Tippek

Tartalomjegyzék nézet

Bármelyik címsorra duplán kattintva megjelenítheti a dokumentum tartalomjegyzékét.

Visszaváltás: ugyanúgy dupla kattintással.

(KISFILM!)

...Tovább...

Bíró, ügytárgy keresése

KISFILM! Hogyan tud rákeresni egy bíró ítéleteire, és azokat hogyan tudja tovább szűkíteni ügytárgy szerint.

...Tovább...

Közhiteles cégkivonat

Lekérhet egyszerű és közhiteles cégkivonatot is.

...Tovább...

PREC, BH stb. ikonok elrejtése

A kapcsolódó dokumentumok ikonjainak megjelenítését kikapcsolhatja -> így csak a normaszöveg marad a képernyőn.

...Tovább...

Keresés "elvi tartalomban"

A döntvények bíróság által kiemelt "elvi tartalmában" közvetlenül kereshet. (KISFILMMEL)

...Tovább...

Mínuszjel keresésben

A '-' jel szavak elé írásával ezeket a szavakat kizárja a találati listából. Kisfilmmel mutatjuk.

...Tovább...

Link jogszabályhelyre

KISFILM! Hogyan tud linket kinyerni egy jogszabályhelyre, bekezdésre, pontra!

...Tovább...

BH-kban bírónévre, ügytárgyra

keresés: a BH-k címébe ezt az adatot is beleírjuk. ...Tovább...

Egy bíró ítéletei

A KISFILMBEN megmutatjuk, hogyan tudja áttekinteni egy bíró valamennyi ítéletét!

...Tovább...

Jogszabály paragrafusára ugrás

Nézze meg a KISFILMET, amelyben megmutatjuk, hogyan tud a keresőből egy jogszabály valamely §-ára ugrani. Érdemes hangot ráadni.

...Tovább...

Önnek 2 Jogkódexe van!

Két Jogkódex, dupla lehetőség! KISFILMÜNKBŐL fedezze fel a telepített és a webes verzió előnyeit!

...Tovább...

Veszélyhelyzeti jogalkotás

Mi a lényege, és hogyan segít eligazodni benne a Jogkódex? (KISFILM)

...Tovább...

Változásfigyelési funkció

Változásfigyelési funkció a Jogkódexen - KISFILM!

...Tovább...

Módosult §-ok megtekintése

A „változott sorra ugrás” gomb(ok) segítségével megnézheti, hogy adott időállapotban hol vannak a módosult sorok (jogszabályhelyek). ...Tovább...

Iratminták a Pp. szövegéből

Kisfilmünkben bemutatjuk, hogyan nyithat meg iratmintákat a Pp. szövegéből. ...Tovább...

30/1986. (IX. 1.) MM rendelet

a középfokú szakoktatási intézmények nappali tagozatán tanulmányokat folytatók juttatásairól és kedvezményeiről

Az oktatásról szóló 1985. évi I. törvény végrehajtására kiadott 41/1985. (X. 5.) MT rendelet (a továbbiakban: Vhr.) 1. §-a (2) bekezdésének g) pontjában és 21. §-ának (3) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján - a honvédelmi miniszterrel az 1. § (3) bekezdésében, az Állami Bér- és Munkaügyi Hivatal elnökével az 5. § (2) bekezdésében, a 12-14. §-ban, az Országos Társadalombiztosítási Főigazgatóság vezetőjével a 7. §-ban foglalt rendelkezések, a szövetkezetek országos érdekképviseleti szerveivel a szövetkezeteket érintő rendelkezések tekintetében, továbbá a pénzügyminiszterrel, az Állami Ifjúsági és Sporthivatal elnökével, a Magyar Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottságával, valamint a Szakszervezetek Országos Tanácsával egyetértésben - a következőket rendelem:

A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed

a) a szakközépiskolák, a szakmunkásképző iskolák, az egészségügyi szakiskolák, a gépíró és gyorsíró szakiskolák és a speciális szakiskolák (a továbbiakban: iskola, középfokú szakoktatási intézmény) nappali tagozatának tanulóira (a továbbiakban: tanuló),

b) az a) pontban felsorolt iskolákra,

c) a tanulók gyakorlati oktatásában részt vevő gazdálkodó szervezetekre, állami költségvetési szervekre és magánmunkáltatókra (a továbbiakban együtt: vállalat).

(2) Nem terjed ki a rendelet hatálya a honvédelmi miniszter által fenntartott tiszthelyettesképző szakközépiskolák és szakmunkásképző iskolák tanulóira, valamint az említett iskolákra.

(3) A tiszthelyettesképző szakközépiskolák és szakmunkásképző iskolák tanulóit megillető juttatásokat és kedvezményeket a honvédelmi miniszter az e rendeletben foglaltak figyelembevételével állapítja meg.

Az ösztöndíj és az ösztöndíj-kiegészítés

2. §

(1) A Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének a) pontjában meghatározott ösztöndíj

a) a szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai tanulót a második, illetőleg a kiegészítő képzésben* résztvevőt az első,

b) a technikusképzéssel közös alapozású szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai tanulót a harmadik,

c) a szakmunkásképző iskolai tanulót és a kiegészítő képzésben* résztvevőt az első,

d) az egészségügyi szakiskolai és a speciális szakiskolai tanulót az első

évfolyamtól kezdve a tanulói jogviszony megszűnéséig illeti meg.

(2) Az ösztöndíj havi összegét (a továbbiakban: ösztöndíj) az iskolatípusonként meghatározott értékhatárok között, a tanuló tanulmányi eredménye, szorgalma és közösségi tevékenysége figyelembevételével - az 1. számú mellékletben foglalt I-IV. számú táblázatok alapján - egy-egy félév időtartamára kell megállapítani.

(3) Az alsó határnak megfelelő összegű ösztöndíj illeti meg a tanulót, ha

a) az első félévi tanulmányi eredménye elégtelen, a tanév második félévében,

b) évfolyamismétlésre utasították, a megismételt évfolyam első félévében.

3. §

(1) Az első félévben járó ösztöndíj összegét az első tanítási napot követő két héten belül, a második félévben járó ösztöndíj összegét pedig az első félévet követő hónap 15. napjáig kell megállapítani.

(2) Az ösztöndíj összegét az iskola igazgatója - a tanulói szakszervezeti szerv, ahol az nem működik, az osztálydiákbizottság, illetőleg, ha az ösztöndíjat vállalat fizeti, a vállalat véleményét is figyelembe véve - állapítja meg.

4. §

(1) Az ösztöndíj összegéről az iskola értesíti a tanulót, a tizennyolcadik életévét be nem töltött (a továbbiakban: kiskorú) tanuló szülőjét, gondozóját, törvényes képviselőjét (a továbbiakban együtt: szülő), valamint ha az ösztöndíjat a vállalat fizeti, a vállalatot.

(2) Az ösztöndíj megállapítása ellen a tanuló - a kiskorú tanulónak a szülője is - fellebbezéssel élhet, ha az ösztöndíjat nem a rendeletben foglaltak szerint határozták meg.

(3) Az ösztöndíj megállapításának módjára, a fellebbezés előterjesztésére, továbbítására és elbírálására a külön jogszabályban* foglalt eljárási rendelkezések az irányadók.

5. §

(1) Ösztöndíj-kiegészítés illeti meg a 2. § (1) bekezdésének c) pontjában megjelölt tanulót a tanulói jogviszony tartama alatt, ha olyan szakmát tanul, amelyben a népgazdaság igényeinek megfelelő tanulólétszám nehezen biztosítható (a továbbiakban: nehezen beiskolázható szakma). Az ösztöndíj-kiegészítés összegét az 1. számú melléklet V. része tartalmazza.

(2) A nehezen beiskolázható szakmák körét a teljes tanulmányi időre a fővárosi, megyei tanács végrehajtó bizottságának munkaügyi feladatot ellátó szakigazgatási szerve - a művelődési feladatot ellátó és a képzés szakirányának megfelelő más szakigazgatási szervvel egyetértésben, tanévenként - határozza meg.

(3) A fővárosban, illetőleg a megyében legfeljebb húsz szakmát lehet nehezen beiskolázhatónak minősíteni.

6. §

(1) Az ösztöndíj és az ösztöndíj-kiegészítés a tanulót - a rendeletben meghatározott kivétellel - az év minden hónapjában megilleti.

(2) Az ösztöndíjat és az ösztöndíj-kiegészítést havonta egy összegben - a félévben első alkalommal szeptemberben, illetőleg márciusban -előre kell folyósítani.

7. §

(1) Az ösztöndíj és az ösztöndíj-kiegészítés akkor is jár a tanulónak, ha betegség miatt egy évig, tbc-s megbetegedés esetén két évig nem jár iskolába.

(2) Ha a szakmunkásképző iskolai tanuló gyakorlati oktatására magánmunkáltatónál kerül sor, betegsége idejére ösztöndíj és ösztöndíj-kiegészítés nem illeti meg, helyette a társadalombiztosítási jogszabályok szerint táppénzre jogosult.

(3) Ha a táppénzes napok száma nem éri el az egész hónapot, az ösztöndíjból és az ösztöndíj-kiegészítésből a táppénzzel fizetett napokra eső részt le kell vonni. A levonandó összeg meghatározásánál az ösztöndíj és az ösztöndíj-kiegészítés együttes összegének egyhuszad részét kell egy napra számítani.

8. §

Ösztöndíjcsökkentés fegyelmi büntetés esetén a fegyelmi határozatban megjelölt összeget a határozat jogerőre emelkedését követő hónaptól kell folyósítani.

9. §

Az ösztöndíj és az ösztöndíj-kiegészítés ötven százaléka illeti meg a tanulót abban a hónapban, amelyben

a) tanulói jogviszonya a hó 16. napja előtt megszűnik,

b) tanulói jogviszonyának szünetelése a hó 16. napja előtt kezdődik,

c) tanulmányait a hó 15. napja után kezdi meg vagy folytatja.

10. §

A tanuló által okozott kárért járó kártérítés összege az ösztöndíjból és az ösztöndíj-kiegészítésből levonható, ha ahhoz a tanuló - kiskorú tanulónak a szülője is - írásban hozzájárul.

11. §

(1) Az ösztöndíjat és az ösztöndíj-kiegészítést

a) szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai tanuló [2. § (1) bekezdés a)-b) ponti és egészségügyi szakiskolai tanuló részére - tekintet nélkül a gyakorlati oktatás helyére - az iskola,

b) szakmunkásképző iskolai tanuló részére az iskolában (tanüzemben) folyó gyakorlati oktatás időtartamára az iskola, a vállalati gyakorlati oktatás* időtartamára pedig - a magánmunkáltató kivételével - a vállalat,

c) speciális szakiskolai tanuló részére - tekintet nélkül a gyakorlati oktatás helyére - a vállalat

köteles fizetni.

(2) Ha a szakmunkásképző iskolai tanuló gyakorlati oktatása magánmunkáltatónál folyik, az ösztöndíjat és az ösztöndíj-kiegészítést a teljes képzési idő alatt a magánmunkáltató fizeti.

A munkabér

12. §

(1) A Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének a) pontja alapján a gyakorlati oktatást ellátó vállalat az iskola hozzájárulásával ösztöndíj helyett munkabért fizethet

a) a szakmunkásképzést folytató szakközépiskola és az egészségügyi szakiskola tanulójának az összefüggő szakmai gyakorlat időtartamára,

b) a szakmunkásképző iskola tanulójának az utolsó évfolyam időtartamára,

c) a speciális szakiskola tanulójának a teljes tanulmányi időre.

(2) Ha a vállalat a tanulónak munkabért fizet, azt a vállalatnál alkalmazott bérrendszer (bérforma) és a munkakörre, illetőleg a munkára irányadó bértétel, a ténylegesen munkában töltött idő, illetve a teljesített munka alapján köteles meghatározni és a tanuló részére kifizetni.

(3) A vállalat az (1) bekezdés b) és c) pontjában megjelölt munkabérért foglalkoztatott tanulót köteles a foglalkoztatásának megfelelő állománycsoportban állományi létszámba venni.

13. §

A tanuló munkabérre a gyakorlati oktatás ideje alatt jogosult. Ha a tanuló munkabért kap, az elméleti oktatás idejére sem ösztöndíj, sem munkabér nem jár.

14. §

(1) Egy napra eső munkabér jár

a) a szakmunkásképzést folytató szakközépiskolai és az egészségügyi szakiskolai tanulónak az összefüggő szakmai gyakorlat idejére eső munkaszüneti napokra [Mt. V. 45. § (1) bekezdés], a tanítás nélküli munkanapokra, március 15-ére és 21-ére, a téli és a tavaszi szünet napjaira (a továbbiakban együtt: kieső napok),

b) a szakmunkásképző iskolai tanulónak az utolsó évfolyamon a gyakorlati oktatásból kieső napokra, a tanulmányokat záró vizsga* napjaira, továbbá ha az utolsó évfolyam befejezését követően külön szakmai gyakorlaton vesz részt, a nyári oktatási szünet** napjaira,

c) a speciális szakiskolai tanulónak a teljes tanulmányi idő alatt a gyakorlati oktatásból kieső napokra és a tanulmányokat záró vizsga és a nyári oktatási szünet napjaira.

(2) A tanuló munkabérének megállapítására és folyósítására a rendeletben nem szabályozott kérdésekben a vállalat dolgozóira vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

15. §

(1) Nem foglalkoztatható a tanuló munkabérben, ha

a) osztályismétlésre utasították, a megismételt évfolyam első félévében,

b) félévkor elégtelen osztályzatot kapott, az adott évfolyam második félévében,

c) fegyelmi büntetésben részesítették, a határozat jogerőre emelkedésétől számított, legfeljebb hat hónapon át.

(2) A vállalat az iskola kezdeményezése alapján köteles megszüntetni a munkabérben való foglalkoztatást, ha

a) az (1) bekezdésben meghatározott valamelyik feltétel a foglalkoztatás megkezdése után következett be,

b) a kifizetett munkabér összege nem éri el a tanulót egyébként megillető ösztöndíj mértékét,

c) a tanuló tanulmányi eredménye jelentősen romlott.

(3) A munkabérben történő foglalkoztatást az iskola megtiltja, ha a tanulót a vállalat - felszólítás ellenére - nem a szakmai követelményeknek megfelelően foglalkoztatja.

A díjazás

16. §

(1) A Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének b) pontjában meghatározott, az összefüggő szakmai gyakorlat időtartamára a nem szakmunkásképzést folytató szakközépiskolai tanulót - ideértve a technikusképzésben részesülőt is -, valamint a gépíró és gyorsíró szakiskolai tanulót megillető díjazás egy hónapra járó összegét a meghatározott értékhatárok között, a tanuló szakmai gyakorlati tevékenységének értékelése és munkateljesítménye figyelembevételével - a 2. számú mellékletben foglalt táblázat alapján - kell megállapítani.

(2) Ha az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama egy hónapnál rövidebb vagy a tanuló a szakmai gyakorlatról bármely okból távol marad, a díjazást arányosan csökkenteni kell.

(3) A díjazás összegét - attól függően, hogy az összefüggő szakmai gyakorlat hol folyik - az iskola vagy a vállalat állapítja meg és utólag fizeti.

(4) A vállalat a díjazásként kifizetett összeget az Ösztöndíjra vonatkozó rendelkezések szerint számolhatja el.

A kedvezményes étkeztetés

17. §

(1) A Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott kedvezményes étkeztetés (a továbbiakban: étkezés) napi egy alkalommal, a 3. számú mellékletben meghatározott térítési díj fizetése ellenében illeti meg

a) a szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai tanulót a gyakorlati oktatás napjain,

b) a szakmunkásképző iskolai, az egészségügyi szakiskolai, valamint a speciális szakiskolai tanulót az elméleti és a gyakorlati oktatási napokon, a tanítás nélküli munkanapokon, továbbá március 15-én és 21-én,

c) a nem szakmunkásképzést folytató szakközépiskolai tanulót - ideértve a technikusképzésben részesülőt is - valamint a gépíró és gyorsíró iskolai tanulót az összefüggő szakmai gyakorlat időtartama alatt.

(2) Az egészségügyi szakiskola diákotthonba, illetőleg kollégiumba (a továbbiakban: diákotthon) felvett tanulója az étkezést a diákotthoni ellátás keretében kapja.

(3) Az étkezésről meleg, kivételesen indokolt esetben hideg élelem biztosításával kell gondoskodni.

(4) Az étkezésről - attól függően, hogy a tanulók gyakorlati oktatása hol folyik - az iskola vagy a vállalat köteles gondoskodni. A kötelezettség az (1) bekezdés b) pontjában meghatározott esetben az elméleti oktatási napokra is kiterjed.

(5) A tanulót - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - szociális körülményeire tekintettel az iskola, illetőleg a vállalat részben vagy egészben mentesítheti a térítési díj megfizetése alól. Ha az iskolában tanulói szakszervezeti szerv működik, a döntés előtt ki kell kérni a véleményét.

(6) Az állami gondozott, továbbá a vendéglátó vállalatok melegkonyhás üzemeiben gyakorlati oktatáson részt vevő tanulók az étkezést térítési díj fizetése nélkül kapják.

18. §

Ha a tanuló munkabért kap. a vállalat előírhatja, hogy a kedvezményes étkezést a dolgozók számára meghatározott térítési díj fizetése mellett veheti igénybe.

Munkaruha-juttatás

19. §

(1) A tanulót a Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott munkaruha-juttatás (a továbbiakban: munkaruha) - a munkaviszonyban álló dolgozókkal azonos feltételek szerint - a teljes tanulmányi időre illeti meg.

(2) A munkaruhát

a) a szakmunkásképzésben részt vevő szakközépiskolai és a szakmunkásképző iskolai tanulók, továbbá a nem szakmunkásképzést folytató szakközépiskola harmadik-negyedik évfolyamának tanulói részére, illetőleg a harmadik-ötödik évfolyamon a technikusképzésben részesülő tanulóknak - attól függően, hogy a gyakorlati oktatás hol folyik - az iskola vagy a vállalat,

b) a nem szakmunkásképzést folytató szakközépiskola első-második évfolyamának tanulói és az egészségügyi szakiskolai tanulók részére az iskola,

c) a speciális szakiskolai tanulóknak - a gyakorlati oktatás helyétől függetlenül - a vállalat természetben biztosítja.

20. §

(1) A munkaruha juttatási ideje általában két év. Ha a tanuló gyakorlati oktatásában részt vevő vállalatnál a kollektív szerződés, illetve ahol kollektív szerződés nem köthető, a munkaviszonyra vonatkozó jogszabály a szakmára vagy a munkaterületre rövidebb juttatási időt állapít meg, ez a rendelkezés - a vállalat és az iskola megállapodása alapján - a tanuló munkaruhajuttatására is alkalmazható.

(2) A juttatási idő letelte után a munkaruha a tanuló tulajdonába kerül. Ha a tanuló tanulói jogviszonya korábban szűnik meg, köteles a munkaruha arányos értékét megfizetni.

(3) Ha a tanuló tanulói jogviszonya a juttatási idő eltelte előtt a tanulmányok befejezése miatt szűnik meg és a tanuló a munkaruhát már legalább egy évig használta, az iskola, illetőleg a vállalat a munkaruha arányos értékének megfizettetésétől eltekinthet.

Az útiköltség-térítés

21. §

(1) A Vhr. 21. §-a (1) bekezdésének c) pontjában meghatározott útiköltség-térítés jár

a) a diákotthonban vagy munkásszálláson lakó vájár, mezőgazdasági, illetőleg építőipari szakmunkásképző iskolai tanulónak a diákotthonból, munkásszállásról a vállalati gyakorlati oktatási helyre (a továbbiakban: gyakorlati oktatási hely) és onnan a diákotthonba, munkásszállásra való visszautazás költségeihez, ha helyi tömegközlekedési eszközzel a gyakorlati oktatási hely nem érhető el,

b) a tanulónak [1. § (1) bekezdés a) pont], ha az összefüggő szakmai gyakorlatot nem az iskola székhelyén levő gyakorlati oktatási helyen szervezik meg, a lakóhelyéről a gyakorlati oktatási helyre és vissza történő utazás költségeihez,

c) a beszámoltató rendszerű oktatásban* részt vevő szakmunkástanulónak a beszámolókra és a beszámoltató vizsgákra a lakóhelyéről az iskolába és visszautazás költségeihez.

(2) Az útiköltség-térítést - az iskola és a vállalat közötti eltérő megállapodás* hiányában - a tanuló gyakorlati oktatását ellátó vállalat fizeti.

(3) Ha a gyakorlati oktatási helyet nem lehet helyi tömegközlekedési eszközzel elérni, a vállalat az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott eseteken kívül is megtérítheti a tanulónak a lakóhelyéről a gyakorlati oktatási helyre és vissza történő utazás költségét.

A gyakorlati oktatási helyen kívüli foglalkoztatás

22. §

(1) Napi háromszori étkezés, szállás és utazási költségtérítés illeti meg a tanulót, ha a gyakorlati oktatás keretében - átmenetileg - az iskola, illetőleg a vállalat székhelyén, telephelyén kívül levő gyakorlati oktatási helyen foglalkoztatják.

(2) Az (1) bekezdésben meghatározott juttatásokat - attól függően, hogy a gyakorlati oktatás hol folyik - az iskola vagy a vállalat köteles természetben biztosítani.

Egyéb juttatások

23. §

(1) A vállalat a dolgozóira vonatkozó rendelkezések szerint - az iskola véleményének meghallgatása után - a tanulót jutalomban, prémiumban, év végi részesedésben és szociális támogatásban részesítheti.

(2) A kereskedelmi és a vendéglátóipari szakmunkásképző iskolai tanulót az ösztöndíjon felül - az elért forgalom alapján, a belkereskedelmi miniszter által megállapított feltételek szerint -jutalékban, illetőleg célprémiumban lehet részesíteni.

24. §

(1) A vállalat a tanulónak a nyári oktatási szünetben üdülési lehetőséget biztosíthat.

(2) A szakmunkástanulók - külön jogszabály rendelkezései szerint* - üdülésben, gyógyüdülésben vehetnek részt.

Záró rendelkezések

25. §

A tanulói jogviszony szünetelése alatt a tanulót az e rendeletben szabályozott juttatások nem illetik meg.

26. §

Az iskola a tanulói ösztöndíjra fordítható összeget az 1. számú mellékletben meghatározott tervezési átlag alapján tervezheti meg.

27. §

(1) A szakmunkásképző iskolának azt a tanulóját, aki a rendelet hatálybalépésekor jogszabály alapján* tankönyvellátásban részesül, a szakmunkásképző iskolában folytatott tanulmányainak tartama alatt - a (2) bekezdésben foglalt kivétellel - a juttatás változatlan feltételekkel megilleti.

(2) Nem jár a tanulónak a tankönyvellátás, ha évfolyamismétlés miatt olyan osztályban folytatja tanulmányait, amelynek tanulóit az említett juttatás nem illeti meg.

(3) A tankönyvellátás keretében kiadott tankönyveket a tanév befejezése után az iskolának vissza kell adni. Az elveszett, illetőleg szándékosan megrongált könyvek árát a tanuló köteles megtéríteni.

(4) A képzés szakiránya szerint illetékes miniszter rendelkezése alapján a tanuló az (1) bekezdésben meghatározott időszak eltelte után is részesíthető tankönyvellátásban.

28. §

A tanulókat a munkavédelemmel kapcsolatosan megillető juttatásokról külön jogszabályok* rendelkeznek.

29. §

(1) Ez a rendelet 1986. szeptember 1. napján lép hatályba, egyidejűleg az egészségügyi szakiskolai képzésben részt vevő tanulók ösztöndíjáról szóló 3/1985. (IV. 26.) EüM-MM együttes rendelet hatályát veszti.

(2) A szakmunkástanulók üdültetésének feltételeiről és módjáról szóló 13/1973. (XII. 24.) MüM rendelet 1. §-ának (1) bekezdése helyére a következő rendelkezés lép:

"(1) A szakmunkástanulót példamutató közösségi magatartása és jó tanulmányi eredménye jutalmául, továbbá fejlődésének elősegítése és egészségének fokozott védelme érdekében kedvezményes üdültetésben lehet részesíteni. A szakmunkástanulók üdültetését a SZOT Üdülési és Szanatóriumi Főigazgatóság (továbbiakban: Üdülési Főigazgatóság) irányítása és fenntartása alatt álló szakmunkástanuló-üdülőkben és a jelen rendelet mellékletében megjelölt szakmunkástanulókollégiumokban (otthonokban) kell megszervezni."

(3) Az egyes nevelési-oktatási és egészségügyi Intézményekben fizetendő térítési díjakról szóló, az 5/1981. (VIII. 28.) MüM - MM - EüM számú, az 1/1984. (I. 23.) PM - MM - EüM számú együttes rendelettel módosított 11/1979. (VIII. 10.) MüM - OM - EüM számú együttes rendelet (a továbbiakban: R.) 10. §-a a következő (3) bekezdéssel egészül ki és a jelenlegi (3) bekezdés számozása (4) bekezdésre változik:

"(3) A középfokú szakoktatási Intézmény tanulója a diákotthoni vagy a kollégiumi ellátásért nem fizet térítési díjat, ha a gyakorlati oktatás keretében az iskola, illetőleg a vállalat székhelyén, telephelyén kívül levő gyakorlati oktatási helyen foglalkoztatják, feltéve, hogy a foglalkoztatás időtartama az egy hónapot meghaladja."

(4) Az R. a következő 3. számú melléklettel egészül ki és a jelenlegi 3. számú melléklet számozása 4. mellékletre változik:

"3. számú melléklet a 11/1979. (VIII. 10.) MüM-OM-EüM együttes rendelethez

A szakmunkásképző iskolai, az egészségügyi szakiskolai és a speciális szakiskolai diákotthoni és kollégiumi ellátásért, továbbá externátusi elhelyezésért fizetendő térítési díjak:

1. A diákotthoni, kollégiumi térítési díj

a) szakmunkásképző iskolában és speciális szakiskolában

- egységesen 150,-Ft, - állami gondozott tanulóknak 50,- Ft,

b) egészségügyi szakiskolában

- egységesen 240,- Ft,

- állami gondozott tanulóknak 120,- Ft.

2. Az externátusi térítési díj az 1. pontban meghatározott térítési díj 50%-a.

3. Az egészségügyi szakiskolai tanulók esetében a diákotthoni, illetőleg kollégiumi térítési díj a kedvezményes étkezés térítési díját is magában foglalja."

30. §

(1) A 11. § (1) bekezdésének b) pontjában foglalt rendelkezéseket első ízben a tanulmányaikat 1987. szeptember 1. napján megkezdő tanulók tekintetében kell alkalmazni.

(2) Ha a szakmunkásképző iskolai tanuló tanulmányait az 1986/87. tanévben kezdi meg, az ösztöndíjat az első évfolyamon a jelen rendelet hatálybalépése előtt kiadott rendelkezések* alkalmazásával kell megállapítani és folyósítani.

Köpeczi Béla s. k.,

művelődési miniszter

1. számú melléklet a 30/1986. (IX. 1.) MM rendelethez

Táblázatok az ösztöndíj megállapításához

2. számú melléklet a 30/1986. (IX. 1.) MM rendelethez

TÁBLÁZAT a szakmai gyakorlaton részt vevők díjazása megállapításához

3. számú melléklet a 30/1986. (IX. 1.) MM rendelethez

A kedvezményes étkezésért fizetendő térítési díj

A kedvezményes étkezés térítési díja egységesen 4,- Ft.

Tartalomjegyzék