Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

4/1983. (III. 16.) BM-MÉM együttes rendelet

az erdők tűz elleni védelméről[1]

A tűz elleni védekezésről és a tűzoltóságról szóló 1973. évi 13. törvényerejű rendelet végrehajtására kiadott, az 1981. évi 25. törvényerejű rendelettel, valamint a 31/1978. (VI. 10.) MT rendelettel módosított 14/1973. (VI. 2.) MT rendelet 26. §-ának (1) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az erdők és a fásítások tűz elleni védelme érdekében - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel egyetértésben - a következőket rendeljük:

Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet hatálya kiterjed az erdőkről és a vadgazdálkodásról szóló 1961. évi VII. törvény hatálya alá tartozó erdőkre és fásításokra (a továbbiakban együtt: erdő).

(2) Az erdőkben az általános tűzvédelmi szabályokon felül az e rendeletben foglaltakat is meg kell tartani.

2. § (1) Az erdők tűz elleni védelme az erdő tulajdonosainak, kezelőjének, használójának (a továbbiakban együtt: az erdő kezelője) a feladata.

(2) A fegyveres erők és a fegyveres testületek kötelesek az általuk igénybe vett erdőben az erdőtűz megelőzésére a szükséges intézkedéseket megtenni, illetőleg a működésük közben keletkezett tűz eloltásáról haladéktalanul gondoskodni.

3. § Az erdő kezelőjének az erdőterületeket tűzvédelmi szempontból a következő csoportokba kell sorolni:

a) az I. csoportba tartoznak a lakott helytől távol eső, idős faállományú erdők;

b) a II. csoportba tartoznak az idős elegyes és elegyetlen faállományú, továbbá a telepítés alatt álló erdőterületek, amelyeket a gombát és egyéb erdei terméket gyűjtők látogatnak;

c) a III. csoportba tartoznak a zártkerttel, tanyával határos, továbbá a lakott hely közelében levő, sok személy által látogatott, közút mellett fekvő erdők, a parkerdők, valamint a fiatal és középkorú fenyvesek.

A tűzesetek megelőzése

4. § (1) Az erdő és vasútvonal erdő felőli vágánya között legalább 10 méter, az erdő és a közút határa között legalább 5 méter tűztávolságot kell tartani. Gőzmozdony üzemeltetése esetén az erdő kezelője az erdő felőli vasúti vágánnyal párhuzamosan, attól 30 méter távolságra és 300 méterenként a vasúti vágányra merőlegesen 3 méter széles tűzvédő ösvényt köteles létesíteni.

(2) A tűzvédő ösvényt - a rajta levő fák kitermelésének kötelezettsége nélkül - a száraz alomtól, éghető aljnövényzettől, gallyaktól, bokroktól tisztán kell tartani, és a rajta levő fákról az ágrészeket 2 méter magasságig el kell távolítani.

(3) Új erdő telepítésekor - ha a gőzmozdony üzemeltetésének megszüntetése a távlati tervben nem szerepel - a tűzvédő ösvényre nem szabad fát telepíteni (magot vetni, magoncot, csemetét ültetni).

(4) Parkerdőben az autóspihenőket legalább két, egymástól 10 méter távolságra levő, 2-2 méter széles, a száraz növényzettől tisztán tartott és gyomtalanított védősávval kell körülvenni. A védősávban levő fákról az ágrészeket 2 méter magasságig el kell távolítani.

(5) A vasút, illetve a közút és az erdő közötti tűztávolságon belül, valamint az útmenti fásított árokparton a száraz növényrészeket és a hulladékot csak az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó szabályok szerint lehet elégetni.

A tűzgyújtás szabályai

5. § Az erdőben és az erdőtől számított 200 méter távolságon belül nyílt lángot használni, tüzet gyújtani, égő dohányneműt, vagy gyufát eldobni - az e célra kijelölt helyek kivételével - nem szabad.

6. § (1) Az erdőbe vezető utak, ösvények, nyiladékok bejáratánál, az autóspihenőknél, valamint a tűzrakó helyeken az erdő kezelőjének jól látható, az erdőben történő tüzelés, nyílt láng használata, valamint a dohányzás szabályaira figyelmeztető és tűz jelzésére útbaigazító táblákat kell elhelyeznie.

(2) Az erdő kezelője köteles a kijelelölt tűzrakó hely környékét az éghető anyagoktól tisztán tartani és a tűzrakó hely mellett a tűzoltáshoz homokot vagy földet biztosítan i.

7. § (1) Aki a tűzrakó helyen, illetőleg az erdőben és az erdő szélétől számított 200 méteren belül engedéllyel tüzet gyújt, köteles a tűz állandó felügyeletéről és biztonságos eloltásáról gondoskodni.

(2) Az erdőben kiránduló vagy ott táborozó csoport vezetője a résztvevőket köteles kioktatni a tüzelésre, a dohányzásra és a nyílt láng használatára vonatkozó tűzvédelmi szabályokra.

Tűzveszélyes üzemi tevékenység

8. § (1) Az erdőben csak az erdő kezelője által kiadott Tűzvédelmi Utasítás szerint szabad faszenet és meszet égetni, illetőleg a vágástéri hulladékot eltüzelni.

(2) A faszén- és a mészégető üzemeltetője köteles a boksa, illetve a kemence környékét 15 méteres körzetben fától, bokortól, száraz növénytől tisztántartani és a tűzoltáshoz szükséges anyagokról, eszközökről gondoskodni. A tűz teljes elhamvadásáig gondoskodni kell a boksa (kemence) felügyeletéről.

(3) Az erdő kezelője a tűzgyújtási tilalom alá eső terület használója részére a tűzgyújtásra és a nyílt láng használatára - az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó szabályok szerint - engedélyt adhat.

9. § (1) Az erdőben a IV. és az V. tűzállósági fokozatba tartozó építményben "A" és "B" tűzveszélyességi osztályba tartozó anyagot nem szabad tárolni.

(2) A IV. és az V. tűzállósági fokozatú építmények használatára, fűtő- és tüzelőberendezéseinek üzemeltetésére, tűzvédelmére, az építményekben tartózkodó személyek magatartására vonatkozó szabályokat a Tűzvédelmi Utasításban kell megállapítani.

(3) Az erdő területén a tűzveszélyes folyadék tárolóhelyét, valamint a környezetét legalább 5 méteres körzetben gyomtalanítva, éghető anyagtól mentesen kell tartani és az egész területet védősávval kell körülvenni. Bekerített tárolóhelynél a védősávot a kerítés külső oldalán kell létesíteni.

(4) Tűzveszélyes folyadékot az erdei tűzrakó helytől 50 méternél távolabb szabad tárolni.

Fokozott tűzveszély időszakára vonatkozó szabályok

10. § (1) Fokozott tűzveszély esetén a Földművelésügyi Minisztérium - a BM Tűzoltóság Országos Parancsnokság egyidejű értesítésével - az országban vagy annak meghatározott területén levő erdőkre, átmeneti időre, a hírközlő szervek útján közzétett hirdetményben (közleményben) általános tűzgyújtási tilalmat rendelhet el.

(2) A tűzgyújtási tilalom hatálya kiterjed az érintett területen levő valamennyi erdőre.

(3) A tűzgyújtási tilalom ideje alatt a tűzvédelmi szempontból III. csoportba sorolt erdő kezelője - a hóvédő erdősávokat és az útmenti fasorokat kivéve - köteles

a) az erdőbe vezető utak, ösvények, nyiladékok bejáratánál és a tűzrakó helyeken az általános tűzgyújtási tilalomra figyelmeztető táblát elhelyezni;

b) a tűzgyújtási tilalomra vonatkozó rendelkezések megtartását folyamatosan ellenőrizni;

c) a veszélyeztetett helyekre a tűz jelzésére alkalmas eszközökkel felszerelt tűzvédelmi őröket állítani;

d) munkaszüneti napokon a tűzvédelmi őrséget társadalmi aktívákkal megerősíteni;

e) az esetleges erdőtűz eloltására központi helyen megfelelő munkacsoport, felszerelés és jármű készenlétben tartásáról gondoskodni.

(4) A tűzvédelmi szempontból II. csoportba sorolt erdő kezelőjére a (3) bekezdés a)-d) pontjaiban, az I. csoportba sorolt erdő kezelőjére a (3) bekezdés a)-c) pontjaiban meghatározott kötelezettségek az irányadók.

(5) Az általános tűzgyújtási tilalom idejére az erdő kezelője az erdőbe való belépést és az ott-tartózkodást az erdőbe vezető utak bejáratánál elhelyezett táblákon korlátozhatja, illetőleg megtilthatja.

Tűzoltás

11. § (1) A gyakran látogatott, tűzveszélynek fokozottan kitett erdőrészeken az erdő kezelője köteles szerszámtárolót létesíteni és abban legalább 30 személy részére az erdőtűz oltására alkalmas felszerelést készenlétben tartania.

(2) A lakott erdészházaknál és az üzemelő turistaházaknál gondoskodni kell az állandó tűzjelzési lehetőségről. Az erdő kezelője köteles az erdőben dolgozók riasztását megszervezni.

12. § Erdőtűz esetén - a tűzoltóság megérkezéséig - az erdő őrzésével, védelmével megbízott személy jogosult a szükséges intézkedéseket megtenni, a veszélyeztetett területen levő járművek vezetőit és más személyeket a közreműködésre felhívni és a járművel - a kár elhárítása érdekében - rendelkezni.

13. § Az erdő kezelője köteles intézkedni, hogy az erdőtűz után az égett terület szélén, ahol lehetséges, a talajt legalább 1 méter szélességben felszántsák, és a területet 24 órán át őrizzék.

14. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a 4/1980. (XI. 25.) BM rendelettel kiadott Országos Tűzvédelmi Szabályzat 71. §-ának (1) és (2) bekezdése a hatályát veszti.

Dr. Horváth István s. k.,

belügyminiszter

Váncsa Jenő s. k.,

mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter

Lábjegyzetek:

[1] Lásd a 3/1980. (VIII. 30.) és a 4/1980. (XI. 25.) BM rendeletet.

Tartalomjegyzék