7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet
a gombavizsgálattal kapcsolatos szakképesítésről
Az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény végrehajtásával kapcsolatos feladatokról szóló 1022/1976. (VII. 11.) MT. határozat 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:[1][2]
1. §[3] Gombavizsgáló szakellenőri (a továbbiakban: szakellenőr) feladatot, továbbá a gombával kapcsolatos élelmezés-egészségügyi célellenőrzést (a továbbiakban; élelmezés-egészségügyi célellenőrzés), valamint gombamérgezéseknél laboratóriumi diagnosztizálást csak az e rendeletben meghatározott szakképesítéssel rendelkező személy végezhet.
2. § (1) Szakellenőr az lehet, aki egyéves szakellenőri tanfolyamot végzett, és ezt követően sikeres vizsgát tett.
(2) Szakellenőri tanfolyam elvégzése nélkül is vizsgára bocsátható és szakellenőri szakképesítést szerezhet az, aki
a) 1955-1984. között közép-, illetőleg felsőfokú gombaismerői tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett, vagy
b) szakellenőri szakképesítéshez kötött munkakörben legalább ötéves szakmai gyakorlattal rendelkezik.
(3) A szakellenőrt az (1)-(2) bekezdésben meghatározott vizsga sikeres letételét követően az 1. melléklet szerinti bizonyítvánnyal kell ellátni. A (2) bekezdésben megjelölt esetben a bizonyítványt a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész mellőzésével kell kiállítani.
(4) Szakellenőri feladatot az egészségügyi gombaismerő és az egészségügyi gombatoxikológus (3. §) is elláthat.
3. § (1) Élelmezés-egészségügyi célellenőrzést az végezhet, aki egyéves egészségügyi gombaismerői tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett. A tanfolyamon az vehet részt, aki legalább középiskolai végzettséggel rendelkezik. A sikeres vizsgáról a 2. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani.
(2) Gombamérgezés laboratóriumi diagnosztizálását az végezheti, aki kétéves egészségügyi gombatoxikológiai tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett. A tanfolyamon az vehet részt, aki egészségügyi gombaismerői szakképesítéssel rendelkezik. A sikeres vizsgáról a 3. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani.
(3) A rendelet hatálybalépése előtt egészségügyi gombaismerői, illetőleg gombatoxikológiai tanfolyamot végzettek képesítésének szakképesítésként való elismertetéséhez különbözeti vizsga szükséges. A különbözeti vizsga sikeres letételét követően a 2., illetőleg a 3. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani. Ennek "megjegyzés" rovatában a vizsga különbözeti jellegére utalni kell.
4. § Aki öt évnél hosszabb ideig nem végzett a szakképesítésének megfelelő tevékenységét, ilyen feladatokat csak akkor láthat el, ha korábbi szakképesítésének megfelelő vizsgát tett. A vizsga letételéhez külön tanfolyam elvégzése nem szükséges. A vizsga sikeres letételét követően az 1-3. mellékletek szerinti bizonyítványokat a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész mellőzésével kell kiállítani.
5. § (1) A szakképesítést nyújtó tanfolyamok és vizsgák szervezése, valamint lebonyolítása a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) feladata. Az Intézetnek szakmai kérdésekben a Gombaszakoktatási Bizottság a tanácsadó szerve, melynek a tagjait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a kiküldő szervek javaslatára határozatlan időre nevezi ki. A Gombaszakoktatási Bizottság szervezeti és működési szabályzatát a földművelésügyi miniszter a népjóléti miniszterrel egyetértésben állapítja meg.
(2) A tanfolyamok tematikáját, követelményrendszerét, tan- és vizsgaanyagát az Intézet - a Gombaszakoktatási Bizottság közreműködésével - a Népjóléti Minisztérium jóváhagyásával állapítja meg.
(3) A tanfolyamok és a vizsgák lebonyolítására, az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványok pótlására az Intézet szervezeti és működési, továbbá tanulmányi és vizsgaszabályzatát kell alkalmazni.
(4) Az Intézet a szakképesítést szerzett személyekről szakképesítésként elkülönített nyilvántartást vezet.
(5) A szakellenőri, az egészségügyi gombaismerői és az egészségügyi gombatoxikológusi tanfolyam az óra- és vizsgadíjak megállapítása szempontjából középfokú tanfolyamnak minősül.
6. § A szabadon termő és a termesztett gombák felismerésére, a gombatermesztéssel kapcsolatos ismeretek széles körű elterjesztésére irányuló - szakképesítést nem nyújtó - alapfokú tanfolyamot más szervezet is rendezhet. Ezeknek a tanfolyamoknak a részére a tanterv (tematika) készítése, a szakelőadók biztosítása a vizsgaanyagok szakmai összehasonlítása, a vizsgák szervezése és lebonyolítása az Intézet feladata. Az Intézet e feladatokat a Gombaszakoktatási Bizottság közreműködésével teljesíti. A tanfolyam elvégzését követően eredményes vizsgát tett hallgató a 4. melléklet szerinti igazolást kap.
7. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 21/1955. (XI. 18.) FM rendelet és a 19/1970. (VII. 15.) MÉM rendelet hatályát veszti, továbbá a gombával kapcsolatos közegészségügyi szabályokról szóló 16/1982. (XII. 30.) EüM rendelet 11. §-ának második mondatában megjelölt határidő 1985. december 31-re módosul.
1. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez
FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET
Anyakönyvi szám: ...............
BIZONYÍTVÁNY
arról, hogy .......................................... (személyi szám:
.................................) a gombavizsgálói szakellenőri tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.
A Bizottság nevezettet
gombavizsgálói szakellenőrnek
nyilvánítja.
A bizonyítvány a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgálói szakellenőri feladatkör ellátására és ilyen munkakör betöltésére jogosít.
........................199.................. hó ... nap
.........................
(a tanfolyam vezetője)
.........................
(a Bizottság elnöke)
2. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez
FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET
Anyakönyvi szám: ..................
BIZONYÍTVÁNY
arról, hogy .......................................... (személyi szám:
...........................) az egyéves egészségügyi gombaismerői tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.
A Bizottság nevezettet
egészségügyi gombaismerőnek
nyilvánítja.
A bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (1) bekezdésében meghatározott munkakör ellátására, valamint a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgáló szakellenőri feladatkör ellátására jogosult.
[Megjegyzés: a bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (3) bekezdése szerinti különbözeti vizsga alapján került kiállításra].[4]
........................199.................. hó ... nap
.........................
(a tanfolyam vezetője)
.........................
(a Bizottság elnöke)
3. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez
FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET
Anyakönyvi szám: ..................
BIZONYÍTVÁNY
arról, hogy .......................................... (személyi szám:
...........................) az kétéves egészségügyi gombatoxikológiai tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.
A Bizottság nevezettet
egészségügyi gombatoxikológusnak
nyilvánítja.
A bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott munkakör ellátására, valamint a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgáló szakellenőri feladatkör ellátására jogosít.
[Megjegyzés: a bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (3) bekezdése szerinti különbözeti vizsga alapján került kiállításra].[5]
........................199.................. hó ... nap
.........................
(a tanfolyam vezetője)
.........................
(a Bizottság elnöke)
4. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez
IGAZOLÁS
arról, hogy .......................... (személyi szám: .....................) a szabadontermő és a termesztett gombák felismerésére, a gombatermesztéssel kapcsolatos ismeretek széles körű elterjesztésére szervezett tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.
........................199.................. hó ... nap
.........................
(a tanfolyam vezetője)
.........................
(a Bizottság elnöke)
Lábjegyzetek:
[1] Az 1976. évi IV. törvényt az 1995. évi XC. törvény, az 1022/1976. (VII. 11.) MT határozatot az 1988. évi IV. törvény 19. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte. Lásd az 1/1996. (I. 9.) FM-NM-IKM együttes rendeletet.
[2] A SZOT megszűnt.
[3] A gombával kapcsolatos közegészségügyi szabályokról a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendelet rendelkezik.
[4] A megjegyzés szövegét csak különbözeti vizsga esetén kell feltüntetni, egyidejűleg a bizonyítvány szövegéből törlendő a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész.
[5] A megjegyzés szövegét csak különbözeti vizsga esetén kell feltüntetni, egyidejűleg a bizonyítvány szövegéből törlendő a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész.