Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

16/1982. (XII. 30.) EüM rendelet

a gombával kapcsolatos közegészségügyi szabályokról[1]

Az élelmiszerekről szóló 1976. évi IV. törvény végrehajtásával kapcsolatos feladatokra vonatkozó 1022/1976. (VII. 11.) MT. határozat 15. pontjában foglalt felhatalmazás alapján az ipari és kereskedelmi miniszterrel, a földművelésügyi miniszterrel, a belügyminiszterrel, valamint a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel egyetértésben - a következőket rendelem:[2]

1. § A rendelet hatálya kiterjed a gomba termesztésére, a termesztett és a szabadon termő gomba (a továbbiakban együtt: gomba) emberi fogyasztásra történő felvásárlására, tárolására, szállítására, forgalomba hozatalára (a továbbiakban együtt: forgalomba hozatal), feldolgozására, valamint a vendéglátás és minden más étkeztetési forma (a továbbiakban együtt: vendéglátás) keretében történő felhasználására.

2. § (1) Gombát csak az egészségre ártalmas anyagoktól mentes helyen és körülmények között szabad termeszteni.

(2)[3] A gomba termesztésének helyét és körülményeit, továbbá a termesztési tevékenységet a területileg illetékes tisztiorvos (a továbbiakban: felügyelőség) ellenőrizheti; ha az általa észlelt közegészségügyi-járványügyi hiányosság nem küszöbölhető ki, a gombatermesztést megtilthatja.

3. § (1) Forgalomba hozni, feldolgozni, illetőleg vendéglátás során felhasználni

a) a gombavizsgáló szakellenőr (a továbbiakban: szakellenőr) által megvizsgált és emberi fogyasztásra alkalmasnak minősített (a továbbiakban együtt: minősített) szabadon termő gombát,

b) termesztési igazolással ellátott, ennek hiányában az a) pont szerint minősített termesztett gombát

szabad.

(2) A minősítésről a forgalomba hozatalt, illetőleg a feldolgozást végző gazdálkodó szervezet [Ptk. 685. § c) pont], gazdasági társulás, gazdasági munkaközösség, egyéb polgári jogi társaság, magánkereskedő (a továbbiakban együtt: gazdálkodó szerv) vagy magánszemély, a termesztési igazolás kiállításáról a termelő gondoskodik. Ha a gomba forgalomba hozatalában, illetőleg feldolgozásában gazdálkodó szerv és magánszemély együtt vesz részt, a minősítésről a gazdálkodó szerv gondoskodik.

(3) A szárításra szedett szabadon termő gombát friss állapotban kell minősíteni. A szárított gomba válogatása és csomagolása csak szakellenőr felügyelete mellett történhet.

4. § (1) Gombát csak

a) a kereskedelmi hatóság által gombaárusításra kijelölt élelmiszer nagypiacon, piacon, vásárcsarnokban (a továbbiakban együtt: piac),

b) abban az üzletben, amelynek működési engedélye erre kiterjed,

c) annak a magánkereskedőnek a telephelyén, akinek a szakmai üzletköre erre kiterjed,

d) a kereskedelmi hatóság által kijelölt más helyeken szabad árusítani.

(2)[4] Magánszemély szárított gombát közvetlen lakossági fogyasztásra csak gombaszárítási céltanfolyam elvégzését igazoló bizonyítvány birtokában vagy ilyen bizonyítvánnyal rendelkező szakértő folyamatos alkalmazása esetén árusíthat.

(3) A gombát csak más áruktól elkülönítve szabad árusítani. Az árusítás során az egyes gombafajokat egymástól el kell különíteni. A szabadon termő nyers gomba csak ömlesztve, a szárított gomba csak kiszerelve hozható fogalomba. A gyűrűs és a csoportos tuskógombakészlet mellett jól láthatóan el kell helyezni a "20 perc főzés után fogyasztható" feliratot.

5. § (1) A kereskedelmi hatóság közreműködésével a jegyző biztosítja, hogy a piaci gombaárusítás ellenőrzésére és az árusítási engedély kiadására a piac területén a teljes nyitvatartási idő alatt szakellenőr működjék.

(2) A piacon eladásra szánt szabadon termő gomba teljes készletét az eladó az árusítás megkezdése előtt köteles minősítésre bemutatni a szakellenőrnek. A szakellenőr az emberi fogyasztásra alkalmatlan gombát térítés nélkül lefoglalja és a megsemmisítéséről gondoskodik, az árusítható gombatételről pedig fajonként árusítási engedélyt állít ki.

(3) Az árusítási engedély az eladó nevét, lakhelyét (székhelyét), a gombafaj nevét, tiszta súlyát, az engedély keltét, továbbá a szakellenőr aláírását és bélyegzőjének lenyomatát tartalmazza. Az árusítási engedély csak a megjelölt piacon és az engedély kiállításának napján érvényes. Az eladó az árusítási engedélyt a gombatétel mellett jól látható helyen köteles elhelyezni.

(4) Árusítási engedély a rendelet mellékletében felsorolt, továbbá azokra a gombafajokra adható, amelyeknek piaci árusítását a piac helye szerint illetékes megyei (fővárosi) állami közegészségügyi-járványügyi felügyelőség - az Országos Élelmezés- és Táplálkozástudományi Intézet szakvéleménye alapján - engedélyezte.

6. § (1) Gazdálkodó szervezet esetén termesztési igazolásként a szállítólevél elfogadható; egyébként a termelőnek az adatait (név, lakhely, személyi szám), a gomba faját, tiszta súlyát és az átadás időpontját tartalmazó igazolást kell kiállítania, és a forgalomba hozónak átadnia.

(2) A termesztési igazolással nem rendelkező gombatételt a szabadon termő gombára vonatkozó rendelkezések szerint kell minősíteni.

7. §[5][6] A gomba minősítésére, forgalomba hozatalára és feldolgozására a vonatkozó szabványok, a feldolgozás élelmezésegészségügyi és műszaki feltételeire, továbbá a gomba ártalmas vegyi és mikrobiológiai szennyeződésének elhárítására külön jogszabályok az irányadók.

8. § (1) A vendéglátás során való felhasználásra szánt gomba vásárlásakor a felhasználónak be kell szereznie a termesztési igazolást, illetőleg a szakellenőr által kiállított, a gomba faját, tiszta súlyát és az átadás időpontját tartalmazó, aláírással és bélyegzővel ellátott igazolást. Az igazolás nélkül a gomba nem használható fel.

(2) Az igazolást a felhasználónak a felhasználástól számított 15 napig meg kell őriznie, és az ellenőrző szerv kívánságára fel kell mutatnia.

(3) Étel készítésénél a nyers gombát a vásárlástól számított 24 órán belül fel kell használni és addig hűtőtérben vagy szellős, hűvös, száraz helyen kell tárolni. A gombás készétel - a hidegkonyhai termék kivételével - csak a készítés napján értékesíthető.

9. § Ha a gomba forgalomba hozója, feldolgozója vagy a vendéglátás során felhasználója tudomást szerez a forgalmazott, feldolgozott vagy felhasznált gombától eredő megbetegedésről vagy annak gyanújáról, a gombatétel forgalomba hozatalának, feldolgozásának, illetőleg felhasználásának megszüntetése és a gomba maradékának megőrzése mellett haladéktalanul értesíti a felügyelőséget.

10. § (1)[7] A kereskedelmi hatóság közreműködésével - a helyi igényekre is figyelemmel - a jegyző gondoskodik arról, hogy a piaci szakellenőr lakossági szaktanácsadást is végezzen. A lakossági szaktanácsadást - igény esetén - hét végén és munkaszüneti napokon is biztosítani kell. A szaktanácsadást csak szakellenőr végezheti [22/1992. (I. 28.) Korm. rendelet 8. § a) pontja].

(2) A lakossági szaktanácsadást végző szakellenőr az emberi fogyasztásra alkalmatlan gombát lefoglalja és megsemmisítéséről gondoskodik; a rendelet mellékletében nem szereplő ehető gombafaj esetében a felhasználásra vonatkozóan útmutatást ad.

11. §[8][9] A szakellenőrök képzésére és vizsgáztatására külön jogszabály az irányadó. A szakellenőri képesítéshez kötött feladatokat 1985. december 31-ig felső- vagy középfokú gombaismerői képesítéssel rendelkező személy is elláthatja.

12. § Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba; egyidejűleg a gombaforgalom szabályozásáról szóló 8200-7/1954. (Eü. K. 16.) EüM utasítás, valamint az egyes tanácsi egészségügyi hatáskörök módosításáról szóló 17/1972. (X. 22.) EüM rendelet 6. §-a hatályát veszti.

Melléklet a 16/1982. (XII. 30.) EüM rendelethez

Az élelmiszer nagypiaci, piaci, vásárcsarnoki árusításra engedélyezett gombafajok jegyzéke:

Tinóru (vargánya) gombák közül:

az összes faj, kivéve

Változékony tinóru (Boletus luridus)

Farkas tinóru (Boletus calopus)

Sátán tinóru (Boletus satanas)

Epeízű tinóru (Tylopilus felleus)

Gyökeres tinóru (Boletus radicans)

Csiperkegombák közül:

az összes faj, kivéve

Sárguló csiperke (Agaricus xanthoderma)

Tisztaszagú csiperke (Agaricus meleagris)

Őzláb gombák közül:

Nagy őzláb gomba (Macrolepiota procera)

Harmat gombák közül:

Termesztett óriás harmatgomba (Stropharia rugoso-annulata)

Pereszke gombák közül:

Májusi pereszke (Calocybe gambosa)

Tejpereszke (Leucopaxillus lepistoides)

Lila pereszke (Lepista nuda)

Fenyő pereszke (Tricholoma terreum)

Akácpereszke (Armillaria rickenii)

Laskagombák közül:

Késői laskagomba (Pleurotus ostreatus)

Ördögszekér laskagomba (Pleurotus eryngii)

Galambgombák közül:

Kékhátú galambgomba (Russula cyanoxantha)

Varaszöld galambgomba (Russula virescens)

Tejelőgombák közül:

Rizikék (Lactarius deliciosus, L. sanguifluus)

Tölcsérgombák közül:

Gyűrűs tuskógomba (Armillariella mellea)

Csoportos tuskógomba (Armillariella tabescens)

Szürke tölcsérgomba (Lepista nebularis)

Fülőkegombák közül:

Vörösbarna fülőke (Collybia fusipes)

Tőkegombák közül:

Ízletes tőkegomba (Kuehneromyces mutabilis)

Déli tőkegomba (Agrocybe aegerita)

Szegfűgombák közül:

Mezei szegfűgomba (Marasmius oreades)

Gerebengombák közül:

Sárga gerebengomba (Hydnum repandum)

Róka- és trombitagombák közül:

Sárga rókagomba (Contharellus cibarius)

Sötét trombitagomba (Craterellus cornucopioides)

Galócagombák közül:

Császárgomba (Amanita caesarea)

Pöfeteggombák közül:

Bimbós pöfeteg (Lycoperdon perlatum)

Óriás pöfeteg (Langermannia gigantea)

Kucsmagombák közül:

az összes faj.

Lábjegyzetek:

[1] Lásd még a 20/1988. (IV. 8.) MT rendeletet.

[2] Utóbb az 1022/1976. (VII. 11.) MT határozatot az 1988. évi IV. törvény 19. §-ának (1) bekezdése hatályon kívül helyezte.

[3] Az Állami Közegészségügyi-Járványügyi Felügyeletről a 13/1972. (IV. 12.) Korm. rendelet és a 6/1972. (V. 16.) EüM rendelet rendelkezik.

[4] A 4. § (2) bekezdése a 9/1994. (IV. 29.) NM rendelet 1. §-ával megállapított szöveg.

[5] Lásd a 4/1978. (VI. 25.) EüM rendeletet.

[6] Lásd a 6/1978. (VII. 14.) EüM rendeletet.

[7] A 10. § (1) bekezdése a 17/1992. (VII. 10.) NM rendelet 9. § (2) bekezdésével megállapított szöveg.

[8] A 11. § második mondata a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet 7. §-ának megfelelően módosított szöveg.

[9] A gombavizsgálattal kapcsolatos szakképesítésről a 7/1984. (VIII. 1.) EüM-MÉM együttes rendelet rendelkezik.

Tartalomjegyzék