6/1986. (VII. 23.) BkM rendelet
a belkereskedelmi dolgozók teljesítménybérezéséről
A Munka Törvénykönyve végrehajtásáról szóló 48/1979. (XII. 1.) MT rendelet 59. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján az érdekelt miniszterekkel és országos hatáskörű szervek vezetőivel, valamint a Kereskedelmi Pénzügyi és Vendéglátóipari Dolgozók Szakszervezetével és a Fogyasztási Szövetkezetek Országos Tanácsával egyetértésben a következőket rendelem:
1. §
A rendelet hatálya a belkereskedelmi ágazathoz tartozó tevékenységet folytató jogi személyekre (a továbbiakban: vállalat) és az általuk foglalkoztatott dolgozókra terjed ki.
2. §
(1) A vállalat üzleteiben a gazdálkodási eredmények alakulásit közvetlenül befolyásoló fizikai és nem fizikai munkakörben dolgozók munkabérét - ha a jogszabály másként nem rendelkezik - teljesítménybér formában kell meghatározni.
(2) A rendelet alkalmazásában üzlet: minden árusítást, tárolást, tárolt áru értékesítését, továbbá felvásárlást, feldolgozást végző kereskedelmi egység.
(3) A vállalat kérelmére a belkereskedelmi miniszter - az érdekelt szakszervezettel, illetve a szövetkezeti érdekképviseleti szervvel egyetértésben - eltérő bérforma alkalmazását engedélyezheti.
3. §
A teljesítménybérforma lehet:
a) jutalék, vagy
b) személyi alapbérrel kombinált jutalék vagy prémium, illetőleg
c) csökkentett személyi alapbérrel kombinált jutalék vagy prémium.
4. §
(1) A teljesítmény követelményt olyan mutatóra kell építeni, amelynek alakulását az érintett dolgozók tevékenységükkel közvetlenül befolyásolhatják (pl.: az üzlet által elért nyereség, az üzlet költségei, az üzlet forgalma, az üzlet árrése),
(2) Az égetett szeszes ital értékesítése után -a kizárólag vendéglátóipari tevékenységet, folytató üzletek kivételével - teljesítménybér nem fizethető.
(3) A teljesítmény követelményt a vállalat vezetője állapítja meg, s az alkalmazás (bevezetés, megváltoztatás) időpontját megelőzően írásban közli az érintett üzlet dolgozóival.
5. §
(1) Az alkalmazható teljesítmény bérforma lehet egyéni vagy csoportos.
(2) A teljesítménybért havonta kell elszámolni. Ha a teljesítmény követelményt egy hónapot meghaladó időszakra állapították meg, akkor a dolgozó részére legalább a havi ledolgozott időre járó személyi alapbérének megfelelő teljesítménybér előleget kell fizetni. A kollektív szerződés teljesítménybérelőleg mértékét ennél magasabb Összegben is meghatározhatja.
(3) Ha a dolgozó a teljesítmény követelményt nem teljesíti, akkor részére a személyi alapbérét kell biztosított bérként kifizetni.
(4) Teljesítménybér átalányt lehet megállapítani:
a) ha a teljesítmény követelmény átmenetileg nem határozható meg, vagy
b) alkalmazásával a dolgozók tevékenységére vissza nem vezethető keresetváltozás kerülhető el, vagy a
c) teljesítménybér visszatartása az elszámolás napjáig nem indokolt.
6. §
A kollektív szerződésben (munkaügyi szabályzatban) kell szabályozni:
a) az alkalmazott teljesítménybér formát,
b) a teljesítménybérbe vont munkaköröket,
c) a teljesítmény követelmény bevezetésének, megváltoztatásának rendjét, valamint tartalmát,
d) csökkentett személyi alapbérrel kombinált teljesítménybér esetén az alapbércsökkentés mértékét,
e) jutalék alkalmazása esetén a jutalékkulcs számításának módját,
f) a teljesítménybér felosztás, elszámolás rendszerét,
g) a kifizethető teljesítménybér mértékének, illetve összegének esetleges felső határát,
h) a teljesítménybér átalány alkalmazásának leghosszabb időtartamát,
i) a rendszeresen több üzletben foglalkoztatott dolgozó teljesítménybér elszámolásának módját,
j) az 5. § (2) bekezdés szerinti teljesítménybér előleg mértékét és elszámolásának módját.
7. §
(1) Ez a rendelet a kihirdetése napján lép hatályba, egyidejűleg a jutalékrendszerről szóló 21/1979. (XII. 6.) BkM rendelet, valamint az azt módosító 18/1982. (X. 22.) BkM rendelet 7. § (3) bekezdése és az 1/1985. (IV. 13.) BkM rendelet 4. §-a hatályát veszti azzal, hogy rendelkezéseit a (2) bekezdés szerinti felülvizsgálat befejezéséig alkalmazni kell.
(2) A vállalatoknak a teljesítménybér forma felülvizsgálatát legkésőbb 1986. XII. 31-ig kell végrehajtani, úgy, hogy a rendelet alkalmazása a dolgozók kereset csökkentését nem eredményezheti.
Andrikó Miklós s. k.,
belkereskedelmi minisztériumi államtitkár