1984. évi 22. törvényerejű rendelet
az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvény módosításáról
A Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsa az állami vállalatokról szóló 1977. évi VI. törvényt (a továbbiakban: Vt.) az alábbiak szerint módosítja:
1. § (1) A Vt. II. fejezetének címe helyébe a következő rendelkezés lép:
"A vállalat létesítése"
(2) A Vt. 7. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) Vállalatot miniszter, országos hatáskörű szerv vezetője és a tanács, valamint a Minisztertanács állal a vállalatalapítás jogával felruházott más állami szerv (a továbbiakban együtt: alapító szerv) alapíthat."
2. § A Vt. 10. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"10. § Vállalat jön létre a vállalat szétválásával, szervezeti egysége önálló vállalattá alakulásával és a vállalatok egyesülésével."
3. §[1]
4. § A Vt. 12. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"12. § (1) A vállalat általános vezetését ellátja:
a) a vállalati tanács vagy
b) a vállalat dolgozóinak közgyűlése vagy küldöttgyűlése (a továbbiakban együtt: a dolgozók közgyűlése) vagy
c) az igazgató.
(2) A dolgozók közgyűlése vezetőséget továbbá - ha a szervezeti és működési szabályzat ezt előírja - ellenőrző bizottságot választ
(3) Ha a vállalat általános vezetését az igazgató látja el (a továbbiakban: államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat), a vállalatot létesítő határozat előírhatja az igazgató mellett működő igazgatótanács létrehozását
(4) A Minisztertanács határozza meg azokat az ügyeket, amelyekben a döntés joga a vállalati tanács, a dolgozók közgyűlése, a vezetőség, illetőleg az igazgatótanács hatáskörébe tartozik.
(5) A (4) bekezdésben említett testületek hatáskörébe tartozó kérdésekben az igazgató e testületek határozatainak megfelelően jár el, egyébként a vállalatot önállóan és egyéni felelősséggel vezeti."
5. § A Vt. 13. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"13. § (1) A vállalat belső szervezetét - a jogszabályok keretei között - a szervezeti és működési szabályzat határozza meg. Ebben gondoskodni kell a vállalat feladatainak ellátására legmegfelelőbb szervezet kialakításáról, az irányítási és döntési hatáskörök, a belső elszámolási, érdekeltségi és ellenőrzési rendszer megállapításáról.
(2) Azoknál a vállalatoknál, amelyeknek elkülönült szervezeti egységei vannak, a szervezeti és működési szabályzatban kell meghatározni a szervezeti egységek gazdálkodási önállóságát és felelősségét, a vállalati döntésekben való részvételük módját érdekeltségüket gazdálkodási és fejlesztési tevékenységük eredményességében, valamint külön elszámolási és érdekeltségi rendszerüket.
(3) A vállalat belső szervezetével és működésével kapcsolatos részletes szabályokat - a szervezeti és működési szabályzat keretei között - külön belső szabályzat is megállapíthatja."
6. § A Vt. 15. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"15. § Ha a vállalat általános vezetését vállalati tanács, illetőleg a dolgozók közgyűlése látja el, az igazgató megválasztásáról és felmentéséről e testület dönt, államigazgatási felügyelet alatt álló vállalatnál pedig az igazgatót az alapító szerv nevezi ki és menti fel."
7. § (1) A Vt. 19. §-ának (1) bekezdésében az "igazgatója" szövegrész helyébe a "vezető szerve (vállalati tanács, küldöttgyűlés, vezetőség, igazgatótanács), illetőleg igazgatója" szövegrész lép.
(2) A Vt. 19. §-ának (2) bekezdésében és 20. §-ának (1) bekezdésében az "igazgatója (helyettese)" szövegrész helyébe "a vállalat vezető szerve, illetőleg igazgatója" szövegrész lép.
(3) A Vt. 21. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A vállalat szervezeti és működési szabályzatát a vállalat illetékes szakszervezeti és KISZ szervének véleményét figyelembe véve, jogszabályban meghatározott körben pedig azokkal egyetértésben kell meghatározni."
8. § A Vt. 22. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A vállalat a kezelésébe tartozó vagyonnal és az alkalmazásban álló munkaerővel a jogszabályok keretei között, önállóan gazdálkodik."
9. § A Vt. 23. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"23. § A vállalat alapvető joga, illetőleg kötelessége
a) a vállalat anyagi és szellemi erőforrásainak hatékony felhasználása és gyarapítása,
b) a vállalati tervek meghatározása,
c) mérleg és eredménykimutatás készítése,
d) a vállalati üzlet- és árpolitika, valamint a termékek és szolgáltatások szerkezetének meghatározása,
e) a vállalat szervezeti és működési szabályzatának megállapítása,
f) a munkáltatói jogok gyakorlása, illetőleg kötelezettségek teljesítése, a személyzeti és munkaügyi feladatok ellátása,
g) leányvállalat létesítése, továbbá gazdasági társaságban és társulásban való részvétel,
h) a társadalmi tulajdon védelme, illetőleg az ehhez szükséges feltételek biztosítása, a belső ellenőrzési, információs és számviteli rendszer megtervezése,
i) a munkavégzés körülményeinek tervszerű és folyamatos javítása, az egészséges és biztonságos munkavégzés, továbbá a termelés-, üzem- és tűzbiztonság feltételeinek biztosítása,
j) a szocialista munkaverseny szervezése,
k) a dolgozói jóléti, szociális, kulturális, közművelődési és sportolási igényeinek vállalati keretek és feltételek között történő kielégítése."
10. § A Vt. 25. §-a helyébe a kővetkező rendelkezések lépnek:
"25. § (1) A vállalat a tevékenységi körét - a 26/A. §-ban említett esetben a külön jog vagy hatósági engedély megadását követően - módosíthatja.
(2) A Minisztertanács az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat tevékenységi körének módosítását korlátozhatja."
11. § A Vt. 27. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"A vállalatot létesítésekor el kell látni a tevékenységi körének ellátásához szükséges vagyonnal (induló vagyonnal)."
12. § A Vt. 28. §-a helyébe a következő rendelkezés lép:
"28. § A vállalat kezelésében levő vagyon nem vonható el; államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat esetében a Minisztertanács ettől eltérően rendelkezhet."
13. §[2]
14. § A Vt. a 30/A. § után a következő címmel és a 30/B. §-sal egészül ki:
"Az alapítói jogok gyakorlása
30/B. § E törvény és más jogszabályok rendelkezései szerint az alapító szerv jogosult
a) vállalat létesítésére,
b) az igazgató megválasztásával és felmentésével kapcsolatos előzetes egyetértési, illetőleg - államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat esetében - az igazgató tekintetében kinevezési, felmentési és egyéb munkáltatói jog gyakorlására,
c) a vállalat meghatározott gazdasági tevékenységre utasítására,
d) a vállalat megszüntetésére."
15. § A Vt. a 30/B. §-a után a következő címmel és a 30/C-30/D. §-okkal egészül ki:
"Törvényességi felügyelet
36/C. § (1) Az állam a törvényességi felügyelet útján ellenőrzi, hogy a vállalat
a) szervezeti és működési szabályzata, továbbá a szervezetére és működésére vonatkozó más belső szabályzatai megfelelnek-e a jogszabályoknak, valamint a vállalatot létesítő határozatnak,
b) működése, továbbá határozatai összhangban vannak-e a jogszabályok, a létesítő határozat, valamint a belső szabályzatok rendelkezéseivel.
(2) Nem terjed ki a törvényességi felügyelet a vállalat gazdálkodásának és döntéseinek gazdasági-célszerűségi szempontból való felülvizsgálatára, valamint az ágazati, funkcionális irányítás és ellenőrzés, a piacfelügyelet és a hatósági tevékenység körébe tartozó ügyekre, továbbá az olyan egyedi ügyek érdemi elbírálására, amelyekben munkaügyi vitának, bírósági eljárásnak vagy külön jogszabályon alapuló államigazgatási eljárásnak van helye.
30/D. (1) A törvényességi felügyeletet az alapító szerv, a tanács által létesített vállalat esetében pedig a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának szakigazgatási szerve látja el.
(2) Jogszabály, a létesítő határozat vagy belső szabályzat megsértése esetén a törvényességi felügyeletet gyakorló szerv
a) írásban figyelmezteti az igazgatót,
b) javasolhatja, hogy a vállalat illetékes szerve vonja felelősségre azt, aki a jogszabályt, a létesítő határozatot, illetőleg a belső szabályzatot megsértette,
c) megsemmisítheti a vállalati tanács, a dolgozók közgyűlése, a vezetőség, az igazgató és az ellenőrző bizottság határozatát, és szükség esetén új határozat hozatalát rendelheti el,
d) összehívhatja a vállalati tanácsot, a dolgozók közgyűlését, illetőleg a vezetőséget a működés törvényességének helyreállítása céljából,
e) felfüggesztheti feladatai ellátásától az Igazgatót, illetőleg a vezetőséget,
f) kezdeményezheti a Minisztertanácsnál a vállalat államigazgatási felügyelet alatt álló vállalattá való kijelölését."
16. § A Vt. 31. §-a (2) bekezdésének d) pontjában "és az igazgatóhelyettesek" szövegrész hatályát veszti.
17. § A Vt. 34. §-a helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"34. § (1) Az alapító szerv vezetője az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalat igazgatóját feladatai ellátásától felfüggesztheti, ha a vállalat tevékenysége sérti vagy súlyosan veszélyezteti a népgazdasági célok megvalósulásait Ebben az esetben az alapító szerv a vállalathoz legfeljebb hat hónapi időtartamra vállalati biztost rendel ki.
(2) A vállalati biztos a vállalatot az alapító szerv közvetlen irányítása és utasításai szerint vezeti."
18. § (1) A Vt. 37. §-a előtti cím a következőre változik:
"Az ágazati, valamint a funkcionális irányítás és ellenőrzés; a piacfelügyelet; hatósági tevékenység"
(2)[3]
19. §[4]
20. § A Vt. 40. §-a előtti cím és a 40. § helyébe az alábbi cím és a következő rendelkezés lép:
"A vállalat meghatározott gazdasági tevékenységre utasítása
40. § A vállalat részére utasítás törvényben, törvényerejű rendeletben, minisztertanácsi rendeletben és minisztertanácsi határozatban meghatározott esetben adható, ha a gazdasági cél más eszközzel nem érhető el."
21. § (1) A Vt. VI. fejezetének címe helyébe a következő cím lép:
"A vállalat megszűnése"
(2) A Vt. 42-43. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"42. § (1) A vállalat megszűnik
a) szétválással, más vállalattal történő egyesüléssel,
b) ha felszámolás során megszüntetik.
(2) Az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalatot az alapító szerv akkor is megszüntetheti, ha
a) a vállalat tevékenységére a népgazdaságnak nincs szüksége, vagy
b) a tevékenység más vállalat keretében gazdaságosabban látható el.
43. § (1) A vállalat megszűnésére vonatkozó határozatban meg kell jelölni a vállalat megszűnésének időpontját, továbbá a vállalat jogutódját, kivéve, ha jogutód nélkül szűnik meg.
(2) A vállalat megszűnéséhez a vállalati nyilvántartásból való törlés szükséges. Ha a vállalatot a cégjegyzékben ás nyilvántartják, megszűnését a cégjegyzékbe is be kell jegyezni.
(3) A vállalat felszámolása esetén a kötelezettségek teljesítése után fennmaradó vagyonról az alapító szerv rendelkezik. A felszámolásra külön jogszabály rendelkezései az irányadók."
22. § A Vt. 48-50. §-ai helyébe a következő rendelkezések lépnek:
"48. § (1) A trösztöt a vezérigazgató, illetőleg az igazgatótanács vezeti. Az igazgatótanács a tröszt vezérigazgatójából és a tröszti vállalatok igazgatóiból áll.
(2) A tröszt vezérigazgatójának és igazgatótanácsanak jogkörét a létesítő határozatban kell megállapítani. A létesítő határozat úgy is rendelkezhet, hogy a tröszt jogkörét a tröszti vállalatok felett kizárólag az igazgatótanács gyakorolja
49. § (1) A tröszt létesítő határozata felhatalmazhatja az igazgatótanácsot, illetve a vezérigazgatót arra, hogy a tröszti vállalatot meghatározott tevékenységre utasítsa, gazdálkodására kötelező irányelveket adjon, a tröszti vállalat vagyonát a tröszt hatékonyabb gazdálkodása érdekében átcsoportosítása, illetőleg egyes tröszti vállalatokat az állami költségvetéssel szembeni kötelezettségek teljesítése szempontjából egy gazdasági egységnek minősítsen. Ebben az esetben a trösztnél olyan belső elszámolási és irányítási rendszert kell kialakítani és alkalmazni, amely biztosítja
a) a tröszti vállalat szükséges gazdálkodási önállóságát és felelősségét, ideértve a saját döntésen alapuló beruházások lehetőségét is;
b) a tröszti vállalat érdekeltségét gazdálkodási és fejlesztési tevékenysége eredményességében és saját tevékenységével arányban álló részesedését a tröszt eredményéből.
(2) A tröszti vállalat vagyonának átcsoportosításához - ha bankkölcsön tartozása van - ki kell kérni a kölcsönt nyújtó pénzintézet véleményét.
50. § (1) A tröszt vezérigazgatóját - a tröszti igazgatótanács véleményét figyelembe véve - az alapító szerv nevezi ki és menti fel.
(2) A tröszti vállalat igazgatóját a tröszt vezérigazgatója nevezi ki és menti fel. A tröszti vállalatok igazgatói felett a munkáltatói jogokat a vezérigazgató gyakorolja."
23. § (1) A Vt. 53. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) E törvény nem érinti azokat a jogokat, amelyeket külön jogszabály a szakszervezetek részére biztosít."
(2) A Vt. 53. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(3) A Minisztertanács a tartósain alacsony hatékonyságú vállalatokra vonatkozóan sajátos szabályokat állapíthat meg."
24. § (1) A tanácsokról szóló 1971. évi I. törvény (Tt.) 44. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(1) A városi tanács végrehajtó bizottsága kinevezi a felügyelete alatt álló tanácsi vállalatok igazgatóit, valamint a tanácsi intézmények vezetőit és egyes vezető állású dolgozóit."
(2) A Tt. 64. §-a (1) bekezdésének b) pontja helyébe a következő rendelkezés lép:
(A szakigazgatási szerv vezetője:)
"b) felügyeletet gyakorol az államigazgatási felügyelet alatt álló tanácsi vállalatok felett és irányítja az intézményeket;"
(3) A Tt. 64. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:
"(2) A fővárosi és a megyei szakigazgatási szerv vezetője kinevezi a felügyelete alatt álló tanácsi vállalatok igazgatóit, valamint a tanácsi intézmények vezetőit és egyes vezető állású dolgozóit."
25. § (1) Ez a törvényerejű rendelet 1985. január 1. napján lép hatályba; egyidejűleg a Vt. 3. §-ának (3)-(4) bekezdése, a 7. §-ának (2) bekezdése, 14. §-a, 16-18. §-a, 22. §-a (3) bekezdésének második mondata, 24. §-ának (1) bekezdése, 26. §-ának (2) bekezdése, 29. §-át megelőző címe, 29. §-a, 33. §-a (1) bekezdése és (2) bekezdésének második mondata, 35. §-a, 41. §-a, 44. §-a, 51. §-a, 52/A. §-a, valamint az 1981. évi 20. számú törvényerejű rendelet 1-2. §-a, 3. §-ának (1) bekezdése, 7-8. §-a hatályát veszti.
(2) E törvényerejű rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a népgazdasági tervezésről szóló 1972. évi VII. törvény 26. §-a (1) bekezdésének második mondata.
(3) A vállalatra, amíg a létesítő határozat általános vezetését nem ruházta vállalati tanácsra, illetőleg a vállalat dolgozóinak közgyűlésére vagy küldöttgyűlésére, az államigazgatási felügyelet alatt álló vállalatokra vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
(4) Az 1985. január 1. előtt kisvállalatként létrehozott vállalatokra az új létesítő határozat kiadásáig a Vt. 52/A. § (1) bekezdésének rendelkezéseit alkalmazni kell.
Losonczi Pál s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának elnöke
Katona Imre s. k.,
a Magyar Népköztársaság Elnöki Tanácsának titkára
Lábjegyzetek:
[1] Hatályon kívül helyezte az 1992. évi LV. törvény 13. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1992.08.27.
[2] Hatályon kívül helyezte az 1992. évi LV. törvény 13. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1992.08.27.
[3] Hatályon kívül helyezte az 1992. évi LV. törvény 13. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1992.08.27.
[4] Hatályon kívül helyezte az 1992. évi LV. törvény 13. § (4) bekezdése. Hatálytalan 1992.08.27.