Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - tekintse meg kisfilmünket!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

30/1982. (VI. 26.) PM rendelet

a társasági adóról és a társasági különadóról, valamint a külföldi érdekeltségű belföldi jogi személyek és egyéb szervezetek bérjárulékfizetési kötelezettségéről szóló 35/1978. (XII. 22.) PM számú rendelet módosításáról

A 39/1980. (XI. 22.) PM számú, valamint a 29/1981. (IX. 29.) PM számú rendelettel módosított 35/1978. (XII. 22.) PM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - az 56/1978. (XII. 16.) MT számú rendeletben kapott felhatalmazás alapján - az alábbiak szerint módosítom:

1. §

A Vhr. 3. §-ának g) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"g) a belföldi jogi személyek, valamint az egyházi szervek és intézményeik a kulturális, vallási vagy sporttevékenységükből, a létesítményeik ilyen célra történt bérbe vagy használatba adásából, a tagjaik tagdíjaiból és az alapszabály szerinti működéshez való egyéb anyagi hozzájárulásaiból, továbbá a tulajdonukban álló ingatlanok lakás céljára történt hasznosításából származó nyereségük után;"

2. §

A Vhr. 5. §-a helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"5. § (1) Ha mérleg bármely okból nem készül, továbbá a 10. § (1) bekezdésének c) és e) pontjában felsorolt társaságoknál az adóköteles tevékenységből származó bevételek és a teljesített kiadások különbözetét kell adóköteles nyereségnek tekinteni. Ugyanilyen módon kell a nyereséget megállapítani, ha a tevékenységnek csak egy része minősül adókötelesnek.

(2) Az (1) bekezdésben említett adóköteles nyereség megállapításakor az általános jövedelemadóról szóló jogszabályoknak az adóköteles jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseit kell - az alábbi (3)-(7) bekezdésekben meghatározott eltérésekkel - alkalmazni.

(3) Nem lehet bevételként figyelembe venni a társaság tagja által az üzletbe fektetett eszközök (pénz stb.) értékét a korábbi évről átvitt adózott társasági nyereséget, valamint a tag által - adózott jövedelméből - a társaság részére teljesített nyereségvisszafizetést.

(4) Termelési és kezelési költségnek kell tekinteni a társaság megalakításával kapcsolatos közvetlen költségeket - a megalakulás évében -, a társaság alkalmazottjának bére után fizetett 20%-os társasági adót, a tevékenységgel kapcsolatban fizetett illetéket, továbbá az életbiztosítás díját az olyan tagok után, akiknek egészsége, testi épsége a társaság tevékenysége során közvetlenül nagy veszélynek van kitéve.

(5) Fenntartási, javítási és felújítási költségeket csak a társaság vagy a tagja tulajdonában levő olyan sajátos üzemi gépjármű után lehet elszámolni, amelyet a társaság kizárólag az adóköteles tevékenységgel kapcsolatban tud használni. A társaság által használt - a társaság, a tagja vagy alkalmazottja tulajdonában levő - nem üzemi gépjármű esetén - a megtett utakról vezetett nyilvántartás alapján - utazási és szállítási költségként a közületi használatra igénybe vett gépjárművekre vonatkozó rendelkezések szerinti térítési díjnak megfelelő összeg számolható el költségként. Nem üzemi gépjármű esetén -útnyilvántartás hiányában - társaságonként legfeljebb havi 500 km futásteljesítmény vélelmezhető és utána az említett térítési díjnak megfelelő összeg számolható el költségként.

(6) Belföldi társaság által gépjárművel végzett személyszállítás, illetőleg árufuvarozás (taxi) esetében - a tevékenységet akár adattárolós díjjelző készülékkel, akár anélkül folytatják -

a) személygépkocsi üzemeltetési (fenntartási, amortizációs stb.) költségeként kizárólag a közületi használatra igénybevett személygépkocsikra vonatkozó rendelkezések szerinti térítési díjnak megfelelő összeg számolható el;

b) tehergépjárművel folytatott tevékenység esetén a Tehergépjármű Díjszabás 29. §-ában meghatározott kilométer díjtételeknek megfelelő összeg számolható el kilométerenként költségként.

(7) A társaság tagjaként folytatott tevékenység után a társaságtól származó jövedelem - ide értve a tag szerzői- vagy iparjogvédelem alá eső alkotásáért kifizetett díjat is - költségként nem vehető figyelembe. Nem lehet költségként elszámolni a nyereség után fizetett társasági adót, a társaság jogszabálysértéssel kapcsolatos fizetési kötelezettségét - az önellenőrzés alapján megállapított adópótlék (önellenőrzési pótlék) és a fizetési halasztás esetén felszámított késedelmi pótlék kivételével - továbbá a társaság tagja segítő családtagjának adott, havi 3000 forinton felüli juttatást

(8) Becsléssel kell meghatározni a belföldi társaság adóköteles nyereségét, ha

a) adóbevallási kötelezettségének nem tett eleget, illetőleg a bevallásában szereplő adatok helyességét nem igazolta;

b) nyilvántartási és számadási kötelezettségeit nem, vagy hiányosan teljesítette.

A becslés során az adóköteles nyereséget a társaság jövedelmi és vagyoni viszonyaira, tevékenységi körére, jellegére, a tevékenységgel elérhető haszonra és a rendelkezésre álló egyéb adatokra figyelemmel kell meghatározni."

3. §

A Vhr. 10. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

(A társasági adó mértéke)

"e) a gazdasági munkaközösségnél, állami vállalat kiskereskedelmi, illetőleg vendéglátóipari üzletét bérlő polgári jogi társaságnál, a magánkereskedők közös néven működő polgári jogi társaságánál, továbbá a 30/1981. (IX. 14.) MT számú rendelet hatálya alá tartozó szervezetek ipari termelést, fogyasztási és egyéb szolgáltatást, termelőeszköz-kereskedést, valamint hulladékbegyűjtést végző részlegét szerződéses rendszerben üzemeltető polgári jogi társaságnál, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportnál, fogyasztási, értékesítő és beszerző szövetkezet keretében működő szakcsoportnál az adóköteles nyereség 3%-a."

4. §

(1) A Vhr. mellékletének 5.4. pontja helyébe az alábbi rendelkezés lép:

"5.4. Az 5.3 pontban említett társaságok előleget csak abban a negyedévben kötelesek fizetni, amelyben az év elejétől, illetve az előzőleg már teljesített előlegfizetéstől számítva, a fizetendő előleg összege a vállalatok és szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi revíziójára vonatkozó eljárás szabályaiban meghatározott összeget eléri. Ez a rendelkezés nem vonatkozik a rendelet 10. §-a (1) bekezdésének e) pontjában felsorolt belföldi társaságokra. Ha a társaság az előző évben társasági adó, illetve társasági különadó fizetésére nem volt köteles, előleget nem kell fizetnie."

(2) A Vhr. melléklete a következő 6.4. ponttal egészül ki:

"6.4. A külkereskedelmi vállalatok, a külkereskedelmi joggal rendelkező gazdasági szervezetek és a társaságok kötelesek minden olyan, külföldivel kötött szerződésüket, amellyel a külföldi építés, szerelés vagy bármely más tevékenységnek Magyarországon történő végzésére vállal kötelezettséget, a szerződés megkötésétől számított 30 napon belül a PM Ellenőrzési Főigazgatóság Fővárosi Igazgatóságának bejelenteni. A bejelentéshez mellékelni kell a szerződés egy példányát. A bejelentésre kötelezett a bejelentés elmulasztása esetén a külföldit terhelő adóért, ide értve a külföldi által levonandó adókat is, a külföldivel egyetemlegesen felel."

(3) A Vhr. melléklete az alábbi F) ponttal egészül ki:

"F) Adatszolgáltatási kötelezettség

8.1. Az általános jövedelemadóról szóló - a 28/1982. (VI. 26) PM számú rendelettel és a 28/1981. (IX. 29.) PM számú rendelettel módosított - 38/1980. (XI. 22.) PM számú rendelet 55. §-ában, illetőleg 69. §-ának (1) bekezdésében foglalt rendelkezéseket a társaságok esetében is alkalmazni kell."

5. §

(1) Ez a rendelet kihirdetése napján lép hatályba; rendelkezéseit - a 2. §-ban foglalt kivétellel - 1982. július 1. napjától keletkezett adóalapok utáni adózásra kell alkalmazni.

(2) A 2. §-ban meghatározott rendelkezést az 1982. január 1. napjától keletkezett adóalapok utáni adózásra kell alkalmazni.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter