használhatja fel. A letét kifizetéséről a hivatásos pártfogó rendelkezik.

(3) A hivatásos pártfogó az átutalt összegek felhasználásáról elszámolást készít, ha a pártfogó felügyelet, vagy az átutalt összeg kezelésére vonatkozó megbízás megszűnik. Az esetleg fennmaradó összeget a pártfogoltnak utalja ki.

7. § A hivatásos pártfogó - a pártfogolt kérelmére, a rendőrség indítványára, illetve hivatalból - a társadalmi pártfogó meghallgatása után tesz javaslatot a pártfogó felügyelet tartamának vagy az előírt magatartási szabályoknak megváltoztatására (Tvr. 99-100. §). A hivatásos pártfogó véleményt kérhet a rendőrségtől is.

Szabadságvesztésből szabadult személyek pártfogó felügyelete

8. §[3] (1) Ha a pártfogó felügyelet elrendelésének van helye [Btk 48. § (3) bekezdés, Tvr. 93. §-a] a büntetés-végrehajtási intézet két hónappal az elítélt feltételes szabadságra bocsátásának, illetve szabadságvesztése kitöltésének (a továbbiakban együtt: szabadulásának) várható időpontja előtt tesz javaslatot az intézet helye szerint illetékes büntetés-végrehajtási bírónak.

(2) Az (1) bekezdés szerinti javaslatról a büntetés-végrehajtási bíró az elítélt szabadulása előtt egy hónappal határoz; az elítéltet a szabadulása esetére pártfogó felügyelet alá helyezi vagy azt mellőzi.

9. § (1) A pártfogolt jelentkezéséről [4. § (1) bekezdés a) pont] a rendőrkapitányság a hivatásos pártfogót értesíti.

(2) Ha az elítélt szabadulása után nem az állandó lakóhelyén kíván letelepedni, személyi igazolványát az állandó lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányság a büntetés-végrehajtási intézet megkeresésére a letelepedés helye szerint illetékes rendőrkapitányságnak küldi. Ebben az esetben a pártfogolt a 4. § (1) bekezdésében meghatározott jelentkezési kötelezettségének az új lakóhelye szerint illetékes rendőrkapitányságnál köteles eleget tenni.

10. § (1) Ha a bíróság elrendelte, hogy a pártfogolt keresményét, illetve letéti pénzét vagy annak egy részét a hivatásos pártfogó kezelje [Tvr. 97. § (2) bekezdés e) pont], a büntetés-végrehajtási intézet azt a hivatásos pártfogó székhelye szerint illetékes bírósági gazdasági hivatal letéti számlájára küldi meg, az átutalás jogcímének feltüntetésével.

(2) Az átutalt összeg kezelésére, felhasználására a 6. § rendelkezései megfelelően irányadóak.

11. § A hivatásos pártfogó a szabálysértés miatti felelősségre vonás végett a rendőrkapitánysághoz fordul, ha a Tvr. 93. §-a alapján pártfogó felügyelet alá helyezett személy a magatartási szabályokat megszegi.

12. § A hivatásos és a társadalmi pártfogó a pártfogoltnak közvetlenül vagy az illetékes szervek útján segítséget nyújt a társadalomba való beilleszkedés terén felmerült nehézségek megoldásához, indokolt esetben a pártfogolt jogainak védelme érdekében is felléphet. A pártfogolt egyébként igénybe veheti az utógondozás keretében biztosított támogatást és segítséget (13-15. §) is.

Az utógondozás

13. § (1) A büntetés-végrehajtási intézet köteles

a) megállapítani, hogy az elítélt szabadulása után hol kíván letelepedni és rendszeres munkát vállalni,

b) elősegíteni, hogy az elítélt rendezze a szabadulása utáni letelepedésével és munkába állásával kapcsolatos ügyeit.

(2) A büntetés-végrehajtási intézet az (1) bekezdésben meghatározott feladatok ellátása érdekében

a) az elítéltet meghallgatja,

b) szükség esetén megkeresi azt a hivatásos pártfogót, akinek illetékességi területén az elítélt letelepedni kíván, hogy nyújtson segítséget a letelepedéshez, illetve intézkedjék a munkába helyezés iránt, esetleg segítsen a megkezdett tanulmányok folytatásában.

(3) Az elítélt letelepedésével és a munkába állásával kapcsolatos ügyeinek rendezése érdekében - az intézet rendjének sérelme nélkül - családtagjaival, volt vagy leendő munkáltatójával, a leendő pártfogóval levelezhet és szükség esetén személyesen is érintkezhet.

14. § (1) A hivatásos pártfogó még az elítélt szabadulása előtt megbízást adhat a társadalmi pártfogó részére. A társadalmi pártfogó a büntetés-végrehajtási intézetben felkeresheti az elítéltet és tanácsokat adhat a társadalomba való beilleszkedéshez. A hivatásos pártfogóval együttműködve segítséget nyújthat az elítélt munkába állásához, illetőleg letelepedéséhez. Szükség esetén segíti a családi kapcsolatok helyreállítását.

(2) A hivatásos pártfogó intézkedésének eredményéről - még az elítélt szabadulása előtt - tájékoztatja a büntetés-végrehajtási intézetet. Az intézet a tájékoztatást közli az elítélttel.

(3) A hivatásos pártfogó akkor is segítséget nyújt az elítéltnek, ha azt az elítélt a szabadulása után kéri.

15. §[4] A szabaduló személyt a tanács szakigazgatási szerve külön jogszabály szerint szociális segélyben vagy kölcsönben részesítheti.

Vegyes rendelkezések

16. § (1) A rendeletet arra a fiatalkorúra is alkalmazni kell, aki a szabadságvesztésből tizennyolcadik életévének betöltése után szabadul, egyéb esetben a fiatalkorú pártfogó felügyeletére külön jogszabály irányadó.

(2) Ez a rendelet 1979. július hó 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti

a) a szigorított őrizetből ideiglenesen elbocsátottakkal kapcsolatos eljárásról szóló 2/1975. (XII. 15.) IM rendelet;

b) a szabadságvesztésből szabadult személyek utógondozásáról szóló 1975. évi 20. törvényerejű rendelet végrehajtásáról szóló 3/1975. (XII. 15.) IM rendelet;

c) a feltételes szabadságra bocsátás egyes kérdéseiről szóló 11/1973. (XII. 30.) IM rendelet azzal, hogy az 1979. július hó 1. napja előtt feltételes szabadságra bocsátott elítéltek esetében rendelkezéseit továbbra is megfelelően alkalmazni kell.

Lábjegyzetek:

[1] A 4. § (1) bekezdése a 16/1989. (XII. 22.) IM. rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[2] Az 5. § (4) bekezdése a 16/1989. (XII. 22.) IM rendelet 2. §-ával megállapított szöveg.

[3] A 8. § címe és (1) bekezdése a 16/1989. (XII. 22.) IM rendelet 3. §-ával megállapított cím, illetve szöveg.

[4] A 15. § szövegében szereplő tanács szakigazgatási szervét illetően lásd a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvényt.

Tartalomjegyzék