61/1982. (XI. 5.) PM rendelet

az erdőbirtokossági társulatok felszámolásáról

Az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény (a továbbiakban: EVT) végrehajtása tárgyában kiadott 73/1981. (XII. 29.) MT számú rendelet (a továbbiakban: R.) 6. § (7) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az erdőbirtokossági társulatok felszámolását - az igazságügyminiszterrel, valamint a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszterrel egyetértésben - a következők szerint szabályozom:

1. §

Az erdőbirtokossági társulat (a továbbiakban: társulat) megszűnése esetén - más társulattal való egyesülést kivéve - a felszámolási eljárást e rendelet szerint kell lefolytatni.

2. §

(1) A társulat felszámolását - a megszűnést kimondó közgyűlési határozat vagy a megyei tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve (a továbbiakban: megyei szakigazgatási szerv) feloszlást elrendelő határozatának jogerőre emelkedésétől - a jogosult kérelmére 15 napon belül, illetve haladéktalanul el kell rendelni.

(2) A megyei szakigazgatási szerv a társulat felszámolását határozattal rendeli el. Határozatát megküldi a társulat székhelye szerinti községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottsága szakigazgatási szervének illetőleg megyei városi, városi tanács végrehajtó bizottsága mezőgazdasági és élelmezésügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének (a továbbiakban: helyi szakigazgatási szerv), a társulat elnökének (vagy az ügyviteli biztosnak), a társulat tulajdonában levő erdőterületet üzemeltető erdő- és fafeldolgozó gazdaságnak, állami erdő- és vadgazdaságnak, állami parkerdőgazdaságnak (a továbbiakban: állami erdőgazdaság), a területileg illetékes erdőfelügyelőségnek, a megyei földhivatalnak, a járási, városi, összevont járási és városi földhivatalnak (a továbbiakban: járási földhivatal), a társulat számláját vezető pénzintézetnek, továbbá a Pénzintézeti Központnak, valamint a Pénzügyminisztérium Ellenőrzési Főigazgatósága illetékes megyei igazgatóságának.

(3) A járási földhivatal a felszámolás elrendelését, valamint a társulat ingatlanaira - a tartozások kiegyenlítésének biztosítására - az elidegenítési és terhelési tilalmat bejegyzi. A bejegyzés elmaradása a felszámolás elrendelésének és jogkövetkezményeinek hatályát nem érinti.

3. §

(1) A felszámolást a megyei szakigazgatási szerv vezetője által kinevezett felszámoló csoport végzi.

(2) A felszámoló csoport vezetője a megyei szakigazgatási szerv erdészeti ügyekkel foglalkozó ügyintézője.

(3) A felszámoló csoport tagjai: a megyei tanács végrehajtó bizottsága pénzügyi feladatot ellátó szakigazgatási szervének vezetője által kijelölt ügyintéző, a helyi szakigazgatási szerv vezetője által kijelölt ügyintéző, az állami erdőgazdaság, az erdőfelügyelőség, a megyei és a járási földhivatal kiküldötte, továbbá az érdekelt mezőgazdasági termelőszövetkezet illetékes területi szövetségének megbízottja.

(4) A felszámoló csoportnak a felszámolás során felmerült munkabér, kiküldetési költségei és az esetleges dologi kiadások a társulatot terhelik.

(5) A felszámoló csoport a helyszínen a társulat elnökétől (vagy az ügyviteli biztostól) a társulat okmányait, anyagkészletét és ingóságait átveszi.

(6) A felszámoló csoport a készpénzt a társulat számlájára fizeti be, az ingó leltári tárgyakat pedig az értékesítésig a helyi szakigazgatási szervnek adja át megőrzés végett.

4. §

(1) A felszámolást elrendelő határozat kézbesítését követően a társulat elnöke (vagy ügyviteli biztosa) köteles az alkalmazottak munkaviszonyát megszüntetni, a társulat követeléseit beszedni, a társulat tagjainak névjegyzékét, pénz-, anyag- és leltár számadását naprakész állapotba hozni, az ingó- és ingatlanvagyon leltárát bizonylatok alapján elkészíteni. A munkáltató, illetve a nevében eljáró köteles döntéséről az alkalmazottakat megfelelő időben tájékoztatni, elhelyezkedésüket lehetősége szerint elősegíteni.

(2) A határozat jogerőre emelkedésével egyidejűleg a társulat képviselő és ügyintéző szerveinek működése megszűnik, jogkörük a felszámoló csoportra száll át. A volt képviselő és ügyintéző szervek tagjai kötelesek a felszámoláshoz szükséges adatokat és felvilágosításokat a felszámoló csoport részére megadni.

(3) A felszámolási eljárásba a társulat minden ingó és ingatlan vagyonát be kell vonni, kivéve a felszámolás elrendelését megelőzően kitermelt faanyagból a társulat tagjait megillető mennyiséget.

(4) Ha az ingatlanok az EVT 8. § (1) bekezdése, illetve a R. 10. §-a alapján az állam vagy termelőszövetkezet tulajdonába kerülnek, az ezek után járó térítési összeget a társulat számlájára kell befizetni.

5. §

(1) A felszámolás elrendelésével a társulat valamennyi tartozása lejárttá válik. A tartozások után a felszámolás elrendelésének időpontjától a társulattal szemben kamatot - a bankkölcsön ügyleti kamatát kivéve - érvényesíteni nem lehet.

(2) A társulatot megillető követeléssel szemben beszámításnak csak ugyanabból a jogviszonyból eredő pénzkövetelés tekintetében van helye.

(3) A felszámolás elrendelésekor a társulat ellen folyó minden pert, döntőbizottsági és végrehajtási eljárást fel kell függeszteni. A társulat ellen követelést csak a felszámolási eljárás keretében lehet érvényesíteni.

(4) A (3) bekezdésben foglalt rendelkezések nem érintik azokat a követeléseket, amelyeket jogszabály rendelkezése alapján külön kielégítési jog (zálogjog, jelzálogjog stb.) biztosít. A külön kielégítési jog érvényesítése után fennmaradó többletet a felszámoló csoportnak ki kell szolgáltatni, a nem fedezett követelés pedig csak az eljárásban érvényesíthető.

6. §

(1) A felszámoló csoport a társulat leltárát megvizsgálja.

(2) A társulat tagjainak névjegyzékét és a tulajdoni arányok meghatározását a felszámoló csoport felülvizsgálja a társulat elnökének (vagy ügyviteli biztosának) - érdekeltség esetén a mezőgazdasági termelőszövetkezet, a mezőgazdasági szakszövetkezet (a továbbiakban: termelőszövetkezet) elnökének, valamint az érdekelt tagok -bevonásával, és szükség esetén a tényleges állapotnak megfelelően helyesbíti.

7. §

(1) A felszámolás elrendeléséről szóló határozatot és a társulati névjegyzéket a társulat székhelye szerint illetékes községi, nagyközségi, városi, megyei városi tanács végrehajtó bizottsága (a továbbiakban: helyi tanács végrehajtó bizottsága) hirdető tábláján tizenöt napra közszemlére kell tenni.

(2) A felszámoló csoport az ismert hitelezőket és az érdekelteket írásban, továbbá valamennyi érdekeltet az (1) bekezdés szerinti, valamint a Pénzügyi Közlönyben közzétett hirdetményben köteles felszólítani arra, hogy követeléseiket, azok biztosítékait, valamint a társulattal szemben fennálló egyéb igényeket, továbbá a névjegyzékkel kapcsolatos észrevételeket - a közléstől (az értesítés kézhezvételétől, a határozat közszemlére tételétől, illetve a megjelenéstől) számított 15 napon belül - jelentsék be a helyi szakigazgatási szervnek.

(3) A helyi szakigazgatási szerv a bejelentések megtételére kitűzött határidő elteltét követő nyolc napon belül a társulat névjegyzékét, az észrevételeket, valamint a követelésekre és igényekre vonatkozó bejelentéseket megküldi a felszámoló csoportnak.

8. §

(1) Ha a hitelező vagy egyéb érdekelt észrevételét vagy igényét a 7. § (2) bekezdésében megjelölt határidőn belül nem jelentette be, és ez a késedelem az eljárás befejezését hátráltatja, a felszámoló csoport az eljárásból kizárhatja. Az ilyen igényt csak az időben bejelentett követelések teljes kielégítése után esetleg fennmaradó vagyon erejéig lehet kiegyenlíteni.

(2) A felszámoló csoport a bejelentett igény jogosságáról és összegszerűségéről köteles az érdekeltet írásban értesíteni.

Ha a felszámoló csoport a bejelentett igény fennállását vagy összegszerűségét nem ismeri el, az érdekelt az igényét az erre vonatkozó írásbeli, közlés átvételétől számított 30 nap alatt - jogvesztés terhe mellett - a társulat székhelye szerint illetékes bíróság, döntőbizottság előtt érvényesítheti, illetőleg kérheti az 5. § (3) bekezdése alapján felfüggesztett per, döntőbizottsági vagy végrehajtási eljárás folytatását

9. §

(1) A felszámolás alá került társulat ingóságait és belterületi ingatlanait a felszámoló csoport értékesíti.

(2) A megszűnt társulati erdőterületek tulajdoni, kezelési és használati viszonyainak rendezésére (a továbbiakban: erdőterületrendezés) az EVT 8. § (1) bekezdésében foglaltak az irányadók. Az erdőterületrendezést a felszámolás lezárása előtt be kell fejezni. A megváltás útján történő állami tulajdonba vétel módjára, valamint a térítés összegének meghatározására és a kifizetésére a 36/1967. (X. 11.) Korm. számú rendelet (a továbbiakban: FR) 49. §-ában és a 7/1967. (X. 24.) MÉM számú rendelet 46. §-ában foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(3) A termelőszövetkezet a volt erdőbirtokossági társulati tagok részarányainak megfelelő erdő, szőlő és gyümölcsös területek után a FR. 15. §-ának (3) bekezdése szerinti térítést, az egyéb területek után pedig a FR. 15. §-ának (2) bekezdése szerinti térítést fizet.

(4) Az értékesítésből és térítésből befolyt bevételt a társulat számlájára kell befizetni.

10. §

(1) Az értékesítés befejezése és az erdőterületért járó térítés megállapítása, valamint a hitelezői követelések jogerős elbírálása után a felszámoló csoport zárómérleget és vagyonfelosztási tervet készít.

(2) A zárómérlegben a társulat tartozásait az alábbi sorrendben kell csoportosítani:

a) a felszámolás lebonyolításával kapcsolatos költségek,

b) munkabér (munkadíj) iránti követelések,

c) adó- és egyéb köztartozások (ideértve a társadalombiztosítási tartozást is),

d) bankhitelek,

e) gazdálkodó szervezetek [Ptk. 685. § c) pont] követelései,

f) más szervezetek és személyek követelései,

g) a társulat tagjainak, alkalmazottainak egyéb követelései.

(3) A (2) bekezdés a) és b) pontjában említett követeléseket esedékességkor, a c)-g) pontban foglaltakat a zárómérleg jóváhagyása után kell kiegyenlíteni.

(4) A zárómérlegben hátrább álló csoportba tartozó követelés kielégítésére csak akkor kerülhet sor, ha a megelőző csoportba sorolt követelések kifizetése megtörtént.

(5) Ha a zárómérlegben sorrendben hátrább álló csoportba tartozó követelésre elegendő fedezet nincs, akkor az e csoportba tartozó hitelezőket követeléseik arányában kell kielégíteni.

11. §

(1) A felszámolási eljárást a megyei szakigazgatási szerv határozattal zárja le. A határozatnak tartalmaznia kell:

a) a zárómérleg és a vagyonfelosztási terv jóváhagyását,

b) az értékesítésből és térítésből befolyt pénzösszeg megállapítását,

c) a befolyt pénzösszeg felhasználását, a bejelentett követelésekre jutó kiegyenlítési hányad és összeg feltüntetésével,

d) a megszűnt társulat ingatlanait az állami ingatlannyilvántartás adatai szerint és a felszámolás eredményeként az új tulajdonosokat (kezelőket) megillető részarányokat.

(2) A határozatot az ismert hitelezőknek és érdekelteknek kézbesítés, a többi érdekeltnek pedig a helyi tanács végrehajtó bizottsága hirdetőtábláján tizenöt napra történő közszemlére tétele útján kell közölni.

(3) A jogerős határozatot meg kell küldeni a helyi szakigazgatási szervnek, a felszámolt társulat erdejét üzemeltető állami erdőgazdaságnak, az illetékes erdőfelügyelőségnek, a megyei és a járási földhivatalnak, az érdekelt termelőszövetkezetnek, továbbá azoknak, akik a határozat ellen fellebbeztek, végül a Pénzintézeti Központnak.

12. §

(1) A megszűnt társulat erdeinek őrzéséről az új tulajdonos, kezelő (használó) birtokba helyezéséig az erdőt üzemeltető állami erdőgazdaság gondoskodik.

(2) A társulat megszűnésétől az erdőterületrendezés befejezéséig tovább folytatott államerdészeti üzemeltetés eredményével az állami erdőgazdaság köteles az erdőterületrendezés során kijelölt új tulajdonosokkal, kezelőkkel (használókkal) elszámolni.

13. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 9/1983. (VI. 15.) PM, a 6/1964. (V. 21.) PM és az 1/1967. (I. 6.) PM számú rendelet hatályát veszti.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter