1982. évi 8. törvényerejű rendelet
a középfokú oktatási intézményekre vonatkozó egyes rendelkezések módosításáról
1. § A Magyar Népköztársaság oktatási rendszeréről szóló, az 1973. évi 24. törvényerejű rendelettel módosított 1961. évi III. törvény (a továbbiakban: Tv.) 9. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"9. § (1) A középfokú oktatás szakiskolákban, szakmunkásképző iskolákban, valamint középiskolákban történik.
(2) Szakiskola az egészségügyi szakiskola, valamint a gépíró és gyorsíró iskola, középiskola pedig a gimnázium, a szakközépiskola és a bányaipari aknászképző technikum.
(3) Az egészségügyi szakiskolákról, a gépíró és gyorsíró iskolákról, a szakmunkásképző iskolákról, valamint a bányaipari aknászképző technikumról külön jogszabály rendelkezik."
2. § A Tv. 13. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"13. § (1) A gimnázium négy évfolyamának sikeres elvégzése általános jellegű, középiskolai végzettséghez kötött munkakörök betöltésére jogosít
(2) A gimnázium IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló érettségi vizsgát tehet. A gimnáziumi érettségi bizonyítvány felsőoktatási intézménybe való jelentkezésre jogosít."
3. § A Tv. 14-17. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"14. § (1) A szakközépiskola elmélyíti és bővíti az általános iskolában szerzett ismereteket; továbbfejleszti a tanulók műveltségét, szocialista világnézeti, erkölcsi, esztétikai és testi nevelését; középfokú szakképesítést, illetőleg a magasabb elméleti képzettséget kívánó ipari, valamint élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakmákban szakmunkásképesítést nyújt, továbbá előkészít - elsősorban a szakközépiskola jellegének megfelelő - felsőfokú továbbtanulásra.
(2) A tanulók a képzés során gyakorlati oktatásban részesülnek.
15. § A szakközépiskola együttműködik a képzés szakirányának megfelelő üzemekkel, illetőleg intézményekkel.
16. § (1) A szakközépiskola négy évfolyamának sikeres elvégzése általános jellegű, középiskolai végzettséghez kötött munkakörök betöltésére jogosít.
(2) A szakközépiskola IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló érettségi-képesítő vizsgát tehet. A szakközépiskolai érettségi-képesítő bizonyítvány az iskola szakosításának megfelelő, jogszabályban meghatározott középfokú szakképesítéshez kötött munkakörök, illetőleg a magasabb elméleti képzettséget kívánó ipari, valamint élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakmákban szakmunkás munkakör betöltésére képesít továbbá felsőoktatási intézménybe való jelentkezésre jogosít
17. § A szakközépiskola közreműködik a középfokú szakképesítéssel rendelkező vagy a nélkül középfokú szakmai munkakört betöltő szakemberek továbbképzésében."
4. § A Tv. 24. §-a (1) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A tanköteles koron túl levők a felnőttek oktatásának sajátos követelményeihez igazodó esti vagy levelező oktatás keretében végezhetik el az általános iskolát, továbbá középiskolai végzettséget és - a középfokú, valamint a felsőoktatási intézményekben - alap, közép-, illetőleg felső fokú szakképesítést szerezhetnek."
5. § A középfokú oktatási intézményekről szóló, az 1973. évi 25. törvényerejű rendelettel, valamint az 1981. évi 9. törvényerejű rendelettel módosított 1965. évi 24. törvényerejű rendelet (a továbbiakban: tvr.) 13. §-a (2) bekezdésének első mondata helyébe a következő rendelkezés lép:
"A gimnázium IV. évfolyamának sikeres elvégzéséről szóló bizonyítvány általános jellegű, középiskolai végzettséghez kötött munkakörök betöltésére jogosít."
6. § A tvr. 14. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A szakközépiskola korszerű általános műveltséget és szakképesítést nyújtó középiskola. Növendékeit szocialista szellemben, sokoldalúan fejlett emberré neveli, s olyan középfokú szakmai képesítéshez, illetőleg a magasabb elméleti képzettséget kívánó ipari, valamint élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakmákban szakmunkásképesítéshez juttatja, amelynek birtokában alkalmasak a képesítésüknek megfelelő munkakörök betöltésére, továbbá előkészíti őket - elsősorban a szakközépiskola jellegének megfelelő - felső fokú továbbtanulásra és a technikus minősítés megszerzésére."
7. § A tvr. 16. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"16. § A szakmunkásképzést folytató ipari, valamint élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakközépiskola tanulóit megillető juttatásokkal, egészségük és testi épségük védelmével, a vállalatoknak a képzésben való részvételével, a képzéssel kapcsolatos jogaival és kötelezettségeivel összefüggő feladatokat a Minisztertanács szabályozza."
8. § A tvr. 17. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Az üzemi, gyakorlati élettel való szorosabb kapcsolat kiépítése, valamint a tanulmányok során szerzett ismeretek kiegészítése céljából a szakközépiskolák tanulói számára nyári szakmai gyakorlatot lehet előírni. A tanulók a végzett munkáért díjazást, illetőleg ösztöndíjat kapnak. Ha a szakközépiskolában nyári szakmai gyakorlatot írtak elő, a felsőbb évfolyamba az a tanuló léphet, aki a szakmai gyakorlaton eredményesen részt vett."
9. § A tvr. 18. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"18. § (1) A szakközépiskola IV. évfolyamának sikeres elvégzése után a tanuló a képzési szaknak megfelelő érettségi-képesítő vizsgát tehet. A szakmunkásképzést folytató ipari, valamint élelmiszeripari, mező- és erdőgazdasági szakközépiskola tanulója a IV. évfolyam sikeres elvégzése után kérelmére, az érettségi-képesítő vizsga letétele nélkül, szakmunkásvizsgát tehet.
(2) A szakközépiskola IV. évfolyamának sikeres elvégzéséről szóló bizonyítvány általános jellegű, középiskolai végzettséghez kötött munkakörök betöltésére jogosít. A szakközépiskolában szerzett érettségi képesítő bizonyítvány a tanult szakterületen, illetőleg szakmunkás szakmában külön jogszabályban meghatározott munkakörök betöltésére képesít, továbbá felsőoktatási intézménybe való jelentkezésre jogosít.
(3) A szakközépiskolai érettségi képesítő bizonyítvánnyal rendelkező dolgozók technikussá minősítésében, valamint a középfokú szakképesítésű, illetőleg az ilyen szakképesítés nélkül középfokú szakmai munkakört betöltő dolgozók szakmai továbbképzésében a szakközépiskolák külön jogszabályban meghatározott módon vesznek részt."
10. § Ez a törvényerejű rendelet a kihirdetése napján lép hatályba.
Losonczi Pál s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Katona Imre s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára