7/1982. (VIII. 26.) BM rendelet
a külföldiek magyarországi tartózkodásáról szóló 1982. évi 19. számú törvényerejű rendelet végrehajtásáról
A külföldiek magyarországi tartózkodásáról szóló 1982. évi 19. számú törvényerejű rendelet (a továbbiakban :Tvr.) 13. §-ában kapott felhatalmazás alapján a külügyminiszterei, - az eljárással kapcsolatos díjak tekintetében a pénzügyminiszterrel - egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
(1)[1]
A külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatos ügyeit a Belügyminisztérium Külföldieket Ellenőrző Országos Központi Hivatala (a továbbiakban: KEOKH), a megyei (budapesti) rendőr-főkapitányságok (a továbbiakban: rendőr-főkapitányság) és a járási, a városi, a városi és járási, valamint a budapesti kerületi rendőrkapitányságok (a továbbiakban: rendőrkapitányság), továbbá a vízumkiadásra feljogosított szervek intézik.
(2)[2] A KEOKH jogosult a külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatos bármely ügyben eljárni.
2. §
A vízumkiadó szervek:
a) a KEOKH,
b) a rendőr-főkapitányság,
c) a Külügyminisztérium és a külképviseleti szervek,
d) a határőrség, a nemzetközi utasforgalom számára megnyitott közúti, légi és dunai határátkelőhelyeken.
3. §
(1)[3]
A vízum iránti kérelmet az e célra rendszeresített nyomtatványon, az útlevéllel együtt a vízumkiadó szervhez kell benyújtani, amelyhez mellékelni kell 2 db 4x4 cm-es arcfényképet és a vízum díját vagy a vízumdíj lerovására szolgáló illetékbélyeget.
(2)[4] Az (1) bekezdésben foglaltak alól a KEOKH vezetője felmentést adhat.
4. §
A vízum hivatalos vagy magánutazásra adható ki:
a) hivatalos az utazás, ha a külföldi az illetékes magyar szerv meghívására vagy egyetértésével kíván beutazni;
b) magánjellegű az a) pont alá nem tartozó utazás (turizmus, látogatás, üdülés, gyógykezelés, vadászat stb.).
5. §
A vízumkérelmet azonnal, vagy 24 órán belül kell elintézni. Ha ez nem lehetséges, a döntés határidejét a kérelmezővel közölni kell.
6. §[5]
A vízum egyszeri vagy többszöri beutazásra, illetve átutazásra adható ki; a vízum az abban meghatározott érvényességi időn belül használható fel. A vízum érvényességi ideje a három évet nem haladhatja meg.
7. §
Az átutazó vízum az államhatáron történő belépéstől a kilépésig számított 48 órai tartózkodásra jogosít.
7/A. §[6]
(1) A külföldi munkavégzés céljából csak az e célra kiadott vízummal utazhat a Magyar Köztársaság területére, kivéve, ha jogszabály a munkavégzést munkavállalási engedély nélkül lehetővé teszi. A vízumkérelmet a külföldi állandó vagy szokásos tartózkodási helye szerint illetékes magyar külképviseleten kell benyújtani.
(2) A külképviselet az (1) bekezdésben meghatározott vízumot a foglalkoztatás helye szerint illetékes megyei (fővárosi) munkaügyi központ által kiadott munkavállalási engedély alapján jegyezheti be a külföldi útlevelébe.
8. §
A Tvr. 2. §-ának (2) bekezdésében felsorolt tartózkodásra jogosító engedélyek:
a)[7] vízum, meghatározott időre, de legfeljebb 90 napra, amely egy évig meghosszabbítható;
b) tartózkodási engedély egy évet meghaladó tartózkodásra;
c) állandó tartózkodásra jogosító személyi igazolvány letelepedett külföldi részére.
9. §
A tartózkodás idejének meghosszabbítását a vízumban, illetve a tartózkodási engedélyben meghatározott idő lejárta előtt legalább 48 órával kell kérni.
10. §
(1) A tartózkodás idejének meghosszabbítása iránti kérelmet az érvényes útlevél felmutatásával, írásban kell benyújtani.
(2) A kérelemnek tartalmaznia kell a tartózkodás célját és indokait.
(3) Ha az eljáró hatóság szükségesnek tartja, a külföldit felhívhatja a tartózkodása anyagi fedezetének, valamint a felhozott indokainak az igazolására.
11. §
(1)[8] A tartózkodás idejét a rendőrkapitányság egy alkalommal, legfeljebb 30 napra, indokolt esetben több alkalommal, legfeljebb a beutazástól számított egy évig hosszabbíthatja meg.
(2)[9] A rendőr-főkapitányság az (1) bekezdésben meghatározott időn túl is meghosszabbíthatja a tartózkodás idejét.
(3) A tartózkodás ideje nem hosszabbítható meg, ha a külföldi életvitele, magatartása vagy tevékenysége a tartózkodás engedélyezett céljával nincs összhangban vagy a tartózkodásának anyagi fedezete nem biztosított
12. §[10]
(1) A Tvr. 9. § (1) bekezdése alapján a kiutasítást a KEOKH vezetője írásbeli határozattal rendeli el. A határozatot a kiutasított előtt ki kell hirdetni. A kiutasítás végrehajtásáról a rendőr-főkapitányság gondoskodik.
(2) A kiutasítás végrehajtását biztosító őrizetbe vétel elrendelése a KEOKH vezetője és a rendőr-főkapitányság vezetője, az őrizet időtartamának meghosszabbítására a Belügyminisztérium Országos Rendőr-főkapitányság igazgatásrendészeti csoportfőnöke jogosult.
13. §
(1)[11] A külföldi köteles az útlevelének, valamint a tartózkodásra jogosító engedélyének elvesztését vagy megsemmisülését a rendőrségnek haladéktalanul bejelenteni. A talált útlevelet, illetőleg tartózkodásra jogosító engedélyt haladéktalanul be kell szolgáltatni a rendőrségnek.
(2) Ha az állam- és közbiztonság védelme megkívánja, a külföldi időnkénti jelentkezésre kötelezhető.
14. §[12]
15. §[13]
16. §[14]
17. §[15]
(1) A kereskedelmi szálláshelyen (szálloda, kemping, üdülőház, turistaszállás, fizetővendég szálláshely, panzió), továbbá jogi személy által fenntartott egyéb szálláshelyen (üdülő, vendégház, diákszálló stb.) megszálló külföldi lakcímét a szállásadó köteles bejelenteni, valamint a megszálló külföldiekről nyilvántartó könyvet (vendégkönyvet) vezetni. A külföldi a szállás igénybevételével egyidejűleg köteles a lakcímbejelentéshez szükséges adatokat közölni.
(2) A magánszálláson megszálló külföldi harminc napot meghaladó magyarországi tartózkodás esetén köteles személyesen vagy a szállásadó útján a lakcímét bejelenteni.
(3) A lakcímbejelentést a szálláshely szerint illetékes rendőrkapitányságon kell teljesíteni.
(4) A vízum felvételére nem kötelezett külföldi lakcímét harminc napnál rövidebb idejű magyarországi tartózkodás esetén nem kell bejelenteni.
(5) A személyi igazolvánnyal rendelkező letelepedett külföldi lakcímének és a lakcíme megváltozásának bejelentésére a magyar állampolgárokra megállapított rendelkezések az irányadók.
18. §[16]
(1) A lakcímbejelentést a külföldiek részére rendszeresített bejelentőlapon kell teljesíteni.
(2) Az (1) bekezdésben foglaltak alól egyes kereskedelmi szálláshelyek vonatkozásában a KEOKH vezetője felmentést adhat.
19. §[17]
(1) A szállásadó köteles a szállás igénybevételének első napját a bejelentőlapon feltüntetni.
(2) Az a szállásadó, akit erre a KEOKH felhatalmazott, köteles a külföldi részére a lakcímbejelentést igazolni.
20. §
E rendelet alkalmazásában szállásadó:
a) az a személy, aki a lakásába külföldit befogad,
b) szállodában, turistaházban, üdülőben, panzióban, fizetővendég-szolgálatnál, campingben stb. a lakcímbejelentés intézésével megbízott személy.
21. §
(1) A kórházban ápolt külföldi betegfelvételi jegyzőkönyvének egy példányát - kivéve a letelepedettet - a kórház a felvételt követő 24 órán belül köteles megküldeni a területileg illetékes rendőr-főkapitányságnak.
(2) Ha az ápolt személy külföldinek vallja magát, de útlevelet, illetve tartózkodási engedélyt nem tud felmutatni, ezt azonnal jelenteni kell a rendőr-főkapitányságnak.
21/A. §[18]
A munkáltató a külföldi engedélyezett magyarországi munkavállalásának meghiúsulását, valamint foglalkoztatásának a munkavállalási engedély érvényességi idején belüli megszűnését három napon belül köteles bejelenteni a foglalkoztatás helye szerint illetékes rendőr-főkapitányságnak.
22. §
(1) A Magyar Népköztársaságban élő hontalant kérelmére a KEOKH és a rendőr-főkapitányság külföldi utazás céljára személyazonossági és utazási igazolvánnyal láthatja el.
(2) A személyazonossági és utazási igazolvány a kiállításától számított két évig érvényes, kétévenként meghosszabbítható.
(3) A személyazonossági és utazási igazolvány kiutazási engedéllyel egyszeri vagy többszöri ki-és visszautazásra jogosít.
23. §[19]
A letelepedett külföldi külföldre utazásának feltételeire a magyar állampolgárokra vonatkozó rendelkezések az irányadók. A kiutazási engedély iránti kérelmet az állandó lakóhely szerinti rendőrkapitányságon kell benyújtani.
24. §
(1) Kiutazási engedéllyel kell ellátni azt a külföldit, aki
a) elveszett, megsemmisült útlevele helyett újat kapott;
b)[20]
c) tartózkodási engedéllyel rendelkezik;
d)[21]
(2) A kiutazási engedély végleges kiutazásra, vagy ki- és visszautazásra jogosít az abban meghatározott ideig.
25. §[22]
A kiutazási engedély a külfölditől megtagadható, ha köztartozása van, vagy a kiutazása más jogos érdeket sért.
26. §
(1) Ha jogszabály másként nem rendelkezik, a külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatos eljárás díjköteles. A lerovandó díj mértékét e rendelet melléklete állapítja meg. A díjat - kivéve a külképviseleti szerveknél és a határátkelőhelyeken kiadott vízum díját - illetékbélyeggel, az eljárás megindítására irányuló iraton (kérelmen) kell leróni. Ha az eljárás szóbeli kérelem alapján is lefolytatható, a díj lerovására szolgáló illetékbélyeget az eljárásban létrejött és a hatóságnál maradó iratra kell felragasztani.
(2)[23] A díjak megfizetése alól indokolt esetben felmentés adható.
27. §
(1) Ez a rendelet 1983. január 1-én lép hatályba.
(2) E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg a külföldiek be- és kiutazásáról, valamint az ország területén való tartózkodásáról szóló 24/1966. (IX. 25.) Korm. számú rendelet végrehajtására kiadott 4/1966. (IX. 25.) BM számú rendelet, továbbá az ezt módosító 2/1973. (V. 30.) BM számú és az 5/1978. (X. 15.) BM számú rendelet a hatályát veszti.
Dr. Horváth István s. k.,
belügyminiszter
Melléklet a 7/1982. (VIII. 26.) BM számú rendelethez[24]
A külföldiek magyarországi tartózkodásával kapcsolatos díjak:
1. egyszeri beutazó- és átutazó vízum | |
a)külképviseleten | 800 Ft |
b)külképviseleten, szervezett | |
turistacsoportok tagjai részére | 400 Ft |
c) határátkelőhelyen | 1600 Ft |
2. többszöri beutazó- és átutazó vízum | |
a)egy évi érvényesség esetén | |
külképviseleten | 3200 Ft |
határátkelőhelyen | 4800 Ft |
b)kettő évi érvényesség esetén | |
külképviseleten | 4800 Ft |
határátkelőhelyen | 7200 Ft |
c) három évi érvényesség esetén | |
külképviseleten | 6400 Ft |
határátkelőhelyen | 9600 Ft |
3. városnézési engedély; soron kívüli | |
ügyintézés; az engedélyezés utáni | |
egyéb utólagos módosítás, bejegyzés; | |
kiutazási engedély új útlevélbe | 200 Ft |
4. vízumtelepítés, valamint az ügyfél ké- | |
résére különlapos vízum kiadásának | |
díja a vízumdíjon felül külképvisele- | |
ten és határátkelőhelyen | 400 Ft |
5. tartózkodásra jogosító engedély kiál- | |
lítása vagy meghosszabbítása | 800 Ft |
6. személyazonossági és utazási igazol- | |
vány kiállítása vagy érvényességi ide- | |
jének meghosszabbítása; tartózkodá- | |
si engedéllyel és személyi igazol- | |
vánnyal rendelkezők részére ki- és | |
visszautazási engedély | 500 Ft |
7. tartózkodási engedéllyel rendelkezők részére többszöri ki- és visszautazásra jogosító engedély | |
a) egy évi érvényesség esetén | 2000 Ft |
b)kettő évi érvényesség esetén | 3000 Ft |
c) három évi érvényesség esetén | 4000 Ft |
8. fellebbezés | 1000 Ft |
9. felülvizsgálati kérelem | 2000 Ft |
Lábjegyzetek:
[1] Számozását módosította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[2] Beiktatta az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[3] Számozását módosította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[4] Beiktatta az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[5] Megállapította a 3/1990. (I. 18.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1990.01.18.
[6] Beiktatta a 13/1991. (X. 17.) BM rendelet 1. §-a. Hatályos 1991.10.17.
[7] Megállapította a 3/1990. (I. 18.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 1990.01.18.
[8] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[9] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[10] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 4. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[11] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 5. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[12] Hatályon kívül helyezte az 1989. évi XXIX. törvény 15. §-a. Hatálytalan 1990.01.01.
[13] Hatályon kívül helyezte az 1989. évi XXIX. törvény 15. §-a. Hatálytalan 1990.01.01.
[14] Hatályon kívül helyezte az 1989. évi XXIX. törvény 15. §-a. Hatálytalan 1990.01.01.
[15] Megállapította a 3/1990. (I. 18.) BM rendelet 3. §-a. Hatályos 1990.01.18.
[16] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 10. §-a. Hatályos 1988.01.01.
[17] Megállapította a 3/1990. (I. 18.) BM rendelet 4. §-a. Hatályos 1990.01.18.
[18] Beiktatta a 13/1991. (X. 17.) BM rendelet 2. §-a. Hatályos 1991.10.17.
[19] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 11. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[20] Hatályon kívül helyezte a 7/1983. (XI. 20.) BM rendelet 3. §-a. Hatálytalan 1983.11.20.
[21] Hatályon kívül helyezte az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 14. §-a. Hatálytalan 1987.10.01.
[22] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 12. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[23] Megállapította az 1/1987. (IX. 8.) BM rendelet 13. §-a. Hatályos 1987.10.01.
[24] Megállapította a 3/1990. (I. 18.) BM rendelet 5. §-a (lásd: Melléklet). Hatályos 1990.01.18.