17/1980. (VIII. 4.) MÉM rendelet
a legelőgazdálkodásról
A legelőgazdálkodás hatékonyságának növelése, az állatok legeltetésének megszervezése céljából a 13/1980. (IV. 10.) MT rendelet 3. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével és a Termelőszövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben - az alábbiakat rendelem:
1. §
(1) E rendelet hatálya kiterjed az ingatlannyilvántartásban
a) rét vagy legelő művelési ágban nyilvántartott területre;
b) a lakó- és üdülőtelek kivételével a kert, az erdő művelési ágban vagy művelés alól kivett területként nyilvántartott olyan gyepes területre, amely a terület rendeltetésének sérelme nélkül legeltetéssel vagy kaszálással hasznosítható.
[Az a) és b) pont a továbbiakban együtt: gyepterület.]
(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya azokra a gyepterületekre, amelyek gazdasági hasznosítása honvédelmi vagy rendészeti okból, illetőleg nemzetközi megállapodás alapján korlátozott, vagy tilos.
2. §
A gyepterület tulajdonosa, kezelője, használója (a továbbiakban: gyepterülettel rendelkező) köteles a gyepterület termőképességét fenntartani, a szükséges növényápolási munkálatokat elvégezni, továbbá a gyepterületet legeltetéssel vagy kaszálással hasznosítani.
3. §
(1) Az egyéni állattartók állatai legeltetésének megszervezése a helyben működő mezőgazdasági vagy halászati termelőszövetkezet, mezőgazdasági szakszövetkezet, illetőleg állami gazdaság (a továbbiakban együtt: mezőgazdasági nagyüzem) feladata.
(2) Azokban a községekben és városokban, ahol mezőgazdasági nagyüzem nem működik, a legeltetési feladatokat a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága, illetőleg a városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve a legeltetési bizottság útján látja el.
4. §
(1) Az állattartók állataik legeltetése céljából a mezőgazdasági nagyüzemmel vagy a legeltetési bizottsággal megállapodást kötnek, amelyben a szolgáltatásokat (kihajtás, őrzés) és a szolgáltatások ellenértékét a tényleges költségek alapján kell megállapítani.
(2) Az állatok legeltetését az állategészségügyi szabályok megtartásával kell megszervezni.
5. §
Ha a legeltetési bizottság feladatait mezőgazdasági nagyüzem veszi át, vagy tevékenysége feleslegessé válik, a legeltetési bizottságot meg kell szüntetni.
6. §
(1) A gyepterülettel rendelkezőnek a nem hasznosított gyepterületet minden év május 1. napjáig a helyileg illetékes megyei városi, városi, fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervéhez, illetőleg a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervéhez (a továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv) a legeltetéssel vagy kaszálással való hasznosítás céljából be kell jelentenie.
(2) A bejelentett gyepterületet legeltetés vagy lekaszálás céljára a helyi szakigazgatási szerv - erdő esetében az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény és végrehajtási rendelkezéseinek megtartásával, továbbá a gyepterület eredeti rendeltetésének sérelme nélkül - osztja ki az igénylők között.
7. §
E rendeletben foglalt feladatok végrehajtását a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve ellenőrzi.
8. §
Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 3/1969. (II. 4.) MÉM rendelet, a 23/1976. (VI. 19.) MÉM rendelet, a 23/ 1972. (XII. 2.) MÉM rendelet 25. §-a, az 1/1973. (I. 8.) MÉM rendelet 24. §-a és a 31/1969. (MÉM. É. 26.) MÉM utasítás hatályát veszti.
Dr. Soós Gábor s. k.,
mezőgazdasági és élelmezésügyi minisztériumi államtitkár