Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

23/1983. (XII. 28.) MM rendelet

a megszűnő járási hivatalok egyes gyámügyi feladatainak, hatáskörének és hatósági jogkörének telepítéséről

A tanácsokról szóló, módosított 1971. évi I. törvény 74. §-a (3) bekezdésének b) pontjában foglaltaknak megfelelően a megszűnő járási hivatalok feladatainak, hatáskörének és hatósági jogkörének további ellátását - az egészségügyi miniszterrel, az igazságügyminiszterrel, a pénzügyminiszterrel, a legfőbb ügyésszel és a Minisztertanács Tanácsi Hivatala elnökével egyetértésben - a következők szerint állapítom meg:

1. §

A gyámhatósági eljárásról szóló, a 2/1978. (I. 20.) OM, az 5/1978. (IV. 23.) OM, a 6/1980. (VI. 24.) OM, a 2/1982. (I. 27.) MM, valamint az 1/1983. (II. 23.) MM számú rendelettel módosított 1/1974. (VI. 27.) OM számú rendelet (a továbbiakban: Gyer., 1. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"1. § (1) Első fokú gyámhatóságok:

a) a fővárosi kerületi tanács végrehajtó bizottságának művelődési feladatot ellátó szakigazgatási szerve;

b) a megyei városi hivatal;

c) a városi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve;

d) a községi, nagyközségi tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve, a (2) bekezdésben foglalt kivételekkel.

(2) A városi tanács végrehajtó bizottságának igazgatási feladatot ellátó szakigazgatási szerve, illetőleg a megyei városi hivatal gyakorolja az első fokú hatásköröket község és nagyközség tekintetében - kivéve, ha e rendelet másképp rendelkezik - a gyámság és a gondnokság (34-54. §), az örökbefogadás és az örökbefogadás felbontása (185-217. §) továbbá községre kiterjedően az intézeti elhelyezés, valamint az állami gondozás (93-122. §) vonatkozásában."

2. §

A Gyer. 4. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. § A gyámhatóság működési területén feladatainak ellátásába bevonja az érdekelt állami szerveket és társadalmi szervezeteket, valamint aktívákat, szükség esetén kérheti a tanácsi bizottság, albizottság (a továbbiakban: bizottság) közreműködését, illetve javaslatát; részt vesz a fővárosi, megyei, illetőleg a helyi tanácsi munkabizottságnak a gyermek- és ifjúságvédelmi tevékenységet koordináló munkájában."

3. §

A Gyer. 5-6. §-ához tartozó cím és a Gyer. 5. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"Egyes gyámhatósági feladatok ellátása

5. § (1) Az első fokú gyámhatóság

a) ideiglenes hatállyal beutalja a kiskorút a legközelebbi gyermek- és ifjúságvédő intézetbe, ha ennek a 20/1969. (V. 13.) Korm. számú rendelet 4. §-a (1) bekezdésében és a Gyer. 103. §-ának (1) bekezdésében előírt feltételei fennállnak;

b) ellátja a halaszthatatlan gyámi (gondnoki) teendőket, amíg a kirendelt gyám (gondnok) a működését megkezdi;

c) ellenőrzi a gondnokság alá nem helyezett elmebeteg személyi és vagyoni ügyeit, amíg a bíróság az elmebeteget, gondnokság alá nem helyezi vagy amíg a gyámhatóság az elmebeteg részére ideiglenes gondnokot nem rendel;

d) félévenként legalább egyszer - rendkívüli bejelentés esetén azonnal vagy rövid időn belül - felkeresi és ellenőrzi a nyilvántartott kiskorúakat, gondnokoltakat, tartásra köteles hozzátartozókat, a nevelőszülőket s megteszi a szükséges intézkedéseket.

(2) A községi közös tanács az (1) bekezdés b)-d) pontjában megjelölt feladatokat átruházhatja a társközség elöljáróságára."

4. §

A Gyer. 26. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Ilyen esetben a kiskorú részére az eljáró gyámhatóság a családba fogadó szülőt gyámul rendeli ki."

5. §

A Gyer. 47. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"47. § Ha az ideiglenes gondnok kirendelésétől számított tíz hónapon belül az arra jogosultak egyike sem indít a gondnokság alá helyezés iránt pert, és ha a gondnokság alá helyezés feltétele és szükségessége fennáll, az eljáró gyámhatóság indít pert."

6. §

A Gyer. 53. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A zárgondnok köteles az ingatlant a rendes gazdálkodás szerint kezelni, működéséről a gyámhatóságnak negyedévenként jelentést tenni, az ingatlan jövedelméről - ugyanannak a gyámhatóságnak - pontosan elszámolni és az ingatlan tiszta jövedelmét az Országos Takarékpénztár (a továbbiakban: OTP) illetékes fiókintézeténél gyámhatósági fenntartásos takarékbetétkönyvbe helyezni."

7. §

A Gyer. 72. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"72. § Ha a községi gyámhatóság intézkedései (71., 73. §) nem vezetnek eredményre, az iratokat az állami gondozásba vételre hatáskörrel rendelkező gyámhatósághoz megküldi."

8. §

A Gyer. 75. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"75. § A gyámhatóság az állami gondozás megszüntetésével egyidejűleg pártfogót rendelhet, ha az a kiskorú érdekében szükséges. A községi gyámhatóság a pártfogót az állami gondozás megszüntetésére hatáskörrel rendelkező gyámhatóság értesítése alapján rendeli ki."

9. §

A Gyer. 109. §-a a következő (4) bekezdéssel egészül ki:

"(4) A tartási, intézeti elhelyezés költségei és az állami gondozási díj mértékének arányosítása [24. § (1) bek e) pont) érdekében történő perindításra a kiskorút intézeti elhelyezésben részesítő, illetőleg állami gondozásba vevő gyámhatóság jogosult."

10. §

A Gyer. 113. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:

"113. § Az állami gondozásbavételre hatáskörrel rendelkező gyámhatóság az állami gondozott kiskorú vagyonának kezelése alól az intézeti gyámot felmentheti. Ilyenkor egyidejűleg eseti gondnokot kell rendelnie. A vagyon kezelésére - ha arra egyébként alkalmas - eseti gondnokul a szülőt is ki lehet rendelni."

11. §

A Gyer. 124. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdés szerint eljáró gyámhatóság ideiglenes gondnokot rendel, ha az szükségesnek mutatkozik."

12. §

A Gyer. 139. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Az, aki a szülőtől a kiskorú vagyonának kezelését átveszi, az átvételtől számított harminc napon belül a szülő számadása ellen a gyámhatósághoz kifogást terjeszthet elő. Kifogás esetén a 155-157. §-ban foglalt rendelkezések szerint kell eljárni."

13. §

A Gyer. 162. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A kártérítés iránti követelés érvényesítése bírói útra tartozik. Ha a gyámhatóság a szülői felügyelet megszüntetése iránt nem indít pert, vagy a gyámot (gondnokot) nem mozdítja el, a követelés érvényesítése céljából eseti gondnokot rendel, illetőleg eseti gondnok kirendelésére a hatáskörrel rendelkező gyámhatóságot megkeresi."

14. §

A Gyer. 167. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A lakásügyi hatóság megkeresésére a külföldön vagy ismeretlen helyen tartózkodó bérlőnek a lakásügyi hatóság által igénybe vett lakásában levő ingóságok elszállítására és megőrzésére a lakás fekvése szerint illetékes gyámhatóság ügygondnokot rendel [1/1971. (II. 8.) ÉVM számú rendelet 86. §]."

15. §

A Gyer. 175. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a születendő gyermek anyja még kiskorú vagy gondnokság alatt áll, az ügyben eljáró gyámhatóság a méhmagzat részére - az elismerés teljes hatályához szükséges hozzájáruló nyilatkozat megtétele céljából - gondnokot rendel (Ptk. 10. §). Ezt az eljárást akkor is le kell folytatni, ha az anya a gyermek születése idején előreláthatóan már nagykorú lesz."

16. §

A Gyer. 199. §-ának (1)-(2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az érvényes nyilatkozat megtételének időpontjától kezdődően a szülő felügyeleti joga szünetel. Ilyen esetben az ügyben eljáró gyámhatóság a szülő láthatási jogát megvonja.

(2) A gyermek törvényes képviseletéről - szükség esetén intézeti elhelyezéséről - az ügyben eljáró gyámhatóság gondoskodik."

17. §

A Gyer. 200. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Ha a szülő az (1) bekezdés szerinti meghallgatása során nyilatkozatát fenntartja, vagy ha a gyermekét nem veheti gondozásba, továbbiakban a hatáskörrel rendelkező gyámhatóság intézkedik a kiskorú állami gondozásbavételének elrendeléséről. Ebben az esetben nem lehet megállapítani állami gondozási díjat."

18. §

A Gyer. 214. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Ha a vér szerinti szülő a meghallgatása során [187. § (1) bek.] ellenezte az örökbefogadás felbontását, a kiskorú nevelését, gondozását azonban nem vállalta, a gyámhatóság a nyilatkozat figyelembevételével dönt az örökbefogadás felbontása felől. Szükség esetén a hatáskörrel rendelkező gyámhatóság gondoskodik a kiskorú állami gondozásbavételéről vagy egyéb módon történő elhelyezéséről."

19. §

A gyámhatóság ügyviteli szabályzatáról szóló, a 120/1974. (M. K. 24.) OM számú utasítással, valamint a 2/1978. (I. 20.) OM és az 1/1983. (II. 23.) MM számú rendelettel módosított 107/1970. (M. K. 4.) MM számú utasítás (a továbbiakban: Gyüsz.) 26. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Az állami gondozott kiskorú vagyoni ügyében illetékes gyámhatóság a takarékbetétből készpénz felvételét csak kivételesen indokolt esetben engedélyezheti. A gyámhatóság a letétből való felvételt engedélyező határozatát megküldi annak a gyámhatóságnak, amelynek illetékességi területén a kiskorú árvajáradékát kezelő [25. § (3) bek.] OTP-fiók működik. A kifizetést az utóbbi gyámhatóság köteles utalványozni."

20. §

A Gyüsz. 27. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) Abban az esetben, ha az állami gondozott árva vagyonának kezelésére a gyámhatóság (Gyer. 113. §) eseti gondnokot rendelt, az árvaellátás felvételével és kezelésével a gyámhatóság az eseti gondnokot megbízhatja."

21. §

Ez a rendelet 1984. január 1-én lép hatályba Egyidejűleg a Gyer. 6. §-a, 61. §-a (1) bekezdésének utolsó mondata, 160. §-a, a Gyüsz. 1. §-a, 16. §-a (4) bekezdésének harmadik mondata és (5) bekezdése, 17. §-ának címe és rendelkezése, 21. §-ának (5) bekezdése, 24. §-ának (3) bekezdése, 25. §-ának (2) bekezdése, 36. §-ának (2) és (3) bekezdése, valamint 50. §-ának címe és rendelkezése hatályát veszti.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter