Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

46/1983. (XI. 20.) PM rendelet

a társasági adóról és a társasági különadóról, valamint a külföldi érdekeltségű belföldi jogi személyek és egyéb szervezetek bérjárulékfizetési kötelezettségéről szóló 35/1978. (XII. 22.) PM számú rendelet módosításáról

Az 54/1979. (XII. 20.) PM számú, a 39/1930. (XI. 22.) PM számú, a 29/1981. (IX. 29.) PM számú, valamint a 30/1982. (VI. 26.) PM számú rendelettel módosított 35/1978. (XII. 22.) PM rendeletet (a továbbiakban: Vhr.) - az 56/1978. (XII. 16.) MT számú rendeletben kapott felhatalmazás alapján - a következők szerint módosítom :

1. §

A Vhr. 2. §-a (1) bekezdésének d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"d) Ha a 10. § (1) bekezdésének e) pontjában meghatározott társaság az adóköteles tevékenységével (jövedelemforrásával) kapcsolatban munkaviszonyban vagy munkaviszonynak nem minősülő, de rendszeres és személyes munkavégzésre irányuló jogviszonyban, társadalombiztosítás alá eső alkalmazottat foglalkoztat, - az ügyvédi és jogtanácsosi munkaközösség kivételével - az alkalmazott után a 10. §-ban meghatározott társasági adót köteles fizetni."

2. §

(1) A Vhr. 3. §-áhak d) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(Mentesek a társasági adó alól:)

"d) a művészeti alkotóközösségek, a lakás-,üdülő- és garázsszövetkezetek, a középiskolai sportkörök továbbá az önkéntes tűzoltó egyesületek;"

(2) A Vhr. 3. §-a a következő (2) bekezdéssel egészül ki, a § jelenlegi szövege (1) bekezdésre változik:

"(2) Az (1) bekezdés g) pontjában említett kulturális tevékenységre vonatkozó adómentesség a jogi személyiséggel rendelkező, jogszabály alapján működő munkaközösségeket alaptevékenységük után (pl. tánctanítás, zeneoktatás) nem illeti meg."

3. §

(1) A Vhr. 5. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) Az (1) bekezdésben említett adóköteles nyereség megállapításakor az általános jövedelemadóról szóló jogszabályoknak az adókivetés útján adóztatható adóköteles jövedelem megállapítására vonatkozó általános rendelkezéseit kell - az alábbi (3)-(7) bekezdésekben meghatározott eltérésekkel - alkalmazni."

(2) A Vhr. 5. §-ának (4) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(4) Termelési és kezelési költségnek kell tekinteni a társaság megalakításával kapcsolatos közvetlen költségeket a megalakulás évében -, azt az előzetes megállapodás szerinti juttatást, amelyet a vállalati gazdasági munkaközösség, valamint az ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoport a jövedelméből (nyereségéből) nyújtott annak a vállalatnak illetőleg szövetkezetnek, amelynek keretében működik, a társaság alkalmazottjának bére után fizetett 20%-os társasági adót, továbbá az olyan életbiztosítás díját, amelyet azért kötöttek, mert a társaság tagjának egészsége, testi épsége a tevékenység során közvetlenül nagy veszélynek van kitéve. A társaság tagja által az üzletbe fektetett álló- és fogyóeszközök értékét költségként úgy kell elszámolni, mintha az eszközöket a társaság vásárolta volna."

(3) A Vhr. 5. §-ának (7) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(7) Az a juttatás, amelyet a társaság tagja a társaságtól kap, - jogszabály alapján a tagnak járó költségtérítés kivételével - költségként nem számolható el. Nem lehet költségként elszámolni a nyereség után fizetett társasági adót, a társaságnak vagy tagjának (alkalmazottjának, megbízottjának) jogszabálysértéssel kapcsolatos fizetési kötelezettségét - az önellenőrzés alapján megállapított forgalmi adóhiány, az önellenőrzési pótlék és a fizetési halasztás vagy részletfizetési kedvezmény esetén felszámított késedelmi pótlék kivételével -, továbbá a társasági tag és segítő családtag után fizetett társadalombiztosítási járulékot (baleseti járulékot)."

4. §

A Vhr. 6. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A rendelet hatálya alá tartozó ügyvédi, jogtanácsosi, gazdasági, valamint a jogszabály alapján működő más munkaközösségek (a továbbiakban együtt: munkaközösségek), polgári jogi társaságok, ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportok nyilvántartásaikat és számadásaikat olyan módon kötelesek megszervezni, hogy azok megbízható alapul szolgáljanak a társasági adó alapjának megállapításához, valamint a társaság vagyonának védelméhez és a társaság tagjaival kapcsolatos elszámolásokhoz. Az e társaságok számviteli kötelezettségére vonatkozó különleges szabályokat a rendelet mellékletének E) pontja tartalmazza."

5. §

A Vhr. 10. §-a (1) bekezdésének e) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(A társasági adó mértéke:)

"e) a munkaközösségeknél, az állami vállalat kiskereskedelmi, illetőleg vendéglátóipari üzletét bérlő polgári jogi társaságnál, a magánkereskedők közös néven működő polgári jogi társaságánál, továbbá a 30/1981. (IX. 14.) MT számú rendelet hatálya alá tartozó szervezetek ipari termelést, fogyasztási és egyéb szolgáltatást, termelőeszközkereskedést, valamint hulladékbegyűjtést végző részlegét szerződéses rendszerben üzemeltető polgári jogi társaságnál, az ipari és szolgáltató szövetkezeti szakcsoportnál az adóköteles nyereség 3%-a."

6. §

(1) Ez a rendelet 1984. január 1. napján lép hatályba;, rendelkezéseit az ez időponttól keletkezett adóalapok utáni adózásra, mellékletének rendelkezéseit 1984. január 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a Vhr. 10. §-ának (6) bekezdése hatályát veszti.

(2) Belföldi társaságok

- az 1983. évi gépjárműadót,

- az 1983. év II. félévi forgalmi adót és

- az 1933. év IV. negyedévében kifizetett jövedelmek utáni levonásos adókat (jövedelemadó, községfejlesztési hozzájárulás, honvédelmi hozzájárulás)

1984. január 31-ig kötelesek bevallani és befizetni.

(3) Belföldi társaságoknak az 1983. év IV. negyedévi társasági adóelőleget nem kell megfizetniük; az 1983. teljes évi társasági adó és az I-III. negyedévekre befizetett előlegek különbözetét az adóbevallás benyújtásának időpontjáig (1984. január 31.) kell rendezni.

(4) A tárgyévet követő év január 31. napjáig fizetendő forgalmi adó - ha az ténylegesen befizetésre került - a tárgyévi adóköteles nyereséget csökkentő költségként számolható el.

(5) A Vhr. melléklete e rendelet mellékletének rendelkezései szerint módosul.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Melléklet a 46/1983. (XI. 20.) PM számú rendelethez

1. A Vhr. mellékletének 2.4 pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"2.4. A társasági adóval és a társasági különadóval kapcsolatos eljárásnál, ellenőrzésnél, a mulasztások, szabálytalanságok miatti intézkedéseknél - ha a jogszabály eltérően nem rendelkezik - az állami pénzügyekről szóló törvényt és végrehajtási rendeletét, a vállalati gazdálkodó szervezetek adóigazgatására vonatkozó eljárás szabályairól, valamint a pénzügyi ellenőrzésről szóló jogszabályok és az államigazgatási eljárás általános szabályairól szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni."

2. A Vhr. mellékletének 4.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4.1. A rendelet 1. §-ának a)-c) és e) pontjaiban említett társaságok adóköteles nyereségükről és az e rendelet alapján fizetendő társasági adóról és társasági különadóról, valamint egyéb adófizetési kötelezettségükről - a 2. § (1) bekezdésének c) pontja alapján adóköteles díjakat terhelő adó kivételével - az adóévet követő év április hó 30. napjáig kötelesek az illetékes első fokú adóhatósághoz adóbevallást benyújtani. A belföldi társaságok pedig adóbevallásukat az adóévet követő év január hó 31. napjáig kötelesek benyújtani."

3. A Vhr. mellékletének 5.3. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.3. A társaságok - kivéve a külföldi társaságokat - az évenként utólag bevallott társasági adóra és társasági különadóra - figyelemmel az 5.4. pontban foglaltakra - negyedévenként előleget kötelesek fizetni. A negyedévi előleg mértéke az előző évi társasági adó és társasági különadó 20%-a. belföldi társaságnál a társasági adó 25%-a. Az előleget a tárgynegyedévet követő hó 15. napjáig kell befizetni a belföldi társaság utolsó, illetőleg a más társaságok első negyedévre fizetendő előlegének kivételével, amelyet a IV. negyedévet követő hó utolsó napjáig (január 31.), illetőleg az I. negyedévét követő hó utolsó napjáig (április 30.) kell átutalni. Az éves bevallás alapján esedékes egész évi társasági adó és társasági különadó összege, valamint a befizetett előlegek különbözetét az adóbevallásban történt elszámolás mellett, annak benyújtási határidejéig kell az illetékes területi adóelszámolási irodával rendezni."

4. A Vhr. mellékletének 5.4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"5.4. Az 5.3. pontban említett társaságok előleget csak abban a negyedévben kötelesek fizetni, amelyben az év elejétől, illetve az előzőleg már teljesített előlegfizetéstől számítva, a fizetendő előleg összege a vállalatok és szövetkezetek adóigazgatására, költségvetési kapcsolatainak lebonyolítására és pénzügyi revíziójára vonatkozó eljárás szabályaiban meghatározott összeget eléri.

Ez a rendelkezés nem vonatkozik a rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében felsorolt belföldi társaságokra. Ha a társaság az előző évben társasági adó, illetve társasági különadó fizetésére nem volt köteles, előleget nem kell fizetnie."

5. A Vhr. melléklete a következő 6.5. ponttal egészül ki:

"6.5. A rendelet 6. §-ának (2) bekezdésében felsorolt társaságoknak az adóköteles tevékenységük megkezdéséről, illetőleg megszűnéséről szóló bejelentésükben tagjaik létszámáról is nyilatkozniuk kell."

6. A Vhr. mellékletének 7.01. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.01. A pénzforgalomról, az aktív és passzív pénzügyi elszámolásokról "Naplófőkönyvet" kell vezetni, amelyet a társaság tevékenységének megkezdését követő 15 napon belül az első fokú adóhatósághoz hitelesítésre be kell nyújtani. A naplófőkönyvben külön rovaton kell kimutatni a pénztár és külön rovaton (rovatokon) a bankszámla (bankszámlák) forgalmát. A naplófőkönyvbe az adatokat naponta, bizonylatok alapján és - a magánkereskedők közös néven működő polgári jogi társaságának kivételével - tételesen kell bejegyezni.

Mind a pénztárrovaton, mind pedig a bankszámlán (bankszámlákon) elszámolt bevételi és kiadási tételeket jogcím szerint részletező rovatokban is szerepeltetni kell. A részletező rovatokat bevételek, kiadások, aktív elszámolások (pl. kifizetett előlegek) és passzív elszámolások (pl. hitelek) csoportosításában az adóbevallás elkészítéséhez és a társaság vagyonmegállapításához szükséges bontásban kell megnyitni és vezetni. A pénztár- és bankszámla rovatok forgalma mindenkor meg kell egyezzen a részletező rovatok forgalmával.

A naplófőkönyvet legalább negyedévenként le kell zárni. Záráskor meg kell állapítani az egyes rovatok év elejétől halmozott forgalmának végösszegét - oly módon, hogy adókulcsonkénti elkülönítéssel a forgalmi adó alapja is kiszámítható legyen -, majd meg kell győződni a naplófőkönyv adatainak egyezőségéről. A naplófőkönyv adatainak helyességét a nyilvántartás vezetésével megbízott személy és (vagy) a társaság felelős vezetője aláírásával köteles igazolni."

7. A Vhr. mellékletének 7.03. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.03. A raktári készletekről - anyagokról, fogyóeszközökről, kész- és félkész termékekről - mennyiségi nyilvántartás vezetése nem kötelező. A vásárolt készletek értékét azok beszerzésekor kell kiadásként elszámolni.

Év végén a készleteket leltározni kell. A leltárban az állóeszközöket beszerzési áron a már elszámolt értékcsökkenési leírással csökkentett értékben, a vásárolt új raktári készleteket (anyagokat, fogyóeszközöket stb.) az év végén érvényes beszerzési áron, a rendeltetésszerű használatra alkalmas, használt darabonként 1000 Ft értékhatár feletti fogyóeszközöket és gyártóeszközöket a tényleges beszerzési ár 50%-os értékében kell a leltárban szerepeltetni. A darabonként 1000 Ft értékhatár alatti fogyóeszközöket és gyártóeszközöket a használatba vételkor kiadásként kell elszámolni, ezeket a készleteket, valamint a már teljesen leírt állóeszközöket a leltárban értékben szerepeltetni nem szabad.

A saját termelésű (előállított, gyártott) félkész- és késztermékeket előállítási áron - anyagköltség és a mások által végzett munka számlával igazolt együttes összegében - kell értékelni."

8. A Vhr. mellékletének 7.06. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.06. Nyilvántartást kell vezetni

- a munkavállalókkal szembeni különféle követelésekről és tartozásokról (folyósított előlegekről, ezek levonásáról; úti előlegekről, elszámolásra kiadott előlegekről stb.),

- a tagokkal és kisegítő családtagokkal kapcsolatos elszámolásokról (előleg személyi jövedelemből és az abból levont összegek).

A társaság gépjárműhasználata során - a tényleges futásnak megfelelő költségelszámolás érdekében - vezetett útnyilvántartásnak az általános jövedelemadóról szóló 45/1983. (XI. 20.) PM rendelet 1. számú melléklete C/3. pontjában foglaltakat kell tartalmaznia."

9. A Vhr. mellékletének 7.07. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.07. A számlázási kötelezettségre vonatkozóan az általános jövedelemadóról szóló 45/1983. (XI. 20.) PM rendelet 1. számú mellékletének B) pontjában foglalt előírások szerint kell eljárni azzal az eltéréssel, hogy a nyugtaadási kötelezettség 2000 forint alatti eladás esetén is fennáll."

10. A Vhr. mellékletének 7.09. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.09. Az elszámolásokban szereplő bizonylatok kiállítására, alaki és tartalmi kellékeire vonatkozóan a számvitel bizonylati rendjéről szóló 29/1978. (XI. 14.) PM számú rendelet 3. § és 4. §-ának előírásait kell alkalmazni. A naplófőkönyvet, a leltárt, a vagyonkimutatást, az analitikus nyilvántartásokat és mindezek bizonylatait, valamint a tevékenységgel összefüggő iratokat, feljegyzéseket stb. az adó kivetéséhez való jog elévüléséig kell megőrizni.

A naplófőkönyv és az említett más üzleti iratok havonként egy alkalommal, a naptári hónap ugyanazon időszakában, legfeljebb öt munkanapra a telephelyen kívül a társaság könyvelőjénél is tarthatók; a könyvelő nevét, telephelyét és a könyvelési időszakot azonban az első fokú adóhatósághoz be kell jelenteni."

11. A Vhr. mellékletének 7.10. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"7.10. Az előbb felsoroltakon kívül az adóhatóság más nyilvántartások vezetését is előírhatja vagy felmentést adhat. Az adóhatóság ezt a jogát bármely belföldi társasággal szemben gyakorolhatja."

12. A Vhr. mellékletének 8.1. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"8.1. A közületi szervek a 6. § (2) bekezdésében felsorolt társaságok részére teljesített, együttesen 1000 forintot meghaladó összegű kifizetéseikről a [kifizetésben részesített társaság székhelye szerint illetékes első fokú adóhatóság részére a következő (év január 15. napjáig kötelesek külön-külön kiállított adatlappal adatot szolgáltatni. Közületi [szervnek minősül e rendelkezés alkalmazásában: az állami, szövetkezeti szerv, társadalmi szervezet és egyéb jogi személy, a költségvetési szerv, az állami vállalat (tröszt, egyesülés), a vállalati gazdálkodás rendszerében működő egyéb állami szervedét, a bank és pénzintézet, a szövetkezet, a szövetkezeti vállalattá gazdasági társulás, a társadalmi és érdekképviseleti szerv, a tömegszervezet, az egyesület és ezek vállalata és intézménye (intézete), a társaság [35/1978. (XII.22.) PM számú rendelet 1. §] - ideértve a jogi személyiséggel rendelkező külföldi társaságot és egyéb külföldi jogi személy magyarországi szervezeti egységét (telephely, képviselet) -, az előbbiekben nem említett egyéb jogi személyek vagy személyi egyesülések. (Minden nem magánszemély.)"

Tartalomjegyzék