16/1985. (IV. 13.) MT rendelet

egyes munkaügyi szabályok módosításáról

1. §

A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 60. §-ának (2) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(2) A munkanormákat a munkáltató határozza meg. A munkanormát alkalmazása előtt munkautalványon, kifüggesztés útján, vagy más alkalmas módon írásban az érintett dolgozók tudomására kell hozni és arról naprakész nyilvántartást kell vezetni. Ha korábbi munkanorma megváltoztatására kerül sor, a megváltoztatás indokait is az érintett dolgozó tudomására kell hozni."

2. §

(1) A dolgozók belföldi hivatalos kiküldetése, illetőleg külszolgálata, valamint áthelyezése alkalmával felszámítható költségek megtérítéséről szóló 33/1951. (I. 31.) MT rendelet (a továbbiakban: R.) - 63/1984. (XII. 30.) MT rendelettel megállapított - 20/A. § (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A 20. § alapján a termelésben, a szolgáltatásban vagy az államigazgatási munka szervezésében és ellenőrzésében közvetlenül részt vevő dolgozónak, akinek munkavégzéséhez a személygépkocsi folyamatos vagy rendszeres használata elengedhetetlenül szükséges, továbbá azon termelés-, forgalomirányitói munkakörben dolgozók részére, akik a vállalat telephelyén kívül végzett szolgáltatásokat, illetőleg területileg szétszórt egységek dolgozóinak munkáját irányítják és ellenőrzik, valamint a besorolás szerint vezetőnek minősülő, de munkakörét beosztott nélkül ellátó dolgozók részére, ha a betöltött munkakör jellege azt egyértelműen indokolja, rendszeres saját személygépkocsi használat engedélyezhető és átalánytérítés fizethető. Ezeket a munkaköröket a felügyeletük alá tartozó szerveknél - az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben- az illetékes miniszterek állapítják meg; az egyéb munkáltatókra nézve az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnöke rendelkezik. Átalánytérítés fizethető az üzemi személygépkocsival nem rendelkező szervezet vezetői részére egyedi engedély alapján, ha tevékenységük jellege azt feltétlenül indokolja."

(2) A R. 20/A. §-ának (3) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(3) Munkaviszonyra vonatkozó szabályban kell meghatározni a megállapítható átalány mértékét, illetőleg felső határát. Belterületi használat esetén havi háromszáz, Budapest területén történő használat esetén havi ötszáz, megye vagy annál nagyobb területre kiterjedő használat esetén havi egyezer kilométert meg nem haladó utazás vehető figyelembe. E korlátozás alól az (1) bekezdésben meghatározott körben a közületi (szolgálati) gépjármű üzemebentartásának engedélyezésére jogosult illetékes minisztérium, létesítő szerv, illetőleg vezető felmentést engedélyezhet, és magasabb határt állapíthat meg. Az idényszerű tevékenységet folytató szervezeteknél a saját személygépkocsi használatára meghatározott kilométerkeretet éves szinten is meg lehet határozni. Az idényszerű tevékenységet folytató szervezetek körét a felügyeletük alá tartozó szervekre nézve -az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével egyetértésben - az illetékes miniszterek, az egyéb munkáltatók tekintetében az Állami Béres Munkaügyi Hivatal elnöke határozza meg."

(3) Az R. 20/C. §-ának (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

"(1) A személyi tulajdonban levő személygépkocsik belföldi hivatalos kiküldetés (külszolgálat) céljára történő használatáért, valamint a bérelt vagy személyszállítás céljából igénybe vett személygépkocsikért a munkáltató által kifizetett díjak (térítések) nem haladhatják meg a közületi szervek gépjárműveiről szóló jogszabályban meghatározott, illetékes minisztérium, létesítő szerv, illetőleg vezető által megállapított mértéket."

3. §

A magyar állampolgár külföldön történő munkavállalásáról szóló 8/1983. (V. 4.) MT rendelet 4. §-a (2) bekezdésként a következő rendelkezéssel egészül ki, egyidejűleg a (2)-(6) bekezdés megjelölése (3)-(7) bekezdésre változik:

"(2) Az eljárásra munkaviszonyban vagy szövetkezeti tagsági viszonyban álló személy esetében a munkáltató (szövetkezet) székhelye szerinti engedélyező szerv illetékes."

A heti 40 órás munkaidő kiterjesztéséről az iparban és az építőiparban tárgyú 1044/1983. (X. 27.) Mt. h. számú határozat 4. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4. A programot két hónappal a munkaidőcsökkentés bevezetésének tervezett időpontja előtt meg kell küldeni

a) jóváhagyás végett a felügyeleti szervnek, illetőleg

b) a törvényességi felügyeletet ellátó szervnek."

5. §

(1) A szocialista munkaversenyről szóló 1054/ 1983. (XII. 20.) Mt. h.-SZOT-KISZ KB együttes határozat (a továbbiakban: H.) melléklete 4/a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

"4/a. A felügyeletet gyakorló miniszter - nem államigazgatási felügyelet alatt álló állami vállalatok, tanácsok és egyes jogi személyek vállalatai, leányvállalatok, gazdasági társulások, valamint szövetkezetek (kisvállalatok és kisszövetkezetek) esetében az ágazati miniszter (országos hatáskörű szerv vezetője) - az érintett szakszervezet (szövetkezeti gazdálkodó szervezeteknél a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerve) elnökségével - 30 éven aluli dolgozóknál, ifjúsági brigádoknál a KISZ illetékes szerve véleményének kikérésével - adományozza a "Nemzetközi Munkaverseny Élenjáró Dolgozója-", a "Szakma (Ágazat) Kiváló Brigádja-", a "Nemzetközi Munkaverseny Élenjáró Brigádja", az "Elismerő Oklevél", a "Nemzetközi Munkaverseny Élenjáró Vállalata (Szövetkezete)", a "Kiváló Vállalat (Szövetkezet)" kitüntetéseket, valamint a kisvállalatok, kisszövetkezetek elismeréseit."

(2) A H. melléklete 6/a. pontja helyébe a következő rendelkezés lép:

(6. A munkaversenyben elnyerhető kitüntetésekkel járó pénzjutalmat)

"a) a "Szakma Ifjú Mestere", a "Kiváló Ifjú Szakember", a "Kiváló Dolgozó", valamint a vállalat által alapított egyéb kitüntetések, továbbá a "Szocialista Brigád Érem", a "Vállalat Kiváló Ifjúsági Brigádja", a "Vállalat Kiváló Brigádja" kitüntetés esetében adott pénzjutalmat az érdekeltségi alap, illetve a bérköltség terhére az adott vállalat (szövetkezet)," biztosítja.

6. §

Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. A 2. § rendelkezéseit 1985. július 1. napjától kell alkalmazni. Egyidejűleg a Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 9. §-ának (3) bekezdése, 35. §-ának (3) bekezdése, 99. §-a (2) bekezdésének b) pontja, valamint a 100. §-ának (3) bekezdése hatályát veszti.

Lázár György s. k.,

a Minisztertanács elnöke