Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

Döntvényláncolatok

Egymásból is nyithatók egy adott ügy első-, másodfokú, felülvizsgálati stb. határozatai. Kisfilmünkben megmutatjuk ezt a funkciót.

...Tovább...

44/1984. (XI. 16.) PM rendelet

az egyes szociális, kulturális juttatásokról

A Minisztertanácstól kapott felhatalmazás alapján, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya a magánmunkáltató kivételével kiterjed minden munkáltatóra [Mt V. 99. § (2) bekezdés c) pont].

(2) A fegyveres erők, fegyveres testületek és a rendészeti szervek tekintetében a szociális, kulturális juttatásokban érvényesülő eltéréseket - e rendelet figyelembevételével - az illetékes miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben szabályozza.

A munkahelyi étkeztetés

2. §

(1) A munkáltató, amennyiben ennek feltételei biztosíthatók, köteles a dolgozók munkahelyi étkeztetéséről gondoskodni.

(2) A munkahelyi étkezés munkahelyi vendéglátó vállalat, illetőleg szövetkezeti szerv útján, má3 munkáltató munkahelyi konyhájának igénybevételével, illetőleg a munkáltató saját kezelésében levő konyhaüzem vagy tálaló konyha üzemeltetésével biztosítható.

(3) A munkáltató, ha a munkahelyi konyha, illetőleg étterem kapacitása lehetővé teszi, azt ilyen célra más munkáltatónak is (intézménynek) rendelkezésére bocsáthatja, kivéve, ha ezt biztonsági, egészségügyi stb. okból jogszabály tiltja.

(4) A munkáltató a (3) bekezdésben meghatározott feltételek fennállása esetén a munkahelyi étkezés igénybevételét egyedileg is engedélyezheti (pl. nyugdíjasok, nappali tagozatos tanulók számára).

3. §

(1) A munkáltató - külön jogszabályban meghatározott módon - a szervezett munkahelyi étkezés költségeihez hozzájárulást biztosít.

(2) A hideg étel szervezett fogyasztásához munkáltatói hozzájárulás csak abban az esetben adható, ha a meleg étkezés nem biztosítható.

(3) Munkáltatói hozzájárulást csak a munkáltatóval munkaviszonyban állók részére és csak ténylegesen igénybe vett munkahelyi étkezéshez lehet nyújtani.

4. §

(1) A kollektív szerződésben vagy a munkaügyi szabályzatban, illetőleg a munkáltató szerv vezetőjének a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben kiadott rendelkezésében (a továbbiakban együtt: kollektív szerződés) kell szabályozni:

a) hogy a munkáltató a szervezett étkezés milyen formáiról - meleg, félkész, konzerv, hideg étel - gondoskodik és ezt naponta hány alkalommal biztosítja;

b) a felhasználható nyersanyagra fordítható összeget (nyersanyagnormát);

c) a munkáltató által nyújtott hozzájárulás, illetőleg az igénybevevők által fizetendő térítés mértékét;

d) a kedvezményes munkahelyi étkezésben való részvétel feltételeit.

(2) A munkahelyi étkezésért fizetendő térítés mértékét a nyersanyagnorma figyelembevételével kell megállapítani.

(3) Az (1) és (2) bekezdésben foglaltakra jogszabály külön előírást adhat.

Üdültetés

5. §

(1) A munkáltató az e célra rendelkezésre álló alapja, illetőleg előirányzata terhére megszervezheti dolgozói, nyugdíjasai és azok családtagjainak szervezett üdülését.

(2) Az üdülés megszervezése érdekében a munkáltató üdülőt, hétvégi üdülőt tarthat fenn, üdülés céljaira épületet, férőhelyet bérelhet, vagy az üdülésre más alkalmas módon lehetőséget teremthet.

(3) A munkáltató - ha jogszabály nem tiltja -új üdülőt is létesíthet.

(4) A munkáltató a Szakszervezetek Országos Tanácsával, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szervével vagy más munkáltatóval (munkáltatókkal) közösen is létesíthet és tarthat fenn üdülőt.

6. §

Amennyiben a munkáltató az üdülőt a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben megszünteti - és arra egyéb hasznosítás céljából nem tart igényt -, más szervnek elsősorban üdülő céljára, ezt követően jóléti és szociális célokra (pl. szociális otthon, volt állami gondozottak elhelyezése) megvételre kell felajánlania.

7. §

(1) A szakszervezetek munkahelyi szerve a munkáltató szerv vezetője véleményének meghallgatása után határozza meg:

a) az üdülés céljára rendelkezésre álló összeg felhasználásának módját,

b) az üdülésben való részvétel feltételeit, az üdülés időtartamát, a térítés differenciálásának elveit,

c) a (2) és (3) bekezdés kivételével a fizetendő térítési díj mértékét.

(2) A gyermekek, illetőleg az oktatási intézmények nappali tagozatán tanuló, önálló keresettel nem rendelkezők térítési díja nem lehet nagyobb, mint a SZOT (családos, vagy csoportos) üdültetés keretén belül a gyermekek után fizetendő térítési díj.

(3) A harmadik és a további önálló keresettel nem rendelkező gyermekek után térítési díjat nem kell fizetni.

8. §

A szakszervezet munkahelyi szerve, a munkáltató szerv vezetője véleményének meghallgatásával a dolgozók és azok családtagjai részére külföldi csereüdültetést szervezhet az erről szóló külön jogszabályokban meghatározott feltételek szerint.

Gyermekintézmények

9. §

(1) A munkáltató - jogszabályban meghatározott feltételek mellett - bölcsődét, napközi otthonos óvodát és általános iskolai napközi otthont létesíthet, nyári napközis tábort szervezhet és azok fenntartásáról külön jogszabályban meghatározott módon gondoskodhat.

(2) Az (1) bekezdés szerinti intézményeket több munkáltató, illetőleg a munkáltatók és a területileg illetékes tanács közösen is létesíthetnek és tarthatnak fenn.

(3) Már működő gyermekintézményt a munkáltató csak a szakszervezet munkahelyi szervének egyetértésével, valamint az illetékes tanács vb szakigazgatási szervének hozzájárulásával szüntethet meg. Megszüntetése előtt - amennyiben arra az intézmény adottsága, területi elhelyezkedése lehetőséget ad - fel keli ajánlani megvételre a területileg illetékes tanácsnak.

Kulturális, sportcélú és egyéb szociális intézmények

10. §

A munkáltató, illetőleg több munkáltató, valamint a munkáltatók és a területileg illetékes tanács közösen - külön jogszabály szerint - létesíthet, illetőleg fenntarthat kulturális és sportcélú, továbbá egyéb szociális intézményt (pl. idősek napközi otthona).

Munkásszállás

11. §

(1) A munkáltató dolgozóinak elhelyezése érdekében állandó, ideiglenes vagy mozgó munkásszállást létesíthet.

(2) Munkásszállást létesíthet több munkáltató közösen, valamint a felügyeleti szerv is az irányítása alá tartozó munkáltatók dolgozói részére.

(3) A munkásszállásokra vonatkozó egészségügyi előírásokat az egészségügyi miniszter határozza meg.

(4) A munkásszálláson végzendő közművelődési munka, tömegsport szervezés, valamint szervezeti étkeztetés feladatait és feltételeit a művelődés miniszter, az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnöke, illetőleg a belkereskedelmi miniszter szakmai irányelvekben külön határozzák meg.

(5) A munkáltató dolgozóit más munkáltató által fenntartott munkásszálláson is elhelyezheti, illetőleg dolgozói elszállásolásáról állampolgár vagy nem állami szerv tulajdonában (pl. IBUSZ-bérlemény) levő szálláson (továbbiakban együtt: magánszállás) való elhelyezéssel is gondoskodhat.

(6) Két hónapnál hosszabb időtartamra - egy naptári éven belül - magánszálláson csak a munkáltató fizikai dolgozói helyezhetők el. Ez alól felmentés nem adható.

12. §

(1) A munkásszállásokat a térítési díj szempontjából kategóriákba kell sorolni. Ennek feltételeit -a szakszervezet munkahelyi szerve véleményének meghallgatása után - a munkásszállást fenntartó munkáltató határozza meg. Ha a munkásszálláson belül különböző színvonalú lakóhelyiségek vannak, azok egymástól eltérő kategóriákba sorolhatók.

(2) A kategóriába sorolás aszerint történik, hogy a munkásszállás:

a) állandó,

b) ideiglenes, mozgó vagy

c) magánszállás,

továbbá figyelembe kell venni a lakóhelyiségenkénti férőhelyek számát, a lakóhelyiségek berendezési és felszerelési színvonalát, komfortfokozatát.

(3) Állandó munkásszállásnak minősül a munkáltató által fenntartott, az 1/1971. (II. 8.) ÉVM számú rendelet 9. § d) pontja szerinti szolgálati szobában, vagy szolgálati férőhelyen történő elhelyezés is.

(4) A dolgozó a (2) bekezdés a) és c) pontja szerinti elhelyezés esetén térítési díjat köteles fizetni, térítési díj nélkül csak a b) pontba tartozó elhelyezést lehet igénybe venni.

(5) A térítési díj mértékét - a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben az egy férőhely fenntartási költségének figyelembevételével - a kollektív szerződésben kell szabályozni.

(6) A térítési díj magában foglalja a szállás világítását, fűtését és takarítását, valamint ágyneműhasználatát és annak rendszeres mosatását.

(7) Ha a munkásszálláson a (6) bekezdésben felsoroltakon felül egyéb szolgáltatásokat is biztosítanak, ezek térítési díját a kollektív szerződésben kell meghatározni.

(8) Egy munkásszálláson belül, azonos színvonalú lakóhelyiségekben elhelyezett dolgozók azonos térítési díjat fizetnek, kivételt képeznek a (9) bekezdésben és a 13. §-ban foglaltak.

(9) A családfenntartó dolgozók részére az előírt térítési díjból kedvezmény adható.

(10) A munkásszállás térítési díja - a 13. §-ban foglaltak kivételével - legfeljebb az egy férőhely fenntartási költsége lehet.

13. §

A más munkáltató által fenntartott munkásszálláson történő elhelyezés esetén, a munkásszállás igénybevételének feltételeiben a munkáltatók külön szerződésben állapodnak meg. A dolgozó által fizetendő térítési díj vonatkozásában ez esetben is a 12. § (5) bekezdése szerint kell eljárni.

14. §

(1) A munkásszálláson való elhelyezés feltételeit a kollektív szerződésben kell meghatározni.

(2) A munkásszállás házirendjét a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben a munkáltató, illetőleg az általa megbízott személy állapítja meg.

(3) A munkásszállás vezetőjét a házirend betartásában a szakszervezet munkahelyi szervének irányításával működő - választott - szállás- és fegyelmi bizottság segíti.

15. §

(1) A munkásszálláson a dolgozók csak ideiglenes bejelentővel helyezhetők el. Kivételt képeznek az állami gondozásból munkásszállásra költözők, valamint a büntetésvégrehajtó intézetekből szabadulók, akiknek - kizárólag egyéb lehetőség hiányában - állandó bejelentett lakása lehet a munkásszállás.

(2) A munkásszálláson - eltérő rendelkezések hiányában - a dolgozó családtagját elhelyezni nem szabad.

(3) Amennyiben a dolgozó házastársa is a munkásszállást fenntartó munkáltatóval áll munkaviszonyban a házastársak elhelyezhetők azonos munkásszálláson. Ebben az esetben biztosítani kell a házastársaknak a többi dolgozótól elkülönített elhelyezését és részükre külön meleg vizes zuhanyozó, mosdó használatát.

(4) Amennyiben a dolgozó munkaviszonya a munkásszállást fenntartó munkáltatóval megszűnik, a munkásszállást el kell hagynia. A munkásszállást fenntartó munkáltató engedélyezheti a munkásszállás további igénybevételét. Ilyenkor a dolgozó térítési díját a 13. § alapján kell meghatározni.

(5) Ha a 15. § (1) bekezdése értelmében, valamint 1985. január 1. előtt egyéb indok alapján a munkásszállásra állandó jelleggel bejelentett dolgozó munkaviszonya a munkásszállást fenntartó munkáltatóval megszűnik, vele szemben lakásigénnyel vagy egyéb elhelyezés igényével nem léphet fel.

(6) A munkásszállást fenntartó munkáltató megvonhatja a szállás juttatást mind a saját, mind a más munkáltató ott elhelyezett dolgozójától, ha a szállás rendjét, fegyelmét a szocialista együttélés szabályait megsérti.

(7) A szállásjuttatás megvonása - a házirend, szocialista együttélés szabályainak megsértéséből adódóan - a szállás- és fegyelmi bizottság véleményének figyelembevételével történhet meg.

(8) A munkásszállás fenntartójának a más munkáltató ott elhelyezett dolgozója szállásjuttatásának megvonási szándékáról a dolgozót és munkáltatóját előzetesen értesítenie kell.

16. §

(1) A munkásszállások férőhelyei kihasználásának biztosítása a munkásszállást fenntartó munkáltató feladata. Az állandó munkásszállás kihasználatlannak tekintendő, ha a munkásszálláson elhelyezett dolgozók száma éves átlagban nem éri el az építési-műszaki norma szerinti férőhelyek 85%-át.

(2) A munkáltató a munkásszállás férőhelyei kihasználásáról úgy is gondoskodhat, hogy - a 13. § szerinti megállapodás alapján - a szabad férőhelyeket végleges vagy ideiglenes használatra más munkáltató dolgozóinak elhelyezésére engedi át.

(3) Ha a munkásszállás rendeltetésszerű használata tartósan más munkáltatóval együtt sem biztosítható, a munkásszállást fenntartó munkáltató - a szakszervezet munkahelyi szervének egyetértésével köteles intézkedni a szabad munkásszállás-férőhelyek más célra történő hasznosításáról (pl. szobabérlők háza, volt állami gondozottak átmeneti otthona).

(4) A más célú hasznosítás esetén a térítési díjat - a vonatkozó jogszabályok előírásainak figyelembevételével - a szakszervezet munkahelyi szervével egyetértésben a munkásszállást fenntartó munkáltató határozza meg.

(5) A munkásszállás fekvése szerint területileg illetékes tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatokat ellátó szakigazgatási szerve jogosult a munkásszállások kihasználását ellenőrizni és ennek alapján intézkedéseket kezdeményezni; a munkáltatók ugyanaltkor kérhetik a szállásférőhelye kihasználása, vagy más célú hasznosítása érdekében ezen szervek közreműködését.

(6) Amennyiben a munkásszállást a fenntartó munkáltató más munkáltatóval közösen sem tudja megfelelően hasznosítani -, a szakszervezet munkahelyi szervének egyetértésével - átadhatja más munkáltatónak munkásszállás céljára. Ilyen igény hiányában a területileg illetékes tanácsnak kell megvételre felajánlania (pl. garzonház, szociális otthon, diákotthon, volt állami gondozottak elhelyezése céljából),

Munkásszállítás és munkába járást szolgáló utazási kedvezmény

17. §

(1) A munkáltató saját vagy bérelt járművén térítés ellenében gondoskodhat a dolgozóknak a lakóhelyről munkahelyre és onnan hazaszállításáról. A munkásszállítást több munkáltató közösen is megszervezheti.

(2) A dolgozó által a szállításért fizetendő térítési díj - jogszabály eltérő rendelkezése hiányában - nem lehet kevesebb, mint a személyvonat II. kocsiosztályon - azonos távolságra - történő utazásnál a dolgozót egyébként terhelő utazási költség.

(3) A kollektív szerződésben kell szabályozni a munkásszállítás igénybevételének feltételeit, és - ha jogszabály nem határozza meg - a dolgozó által fizetendő térítés mértékét, valamint a munkáltató által nyújtott hozzájárulás előrelátható összegét.

(4) A munkásszállítást és a munkába járást szolgáló utazási kedvezmény eltérő ágazati szabályait az illetékes miniszter a pénzügyminiszterrel egyetértésben külön jogszabályban állapítja meg.

(5) Azt a dolgozót, aki állandó vagy ideiglenes lakóhelyéről munkahelyére távolsági közforgalmú közlekedési eszközzel jár be, a munkáltató - külön jogszabályban meghatározott - utazási kedvezményben részesíti.

Lakásépítés támogatása

18. §

A munkáltató - a külön jogszabály előírásai szerint - támogathatja a dolgozók lakásépítését és vásárlását, illetőleg részükre lakást biztosíthat. A támogatás feltételeit munkáltató szerv vezetője, továbbá a szakszervezet munkahelyi szerve (szövetkezeteknél a közgyűlés által meghatározott szerv) és a KISZ-szervezet közösen határozza meg a kollektív szerződésben.

Segély, előleg

19. §

(1) A dolgozó részére segélyt, előleget a kollektív szerződésben meghatározott módon a szakszervezet munkahelyi szerve adhat.

(2) A segélykeret

a) összegét vállalatoknál és szövetkezeteknél a jóléti és kulturális alapon belül kell megállapítani,

b) összege költségvetési szerveknél - a munkáltató dolgozóinak éves tervezett átlaglétszámának alapulvételével - dolgozónként és havonként öt, évente hatvan forint.

(3) Az előleg sem a bérköltség, sem az érdekeltségi alap terhére nem számolható el. Az előleget legkésőbb hat hónap alatt kell visszafizetni,

(4) Az előlegkeret mértéke az átlagos állományi létszám, illetőleg a (2) bekezdés b) pontja szerinti létszám alapján dolgozónként és havonként a tíz forintot nem haladhatja meg.

Munkaruha

20. §

(1) A munkaruha juttatási ideje az arra jogosító munkakörbe lépéssel, illetőleg az előzőleg kiadott munkaruha juttatási idejének lejártát követő napon kezdődik. A juttatási időbe nem lehet beszámítani a munkavégzésnek egy hónapot meghaladó - bármilyen okból történő - szünetelését.

(2) A munkaruha tisztítása és rendben tartása - ha a munkaviszonyra vonatkozó szabály másként nem rendelkezik - a dolgozó kötelessége.

(3) A munkaruha juttatás részletes szabályait a kollektív szerződésben kell meghatározni.

21. §

Ez a rendelet 1985. január 1. napján lép hatályba. Egyidejűleg az egyes szociális, kulturális juttatásokról szóló 18/1979. (XII. 1.) MüM számú rendelet, valamint a Munka Törvénykönyvének a költségvetési szerveknél a Magyar Nemzeti Banknál, a pénzintézeteknél, valamint a szövetkezeti érdekképviseleti szerveknél történő végrehajtásáról szóló 21/1979. (XII. 28.) MüM számú rendelet 15., 17-19. §-ai hatályukat vesztik.

Dr. Hetényi István s. k.,

pénzügyminiszter

Tartalomjegyzék