Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet

a gombavizsgálattal kapcsolatos szakképesítésről

Az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény végrehajtásával kapcsolatos feladatokról szóló 1022/1976. (VII. 11.) MT. határozat 14. pontjában kapott felhatalmazás alapján - az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendeljük:[1][2]

1. §[3] Gombavizsgáló szakellenőri (a továbbiakban: szakellenőr) feladatot, továbbá a gombával kapcsolatos élelmezés-egészségügyi célellenőrzést (a továbbiakban; élelmezés-egészségügyi célellenőrzés), valamint gombamérgezéseknél laboratóriumi diagnosztizálást csak az e rendeletben meghatározott szakképesítéssel rendelkező személy végezhet.

2. § (1) Szakellenőr az lehet, aki egyéves szakellenőri tanfolyamot végzett, és ezt követően sikeres vizsgát tett.

(2) Szakellenőri tanfolyam elvégzése nélkül is vizsgára bocsátható és szakellenőri szakképesítést szerezhet az, aki

a) 1955-1984. között közép-, illetőleg felsőfokú gombaismerői tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett, vagy

b) szakellenőri szakképesítéshez kötött munkakörben legalább ötéves szakmai gyakorlattal rendelkezik.

(3) A szakellenőrt az (1)-(2) bekezdésben meghatározott vizsga sikeres letételét követően az 1. melléklet szerinti bizonyítvánnyal kell ellátni. A (2) bekezdésben megjelölt esetben a bizonyítványt a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész mellőzésével kell kiállítani.

(4) Szakellenőri feladatot az egészségügyi gombaismerő és az egészségügyi gombatoxikológus (3. §) is elláthat.

3. § (1) Élelmezés-egészségügyi célellenőrzést az végezhet, aki egyéves egészségügyi gombaismerői tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett. A tanfolyamon az vehet részt, aki legalább középiskolai végzettséggel rendelkezik. A sikeres vizsgáról a 2. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani.

(2) Gombamérgezés laboratóriumi diagnosztizálását az végezheti, aki kétéves egészségügyi gombatoxikológiai tanfolyamot végzett és sikeres vizsgát tett. A tanfolyamon az vehet részt, aki egészségügyi gombaismerői szakképesítéssel rendelkezik. A sikeres vizsgáról a 3. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani.

(3) A rendelet hatálybalépése előtt egészségügyi gombaismerői, illetőleg gombatoxikológiai tanfolyamot végzettek képesítésének szakképesítésként való elismertetéséhez különbözeti vizsga szükséges. A különbözeti vizsga sikeres letételét követően a 2., illetőleg a 3. melléklet szerinti bizonyítványt kell kiállítani. Ennek "megjegyzés" rovatában a vizsga különbözeti jellegére utalni kell.

4. § Aki öt évnél hosszabb ideig nem végzett a szakképesítésének megfelelő tevékenységét, ilyen feladatokat csak akkor láthat el, ha korábbi szakképesítésének megfelelő vizsgát tett. A vizsga letételéhez külön tanfolyam elvégzése nem szükséges. A vizsga sikeres letételét követően az 1-3. mellékletek szerinti bizonyítványokat a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész mellőzésével kell kiállítani.

5. § (1) A szakképesítést nyújtó tanfolyamok és vizsgák szervezése, valamint lebonyolítása a MÉM Mérnök- és Vezetőtovábbképző Intézet (a továbbiakban: Intézet) feladata. Az Intézetnek szakmai kérdésekben a Gombaszakoktatási Bizottság a tanácsadó szerve, melynek a tagjait a mezőgazdasági és élelmezésügyi miniszter a kiküldő szervek javaslatára határozatlan időre nevezi ki. A Gombaszakoktatási Bizottság szervezeti és működési szabályzatát a földművelésügyi miniszter a népjóléti miniszterrel egyetértésben állapítja meg.

(2) A tanfolyamok tematikáját, követelményrendszerét, tan- és vizsgaanyagát az Intézet - a Gombaszakoktatási Bizottság közreműködésével - a Népjóléti Minisztérium jóváhagyásával állapítja meg.

(3) A tanfolyamok és a vizsgák lebonyolítására, az elveszett vagy megsemmisült bizonyítványok pótlására az Intézet szervezeti és működési, továbbá tanulmányi és vizsgaszabályzatát kell alkalmazni.

(4) Az Intézet a szakképesítést szerzett személyekről szakképesítésként elkülönített nyilvántartást vezet.

(5) A szakellenőri, az egészségügyi gombaismerői és az egészségügyi gombatoxikológusi tanfolyam az óra- és vizsgadíjak megállapítása szempontjából középfokú tanfolyamnak minősül.

6. § A szabadon termő és a termesztett gombák felismerésére, a gombatermesztéssel kapcsolatos ismeretek széles körű elterjesztésére irányuló - szakképesítést nem nyújtó - alapfokú tanfolyamot más szervezet is rendezhet. Ezeknek a tanfolyamoknak a részére a tanterv (tematika) készítése, a szakelőadók biztosítása a vizsgaanyagok szakmai összehasonlítása, a vizsgák szervezése és lebonyolítása az Intézet feladata. Az Intézet e feladatokat a Gombaszakoktatási Bizottság közreműködésével teljesíti. A tanfolyam elvégzését követően eredményes vizsgát tett hallgató a 4. melléklet szerinti igazolást kap.

7. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a 21/1955. (XI. 18.) FM rendelet és a 19/1970. (VII. 15.) MÉM rendelet hatályát veszti, továbbá a gombával kapcsolatos közegészségügyi szabályokról szóló 16/1982. (XII. 30.) EüM rendelet 11. §-ának második mondatában megjelölt határidő 1985. december 31-re módosul.

1. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez

FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET

Anyakönyvi szám: ...............

BIZONYÍTVÁNY

arról, hogy .......................................... (személyi szám:

.................................) a gombavizsgálói szakellenőri tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.

A Bizottság nevezettet

gombavizsgálói szakellenőrnek

nyilvánítja.

A bizonyítvány a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgálói szakellenőri feladatkör ellátására és ilyen munkakör betöltésére jogosít.

........................199.................. hó ... nap

.........................

(a tanfolyam vezetője)

.........................

(a Bizottság elnöke)

2. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez

FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET

Anyakönyvi szám: ..................

BIZONYÍTVÁNY

arról, hogy .......................................... (személyi szám:

...........................) az egyéves egészségügyi gombaismerői tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.

A Bizottság nevezettet

egészségügyi gombaismerőnek

nyilvánítja.

A bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (1) bekezdésében meghatározott munkakör ellátására, valamint a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgáló szakellenőri feladatkör ellátására jogosult.

[Megjegyzés: a bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (3) bekezdése szerinti különbözeti vizsga alapján került kiállításra].[4]

........................199.................. hó ... nap

.........................

(a tanfolyam vezetője)

.........................

(a Bizottság elnöke)

3. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez

FM MÉRNÖK- ÉS VEZETŐTOVÁBBKÉPZŐ INTÉZET

Anyakönyvi szám: ..................

BIZONYÍTVÁNY

arról, hogy .......................................... (személyi szám:

...........................) az kétéves egészségügyi gombatoxikológiai tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.

A Bizottság nevezettet

egészségügyi gombatoxikológusnak

nyilvánítja.

A bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (1) és (2) bekezdésében meghatározott munkakör ellátására, valamint a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendeletben megjelölt gombavizsgáló szakellenőri feladatkör ellátására jogosít.

[Megjegyzés: a bizonyítvány a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 3. §-ának (3) bekezdése szerinti különbözeti vizsga alapján került kiállításra].[5]

........................199.................. hó ... nap

.........................

(a tanfolyam vezetője)

.........................

(a Bizottság elnöke)

4. számú melléklet a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelethez

IGAZOLÁS

arról, hogy .......................... (személyi szám: .....................) a szabadontermő és a termesztett gombák felismerésére, a gombatermesztéssel kapcsolatos ismeretek széles körű elterjesztésére szervezett tanfolyamra előírt tanulmányi kötelezettségének eleget tett, a vizsgára bocsátás egyéb feltételeinek megfelelt és az e célra szervezett bizottság előtt sikeres vizsgát tett.

........................199.................. hó ... nap

.........................

(a tanfolyam vezetője)

.........................

(a Bizottság elnöke)

Lábjegyzetek:

[1] Az 1976. évi IV. törvényt az 1995. évi XC. törvény, az 1022/1976. (VII. 11.) MT határozatot az 1988. évi IV. törvény 19. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte. Lásd az 1/1996. (I. 9.) FM-NM-IKM együttes rendeletet.

[2] A SZOT megszűnt.

[3] A gombával kapcsolatos közegészségügyi szabályokról a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendelet rendelkezik.

[4] A megjegyzés szövegét csak különbözeti vizsga esetén kell feltüntetni, egyidejűleg a bizonyítvány szövegéből törlendő a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész.

[5] A megjegyzés szövegét csak különbözeti vizsga esetén kell feltüntetni, egyidejűleg a bizonyítvány szövegéből törlendő a tanfolyam elvégzésére utaló szövegrész.

Tartalomjegyzék